Үг тоглоомууд. Багш, эцэг эхчүүдэд зориулсан "Триз технологийн аргыг ашиглах" мастер анги Биномын уран зөгнөл далайн үсний жишээ

Сэдэв: "Уран зөгнөлийн бином"

Зорилтот:

Хүүхдийн ур чадвар сургуулийн өмнөх насныбүтээлч бүтээмжтэй ярианы үйл ажиллагаа.

Даалгаварууд:

Фонацийг хөгжүүлэх дасгалын чанар дээр ажиллах;

Ярианы тодорхой илэрхийлэл, илэрхийлэлийг хөгжүүлэх чиглэлээр үргэлжлүүлэн ажиллах;

Сэтгэл зүйн инерцийг арилгах, шинэ зүйлээс айх, объект, үзэгдлийг олон янзын холболтоор харахыг заах;

Төсөөллийн тусламжтайгаар эдгээр үгсийн хоорондын харилцааг бий болгохыг хүүхдүүдэд заах; харь гаригийн элементүүд хоёулаа байж болох цорын ганц гайхалтай бүхэл бүтэн байдлыг бий болгох;

Дүрслэлийн ойлголтыг идэвхжүүлж, доод хэсэгт суурилсан цогц дүр төрхийг бий болгож сур - хоёр хэсэг.

Тоног төхөөрөмж, материал:

Н.Носовын "Мэдэхгүй" өгүүллэгийн баатар;

Амьтан, хүмүүсийг дүрсэлсэн зураг;

Объектуудыг дүрсэлсэн зураг;

Зурсан хуудас бүхий цаас геометрийн дүрс.

Өмнөх хоол хийх ажил:

Зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг судлах, В.Луниний “Эелдэг заан” шүлгийг цээжлэх, цуврал зураг дээр үндэслэсэн түүх зохиох.

Хичээлийн явц.

Гэнэтийн мөч.

Хүүхдүүд хивс дээр тоглож байна, хаалга тогшиж байна. Үлгэрийн дүр Дунно бүлэгт орж ирэв. Тэр хүүхдүүдтэй мэндчилж, Данногийн яриа нь ойлгомжгүй, үгс нь ойлгомжгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай найз Дунно, таны яриа яагаад ийм ойлгомжгүй байна вэ, хүүхдүүдтэй ярианы гимнастик хийцгээе.

Ярианы гимнастик.

Дуу авианы амьсгалыг дасгалжуулах дасгалууд:

Гөлгөр амьсгалах, гөлгөр амьсгалах;

Богино (хурдан) амьсгалах, удаан амьсгалах;

Удаан гүнзгий амьсгал - тэсрэлтээр амьсгалах;

Гүнзгий амьсгаа аваарай - амьсгалаа барина уу - аажмаар амьсгалаа аваарай.

Темп нь аажмаар нэмэгдэж буй хэлийг мушгин гуйвуулах ("Хэл гүйх" дасгал): "Баавгай ойгоос зөгийн бал олов, зөгийн бал хангалтгүй, зөгий их байна" эсвэл "Хоёр гөлөг, хацар руугаа сойз хазаж байна" булан."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мөн бид яриа хөгжүүлэх тусгай ангиудад үлгэр зохиож, ярианы тоглоом тоглож сурдаг. Бидэнтэй хамт байгаарай, та бүх зүйлийн талаар мэдэх болно.

Жаахан тоглоцгооё найзуудаа. Тоглоом "Надад үг хэлээрэй."

Шүлгийн төгсгөлд хүүхдүүд утгын хувьд тохирсон үг хэлэх хэрэгтэй.

Залхуу улаан муур

Би хэвтлээ ... (ходоод).

Африкийн гол мөрөнд амьдардаг

Муу ногоон хөлөг онгоц.

Уулзахаар сэлж явсан хүн,

Бүгдийг залгих болно ... (матар).

Манай Таня чангаар уйлж байна,

Гол руу хаясан ... (бөмбөг).

Голын усанд том зодоон болж байна

Хоёр ... (хавч) хэрэлдэв.

Сайн байна!

Түүх зохиох урлагийн танилцуулга - уран зөгнөлийн бином.

Найзууд минь, та бүхний өмнө 2 багц зураг тавьсан байна. Та багц бүрээс санамсаргүй байдлаар нэг зураг авч, тэмдэгт үгсийг холбох хэрэгтэй. (Хүүхдүүд багц бүрээс санамсаргүй байдлаар нэг зураг авч, үгийн тэмдэглэгээг угтвар үг ашиглан холбож, том үсгийг өөрчилснөөр ирээдүйн үлгэрийн нэр болж өгөх өгүүлбэр зохиодог. Жишээ нь, хүүхэд дүрс бүхий зургуудыг сонгосон. загасны зураг ба зарим нь хөгжмийн зэмсэг(хийл, балалайка, бүрээ гэх мэт). Үлгэрийн нэрсийн хувилбарууд нь "Загас хийл", "Хоолой дахь загас", "Балалайкатай загас" гэх мэт сонсогдож болно.)

Бидний өмнө зараа, дэнлүүний зургууд байна. Ямар нэг юм бодож олъё сонирхолтой түүх"Заа ба дэнлүү" (хүүхдийн хариулт). ("Өөрийгөө бүү давт" TRIZ техникийг ашиглан)

Танд гайхалтай түүхүүд бий.

Амрах цаг боллоо.

Биеийн тамирын минут.

Бид сурч байсан, ядарсан,

Тэгээд бид хамтдаа боссон.

Тэд гараа алгадав - нэг, хоёр, гурав.

Тэд хөлөө дэвсэв - нэг, хоёр, гурав.

Суу, бос, бос, суу

Мөн тэд бие биенээ гомдоосонгүй.

Бид бага зэрэг амарна

Тэгээд хичээлээ эхэлцгээе.

(Текстийг дуудахтай зэрэгцэн хүүхдүүд зохих хөдөлгөөнийг хийдэг.)

Шүлэг уншиж байнаВ.Лунина"Эелдэг заан"

Залуус аа, аятайхан суу, В.Лунинийн “Эелдэг заан” шүлгийг санацгаая.

Заан ойн зам дээр гарч ирэв.

Шоргоолжны хөл дээр гишгэсэн

Мөн эелдэг байдлаар -

Шоргоолж руу хэлэв:

Чи ч бас минийх дээр гишгэж болно!

(Шүлэг унших өнгө нь буруушааж байна.)

Хүүхдүүд эхлээд найрал дуугаар шүлгийг уншдаг, дараа нь нэг бүрчлэн уншдаг. Насанд хүрэгчид хүүхдүүдийн анхаарлыг дуу хоолойгоор илэрхийлэх ёстой буруушаалтын өнгөнд байнга хандуулдаг.

Таны шүлгийг буруушаасан өнгө аястай уншиж байсан нь мэдэхгүйд үнэхээр таалагдсан.

Тоглоом - "Эелдэг үгс" тэмцээн.

"Эелдэг үгс" тоглоом тоглоцгооё. Хоёулаа хоёр багт хуваагдаж, хамгийн эелдэг үгсийг илүү хурдан нэрлэж, хамгийн олон нь ялах болно.

Би танд "Зураг зурж дуусга" тоглоомын даалгаврыг санал болгож байна, ширээн дээр суу.

"Зургийг дуусга."

Хүүхэд бүрт нэг геометрийн дүрс бүхий хуудас өгч, үүнийг ямар нэгэн зүйл болгон хувиргахыг, өөрөөр хэлбэл төлөвлөгөөний дагуу шаардлагатай нарийн ширийн зүйлийг (ойлголтын явцад төрсөн зураг дээр үндэслэн) дуусгахыг хүсдэг.

Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, өнөөдөр юу хийснээ санацгаая?

(Хүүхдийн хариулт харилцан яриа - харилцан яриа хэлбэрээр)

Та түүх бичих дуртай байсан уу?

Мэдэхгүй ээ, хичээл таалагдсан уу?

Хавсралт 5.

Би үүнийг илчлэх болно ерөнхий тоймдээр дурдсан зарим чиглэлээр ажиллах арга.

"Уран зөгнөлийн бином".

Оюутнуудад хоёр объект эсвэл үгийг санал болгодог бөгөөд тэдгээрийн хооронд семантик зайнаас шалтгаалан ердийн логикийн түвшинд ямар ч холболт байдаггүй бөгөөд байж ч болохгүй. Уран зөгнөлийн тусламжтайгаар тэдний холболт нь "уран зөгнөлийн хоёрхон тоо" юм. Түүний найрлагад багтсан үгс нь ердийн утгын орчноосоо хасагдаж, өдөр тутмын утга санаа, урт хугацааны хэрэглээний явцад олж авсан утгын холболтын системээ алддаг. Тэдгээрийг нэг контекстэд оруулахын тулд бүтээмжтэй төсөөллийг оруулах шаардлагатай. "Арслан ба ширээ", "Бялуу ба мод", "Мэнгэ ба хувцасны шүүгээ", "Бөмбөр ба Орангутан", "Тэмдэглэлийн дэвтэр ба өндөг", "Тэшүүр ба бор шувуу" гэх мэт сэдвүүдийн жишээг дурдвал.

