Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншиж, бичиж сургах L.E. Журова. Хураангуй: "Б үсэг" бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах хичээл Журова ахлах бүлэгт бичиг үсэг заах

Нэр дэвших:бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах, Журовын хичээлийн тэмдэглэл.
Нэр:"Б үсэг" бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээл.

"Б үсэг" боловсролын зохион байгуулалттай үйл ажиллагааны хураангуй

Зорилго: Хүүхдүүдийг шинэ үсэгтэй танилцуулах. Хүүхдүүдэд хэвлэмэл үгсийг онцолж, онцолсон дагуу уншихыг үргэлжлүүлэн заа. Хүүхдийн унших чадварыг сайжруулах.

Материал: бөглөсөн үсэг бүхий кассын машин, "б" үсэг, заагч, унших ном, харандаа, онцлох үгс бүхий карт.

Хичээлийн явц.

Бид долоо хоногийн огноо, сар, өдрийг хоёр хэлээр санаж байна.
- Залуус аа, та нар мэдэж байгаа, би асуудалтай байна. Би нэг үгийг мартчихаж. Би цэцэрлэгт ирээд үүнийг санаж эсвэл самбар дээр уншина гэж бодсон. Би өчигдөр бичсэн. Гэхдээ үгүй, Буквоежка миний бүх зүйлийг сүйтгэсэн, тэр зарим захидлыг идсэн. Захидал бөглөхөд надад туслаач.
- Мэдээжийн хэрэг, залуусаа, сайн уу! Ямар сайхан, сайхан үг вэ. Та эсрэг утгатай үг мэдэх үү?
- Зөв. Баяртай. Ингээд та бид хоёр эелдэг (хаалга тогших, боодол) гэдэг үгийг санав.
- Би гайхаж, илгээмж хэнээс ирсэн бэ? Уншаарай, Стасик.
Унших - хот. Таны найзууд бол захидал юм.
-Хүүхдүүд ээ, захидлуудад тэдний нэг найз болох захидал нь асуудалд орсон, зөвхөн бид л түүнд тусалж чадна гэсэн бяцхан захидал байна. Захидлууд бидэнд даалгавар илгээдэг бөгөөд бид тэдгээрийг гүйцээж дуусмагц аль захидалд бидний тусламж хэрэгтэй байгааг олж мэдэв.

1. Хатуу гийгүүлэгчийн дараа ямар эгшиг бичдэг вэ? Зөөлөнгийн дараа?
- Та ямар нэгэн үл хамаарах зүйлийг мэдэх үү? ZHI-IIII, ЧУ-ЩУ, ЧА-СЧА.

2. ХОНХ, СУРГУУЛЬ, ТОРГУУЛЬ, ХИЧЭЭЛ, ҮЗЭГ, ОЮУТАН гэсэн хэвлэмэл үгсийг онцлон тэмдэглэ. (Харандаа авч, зураастай эгшгийн дээгүүр үгэнд өргөлт тавь)

Дараа нь хүүхдүүд стресст орсон дууг онцлон тэмдэглэсэн үгсийг ээлжлэн уншиж, стресст орсон авиа болон стресс тавьсан үсгийг нэрлэнэ.

Даалгаврыг хийж дуусаад бичгийн самбар хөдөлж, судалтай хуудас гарч ирнэ.

Залуус аа, энэ хуудасны сүүлчийн мөрөнд биднийг асуудалтай байгаа үсэг рүү зааж өгөх үг байх болно. Бид үгэнд нэг үсгийг өөрчлөх шаардлагатай болно. Дээд талын туузан дээр хоёр хумстай амьтанд хамаарах үг байдаг. Хүмүүс “улайсан...” гэж хэлдэг.
ХАВДАР. Сайхан улаан цэцэг хийхийн тулд ямар үсгийг өөрчлөх хэрэгтэйг бодоорой.
POPPY. Энэ алдрын сүүлчийн үсгийг өөрчил, тэгвэл та өөрөөсөө намхан хүний ​​тухай ярихыг сурах болно.
МАЛ. Үгийн голд байгаа үсгийг солиод гартаа зурахад үнэхээр дуртай бөөн юм байна.
ШОХОЙ.
"Бид маш их ажиллаж, ядарсан, одоо амрах болно."


Биеийн тамирын дасгал.

Бид гараа дээшээ өргөж, дараа нь доошлуулж,
Дараа нь бид тэдгээрийг салгаж, өөрсдөдөө ойртуулна.
Тэгээд илүү хурдан, илүү хурдан, алга ташиж, илүү баяр хөөртэй гишгэцгээе.
"Шохой" гэдэг үгийн дууны шинжилгээ.

Нэг хүүхэд самбарт, үлдсэн нь кассанд ажилладаг.
-Одоо "шохой" гэсэн үгийн доор бид "шохой" гэсэн үгийг оруулна (хүүхдүүд бие даан ажилладаг).
-“Учирсан” гэж юу байдгийг хэн мэдэх вэ?
- "Шохой" гэдэг үгийн сүүлчийн авиа юу вэ? Л.
-Энэ чимээ хатуу юмуу зөөлөн сонсогдож байна уу?
-Утсан гэдэг үгийн сүүлчийн авиа юу вэ? Л.
-Энэ ямар гийгүүлэгч вэ? Зөөлөн. Залуус аа, энэ бол асуудал! Яаж байх вэ, L зөөлөн гэдгийг яаж харуулах вэ? Магадгүй захидал туслах болов уу?
-Зөв. Та b үсэг (үсгийн тухай шүлэг) тавих хэрэгтэй.
-Б үсэг ямар харагддаг вэ? Би та нарт зургийг харуулж байна.
-Б үсгийн нууц нь юу вэ гэдэг нь тодорхой болсон. Дуугүй ч өмнөх гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлэхийн тулд байрлуулсан уу?
-Тэгвэл CHALK, MEL гэдэг үг авиагаараа юугаараа ялгаатай вэ?
- Захидал дээр үү?
- Та өнөөдөр ямар үсэг сурсан бэ?
- Дуу байна уу? - b юу харуулж байна?
- Кассын машиныг онгойлгож, б үсгийг олж зөв тавь.