"Шидсэн чулуу"

Усанд хаясан чулуу шиг хүүхдийн оюун санаанд бодлын давалгаа, дурсамжийг төрүүлдэг аливаа үгийг сорилтын үг гэнэ. Зохиолд тохируулсан тохиолдолд тэд үлгэр эсвэл түүхийг бүтээхэд сайн материал болж чадна. Оюутнуудад зааварчилгаа өгдөг: “Зохиолчид минь, зөвхөн нэг үг ашиглан үлгэр, өгүүллэг зохиох шаардлагатай болсон ч санаанд нь юу ч орж ирэхгүй бол дээрээс нь доош нь үсгээр бичээрэй. Үсэг бүрийн хажууд тэр үсгээр эхэлсэн ямар ч үгийг бич. Тэд зохиолчдод хэрэггүй үгсийг ашигладаггүй."

Жишээ нь:

1. Номын тухай үлгэр: руухарандаа 2. Үзэгний үлгэр: rбяцхан охин

nсэрүүн цагтуншигч

Тэгээдгра hхүн

Год рууАша

Акула Аулс

"Аяллын тухай үлгэрүүд."

Аялал бүр үлгэрийн урьдчилсан нөхцөл болдог. Хүүхдүүдтэй сэдвийн талаар ярилцахдаа та хэд хэдэн дүрмийг танилцуулж болно - цөөн хэдэн объектыг авч, саад бэрхшээл, тэдгээрийг даван туулах арга замыг гаргаж ирээрэй. Ийм маягаар аяллын хуйвалдааныг гүйцэтгэснээр оюутан үлгэр зохиоход илүү хялбар болно.


Жишээлбэл, "Австрали руу аялах (халуун агаарын бөмбөлөгөөр)." Багш цаасан дээр (эсвэл самбар) том бөмбөг зурдаг. Оюутнууд аялалд шаардлагатай зүйлсийг цуглуулах ёстой (бөмбөг дээр нэрээ бичнэ үү).

"Объектуудын шинэ шинж чанарууд, баатрууд."

Шинэ дүр үлгэрийн өрнөлХэрэв түүнд ер бусын шинж чанартай байвал ямар ч энгийн объект, объект, баатар байж болно (жишээлбэл, "Шилэн хүн", "Төмөр зулзага" гэх мэт).

Хэд хэдэн аргыг ялгаж салгаж болно:

1. Шинэ нөхцөл байдалд байгаа танил дүрүүд. (Үнэг, туулай хоёр мөсөн ба овоохойнхоо оронд нисдэг таваг дээр амьдардаг.)

2. Үлгэрийн эвлүүлэг, эсвэл өөр өөр үлгэрийн нөхцөл байдлыг хооронд нь холбосон. (Муу шидтэн Пиноккио, Улаан малгайт, Колобок нарыг хулгана болгов. Тэд гашуудаж, харамсаж, аврал хайхаар шийдэв. Тэд өвгөн Хоттабычтай уулзсан боловч тэр шившлэгээ мартжээ.)

3. Танил үлгэрийн нөхцөл байдлыг өөрчлөх. ( Алтан загасБи өөрөө хөгшин эмэгтэйтэй уулзахыг хүссэн.)

4. Баатруудад эсрэг тэсрэг чанаруудыг бэлэглэхийг урьсан хүүхдүүд шинэ арга замаар үлгэр. (Долоон хүүхэд ууртай, дур булаам болж, ой руу зугтаж, сайн чоно ямааг олоход нь тусалдаг.)

5. Хогийн савны үлгэрүүд. (Энэ явдал өвлийн улиралд болсон. Хог нь бослого гаргасан. Түүнийг хогийн цэг дээр хэвтэх нь хүйтэн, өлсөж, уйтгартай байсан. Хогийн цэгийн оршин суугчид бие биедээ туслахаар шийдсэн: хоосон хайрцагнууд театр болж, өнгөт өнгийн харандаанууд бяцхан хүмүүс болжээ. , хусах нь бяцхан хүмүүст үсээ засахад тусалсан ... Дэлхий даяар найр эхлэв ...)

"Шинэ нөхцөлд танил баатрууд."

Энэхүү техник нь төсөөллийг хөгжүүлж, хүүхдүүдийн ердийн хэвшмэл ойлголтыг эвдэж, гол дүрүүд үлдэх нөхцөлийг бүрдүүлдэг, гэхдээ өөрсдийгөө огт өөр нөхцөл байдалд оруулдаг. Нөхцөл байдал нь үнэхээр гайхалтай, гайхалтай байж болно (үнэг, туулай хоёр мөсөн болон овоохойнхоо оронд нисдэг таваг дээр амьдардаг), эсвэл хүүхдүүдийн (үнэг, туулай, азарган тахиа) ойрхон байж болно. шидэт савааны тусламжтайгаар хотын амьтны хүрээлэнгийн нэг торонд орсон эсвэл олон давхар байшингийн цахилгаан шатанд гацсан байж магадгүй).

"Үлгэрийн эвлүүлэг."

Хүүхдүүдээс үлгэр зохиохыг хүсдэг шинэ үлгэр, Баба Яга ойд Колобоктой уулзаж, хамтдаа мөсөн овоохойд үнэгтэй уулзахаар явав. Төрөл бүрийн үлгэрийн нөхцөл байдлын олон сонголт, харилцан уялдаатай байж болох бөгөөд гол, анхны дүрүүдийн талаар мартаж болохгүй - та "Үлгэрийн эвлүүлэг" авах болно. Тоглоомын нөхцөлд хүүхдүүдэд энэ аргыг зааж өгөх нь дээр: “Танай гэрт үлгэрийн зузаан ном байгаа байх. Нэг өдөр энэ номонд ийм зүйл тохиолдсон. Бүх хуудас холилдсон байсан. Эхнийх нь "Мэлхийн гүнж" үлгэр байв. Иван Царевич Үзэсгэлэнт Василисаг даган Үхэшгүй мөнх Кощей хаант улс руу аялахаар дөнгөж бэлдэж байхдаа огт өөр үлгэрт өөрийгөө олж мэдэв. Ханхүүгийн үнэнч туслахууд байдаггүй: туулай, баавгай, нугас. Үзэсгэлэнт Василисаг одоо яаж чөлөөлөх вэ? Хийх зүйл алга: Иван Царевич бусад үлгэрийн хуудсуудыг үзэж байв. Түүнийг хуудас эргүүлэхээс өмнө яаж... Бусад үлгэрийн баатрууд түүнд хэрхэн тусалсан бэ?

"Гайхамшигт үзэгдлүүдийн үлгэрүүд."

Гайхалтай үзэгдлүүд (өөрөөр хэлбэл ямар нэгэн зүйл тохиолддоггүй бодит амьдрал) нь үлгэр зохиоход чухал эхлэл болно. Энэ тохиолдолд зөвхөн хоёр дүрмийг санаарай:

1) хүүхдүүдэд одоо тэд төсөөлөх болно гэдгийг ойлгуул;

2) тэдэнд янз бүрийн гайхалтай үзэгдлүүдийг санал болго.

Та дараах байдлаар эхэлж болно: “Чи шоргоолжны хэмжээтэй болж багасна гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны дуртай үйл ажиллагаа юу байх вэ? Та юунаас айх вэ? Та адилхан байхыг хүсч байна уу?"

Эсвэл: "Тэгээд төсөөлөөд үз дээ:

Гал тогооны цоргоноос мандарины шүүс урсан;


Үүлнээс борооны оронд үзэм унаж эхлэв;

Хүмүүс нойрны эм гаргаж ирэв;

Далайн ёроолоос харь гарагийн хүн тантай уулзахаар ирлээ."

Аажмаар ийм үзэгдлийн хүрээ өргөжиж болно:

Нисдэг биет манай хотын дээгүүр шидтэнтэй ниссэн. Тэр бэлэг шидсэн: таван малгай, гурван гутал, хоёр сайхан болор шидэт шаахай, нэг Барби хүүхэлдэй. Та энэ бүх бэлгийг хэнд өгөх вэ? Үргэлжлэлийг нь гарга.

Ээж, аав хоёр хивс худалдаж авсан. Гэвч энэ хивс нь ид шидийн нисдэг хивс Сочиняйки улсынх гэдгийг хэн ч мэдээгүй. Нэг жил ханан дээр шидэт хивс өлгөөтэй байсан, нөгөө жил. Тэгээд гурав дахь жилдээ уйдаж, шийдэв... Нисдэг хивсний янз бүрийн адал явдлуудын талаар ярьж өгөөч.

"Ид шид "хэрэв л ..."

"Ид шидийн "хэрэв ..." төрлийн мэдэгдлийн бүтэц нь "хэрэв ... юу болох вэ" гэсэн томъёо ба асуултын үндсэн агуулгыг илэрхийлсэн өгүүлбэр гэсэн хоёр элементээс бүрдэнэ. Энэ аргыг зохиолчид өргөн ашигладаг. Субьект нь өөрийгөө эсвэл өөр хүнийг бодит байдлаас төсөөлж, тодорхой төсөөлсөн нөхцөл байдалд шилжүүлж, санал болгож буй нөхцөл байдлыг ойлгож, өөрийнхөө эсвэл өөр хүний ​​тухай түүхийн зохиолыг зохиохыг хичээдэг. Ийм асуултуудыг аль болох утгагүй байдлаар бичих хэрэгтэй. Тухайлбал, “Хэрэв надад шидэт саваа байсан бол”, “Хэрвээ би шидтэн болсон бол”, “Хэрвээ надад цагийн машин байсан бол”, “Миний цахилгаан шат сар руу нисч, дэлхийн төв рүү буувал юу болох вэ?” гэх мэт. , "Хэрэв ямар нэгэн матар таны хаалгыг тогшиж, сарнай гуйхаар шийдсэн бол юу болох байсан бэ?", "Хэрвээ дэлхий даяар мөнгө алга болвол юу болох байсан бэ?", "Хэрвээ би энэ дэлхий дээр ганцаараа байсан бол."

"Үлгэр үргэлжилсээр байна."

Яагаад ч юм бид үлгэрийн аль эрт мэддэг, логикийн хувьд дууссан төгсгөлүүдэд дассан байдаг. Үнэн хэрэгтээ үлгэрт бүх зүйл логикоор дүүрэн байдаг: манжин сугалж, Колобокыг үнэг идсэн, Бяцхан улаан малгайт, эмээ нар амьд, гэмтэлгүй үлдсэн, Үнсгэлжин ба ханхүү хоёр гэрлэж, долоон хүүхэд эх ямаатайгаа хамт амьдарсан. . Бодвол бодож, бодож үзэх зүйл байсаар байх шиг байна. Гэсэн хэдий ч энэ нь зөвхөн боломжтой төдийгүй шаардлагатай юм. Та “Тэгвэл яах вэ?” гэсэн асуултыг асууснаар үүнийг хийж болно. Энэхүү техник (төгсгөлийн дараа эхлэх) нь ашигтай бөгөөд сонирхолтой байдаг, учир нь бид:

Үлгэрийн төгсгөлийг өөрчлөх замаар сурагчдын анхаарлыг сурган хүмүүжүүлэх зөв чиглэлд чиглүүлэх;

Тогтсон хэвшмэл ойлголтыг эвдэх замаар сурагчдын төсөөллийг хөгжүүлэх.

Дараах заавар нь хүүхдүүдийг бүтээлч байдалд нэвтрүүлэхэд тусална: "Бодоцгооё.

Тэд манжингаа сугалж авч, хэрхэн хуваасан - хэн тэдэнд саад болсон, хэн үүнд хамгийн их ажилласан;

Колобокыг үнэг идсэн - эсвэл Колобок үнэгний гэдсэнд байгаа байх шидэт үгсшидтэн болж, үнэгэнд саад болж эхлэв;

Бяцхан улаан малгайтны аврагчид, эмээ нар муу санаат чонын хамт юу хийсэн бэ;

Синдерелла, ханхүү хоёр гэрлэсний дараа хэрхэн амьдардаг вэ - хойд эх болон түүний охид тэднийг дахин үймүүлж магадгүй юм;

Ямаа, долоон ишиг хоёр чоно хүртэл дийлдэшгүй цайз босгосон байж магадгүй.

Өөрийнхөө дуртай үлгэрийн үргэлжлэлийг гаргахыг хичээгээрэй."

"Дахин боловсруулах алдартай үлгэршинэ элемент нэвтэрсэнтэй холбогдуулан."

Оюутнуудад сайн мэддэг үлгэртэй төстэй үгсийг (эсвэл зураг) өгдөг. Жишээлбэл, "чоно", "ой", "цэцэг", "эмээ" гэсэн үгс нь "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрийн үзэгдлүүдийг шууд төсөөлдөг." Хэрэв та энэ цувралд энэ үлгэрийн агуулгатай холбоогүй үгийг оруулбал "харь гарагийн", "илүүдэл" гэж ойлгох болно. Жишээлбэл, "нисдэг тэрэг" гэсэн үг. Энэ нь өгүүллэгийг хөгжүүлэхэд өөр өөр хөдөлгөөн, өөр логик шаарддаг. Энэхүү техник нь хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлэх боломжийг олгодог бөгөөд түүнд мэдэгдэж буй контекстийн тоймд оруулсан шинэ, гэнэтийн элементэд анхны бөгөөд нэгэн зэрэг зохих арга замаар хариу үйлдэл үзүүлэх, энэ хүрээнд түүнийг "татан буулгах" боломжийг олгодог. семантик холболтын систем.

Жанни РодариУран зөгнөлийн алдартай хослол техникийг тайлбарлаж, түүнд нэр өгсөн - Уран зөгнөлийн бином:

"Түүх нь зөвхөн "уран зөгнөлийн бином"-оос л гарч ирдэг. "Морь-нохой" гэдэг нь үндсэндээ "уран зөгнөлийн бином"-ыг төлөөлдөггүй. Энэ бол нэг төрлийн амьтдын доторх энгийн нэг холбоо юм. Эдгээр хоёр дөрвөлжин амьтдын тухай дурдахад төсөөлөл нь үл тоомсорлодог. Энэ бол гурав дахь том төрлийн хөвч бөгөөд ямар ч сэтгэл татам зүйл амладаггүй.

Хоёр үг тодорхой зайд тусгаарлагдсан байх ёстой, нэг нь нөгөөгөөсөө хангалттай харь, ойрхон байх нь ер бусын байх ёстой - зөвхөн дараа нь төсөөлөл илүү идэвхтэй болж, эдгээр үгсийн хооронд холбоо тогтоохыг хичээх болно. , нэг, энэ тохиолдолд гайхалтай, бүхэл бүтэн, гадаад элемент хоёулаа зэрэгцэн оршиж болохуйц бүтээх. Тийм ч учраас "уран зөгнөлийн бином"-ыг тохиолдлоор тодорхойлох нь сайн хэрэг.

Нэг нь нөгөөгийнхөө юу хэлснийг мэдэхгүй байхын тулд хоёр үгийг хоёр хүүхэд бичүүлээрэй; эсвэл сугалаа сугалж болно, эсвэл уншиж чаддаггүй хүүхдэд толь бичгийн бие биенээсээ хол зайтай хуудсууд руу хуруугаараа зааж болно.

Би багш байхдаа хоёр сурагчийг самбар дээр дуудаж, нэг нь самбарын харагдах талд, нөгөө нь ард талд нь үг бичихийг хүссэн. Энэхүү бэлтгэлийн бяцхан зан үйл нь тодорхой утгатай байв. Тэрээр ширүүн хүлээлт, гайхшралын уур амьсгалыг бий болгосон. Хэрэв хүүхэд хүн бүрийн өмнө "нохой" гэсэн үгийг бичсэн бол энэ нь ер бусын нөхцөл байдалд тодорхой үүрэг гүйцэтгэх, урьдчилан таамаглаагүй үйл явдлын оролцогч болоход бэлэн болсон онцгой үг байв. "Нохой" бол зүгээр л дөрвөн хөлтэй амьтан байхаа больсон, тэр адал явдлын баатар, бидний мэдэлд бүрэн нийцсэн зохиомол дүр болжээ. Самбарыг эргүүлэхэд бид "кабинет" гэсэн үгийг олж мэдсэн. Хүүхдүүд түүнийг инээд алдсаар угтав. "Платип" эсвэл "тетраэдр" гэсэн үг ийм амжилтанд хүрэхгүй. Ганцаараа авч үзвэл “Хувцасны шүүгээ” гэдэг үг таныг инээлгэж, уйлуулахгүй. Энэ нь идэвхгүй, өнгөгүй. Гэхдээ "нохой" -той хослуулсан "хувцасны шүүгээ" нь огт өөр асуудал юм. Энэ бол аль хэдийн нээлт, шинэ бүтээл, урамшуулал юм."

(Жианни Родари. “Уран зөгнөлийн дүрэм” М.: “Дэвшил”, 1978.
Итали хэлнээс орчуулсан Ю.А.Доброволская).

Тус студи байгуулагдсанаас хойш энэ дасгалаар хичээлүүд эхэлсэн.

Оролцогчид утгаараа алслагдсан нэг амьд, нэг амьгүй нэр үг гаргаж ирдэг.

Та зохиол, шүлэг бичихийг зөвшөөрдөг. Бүтээлийн төрөл нь зөвхөн зохиогчийн төсөөллөөр хязгаарлагддаг :-)

Тархи хагас цагийн турш шаргуу ажилладаг. Дараа нь хөдөлмөрийн үр шимийг чангаар уншиж, халуунаар хэлэлцдэг.

Таня Долгих, Ксения Ершова, Настя Черенкова (арын зураг) болон бусад хүмүүс Света Галкинаг анхааралтай сонсож байна.

Утгагүй зүйл утгагүй хэвээр үлдэж магадгүй. Процесс нь өөрөө чухал юм! Хүүхдүүд үүнийг төгс эзэмшиж, үүнээс жинхэнэ таашаал авдаг.