Унших ном дээрх текстийг унших.

- Одоо хүүхдүүд ээ, би энэ үгийг нэрлэх болно, та энэ үг аль баганад, аль мөрөнд байгааг хэлэх ёстой.
Улаанбурхан - 3 tbsp., Zstr.
MEL - b зүйл, 3 хуудас.

Одоо та 2 мөрийн 5-р баганад (морь), 2 мөрийн 3-р баганад (мэнгэ) байгаа үгийг унших болно.
- Эрвээхий гэж юу вэ? Сайн байна, залуусаа, та маш сайн ажилласан. Өнөөдөр уулзсан захидлын тухай шүлгийг санаж байгаа хүн байна уу?
- Б бичгээр ямар үед хэрэглэдэг вэ?
-Энэ захидлыг бичих үгээ олоорой.
-Сайн хийлээ! Бидний хичээл дууслаа.

Нэр:
Нэр дэвших:сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах хичээлийн тэмдэглэл.

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: "Солнышко" ясли-цэцэрлэг төрийн өмчит үйлдвэрийн газар
Байршил: Бүгд Найрамдах Казахстан Улс, Хойд Казахстан муж, Петропавловск

Хэсэгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Хичээлийн зорилго:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд хөтөлбөрийн материалыг эзэмшихэд нь туслах, сурган хүмүүжүүлэх үйл явцыг илүү сэтгэл хөдлөлтэй болгох, ангид хүүхдийн үйл ажиллагааг нэмэгдүүлэх.

Даалгаварууд:

  • Хүүхдүүдийн эгшиг үсгийг бичих дүрмийг ашиглан үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх, хурцадсан эгшгийг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх.
  • Хүссэн дууг үгээр тусгаарлах чадварыг бэхжүүлэх.
  • Үгийг үе болгон хуваах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Үгийн эхний үсгийг тодруулж, тодорхой дууны бүтцийн үгсийг нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.
  • Хүүхдийн диаграммыг ашиглан гинжин өгүүлбэр зохиох чадварыг сайжруулах.
  • Ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлж, үгсийн сангаа өргөжүүл.
  • Хүүхдийн унших чадварыг сайжруулах.

Материал:захидал бүхий дугтуй; Зураг; таван авиатай үгийн диаграмм, чипс: улаан, хөх, ногоон, хар; үгийн үеийг тодорхойлох карт-схем; багц үсэг бүхий картууд; заагч.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Багш нь Дунногийн захидал олсон гэж хүүхдүүдэд хэлэв. Хүүхдүүдэд уншиж өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дунно хатан хаан Грамотагийн хаанчилж буй "Ухаалаг эрчүүд ба эмэгтэйчүүдийн" оронд өөрийгөө олсон гэж бичжээ. Үсгийн хатан хаан Данног ярианы тоглоом тоглохыг урьсан боловч Данно "ярианы тоглоом" гэж юу болохыг мэдэхгүй тул хатан хаантай тоглохоос татгалзав. Үүнд хатан хаан маш их уурлаж, Данног өндөр цамхагт хорихыг тушаасан ч та бид хоёр түүнд тусалбал түүнийг суллана гэж амлав. Хатан хаан Грамота бидэнд зориулж бэлдсэн даалгавруудыг бид биелүүлэх ёстой. За, та манай найз Дунно туслахыг зөвшөөрч байна уу? (Хүүхдийн хариулт).
- Даалгавраа гүйцэтгэж эхлэхээсээ өмнө "яриа" гэж юу болохыг санацгаая? Энэ нь юунаас бүрддэг вэ? (Яриа бол үг, өгүүлбэр. Яриа нь өгүүлбэрээс бүрдэнэ. Өгүүлбэр нь үгээс бүрдэнэ. Үг нь үе, үсгээс бүрдэнэ. Үг нь үсэг, авианаас бүрдэнэ).
- Бид бүх даалгавраа зөв гүйцэтгэхийн тулд хэлний гимнастик хийцгээе. Сониуч хэл дээш, доош, зүүн, баруун тийш хардаг (хүүхдүүд хэлний хөдөлгөөнийг 3-4 удаа хийдэг).Одоо "Толгод дээрх толгод шиг, гучин гурван Егоркас амьдарч байсан" гэж хэлье. (хүүхдүүд хэлээ эргүүлэхийг чимээгүй, чанга, хурдан, удаанаар дууддаг).

1 даалгавар:Нэг үгийн дууны шинжилгээ

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зургийг хараад хатуу -м-, зөөлөн авиа -м'-ээр эхэлсэн үгсийг нэрлэнэ үү. (Хүүхдийн хариулт).

- Одоо үгийн дууны дүн шинжилгээ хийцгээе, жишээ нь үг баавгай. Ямар дуу чимээ байгааг санаж байна уу? (Эгшиг ба гийгүүлэгч, хатуу ба зөөлөн, дуут ба дуугүй, стресс).

М'– гийгүүлэгч, намуухан, дуу авиа, ногоон чипээр тэмдэглэгдсэн.
БА
Ш
TO– гийгүүлэгч, хатуу, бүдэг авиа, цэнхэр чипээр тэмдэглэгдсэн.
А– улаан чипээр тэмдэглэгдсэн эгшиг авиа.
Энэ үгэнд ямар авиа онцолсон бэ? Дуу -i-, хажууд нь хар чип тавь.

Даалгавар 2:Аль үсэг нь "алдагдсан" вэ? (Зөв алдаа)



Даалгавар 3: Нэг үг хэдэн үетэй вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та энэ үгэнд хэдэн үе байгаа бол аль болох олон "тоосго" будах хэрэгтэй.

Биеийн тамирын минут

Даалгавар 4:Үгийг задлах

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та ямар үг шифрлэгдсэнийг таах хэрэгтэй. Дөрвөлжин дээр ямар үсэг бичих шаардлагатайг зургууд танд хэлэх болно.

Даалгавар 5:Санал гарга

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэг удаад нэг үг нэмж, схемийн дагуу өгүүлбэрийн хэлхээ үүсгэ.

Даалгавар 6:Үгийг унш

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эцэст нь, сүүлчийн даалгавар. Та бүгдийн гинж үсэг байгаа бөгөөд та зөв бичсэн үсгийг дугуйлж, буруу бичсэн үсгийг зурах хэрэгтэй. Өгөгдсөн үгийг уншина уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ!

Утас дуугарч, багш ярьж, дараа нь хүүхдүүдэд Данно чөлөөтэй байгааг мэдэгдэж, хүүхдүүдийг цэцэрлэгт урихыг урьж, сурч мэдсэн бүхнээ түүнд зааж өгдөг.


Энэхүү гарын авлага нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы аяыг хөгжүүлэх, бичиг үсгийн үндэстэй танилцах зорилготой юм. Уг номонд бага, дунд, ахлах, бэлтгэл бүлгийн хөтөлбөр, арга зүйн зөвлөмж, хичээлийн төлөвлөгөө багтсан болно. Энэхүү ном нь сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нарт зориулагдсан болно.


"3-4 насны хүүхдийн ярианы соёлыг хөгжүүлэх" сургалт, арга зүйн гарын авлагад "Нэг нь үг, хоёр нь үг" ажлын дэвтэрт зориулсан боловсролын болон тоглоомын үйл ажиллагааны хувилбаруудыг багтаасан болно. Энэхүү ном нь 3-7 насны хүүхдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх зорилготой “Дуунаас үсэг хүртэл” зохиолчийн хөтөлбөрийн 1-р хэсэг юм. Номын гол зорилго нь боловсролын эхний шатанд бичиг үсэг заахад бэлтгэх хичээл явуулахад багш нарт практик туслалцаа үзүүлэх явдал юм. Сургуулийн өмнөх болон боловсролын байгууллагад ажилладаг өргөн хүрээний мэргэжилтнүүдэд зөвлөж байна. Эцэг эх, багш нар ашиглах боломжтой.


Уншигч энэ номноос сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг сургуульд бэлтгэхийн тулд 30 гаруй сэтгэлзүйн хичээлийн дэлгэрэнгүй тайлбарыг олох болно. Энэхүү ном нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэцийн хөгжлийн янз бүрийн хандлагыг нэгтгэн дүгнэж, бүтэцтэй болгосон; Хүүхдийг сургуульд амжилттай сургахад бэлтгэх үндсэн зарчмуудыг тодорхойлсон.


Гарчиг: Хүүхдийг бичиг үсэгт сургах, бичгийн эмгэгээс урьдчилан сэргийлэх.
Зохиогч: Климентьева О.В.
"Хүүхэд нас - хэвлэл" хэвлэлийн газар
Он: 2010
Формат: pdf
Энэхүү гарын авлагын зорилго нь ангиудыг системчлэх биш, харин OPD, FFND-ийг даван туулах, хүүхдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэхэд ашиглаж болох тоглоомын системийг бий болгож, хичээлд ашиглах арга техникийг харуулах явдал юм. Энэхүү номонд урт хугацааны долоо хоног тутмын төлөвлөлт, дуу авиаг автоматжуулах (эгшиг авианы дуудлагыг тодруулах, гийгүүлэгч авиаг автоматжуулах), фонемик болон эгшгийн шинжилгээ, үгийн нийлэгжилтийг заах боломжтой фонемик анализ, синтезийг заах тоглоом, даалгаврын системийг танилцуулсан. ганцаарчилсан, дэд бүлгийн болон фронтын түвшинд.анги. Нэмж дурдахад энэхүү гарын авлагад OPD-ийг даван туулах, бичгийн эмгэгээс урьдчилан сэргийлэх цогц хичээлүүдийн жишээнүүд (эгшиг ба гийгүүлэгч дээр ажиллах, эгшиг/гийгүүлэгч, дуут болон дуугүй гийгүүлэгч, хатуу ба зөөлөн, хатуу ба зөөлөн), анхны дидактик тоглоом, төгсөлтийн ангиудын жишээг харуулсан болно. хүүхдийн сургуулийн төлөвшил. Энэхүү гарын авлага нь сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ярианы эмч, багш, сургуулийн ярианы эмч нарт хэрэг болно.


"Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх" номын цахим хувилбар 1-р курс, ахлах бүлэг.
Тэмдэглэл, дидактик материал.
О.М. Ельцова
Энэхүү материал нь 5 настай хүүхдүүдийн онцлог, сонирхол, хэрэгцээг харгалзан уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх практик материалыг толилуулж байна. Ахлах бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл, уран зохиол, дидактик материал нь ажлын зорилго, агуулга, цар хүрээг тодорхойлоход тусална.
Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын ахлах бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулагдсан нь эцэг эхчүүдэд хүүхэдтэй бие даан суралцахад тустай байж болох юм.


"Сургуулийн өмнөх насны" цуврал гарын авлагад цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах хичээлийн төлөвлөгөөг толилуулж байна. Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах хөтөлбөрт дараахь зүйлийг багтаасан болно: хүүхдийн дуу авианы сонсголыг хөгжүүлэх, арын дэвсгэрийг таних, таних, ялгах чиглэлээр ажиллах; хүүхдүүдэд анхны уншлагыг заах, "үе" гэсэн ойлголтыг, дараа нь өгүүлбэрийг бүхэлд нь нэвтрүүлэх; том үсгээр бичих чадварыг амжилттай эзэмших үндэс суурийг бэлтгэх; Ажиглалт, аяллын явцад хүүхдүүдийн хүлээн авсан хүрээлэн буй бодит байдлын талаархи амьд сэтгэгдлээр хүүхдүүдийг баяжуулах, үүний үндсэн дээр хүүхдийн амьдралын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, тодруулах; судалж буй материалын агуулгыг гүнзгийрүүлэх замаар хүүхдийн ерөнхий хөгжлийг хангах.
Энэхүү гарын авлага нь цэцэрлэгийн багш, бага ангийн багш нарт зориулагдсан бөгөөд эцэг эхчүүдэд хэрэг болно.


Энэхүү гарын авлагыг ОХУ-ын Боловсролын яамны захиалгаар боловсруулсан болно.
Эхний номонд сэтгэцийн хомсдолтой ахимаг насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн засч залруулах, хөгжүүлэх боловсрол, сургалтын ажлыг зохион байгуулах, хүүхдүүдийг хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцуулах, хэл яриаг хөгжүүлэх, уран зохиолтой танилцах, ярианы (фонемик) ойлголтыг хөгжүүлэх, бичиг үсгийн боловсрол олгох хөтөлбөрүүдийг тусгасан болно. , математикийн анхан шатны ойлголтыг хөгжүүлэх. Хөтөлбөрүүд нь сургуулийн өмнөх болон бага түвшний тасралтгүй боловсролын тогтолцооны дараалсан холболтын үндсэн дээр бүтээгдсэн бөгөөд олон жилийн турш туршиж үзсэн.

Уг гарын авлагад цэцэрлэгт бичиг үсэг заах бэлтгэлийн үндсийг тодорхойлж, үзүүлэх материалыг тайлбарласан болно. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг заах онцлогийг бүрдүүлдэг, сургуулийн өмнөх боловсролын орчин үеийн стандартад нийцсэн тоглоомын техник, дидактик тоглоомд онцгой анхаарал хандуулдаг. Сургуулийн өмнөх насны ахлах бүлэг, цэцэрлэгийн бэлтгэлийн бүлэгт зориулсан хичээлийн тэмдэглэлийг өгсөн болно.
Орчин үеийн нийгэмд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг сургуульд бэлтгэх асуудал хурцаар тавигдаж байна. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад ажилладаг багш нар, ялангуяа эцэг эхчүүд энэ асуудлыг 6 настай хүүхдүүдийг 1-р ангийн сургалтын хөтөлбөрийн дагуу "сургах" замаар шийдвэрлэх хандлагатай байдаг. Харамсалтай нь хүүхдийг сургуульд бэлтгэх ийм арга үр дүнгүй болох нь хурдан тодорхой болж байна: "сургуулийн" мэдлэг дуусмагц тэр ангийнхаа хүүхдүүдээс хоцорч эхэлдэг. Энэ нь орчин үеийн бага сургуулийн сургалтын хөтөлбөр нь хүүхдийн сурах чадварыг хөгжүүлэхэд онцгой анхаарал хандуулах шаардлагатай байгаатай холбон тайлбарлаж байна.
Сургуулийн өмнөх насны сүүлийн жил хүртэл сургуульд бэлтгэхийг хязгаарлах боломжтой юу? Мэдээж үгүй! Хэрэв цэцэрлэгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн боловсрол, сургалтын тогтолцоо нь эцсийн зорилго болох сургуульд суралцах бэлтгэлд захирагдах ёстой бол зөвхөн бэлтгэл сургуульд төдийгүй ахлах бүлгийн боловсролын онцлогийн талаар ярих хэрэгтэй. цэцэрлэг, өөрөөр хэлбэл сургуулийн өмнөх насны хоёрдугаар хагаст хүүхдийн сэтгэцийн боловсролын онцлогийн тухай.
Энэхүү гарын авлага нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сэтгэцийн боловсролын асуудлын нэг болох П.Я.Гальперин, А.В.Запорожец, Д.Б.Эльконин нарын боловсруулсан онолын зарчмууд дээр үндэслэн бичиг үсгийн боловсрол олгоход зориулагдсан болно. Санал болгож буй бичиг үсгийн сургалт нь сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийн насны чадварыг харгалзан үзсэн бөгөөд хүүхдүүдэд хэл ярианы бодит байдалд нэвтрүүлэхэд суурилдаг.
Хүүхдэд хэл шинжлэлийн бодит байдлын нэгжүүдийг ялгах, харьцуулах зохих арга хэрэгсэл, ур чадварыг хөгжүүлэх нь бичиг үсгийн зайлшгүй нөхцөл юм.
Гарын авлагын зохиогчид хүүхдүүдийг бэлтгэл сургуульд биш, харин цэцэрлэгийн ахлах бүлгээс сургуульд бэлтгэх нь зүйтэй гэж үзэж байна. Ингэхдээ тэд 4-5 настай хүүхдийн хэл ярианы онцгой “мэдрэмж”-ийг гэрчилдэг Зөвлөлтийн сэтгэл судлаачдын мэдээлэлд тулгуурладаг. Нас ахих тусам энэ хэл шинжлэлийн мэдрэмж бага зэрэг суларч, хүүхэд Д.Н.Богоявленскийн хэлснээр "хэл шинжлэлийн чадвараа" алддаг. Хүүхдийг хэл шинжлэлийн бодит байдалд хамгийн хурц "хэл шинжлэлийн мэдрэмж"-ээр нэвтрүүлэх нь энэхүү бодит байдлыг эзэмших хамгийн үр дүнтэй арга юм.
Энэхүү хөтөлбөр нь Д.Б.Эльконины боловсруулсан бага ангийн унших заах арга дээр суурилж, ангиудын дийлэнх хэсгийг бүрдүүлдэг, боловсролын даалгаврыг агуулсан олон тооны өөр өөр үгийн тоглоомуудаар баяжуулсан болно.