Шилдэг эссэ нь Жизалмопис - цэнхэр дэвтэрт дуусдаг бөгөөд тэндээ талархалтай үр удамд бүрэн хадгалагддаг :-)

Студиудын хүмүүсийн зэрлэг төсөөлөл нь ихэвчлэн хос нэр үгийн нарийн хүрээнд давчуу байдаг. Дараа нь бид даалгаврыг хүндрүүлж, гурваас дээш тооны ашиглах шаардлагатай яруу найргийн эсвэл зохиолын олон гишүүнтийг үүсгэдэг. өөр өөр хэсгүүдяриа.

Бид таны анхааралд амжилттай хоёр гишүүнт болон олон гишүүнтийн жишээг толилуулж байна.

"Каравелл" ба "бармен"

Каравел дээр үймээн гарсны дараа тогоочийг бармен сольжээ.

Анастасия Черенкова

"Хэрээм", "тоглоом", "тэнүүчлэх", "хавтантай"

Чебурашка нар Москвагаас Япон ээж рүүгээ тэнүүчилж,
Тэр тромбон тоглож байсан, хавтанцар, үзэсгэлэнтэй.
Фүжи уулын оройд зүүн хөлөө өшиглөж,
Ээж нь шаахайгаараа хэрэмийг цохив.
Ингээд л болоо. Өгүүллийн төгсгөл.

Анастасия Черенкова, 2013.05.18

"Бөмбөр дуугарах", "багарах", "бороо", "цахлай"

"Цахлай" хочит Югославын сантехникч сургууль дээр ирэв. Тэнгэрээс орж буй бороо түүний хувцсыг нэлээд норгожээ. Тэрээр 7 “А” ангид хөлөө гишгэлэн орж, цээжиндээ сарны шил дулаацуулж байв. "Бөмбөр илүү хурдан, дэгжин!" - гэж тэрээр хүүгийнхээ ололт амжилтын тухай булбул шиг асгарч буй Инна Семёновна руу харан бодов. Эцэст нь, эцэг эхийн хуралдуусч, хүмүүс тарж эхлэв. "Эмээ, тийм байсан, тийм биш!" - гэж Югославский бодоод аль хэдийн чангаар хүү рүүгээ эргэж хэлэв:
- Явцгаая, онц сурлагатан, амжилтыг чинь угаацгаая. Аль хэдийн насанд хүрсэн. Тэр аавтайгаа архи ууж байх нэр хүндийг хүртэх ёстой.

Михаил Ожегов

"Чита" ба "цэвэршүүлсэн элсэн чихэр"

Асаалттай Шинэ жилгепардын хувцастай
Вася хувцаслахдаа баяртай байх болно.
Би нүүр хувиргах мөнгө төлж чадахгүй байна:
Гагцхүү салютны мөнгө л байдаг.
Тэнэг алиалагчийг харааж,
Хувь тавилан бол мөнхийн багт наадам,
Тэрээр цэцэрлэгт хүрээлэнгийн цасан шуургыг үлээлгэжээ
Цэвэршүүлсэн цайны амт.

Екатерина Иванова

"Ciliates" ба "чулуу"

***
Түүний хувьд бид цилиатуудын мөрөөдөл,
Аллахын сорогчид, ичгүүртэй чоно.
Тэр арай хөнгөн цахиур чулуу мэт
Кремлийн улаан бүс нь харамсалтай биш юм.

Дмитрий Колотиевский

***
Нэг нь цилиат шиг байсан,
Тайван, зөөлөн, маш энгийн.
Нөгөөх нь цахиур, төрсөн цагаасаа бардам,
Жижиг уулын хадны хэсэг,
Идээлсэн галт уулын өсөлт.
Гэхдээ тэр замаа дэлхий рүү чиглүүлсэн
Бүх тэнгэрийн биетүүдэд зориулсан дүрмийн дагуу
Асар том муухай астероид
Ниссэн, ниссэн, ниссэн, ирсэн.
Энд дэлхий зэрлэг зогсоол шиг байна,
Хоосон, харанхуй, хүйтэн.
Хоёр баатар нь огт сонин биш,
Тэд Дэлхий дээр хэвтэж байгаа бөгөөд хэдий ч
Зан чанар, оюун ухаан болон бусад новш
Үүрд ​​явсан. Тэгээд би үхэх болно ...

Алексей Мавренков, 2014.02.01

"Хотон" ба "мөрөөдөл"

Хотон шувууны амьдралын утга учир нь унтах, унтах, унтах явдал юм.
Ингэснээр тэр хөнжилөөр хүрээлэгдсэн байна.
Тэгээд тэд хотон руу ирэв - мөрөөдөл, мөрөөдөл, мөрөөдөл,
Үүний тулд бид суух ёстой
Чимээгүй.
Үргэлж чимээгүй байдаг зараа уяач шиг
Нохойн чимээгүй муу бөөс шиг
Дахин нэг удаа машинд үхсэн хөдөлгүүр шиг.
Энд тоо байна
Жолоочтой хамт гүйдэг трамвай
Сахалтай.

Матвей Журавлев, 03/1/2014

"Тэнгэр" ба "тэнгэр"

Тэнгэрт хөх
Бид сонгон шалгаруулалтаа эхлүүллээ.
Би нүдээ аних болно.

Матвей Журавлев, 2014.03.22

"Эрдэмтэн" ба "нэрс"

Бороо асгарч, хэрээ хашгирч,
Тогооч нь borscht руу dill сүйрнэ.
Маш галзуу эрдэмтэн
Тэр микроскоп руу харав.

Бриллиант нүүрний тос
Тэр сүр жавхлантай бүтээдэг
Татсан мах, нэрс,
Зэсийн исэл, зөгийн бал,

Нүүрс, кактус, сонгино, мөхө,
Мөн муу хувь заяанд дуулгавартай байж,
Тэр зоригтойгоор мэдэрдэг
Цөцгий хэрэглэхэд бэлэн байна.

Энэ туршлага харамсалтай нь бүтэлгүйтсэн.
Тэгээд тэр түүнийг асуудалд оруулав:
Найрлага нь байгалийн бус байсан
Бүтээгдэхүүн, хүнсний хувьд:

Татсан маханд бага зэрэг мах байна,
Зөгийн бал дахь элсэн чихэр, сонгино - өвс,
Мөн нэрс бол зүгээр л төмс юм
Дээрээс нь E-192 будаг.

Бороо асгарч, хэрээ хашгирч,
Тогооч хоолоо иддэг,
Цөцгийг туршиж үзсэн эрдэмтэн
Гахай болж хувирна!

Юрий Рахманов, 2014.05.26

"Төлөөлөгч" ба "од"

Амьдрал инээдтэй бас хэцүү.
Элч тэнгэрт дүүлэн нисэв.
Тэр үнэхээр хэн нэгнийг хүсч байна
Оддын хөлөг онгоцноос сэмхэн гар.

Тэнд шувуу, 2014 оны 4-р сар

Шөнө шатаж, хушуу нь архирч байна.
Хаалган дээрх элч нар шиг,
Холбооны балгас дээр
Мордорын цамхагууд зогсож байна.
Шинэ үеийн оддын хөлөг онгоцууд
Хилийн боомт
Тэд цутгамал төмрийн цагаан цагаан дээр тавьдаг.
Мөн тэд хутга хийдэг.

Алексей Мавренков, 2014 оны 4-р сар.

"Жэй" ба "жигнэмэг"

Эмнэлгийн ор нь гунигтай цагаан харагдав.
Орон дээр нэг шархадсан жавар хэвтэж байв.
Нөгөө өдөр энэ Жэй ухаалаг хулгайлсан
Шар шувууны ширээнээс жигнэмэгийн багц.

Хулгайч хэвтээд гашуунаар уйлав
Зөгийн бал хандмал бүхий эдгээх нойтон жинд.
Энэ үлгэрийн ёс суртахууныг тодорхой тайлбарлах ёстой:
Та буудсан уу?
Битгий хулгай!

Ольга Давыдова
"Уран зөгнөлийн бином" цогцолбор хичээл

Нарийн төвөгтэй хичээл"Уран зөгнөлийн бином"

(Ангинэг эсвэл хоёр өдрийн дотор хийж болно ангиуд)

1. Яриа хөгжүүлэх

2. Зурах.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдийн бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх

Хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх, тодруулах ажлыг үргэлжлүүлэх;

Нэр үгийг ярианы бусад хэсгүүдтэй уялдуулах чадварыг бэхжүүлэх.

Хүүхдэд объект, үзэгдлийг дүрслэх олон янзын аргыг заа.

Зурган дээрх гол зүйлийг өнгөөр ​​тодруулж сур. хэлбэр, цаасан дээрх байрлал.

Материал: объект, амьтдыг дүрсэлсэн зураг бүхий картууд. Өнгөт цаас, будаг, харандаа, өнгийн харандаа.