E. "Цэцэрлэгт бичиг үсэг заах нь"
"Педагогик" хэвлэлийн газар, М., 1978 он.

Энэхүү ном нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах шинэ аргыг туршилтаар хөгжүүлсэн туршлагыг онцолж, энэ аргыг ашиглах талаар нарийвчилсан зааварчилгааг өгсөн болно. Энэхүү ном нь сургуулийн өмнөх боловсролын багш, сурган хүмүүжүүлэх сургууль, сурган хүмүүжүүлэх дээд сургуулийн оюутнуудад зориулагдсан болно.


Удиртгал

Анхны уншиж сурах сэтгэл зүйн үндэс
Бичиг үсгийн сургалт
Хүүхдийн фонемик сонсгол, үгэнд дууны дүн шинжилгээ хийх чадвар
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншиж сургахад дууны дүн шинжилгээ хийх газар
Дунд бүлгийн цэцэрлэгийн хөтөлбөр
Ахлах цэцэрлэгийн хөтөлбөр
Сургуулийн өмнөх хөтөлбөр

Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл

Хичээл 1
Хичээл 2
Хичээл 3
Хичээл 4
Хичээл 5
Хичээл 6
Хичээл 7
Хичээл 8
Хичээл 9
Хичээл 10
Хичээл 11
Хичээл 12
Хичээл 13
Хичээл 14
Хичээл 15
Хичээл 16
Хичээл 17
Хичээл 18
Хичээл 19
Хичээл 20
Хичээл 21
Хичээл 22
Хичээл 23
Хичээл 24
Хичээл 25
Хичээл 26
Хичээл 27
Хичээл 28
Хичээл 29
Хичээл 30
Хичээл 31
Хичээл 32
Хичээл 33
Хичээл 34
Хичээл 35
Хичээл 36
Хичээл 37
Хичээл 38
Хичээл 39
Хичээл 40
Хичээл 41
Хичээл 42
Хичээл 43
Хичээл 44
Хичээл 45
Хичээл 46
Хичээл 47
Хичээл 48
Хичээл 49
Хичээл 50

Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл

Хичээл 1
Хичээл 2
Хичээл 3
Хичээл 4
Хичээл 5
Хичээл 6
Хичээл 7
Хичээл 8
Хичээл 9
Хичээл 10
Хичээл 11
Хичээл 12
Хичээл 13
Хичээл 14
Хичээл 15
Хичээл 16
Хичээл 17
Хичээл 18
Хичээл 19
Хичээл 20
Хичээл 21
Хичээл 22
Хичээл 23
Хичээл 24
Хичээл 25
Хичээл 26
Хичээл 27
Хичээл 28
Хичээл 29
Хичээл 30
Хичээл 31
Хичээл 32
Хичээл 33
Хичээл 34
Хичээл 35
Хичээл 36
Хичээл 37
Хичээл 38
Хичээл 39
Хичээл 40
Хичээл 41
Хичээл 42
Хичээл 43
Хичээл 44
Хичээл 45
Хичээл 46
Хичээл 47
Хичээл 48
Хичээл 49
Хичээл 50