Хичээлийн явц:

Багшийн ширээн дээрх зурагтай картууд (зураг доош). Хоёр хүүхэд дуудаж карт сонгож, хүүхдүүдэд үзүүлэв. Жишээ нь "нохой + шүүгээ"

Дасгал хийх:

1. "the dog is ON the шкаф", "the dog is IN the шкаф" гэх мэт угтвар үг ашиглан эдгээр хоёр үгийг холбох шаардлагатай.

2. Хүүхдүүдийг эдгээр хэллэгээр өгүүлбэр зохиоход урь.

3. Хамгийн амжилттай санал эсвэл хүүхдийн хүссэнийг сонго.

4. Зохиол бичихийг санал болго богино өгүүллэг; нэг ширээнд сууж буй хүүхдүүдэд үлгэр зохио.

5. Хүүхдүүдийг үлгэрт зориулж зураг зурахад урь.

Төгсгөлд нь ангиудбүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулж, хүүхдүүд юу дүрсэлсэнээ ярина.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Тоглоомын цогц үйл ажиллагаа "Ойн агуулах" KGKP-ийн 11-р цэцэрлэг-яслигийн "Айголек" Усть-Каменогорск. Сурган хүмүүжүүлэгч: Karpova N. N. 2014 оны 4-р сарын 22 Зорилго: 1. Хүүхдүүдийн мэдлэгийг илчлэх.

Ахлах бүлгийн эцсийн иж бүрэн хичээлХөтөлбөрийн агуулга ярианы дуу авианы илэрхийлэлийг бүрдүүлэх. Хөгжүүлэх фонемик ойлголт. Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах. Гүнзгийрүүлэх.

"Жанна хүүхэлдэй" хөгжүүлэх цогц хичээлХөтөлбөрийн агуулга. 1. Шар өнгийг олж зөв нэрлэж сур. Хэлбэр дүрмийн бүтэцяриа, нэр үг дээр тохиролцож сурах.

"Автобусны аялал" цогцолбор хичээлЗорилго: 1. Хүүхдийн алсын харааг тэлэх 2. Хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх 3. Анхаарал, ажиглалтыг хөгжүүлэх 4. "R" дууг автоматжуулах.

"Нүүдлийн шувууд" цогцолбор хичээлЗорилго: Байгалиа хайрлах, хүндэтгэх, санаачлага, бие даасан байдал, хамтран ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх. Зорилго: Харилцаа холбоог хөгжүүлэх.

"Намрын зураг зурах" цогцолбор хичээлЗорилго: Хүүхдийг зурах уламжлалт бус аргуудтай танилцуулах. Зорилго: -хүүхдэд хуруугаараа зурахыг заах; -өнгөний тухай мэдлэгээ бататгах (шар,...

"Эмээгээ зочлох" цогцолбор хичээлЗорилго: хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх залуу наслогоритмийн тусламжтайгаар. 1. Ерөнхий болон нарийн моторт ур чадвар. 2. Үгийн санг өргөжүүлэх.

"Лешемд зочлох" цогц хичээлЗорилтот. Байгаль дахь өвлийн үзэгдлийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх. Өвлийн улиралд байгалийн объектуудыг ажиглаж сур. Үндсэн ойлголтуудыг өг.

Зохиолын эхлэл болох уран зөгнөлийн сэдэв нь нэг үгнээс хэрхэн үүссэнийг бид харсан. Гэхдээ энэ нь оптик хуурмаг зүйл байсан. Үнэн хэрэгтээ оч үүсэхийн тулд цахилгаан цэнэгЭнэ нь хангалтгүй - танд хоёр нь хэрэгтэй. Нэг үг ("Buffalo. Тэгээд нэр нь ажилласан..." гэж Монтале хэлэв) өөр үгтэй таарч, түүнийг өдөөн хатгаж, дадал зуршлаас нь салгаж, шинэ утгын боломжуудыг нээн илрүүлэхэд л амь ордог. Тэмцэлгүйгээр амьдрал гэж үгүй. Төсөөлөл нь ямар ч тохиолдолд оюун санааны салангид хэсгийг бүрдүүлдэггүй, энэ нь оюун ухаан өөрөө, үүнтэй нэгдмэл бөгөөд ижил арга техникээр хэрэгждэг. янз бүрийн бүс нутаг. Оюун санаа амар амгаланд бус тэмцэлд төрдөг. Анри Валлон "Хүүхдийн сэтгэлгээний үүсэл" бүтээлдээ

хосолсон ойлголтоос сэтгэлгээ үүсдэг гэж бичжээ. "Зөөлөн" гэсэн ойлголт нь "хатуу" гэсэн ойлголт гарч ирэхээс өмнө биш, дараа нь биш, харин үүнтэй зэрэгцэн тэдгээрийн мөргөлдөөн болох үйл явцын явцад гарч ирдэг. "Бодлын үндэс нь түүний бие даасан элементүүд биш харин түүний хос бүтэц юм. Хос, хоёр нь нэг элементээс эрт үүссэн."

Тэгэхээр эхэндээ эсэргүүцэлтэй тулгарсан. Пол Кли “Хэлбэр ба дүрсийн онол” номдоо “Үзэл баримтлалыг эсрэг талгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй; Дүрмээр бол бид "үзэл баримтлалын бином" -тай харьцдаг.

Түүх нь зөвхөн "уран зөгнөлийн бином"-оос л гарч ирдэг.

"Морь-нохой" гэдэг нь үндсэндээ "уран зөгнөлийн хоёр гишүүн"-ийг төлөөлдөггүй. Энэ бол нэг төрлийн амьтдын доторх энгийн нэг холбоо юм. Эдгээр хоёр дөрвөлжин амьтдын тухай дурдахад төсөөлөл нь үл тоомсорлодог. Энэ бол гурав дахь том төрлийн хөвч бөгөөд ямар ч сэтгэл татам зүйл амладаггүй.

Хоёр үг тодорхой зайд тусгаарлагдсан байх ёстой, нэг нь нөгөөгөөсөө хангалттай харь, ойрхон байгаа нь зарим талаараа ер бусын байх ёстой - зөвхөн дараа нь төсөөлөл илүү идэвхтэй болж, эдгээр үгсийн хооронд холбоо тогтоохыг хичээх болно. Гадны хоёр элемент зэрэгцэн орших цорын ганц, энэ тохиолдолд гайхалтай, бүхэл бүтэн зүйлийг бий болгох. Тийм ч учраас "уран зөгнөлийн бином"-ыг тохиолдлоор тодорхойлох нь сайн хэрэг. Нэг нь нөгөөгийнхөө юу хэлснийг мэдэхгүй байхын тулд хоёр үгийг хоёр хүүхэд бичүүлээрэй; эсвэл сугалаа сугалж болно, эсвэл уншиж чаддаггүй хүүхдэд толь бичгийн бие биенээсээ хол зайтай хуудсууд руу хуруугаараа зааж болно.

Би багш байхдаа хоёр сурагчийг самбар дээр дуудаж, нэг нь самбарын харагдах талд, нөгөө нь ард талд нь үг бичихийг хүссэн. Энэхүү бэлтгэлийн бяцхан зан үйл нь тодорхой утгатай байв. Тэрээр ширүүн хүлээлт, гайхшралын уур амьсгалыг бий болгосон. Хэрэв хүүхэд хүн бүрийн өмнө "нохой" гэсэн үгийг бичсэн бол энэ нь ер бусын нөхцөл байдалд тодорхой үүрэг гүйцэтгэх, урьдчилан таамаглаагүй үйл явдлын оролцогч болоход бэлэн болсон онцгой үг байв. "Нохой" бол зүгээр л дөрвөн хөлтэй амьтан байхаа больсон, тэр адал явдлын баатар, бидний мэдэлд бүрэн нийцсэн зохиомол дүр болжээ. Самбарыг эргүүлэхэд бид "кабинет" гэсэн үгийг олж мэдсэн. Хүүхдүүд түүнийг инээд алдсаар угтав. "Платип" эсвэл "тетраэдр" гэсэн үг ийм амжилтанд хүрэхгүй. Ганцаараа авч үзвэл “Хувцасны шүүгээ” гэдэг үг таныг инээлгэж, уйлуулахгүй. Энэ нь идэвхгүй, өнгөгүй. Гэхдээ "нохой" -той хослуулсан "хувцасны шүүгээ" нь огт өөр асуудал юм. Энэ бол аль хэдийн нээлт, шинэ бүтээл, урамшуулал юм.

Олон жилийн дараа би Макс Эрнстийн "системийн хэвийх" үзэл санааны үндэслэлийг уншсан. Эрнст хувцасны шүүгээний дүрсийг яг Де Чирикогийн зурсан шиг ашигласан - чидун мод, Грекийн сүм хийдээр хүрээлэгдсэн сонгодог ландшафтын дунд. Шүүгээ нь "нүүлгэн шилжүүлснээр" ер бусын нөхцөл байдалд орсноор ямар нэгэн нууцлаг объект болж хувирав. Энэ шүүгээнд хувцас өлгөөтэй байсан ч байж магадгүй. Шүүгээ нь сэтгэл татам зүйлээр дүүрэн байсан нь баримт юм.