Удиртгал

Бага сургуулийг гурван жилийн боловсролд шилжүүлснээр сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг сургуульд бэлтгэх асуудал хурцаар тавигдсан. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад ажилладаг багш нар, ялангуяа эцэг эхчүүд энэ асуудлыг 6 настай хүүхдүүдийг нэгдүгээр ангийн хөтөлбөрийн дагуу "сургах" замаар шийдвэрлэх хандлагатай байдаг. Харамсалтай нь хүүхдийг сургуульд бэлтгэх ийм арга үр дүнгүй болох нь хурдан тодорхой болж байна: "сургуулийн" мэдлэг дуусмагц тэр ангийнхаа хүүхдүүдээс хоцорч эхэлдэг. Энэ нь орчин үеийн бага сургуулийн сургалтын хөтөлбөр нь хүүхдийн ур чадварыг хөгжүүлэхэд онцгой анхаарал хандуулах шаардлагатай байгаатай холбон тайлбарлаж байна.
Сургуулийн өмнөх насны сүүлийн жил хүртэл сургуульд бэлтгэхийг хязгаарлах боломжтой юу? Мэдээж үгүй! Хэрэв цэцэрлэгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн боловсрол, сургалтын тогтолцоо нь эцсийн зорилго болох сургуульд суралцах бэлтгэлд захирагдах ёстой бол зөвхөн бэлтгэл сургуульд төдийгүй ахлах бүлгийн боловсролын онцлогийн талаар ярих хэрэгтэй. цэцэрлэг, өөрөөр хэлбэл сургуулийн өмнөх насны хоёрдугаар хагаст хүүхдийн сэтгэцийн боловсролын онцлогийн тухай.
Л.С.Выготский "Сургуулийн өмнөх насны эхний үе шаттай харьцуулахад сургуулийн өмнөх насны хоёрдугаар үе шатанд хурц боловсрол зайлшгүй шаардлагатай" гэж тэмдэглэв. Зөвхөн энэ арга нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэцийн боловсролыг үнэхээр үр дүнтэй болгож чадна.
Н.Н.Поддяковын удирдлаган дор ЗХУ-ын ШУА-ийн Сургуулийн өмнөх боловсролын эрдэм шинжилгээний хүрээлэнд хийсэн судалгаагаар "сэтгэцийн эрүүл мэндийн хамгийн чухал өөрчлөлт нь хувь хүний ​​мэдлэг, ур чадварыг өөртөө шингээж авсны үр дүн юм. чухал холболтыг тусгасан, бодит байдлын аль нэг талбараас хамаарах тодорхой мэдлэгийн тогтолцоо." Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сэтгэцийн боловсролын тогтолцоог ийм байдлаар сэргээхийн тулд хүүхдийн насны чадварт тохирсон мэдлэг олгох хэлбэрийг олох шаардлагатай байна.
Энэхүү ажил нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сэтгэцийн боловсролын асуудлын нэг болох П.Я.Гальперин, А.В.Запорожец, Д.Б.Эльконин нарын боловсруулсан онолын зарчмууд дээр үндэслэн бичиг үсгийн боловсрол олгоход зориулагдсан болно. Санал болгож буй бичиг үсгийн сургалт нь сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийн насны чадварыг харгалзан үзсэн бөгөөд хүүхдүүдэд хэл ярианы бодит байдалд нэвтрүүлэхэд суурилдаг.
Хүүхдэд хэл шинжлэлийн бодит байдлын нэгжүүдийг ялгах, харьцуулах зохих арга хэрэгсэл, ур чадварыг хөгжүүлэх нь бичиг үсгийн зайлшгүй нөхцөл юм.
Хүүхдүүдийг бэлтгэл сургуулиас биш, харин цэцэрлэгийн ахлах бүлгээс сургуульд бэлтгэх нь зүйтэй гэж бид үзэж байна. Ингэхдээ 4-5 настай хүүхдийн хэл ярианы онцгой “мэдрэмж”-ийг гэрчилдэг Зөвлөлтийн сэтгэл судлаачдын мэдээлэлд тулгуурладаг. Нас ахих тусам энэ хэл шинжлэлийн мэдрэмж бага зэрэг суларч, хүүхэд Д.Н.Богоявленскийн хэлснээр "хэл шинжлэлийн чадвараа" алддаг. Хүүхдийг хэл шинжлэлийн бодит байдалд хамгийн хурц "хэл шинжлэлийн мэдрэмж"-ээр нэвтрүүлэх нь энэхүү бодит байдлыг эзэмших хамгийн үр дүнтэй арга юм.
4-5 настай хүүхэд үгийн хэлбэрээр үйлдэж чадах уу, энэ түвшин түүнд хэрэгжих боломжтой юу? Хэрэв бид хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааны аль хэдийн хөгжсөн шинж чанарт тулгуурлан заах юм бол энэ асуултанд ганцхан хариулт байж болно: мэдээжийн хэрэг, энэ нь хэтэрхий хэцүү юм. Гэсэн хэдий ч Л.С.Выготскийн тэмдэглэснээр хүүхдийн хөгжил нь зөвхөн түүний төлөвшсөн шинж чанараас гадна төлөвших шатандаа байгаа сэтгэцийн үйл явцаар тодорхойлогддог. "Судалгаанаас харахад хүмүүжил, боловсролын бүхий л үйл явцын хувьд хамгийн чухал нь төлөвших шатандаа байгаа бөгөөд суралцах хугацаандаа төлөвшөөгүй байгаа үйл явцууд юм." Албан ёсны, хийсвэр үг хэллэгтэй үйл ажиллагааны чадварыг хүүхдийн бодит оюун ухааны чадварт шилжүүлэхийн тулд сургалтын үйл явцыг өөрөө тусгай хэлбэрээр зохион байгуулах шаардлагатай.
Энэхүү номонд зөвхөн сургалтын материал төдийгүй багшийн ажлын нарийвчилсан тайлбар, анги дахь хүүхдийн үйл ажиллагааны аргуудыг багтаасан бүхэл бүтэн сургалтын явцад боловсруулсан хичээлүүдийн талаархи тэмдэглэлүүд багтсан болно.
Санал болгож буй туршилтын хөтөлбөрийн үндэс нь Д.Б.Эльконины боловсруулсан бага ангийн унших заах арга бөгөөд хичээлийн үндсэн хэсгийг бүрдүүлдэг, боловсролын даалгаврыг агуулсан олон тооны өөр өөр үгийн тоглоомоор нэмэлт юм.
Туршилтын хөтөлбөрийн дагуу сургалтыг 1965 оноос хойш 144-р цэцэрлэгт, 1967 оноос Москвагийн 1914-р цэцэрлэгт явуулж байна. 1969 оноос хойш Москвад 13 цэцэрлэг энэ хөтөлбөрийн хүрээнд үйл ажиллагаагаа явуулж байна.