Виктор Шкловский Лев Толстойн жирийн буйдангийн тухай ярихдаа "танилгах"-ын үр нөлөөг урьд өмнө хэзээ ч буйдан харж байгаагүй, хэрхэн ашиглах талаар ойлголтгүй хүний ​​хэрэглэж болох үгээр дүрсэлсэн байдаг.

"Уран зөгнөлийн бином"-д үгсийг ердийн утгаар нь авдаггүй, харин өдөр бүр гарч ирдэг хэл шинжлэлийн цувралаас чөлөөлөгдсөн байдаг. Тэднийг “танилдаггүй”, “нүүлгэн шилжүүлж”, булаан авч, урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй огторгуйд эргэлддэг. Эдгээр нь миний бодлоор оновчтой нөхцөлхөгжилтэй түүх төрсөн.

Тиймээс "нохой", "хувцасны шүүгээ" гэсэн хоёр үгийг авч үзье.

Тэдгээрийг илэрхийлэх хамгийн хялбар арга бол угтвар үгийн тусламжид хандах явдал юм (мөн орос хэл дээр бас тохиолдол. - Ю.Д.). Ингэснээр бид хэд хэдэн зураг авах болно:

шүүгээтэй нохой

шүүгээн дээрх нохой

шүүгээнд байгаа нохой

Эдгээр зураг бүрийг зохион бүтээх үндэс суурь болж чадна тодорхой нөхцөл байдал:

1. Гудамжинд хувцасны шүүгээтэй нохой гүйж байна. Энэ бол түүний лангуу, тиймээс үүнд онцгой зүйл байхгүй. Эмгэн хумс хясаа зөөдөг шиг түүнийг үргэлж дагуулж явдаг. Гэх мэтчилэн таны ойлголтоор.

2. Нохойн хувцасны шүүгээ: Ийм санаа нь архитектор, дизайнер эсвэл баялаг интерьерийн мэргэжилтэнд урам зориг өгөх магадлалтай. "Нохойн шүүгээ" нь нохойны хувцас, оосор, дулаахан шаахай, помпонтой нохойны бариул, резинэн яс, тоглоомын зулзага, хотын хөтөч (ингэснээр нохой сүү, сонин, сонин авах боломжтой) хадгалах зориулалттай. эзэмшигчдэд зориулсан тамхи). Энэ сэдвээр ямар ч түүх миний санаанд орж ирдэггүй.



3. Шүүгээнд байгаа нохой: Энэ бол ирээдүйтэй сэдэв юм. Доктор Полифемо гэртээ ирээд гэрийн хүрэм авахаар шүүгээнд гараа сунгахад шүүгээнд нохой байна. Бид энэ үзэгдлийн тайлбарыг олох хэрэгцээтэй нэн даруй тулгарч байна. Гэхдээ тайлбарыг дараа нь хойшлуулж болно. Одоогийн байдлаар ойрын зайнаас одоогийн нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийх нь илүү сонирхолтой юм. Үл мэдэгдэх үүлдрийн нохой. Магадгүй шампиньон, цикламен, эсвэл rhododendrons агнахаар бэлтгэгдсэн байж магадгүй. Тэр сайхан ааштай, сүүлээ эелдэг, эелдэгээр сарвуугаа санал болгодог, гэхдээ шүүгээнээс гарах талаар юу ч сонсохыг хүсдэггүй; Доктор Полифемо түүнээс яаж гуйсан ч нохой нь няцашгүй.

Доктор Полифемо шүршүүрт орохоор угаалгын өрөө рүү орж, шүүгээнд өөр нохой олж харав. Гурав дахь нь тогоонуудын дунд гал тогооны шүүгээнд сууж, дөрөв дэх нь аяга таваг угаагч машинд, нөгөө нь хагас хөлдөөсөн нь хөргөгчинд байдаг. Хөөрхөн гөлөг шүүрийн шүүгээнд, жижигхэн өвөр нохой ширээний шургуулганд нуугдаж байна. Доктор Полифемо мэдээж лифтний операторыг дуудаж, түүний тусламжтайгаар урилгагүй зочдыг байрнаас хөөж гаргах боломжтой байсан ч Полифемо эмч нохойнд хайртай тул зүрх нь түүнд өөр шийдлийг хэлдэг. Тэрбээр махны дэлгүүр рүү гүйж очоод зочдоо хооллохын тулд арван кг цулбуур худалдаж авчээ. Үүнээс хойш тэрээр өдөр бүр арван кг мах авч байна. Үүнийг анзаарахгүй өнгөрч болохгүй. Махны дэлгүүрийн эзэн ямар нэг зүйл буруу байгааг мэдэрсэн. Хэлэлцүүлэг, хов жив эхэлж, гүтгэлгийн зохиомол яриа өрнөж эхлэв. Доктор Полифемо орон сууцандаа цөмийн зэвсгийн араас хөөцөлдөж буй тагнуулчдыг нуугаад байгаа юм биш үү?

нууцууд? Тэр диаболизмын туршилт хийж байна уу - тэгэхгүй бол түүнд яагаад ийм олон хагас боловсруулсан махан бүтээгдэхүүн хэрэгтэй байна вэ? Хөөрхий эмч үйлчлүүлэгчээ алдаж эхлэв. Цагдаагийн байгууллагад мэдэгдэл хийсэн. Цагдаагийн дарга эмчийг нэгжлэг хийхийг тушаажээ. Зөвхөн тэр үед л Доктор Полифемо нохойнд хайртай учраас л энэ бүх зовлон бэрхшээлийг даван туулсан нь тогтоогджээ.

Энэ үе шатанд түүх нь зөвхөн "түүхий эд" юм. Үүнийг боловсруулж, эцсийн бүтээгдэхүүн болгох нь зохиолчийн үүрэг юм. Бид нэг зүйлийг сонирхож байсан: "Уран зөгнөлийн хоёр гишүүний" жишээг өгөх. Утгагүй зүйл утгагүй хэвээр үлдэж магадгүй. Энэ үйл явц нь чухал: хүүхдүүд үүнийг төгс эзэмшиж, үүнээс жинхэнэ таашаал авдаг - надад Италийн олон сургуульд үүнийг ажиглах боломж олдсон. Тайлбарласан дасгал нь мэдээжийн хэрэг нэлээд бодит үр дүнг өгдөг, бид энэ талаар дараа ярих болно. Гэхдээ зугаа цэнгэлийн талыг дутуу үнэлж болохгүй. Тэр тусмаа манай сургуулиудад инээд хөөр багатайг бодоход. Хамгийн их шингэсэн, даван туулахад хэцүү санаануудын нэг сурган хүмүүжүүлэх үйл явцЭнэ үйл явц уйтгартай үргэлжлэх ёстой гэсэн итгэл үнэмшилд л оршдог. Жиакомо Леопарди 1823 оны 8-р сарын 1-ний өдөр "Гзибалдоне" номдоо "Хамгийн үзэсгэлэнтэй, хамгийн аз жаргалтай үеамьдрал, хүүхэд нас нь мянган зовлон, мянган түгшүүр, айдас, боловсрол, суралцах маш их зовлон зүдгүүртэй холбоотой байдаг тул насанд хүрсэн хүн бүх зовлон зүдгүүрийг үл харгалзан, боломжтой байсан ч дахин хүүхэд болохыг зөвшөөрөхгүй. Нэгэн цагт туулсан зүйлээ дахин амсахгүйн тулд."

5. “ГЭРЭЛ”, “ГУТАЛ”

Доор өгөгдсөн түүхийг таван нас хагастай хүү гурван нөхдийнхөө оролцоотойгоор зохион бүтээжээ. бэлтгэл сургуульРеджио Эмилиа хотын "Диана". Төрсөн "уран зөгнөлийн бином" - "хөнгөн", "гутал" -ыг багш санал болгосон (бид энэ аргыг семинар дээр хэлэлцсэний маргааш). Энэ түүхийг нэмэлт үггүйгээр энд оруулав.

Эрт урьдын цагт аавынхаа гутлыг өмсөх дуртай хүү байжээ. Аав хүүгээ гутлаа авахаас залхсан тул нэг орой хүүгээ лааны суурьнаас аваад дүүжлэв; Шөнө дундын үед хүү нь шалан дээр унаж, аав нь:

- Энэ хэн бэ, хулгайч?

Би хартал миний хүү шалан дээр хэвтэж байсан. Тэгээд бүх зүйл шатаж байна. Тэгээд аав толгойгоо эргүүлсэн ч унтарсангүй, чихээ татсан ч хүү нь шатаж байсан, хамрын үзүүрийг нь дарсан - энэ нь дахин шатаж, үсийг нь зулгаасан - энэ нь шатсан, хүйсийг нь дарсан - энэ нь шатсан. . Дараа нь аав нь хүүгийнхээ гутлыг тайлж, дараа нь гарав.

Дашрамд хэлэхэд, гол өгүүлэгч биш, харин өөр хүүхэд зохион бүтээсэн төгсгөл нь хүүхдүүдийн таашаалд нийцсэн тул тэд өөрсдийгөө алга ташин: үнэхээр олдвор нь тойргийг үнэн зөв, логикоор хааж, түүхийг бүрэн дүүрэн болгосон; гэхдээ энд бас өөр зүйл байсан.

Зигмунд Фрейд өөрөө ч үл үзэгдэх байсан бол эцгийнхээ гутлыг өмсөж буй хүүгээс эхлээд "Эдипийн цогцолбор"-ын онолын үзэл санаагаар хялбархан тайлбарлаж болохуйц түүхийг хөдөлгөх байсан гэж би бодож байна. Эцсийн эцэст "аавынхаа гутлыг тайлна" гэдэг нь ээжийнхээ хажууд түүний байрыг эзэлнэ гэсэн үг юм! Энэ тэмцэл нь тэгш бус тул үхлийн бүх төрлийн сүнс зайлшгүй байх ёстой. Өөрийгөө шүүх:

"Hang" гэдэг нь "дүүжлэх" гэсэн утгатай ойролцоо юм. Гэхдээ хүү хаана дуусав - шалан дээр эсвэл газарт? Хэрэв та эмгэнэлт явдлыг харуулсан "унтарсан" гэсэн үгийг зөв уншвал бүх эргэлзээ арилах болно. "Үхэх" ба "үхэх" гэдэг нь ижил утгатай. "Амьдралын оргилд бүдгэр" гэж эмгэнэл дээр бичсэн байдаг. Илүү хүчтэй, илүү боловсорсон нь ялна. Шөнө дунд, онгод тэнгэрийн цагт ялдаг... Тэгээд дуусахаас өмнө “толгойгоо мушгисан”, “чихийг нь татсан”, “хамрын үзүүрийг нь дарсан” гээд бас л эрүүдэн шүүдэг...

Психоанализийн талбарын дур зоргоороо хийсэн энэхүү туршилтанд би хэт автахгүй. Үүний тулд мэргэжилтнүүд байдаг: тэд гартаа карт барьдаг. Гэхдээ хэрэв "гүнзгий" ухамсар нь үнэхээр "биномын уран зөгнөлийг" жүжгийн тайз болгон авсан бол энэ нь хэрхэн илэрсэн бэ? Хүүхдийн оюун санаанд "гутал" гэсэн үг бий болсон. Бүх хүүхдүүд аавын гутал, ээжийн гутал өмсөх дуртай. "Тэд" байх. Илүү өндөр байх. Мөн зүгээр л "өөр" байхын тулд. Хувцаслах тоглоом нь бэлгэдлийн шинж чанараас гадна үүнээс үүдэлтэй бүдүүлэг нөлөөгөөр үргэлж инээдтэй байдаг. Энэ бол театр: өөр хэн нэгний хувцас өмсөж, дүрд тоглох, өөрийнхөөрөө бус амьдралаар амьдрах, бусдын дохио зангаагаар амьдрах нь сонирхолтой юм. Зөвхөн багт наадмын үеэр хүүхдүүд аавынхаа хүрэм эсвэл эмээгийнхээ банзал өмсөхийг зөвшөөрдөг нь харамсалтай. Хувцасны өмсгөл тоглоход зориулж байшиндаа үргэлж ашиглагдаагүй хувцасны сагстай байх ёстой. Реджио Эмилиа дахь хүүхдийн байгууллагуудад зөвхөн сагс төдийгүй бүхэл бүтэн хувцасны өрөөнүүд байдаг. Ромд, Виа Саннио дээр хуучин хувцас, загвараас гарсан үдшийн даашинз зардаг зах байдаг; Бид охиноо бага байхад дээр дурдсан сагсыг дүүргэхээр тэнд очсон юм. Түүний найзууд манай байшинд их дуртай байсан гэдэгт би итгэлтэй байна, энэ нь зарим талаараа энэ "хувцаслалтын өрөө"-тэй холбоотой юм.

Хүү яагаад "гал асаж" байгаа юм бэ? Хамгийн тодорхой шалтгааныг зүйрлэлээр хайх хэрэгтэй: хэрэв хүүг гэрлийн чийдэн шиг лааны суурь дээр "дүүжлэв" бол тэр чийдэн шиг аашилдаг. Гэвч хүү аав нь түүнийг "шалгасан" тэр мөчид "гал гарсан" бол энэ тайлбар хангалттай байх болно. Гэсэн хэдий ч түүхийн энэ үед ямар нэгэн "гал асаах" тухай яриа байхгүй. Хүү шалан дээр унасны дараа л "асаж" байгааг бид харж байна. Хэрвээ хүүхдийн төсөөлөл зүйрлэлийг олж мэдэхэд хэсэг хугацаа (хэдхэн секунд) зарцуулсан бол энэ зүйрлэл нь "үзэгдэх"-ийн тусламжтайгаар шууд илчлэгдээгүй тул ийм зүйл болсон гэж би бодож байна (бяцхан өгүүлэгч "шалгасан" хүүг "харсан"). "асдаг"), гэхдээ эхлээд "амаар сонгох" тэнхлэгийн дагуу дамжсан. Хүүхдийн толгойд энэ үйл явдал өрнөж байхад ямар нэгэн зүйл болж байв. бие даасан ажил"түдгэлзүүлсэн" гэдэг үгийн эргэн тойронд. Энэ гинж байна: "түдгэлзүүлсэн", "асаалттай", "ассан". Амны зүйрлэл, хэлээгүй шүлэг нь гайхалтай дүр төрхийг бий болгосон. Товчхондоо, доктор Фрейд зүүдний бүтээлч үйл явцын талаархи бүтээлдээ маш сайн дүрсэлсэн "зургийн конденсац" гэсэн ажил хийгдсэн. Энэ үүднээс авч үзвэл энэ түүх бидэнд үнэхээр “нүдтэй зүүд” мэт санагддаг. Энэ бол үзэгдлийн уур амьсгал, түүний утгагүй байдал, сэдвүүдийн давхарга юм.

"Гэрлийн чийдэнгийн хүүг" "унтраах" аавын оролдлогын тусламжтайгаар бид энэ уур амьсгалаас гарч байна. Хувилбарууд дээр энэ сэдэвЭнэ нь зүйрлэлээр ногдуулдаг боловч өөр өөр түвшинд хөгждөг: үүнд гэрлийн чийдэнг унтраахад шаардлагатай хөдөлгөөний туршлага (үүнийг тайлах, товчлуурыг дарах, утсыг татах гэх мэт), өөрийн биеийн талаархи мэдлэг (биеийн тухай мэдлэг) орно. толгой, чих, хамар, хүйс гэх мэт). Энэ үе шатанд тоглоом нэгдмэл болдог. Гол өгүүлэгч нь зөвхөн тэслэгчийн дүрд тоглосон боловч дэлбэрэлт нь хүн бүрийг хамарсан бөгөөд үүний үр дүнд кибернетик "олшруулах" гэж нэрлэдэг.

Сонголтуудыг хайж байхдаа хүүхдүүд бие биенээ харж, хөршийнхөө биед шинэ олдворуудыг олж илрүүлдэг; Амьдрал нь зохиолтой холбогдож, нээлтийг өдөөдөг, яруу найрагч шүлэг бичихдээ агуулгыг нь захихад холбогч нь гаднаас нь уянгын нөхцөл байдалд оруулдаг шиг юу хийдэгтэй төстэй зүйл юм. Тайлбарласан хөдөлгөөнүүд нь яг нарийн биш ч гэсэн холбодог бөгөөд эдгээр нь зэргэлдээ шүлэг, өөрөөр хэлбэл хамгийн энгийн, хүүхдийн шүлгийн ердийн зүйл юм.

Эцсийн сонголт болох "аав нь хүүгийнхээ гутлыг тайлж, дараа нь гарав" гэдэг нь нойрноос илүү шийдэмгий завсарлага авсныг харуулж байна. Мөн энэ нь логик юм. Бүх зүйл тэднээс эхэлсэн тул хүүг "асдаг" байдалд байлгасан нь эцгийнх нь гутал байсан; Хүүгийн гутлыг тайлмагц гэрэл алга болно - түүх үүгээр дуусч магадгүй юм. Логик сэтгэлгээний үр хөврөл нь ид шидийн зэвсэг болох "аавын гутал" -ыг анхныхаасаа эсрэг чиглэлд чиглүүлсэн.

Энэхүү нээлтийг хийснээр хүүхдүүд уран сэтгэмжийн чөлөөт тоглоомд оролцдог. математик элемент"Урвах чадвар" - үзэл санаа биш харин зүйрлэл хэвээр байна. Тэд дараа нь санаагаа олох болно, гэхдээ одоохондоо үлгэрийн дүр төрх нь санааг зохион байгуулах үндэс суурийг бий болгосон бололтой.