Уншихыг заах дууны аналитик-синтетик арга

Зуу гаруй жилийн өмнө К.Д.Ушинскийн "Уугуул үг" ном хэвлэгдсэн нь хүүхдүүдэд уншиж, бичиж сургах шинэ эрин үеийг нээсэн юм. Унших нь бага боловсролын анхны бөгөөд гол сэдэв байсаар ирсэн тул бичиг үсэг заах аргын асуудал өнөөг хүртэл хурцаар тавигдаж байсан тул "эрин үе" гэдэг үг хэтрүүлэг биш юм.
1864 онд К.Д.Ушинскийн санал болгосон дууны арга нь өмнө нь байсан үсгийн дэд аргыг сольсон.
К.Д.Ушинскийн боловсруулсан арга нь хүүхдүүдэд ярианы авиаг зарим хийсвэр авиа биш, харин ярианаас шууд тусгаарласнаараа өмнөх бүх аргуудаас үндсэндээ ялгаатай юм.
К.Д.Ушинский энэ тухай ингэж ярьжээ: “Би дууны аргыг илүүд үздэггүй, учир нь хүүхдүүд түүгээр илүү хурдан уншиж, бичиж сурдаг; Гэхдээ энэ техник нь тусгай зорилгодоо амжилттай хүрэхийн зэрэгцээ хүүхдэд бие даасан байдлыг өгч, түүний анхаарал, ой санамж, хүүхдийн оюун ухааныг байнга хөгжүүлдэг тул номыг түүний өмнө нээхэд тэр аль хэдийн мэдэгдэхүйц болсон байдаг. Уншиж буй зүйлээ ойлгоход бэлтгэгдсэн, хамгийн чухал нь түүний сурах сонирхол нь дарагдаагүй, харин ч өдөөж байна."
К.Д.Ушинский унших заах асуудлыг хэрхэн шийдэж байна вэ? Юуны өмнө түүний хувьд уншиж сурах нь төрөлх хэлээ заах нэг хэсэг бөгөөд үүнд: 1) харааны сургалт; 2) бэлтгэлийн дасгалуудыг бичгээр хийх; 3) уншихад бэлтгэдэг дууны дасгалууд.
Энэ ажилд бид зөвхөн уншихыг заах сонирхолтой байгаа тул эдгээр үйл ажиллагааны зөвхөн гурав дахь бүлэгт дүн шинжилгээ хийх болно. К.Д.Ушинскийн аргын дагуу хүүхдүүд эхлээд a, o, i дуу авиатай танилцдаг. Хүүхдүүд багшийг дагаж эдгээр дуу авиаг зөв нэрлэж сурмагц (тусгаар нь) багш эдгээр дуу авианы аль нэгийг агуулсан бүхэл бүтэн үгийг дуудаж, хүүхдүүдээс энэ үгэнд ямар дуу авиа байгааг мэдэхийг хүснэ. "Багш аа. Та ямар дууг мэддэг вэ? Эхлээд? Хоёрдугаарт? Гуравдугаарт? Гэхдээ би чамд бүх үгийг хэлье - үхэр! Ямар дуу байна - а эсвэл о? Үхэр! Хамгийн чадварлаг оюутнууд эхний удаад зөв таамаглах болно. Хэрэв хэн ч таамаглаагүй бол багш өөрөө хэлэх ёстой. Гурав, дөрөв дэх үгийн дараа хүн бүр таамаглаж эхлэх болно, гэхдээ мэдээжийн хэрэг, алдаагүй.
Эдгээр дасгалын хувьд үгийн дундуур хүссэн эгшиг бүхий нэг үет үгсийг авдаг. Дуу тус бүрийг судлах нь нэн даруй үсгийг харуулах, өөрөөр хэлбэл дууг үргэлж үсгийн хамт оруулдаг гэдгийг анхаарна уу. Тиймээс хүүхдүүд a, o, i, e, u, s дууг сурдаг. Дараа нь тэд хоёр болон олон үет үгсийн эгшгийг тодруулж, аль хэдийн сурсан авиа, үсгийг бататгаж, и, ю, э үсэгтэй танилцдаг. Хүүхдүүд бүх эгшгийг эзэмшсэний дараа л гийгүүлэгчтэй танилцаж эхэлдэг бөгөөд К.Д.Ушинский “Хүүхдэд гийгүүлэгч үсгийн утгыг ойлгох нь бичиг үсэгт сургах хамгийн чухал бөгөөд хамгийн хэцүү зүйл юм. Энэ бол унших түлхүүр: хүүхдүүд үүнийг эзэмшсэн бол бусад бүх зүйл амархан бүтнэ."
Нэг гийгүүлэгчээр ялгаатай хоёр үгийг бие биентэйгээ харьцуулах замаар гийгүүлэгчийг танилцуулна: сахалтай - uzh. Дараа нь өмнөх шигээ хүүхдүүд багшийн дуудсан үгсээс танил эгшгийг хайж, судалсан гийгүүлэгчийг хайж эхлэв. Дараагийн үе шат бол дуу авиа сурахаас унших руу шилжих явдал юм.
Шинэ гийгүүлэгч бүрийг танилцуулахдаа доор нь бичсэн үгтэй зургийг үзүүлснээр эхэлнэ. Хүүхдүүд эхлээд зураг дээрх үгийг нэрлээд дараа нь энэ үгэнд дууны дүн шинжилгээ хийдэг (гурван авиатай үгс: соно, гацуур, бургас гэх мэт); танил дууг олж, үгийн эхний ба сүүлчийн дууг нэрлэж, шинэ авианд хүрч, түүнийг илэрхийлсэн үсэгтэй танилцаж, дараа нь үгийг унш.
Энэ арга нь дараахь давуу талуудтай: 1) сургалтын явцад хүүхдийн сэтгэцийн боловсролд чиглэсэн эрчимтэй ажил хийдэг; 2) хүүхдүүд тусгаарлагдсан дуугаар биш харин бүхэл бүтэн дуугаралттай үгсээр ажилладаг.
Хүүхдийг үгэнд нэг дуу авиа тусгаарлахаас эхлээд үгэнд бүрэн дууны дүн шинжилгээ хийх хүртэл аажмаар хөтлөх нь чухал юм. Эдгээр нь энэ аргын болзолгүй бөгөөд маш чухал давуу талууд юм.
Анхан шатны уншлага заах үйл явцад дүн шинжилгээ хийсний дараа бид энэ аргыг ашиглан сургасан хүүхдүүд танил бус үгсийг хэзээ ч уншдаггүй болохыг олж мэдэв. Үгийг уншихаасаа өмнө хүүхдүүд нарийвчилсан, бүрэн дууны дүн шинжилгээ хийж, энэ үгийг бичиж, зөвхөн дараа нь уншдаг, өөрөөр хэлбэл уншиж байхдаа аль үгийг уншиж байгаагаа урьдчилан мэддэг! Мэдээжийн хэрэг, хүүхдүүд дуу авиа нийлүүлэхэд ямар ч өвдөлт мэдрэгддэггүй, тэд урьдчилж мэддэг үгээ хэлдэг. Хүүхдэд ярианы дууны тал, дууны дүн шинжилгээ хийхэд ихээхэн анхаарал хандуулж байсан К.Д.Ушинский унших үйл явцыг өөрөө заах арга замыг зааж өгөөгүй. Ингэж сурсан хүүхдүүд өөрсдөө унших зарчмыг зөн совингоор нээх хэрэгтэй болсон.
Сүүлийн жилүүдэд дууны арга нь янз бүрийн өөрчлөлтөд удаа дараа өртөж байсан бөгөөд үүний хор хөнөөлтэй үр дагавар нь "цэвэр" авиаг үсгийн дараалсан ойлголттой уялдуулах үйл явц болгон унших санаа байв. Хэрэв К.Д.Ушинскийн аргын мөн чанар нь уншихыг заахдаа хэлний авианы талтай нухацтай, урт хугацааны ажилд гол анхаарлаа хандуулж байсан тул түүний аргыг дуу авиа гэж нэрлэсэн бол хожим "дуу авиа" гэсэн нэршил гарч ирэв. Уншихдаа тэдгээрийг "цэвэр" дуу чимээ гэж нэрлэдэг байсан бөгөөд тэдгээрийн нэгдэл нь уншихад хүргэсэн. Дууны аргын талаархи энэхүү ойлголтыг И.Н.Шапошников эрс шүүмжилж, К.Д.Ушинскийн үеэс хойш алдагдсан өргөлтүүдийг дууны аргад эргүүлэн авчирч, онолын боловсруулалтдаа хүртэл бэхжүүлсэн. I. N. Шапошниковын хэлснээр, дууг хэрхэн нэгтгэхийг зөвхөн яриандаа сонсдог хүмүүс л мэддэг. Ярианы дууг таних, сонсох чадвар нь бүхэл бүтэн "нууц", унших "нууц" юм.
И.Н.Шапошниковын аргыг ашиглан уншиж сурахдаа хүүхдүүд үг бүрийг үе болгон, үеийг авиа болгон хуваадаг. Тодруулсан дуу бүрийг үсгээр тэмдэглэсэн (график бэрхшээлээс зайлсхийхийн тулд I. N. Shaposhnikov хэвлэсэн фонт ашиглахыг санал болгож байна). Тиймээс хүүхэд үгийг зүгээр л дуу авиа болгон хуваадаггүй, тэр даруй үсгээр илэрхийлдэг: тэр бичдэг, бичих явцад дуу авиаг хийсвэрлэх үйл явцыг дуусгадаг. Дараа нь бичсэн үг бүрийг хүүхдүүд хоёр удаа уншина. (И.Н. Шапошников хүүхдүүдэд хэрхэн зөв бичихээ мэдэхгүй үг хэлэхийг эсэргүүцдэг.)
Ийм унших нь түүний бодлоор дуу авианы хийсвэрлэх үйл явцыг хурдасгадаг: хэсэг хугацааны дараа оюутан үсэг, дуу авианы хооронд холбоо тогтоож, уншиж эхэлдэг. Хүүхдүүд бараг бүгдийг нь ийм байдлаар хийж дуусгасны дараа л үл таних бичвэрийг уншиж эхэлдэг.