Сүүлчийн тэмдэглэл (энэ нь мэдээжийн хэрэг санамсаргүй байсан) түүхэнд ёс суртахууны шалгуурыг багтаасантай холбоотой юм. Ёс суртахууны үүднээс авч үзвэл энэ түүх нь дуулгаваргүй байдлын шийтгэл мэт харагддаг бөгөөд үүнээс гадна энэ нь холбогдох соёлын загварын сүнсэнд байдаг. Эцэг нь дуулгавартай байх ёстой, тэр шийтгэх эрхтэй. Уламжлалт цензур нь түүхийг гэр бүлийн ёс суртахууны хүрээнд байлгахыг баталгаажуулсан. Түүний оролцоо нь зөрчилдөөн, туршлага, ой санамж, үзэл суртал, мэдээжийн хэрэг, үг хэллэг бүхий далд ухамсар, "түүхэнд тэнгэр, газар хоёулаа оролцсон" гэж хэлэх үндэслэлтэй юм. Зөвхөн сэтгэлзүйн эсвэл психоаналитик уншлага нь түүхийн утгыг янз бүрийн өнцгөөс тодруулахад хангалтгүй байх болно, учир нь би товчхон ч гэсэн оролдсон.

6. ХЭРЭВ... ЮУ БОЛОХ ВЭ.

Новалис "Таамаглал бол тортой адил юм: үүнийг хая, тэгвэл та эрт орой хэзээ нэгэн цагт ямар нэгэн зүйлийг барьж авах болно."

Би тэр даруй нэгэн алдартай жишээ хэлье: хүн гэнэт жигшүүртэй шавьжны дүрээр сэрвэл юу болох вэ? Энэ асуултад Франц Кафка "Хувирал" өгүүллэгтээ өөрийн ур чадвараараа хариулсан. Би Кафкагийн түүх яг энэ асуултын хариулт болж төрсөн гэж хэлэхгүй, гэхдээ эмгэнэлт нөхцөл байдал энд яг гайхалтай таамаглалын үр дүнд бий болсон явдал юм. Үүний дотор бүх зүйл логик, хүний ​​​​хувьд ойлгомжтой болж, утга агуулгаар дүүрэн, янз бүрийн тайлбарт нийцдэг. Бэлгэдлийн аливаа зүйл өөрийн гэсэн амьдралтай бөгөөд олон бодит нөхцөл байдалд дүрслэгдэж болно.

"Гайхамшигт таамаглал" хийх арга нь маш энгийн. Энэ нь байнга асуулт хэлбэрээр илэрхийлэгддэг. Хэрвээ яах вэ?

Асуулт тавихын тулд эхний боломжтой субьект болон предикатыг авна уу. Тэдний хослол нь та ажиллах боломжтой таамаглалыг өгдөг.

Сэдвийг "Реджо Эмилиа хот" ба "ялаа" гэсэн предикат байг. Хэрэв Реджио Эмилиа хот нисч эхэлбэл юу болох вэ?

Сэдвийг "Милан" болон "далайн хүрээлэгдсэн" предикат гэж үзье. Милан гэнэт далайн голд орчихвол юу болох вэ?

Энд өгүүллэгийн элементүүд өөрсдөө хязгааргүй үржиж болох хоёр нөхцөл байдал байна. Туслах материалыг нөөцлөхийн тулд бид урвалыг төсөөлж болно өөр өөр хүмүүсер бусын мэдээний хариуд нэг эсвэл өөр үйл явдлаас үүдэлтэй бүх төрлийн хэрэг явдал, түүнтэй холбоотой маргааныг төсөөлөөд үз дээ. Үр дүн нь талийгаач Палаззескигийн хэв маягийн бүхэл бүтэн баатарлаг зотон зураг байх болно. Гол дүр нь, жишээлбэл, эргэн тойронд хамгийн гэнэтийн үйл явдлуудын хар салхи тойруул шиг эргэлддэг хүү байж болно.

Хэзээ гэдгийг би анзаарсан ижил төстэй сэдэвтосгоны хүүхдүүдэд өгсөн, тэд мэдээг хамгийн түрүүнд олж мэдсэн хүн бол тосгоны талхчин байсан гэж тунхагладаг - эцсийн эцэст тэр бусдаас түрүүлж босдог, тэр ч байтугай хонх дарж, түүнийг матин руу дуудах шаардлагатай сүмийн үйлчлэгчээс ч өмнө босдог. Хотод шөнийн манаач нээлт хийдэг; Залуус нь юу илүү хөгжсөн, иргэншил, гэр бүлтэй холбоотой зэргээс шалтгаалж харуул нь хотын дарга эсвэл эхнэрт нь мэдээлдэг.

Хотын хүүхдүүд ихэвчлэн танихгүй дүрүүдээ хувиргахаас өөр аргагүй болдог. Энэ нь тосгоны хүүхдүүдэд илүү дээр юм, тэд ямар нэгэн хийсвэр талхчин гаргаж ирэх шаардлагагүй, тэд тэр даруй талхчин Жузеппегийн тухай боддог (би түүнийг Жузеппе гэхээс өөр юу ч дуудаж чадахгүй: миний аав талхчин байсан бөгөөд түүнийг Жузеппе гэдэг); Энэ нь тэдэнд танил, хамаатан садан, найз нөхдөө үлгэрт оруулахад тусалдаг бөгөөд энэ нь тоглоомыг илүү хөгжилтэй болгодог.

Paese Sera-д дурдсан нийтлэлүүдэд би дараах асуултуудыг тавьсан.

– Сицилийн товчлуурууд мултарч алга болчихвол юу болох вэ?

– Матар хаалгыг чинь тогшоод, түүнд розмарин зээлүүлэхийг гуйвал юу болох вэ?

– Хэрэв таны лифт нурвал юу болох вэ - цөм рүү унасан бөмбөрцөгэсвэл сар руу ниссэн үү?

Зөвхөн гурав дахь сэдэв нь хожим миний хувьд жинхэнэ түүхийг авчирсан бөгөөд үүний баатар нь баарны зөөгч байсан юм.

Хүүхдүүдийн хувьд ч мөн адил: ихэнхдээ тэд хамгийн утгагүй, гэнэтийн асуултуудад сэтгэл татдаг, учир нь дараагийн ажил, өөрөөр хэлбэл сэдвийг боловсруулах нь аль хэдийн хийсэн нээлтийг хөгжүүлэх, үргэлжлүүлэхээс өөр зүйл биш юм; Мэдээжийн хэрэг, сэдэв нь хүүхдийн хувийн туршлагатай давхцаж, өсч буй нөхцөл байдал, хүрээлэн буй орчинтойгоо нийцэж байгаа нь хүүхдийг бие даан довтлох, бодит байдалд ойртох, аль хэдийн дүүрсэн байх тохиолдол байдаг. танил агуулгатай, ер бусын талаас.

Саяхан нэгд ахлах сургуульЗалуус бид хоёр "Бүх зүйлд эрсдэлтэй" асуулт хариултын уралдаанд оролцохоор телевизийн төвд матар ирвэл юу болох вэ гэсэн асуулт гарч ирэв.

Асуулт маш үр дүнтэй болсон. Бид өөрсдийнхөө өнцгөөс зурагт үзэж, телевиз үзэгчдийн хувьд туршлагаа дүгнэх боломжийг бидэнд олгодог шинэ хэтийн төлөвийг нээсэн мэт. Маззини өргөн чөлөөнд байрлах телевизийн төвийн төөрөлдсөн ажилчид болон матар хоёрын хоорондох нэг яриа ямар үнэ цэнэтэй байсан бэ! Тэрээр ихтиологийн чиглэлээр мэргэшсэн мэргэжилтний хувьд асуулт хариултын тэмцээнд оролцохыг зөвшөөрөхийг шаардсан. Матар өөрийгөө ялагдашгүй гэдгээ баталсан. Тэр бооцоог хоёр дахин нугалах болгондоо нулимс унагахаа мартсан өрсөлдөгчөө залгисан. Эцэст нь тэр хөтлөгч Майк Бонгиорног хүртэл идсэн ч матрыг хөтлөгч Сабина залгисан; Үнэндээ бол залуус түүний халуун шүтэн бишрэгчид байсан бөгөөд түүнийг ямар ч үнээр хамаагүй ялахыг хүсч байсан.

Дараа нь би энэ түүхийг дахин бичиж, ихээхэн өөрчлөлт оруулан "Машины зохиолын ном"-доо оруулсан. Миний хувилбарт матар муурны сангас дээр шинжээчийн үүрэг гүйцэтгэдэг; Би хоол боловсруулах натурализмд андуурсан байж магадгүй, гэхдээ энэ түүх нь мөн чанарыг арилгах үүрэгтэй. Түүхийн төгсгөлд Сабина матрыг иддэггүй, харин урвуу дарааллаар залгисан бүхнээ нулимахыг албадав. Энэ бол дэмий зүйл байхаа больсон юм шиг санагдаж байна. Энд уран зөгнөлийг бодит байдалтай идэвхтэй холбоо тогтооход ашигладаг. Та ертөнцийг шууд харж болно, гэхдээ та үүнийг тэнгэрийн өндрөөс харж болно (нисэх онгоцны эрин үед энэ нь тийм ч хэцүү биш). Бодит байдал дээр та гол хаалганаас орж болно, эсвэл түүн рүү авирч болно - энэ нь илүү хөгжилтэй байдаг - цонхоор.