Шүлгийн дүн шинжилгээ: Урд талын шөнө өвсөн дээр. Хүний өмнө “Өмнөд шөнө хадлан дээр” шүлэгт Уран зохиолын нэр томъёог санаарай

Цацуро А.Н. MBOU 2-р дунд сургууль Гулкевичи

Энэ сэдвээр 10-р ангийн уран зохиолын хичээлийн технологийн зураг

Яруу найраг Ф.И. Тютчев, А.А. Фета

" Дэлхий дээрх амьдрал нойроор хүрээлэгдсэн байдаг ", " Дэлхий бүрхэг, чимээгүй зүүд шиг".

Хичээлийн төрөл: хичээл - эргэцүүлэл.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:

талаар сурагчдын санаа бодлыг хөгжүүлэх урлагийн ертөнцяруу найраг F.I. Тютчев ба А.А.Фет; зохиолчийн бүтээлийн жишээг ашиглан яруу найргийн гоо зүйн онцлогийг тодорхойлох чадвар.

Боловсролын:

хөгжил сэдвийн ур чадвар: илэрхийлэлтэй унших чадвар, аман болон бичгээр монолог яриа; шинэ материалыг идэвхтэй шингээх; бие даасан ажил; гүйцэтгэсэн даалгаврыг харилцан үнэлэх, өөрийгөө засах; бүлгийн харилцан үйлчлэлийн чадварыг хөгжүүлэх; боловсролын болон танин мэдэхүйн чадварууд: танин мэдэхүйн чадварыг судлах, бие даан ажиллах чадвар, бодит байдлаас шууд мэдлэг олж авах; хөгжүүлэх бүтээлч байдалоюутнууд.

Боловсролын:

Нийгэм соёлын чадамжийг бүрдүүлэх: төрөлх орос хэлэндээ анхаарал халамж тавих, судалж буй бүтээл дээр үндэслэн эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх; хүмүүжил гоо зүйн хандлагаболон Ф.И.-ийн яруу найргийн сонирхол. Тютчева; хувь хүнийхээ төлөө хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг хөгжүүлэх хамтарсан үйл ажиллагаа.

Тоног төхөөрөмж:

Яруу найрагчийн хөрөг; Тютчевын шүлэг бүхий номууд.

Боловсролын материалын танилцуулга бүхий компьютер, проектор.

Багшийн үйл ажиллагаа

Үйл ажиллагаа

оюутнууд

Төлөвлөсөн

үр дүн

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Зорилго: оюутнуудыг сэдвийг судлахад түлхэц өгөх

Дунд шатанд та эдгээр яруу найрагчдын бүтээл, гол төлөв байгалийн сэдэвт шүлгүүдэд ханддаг байсан. Ихэнхдээ та тэдний шүлгийг андуурдаг. Өнөөдөр бид яруу найрагч бүрийн бүтээлч өвөрмөц байдал, өвөрмөц байдал, түүний бүтээлч хэв маягийг олж авахыг хичээх болно.

Мессеж, харилцан яриаг сонсох:

Л.: унших чадварыг хөгжүүлэх:

ХИЙД: багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагаа, хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах чадвар

Оюутнууд бэлэн байна цаашдын ажил, яруу найрагчдыг шинж чанараар нь ялгаж сурахаар шийджээ яруу найргийн ертөнц.

2. Боловсрол, танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа

Зорилго: яруу найргийн текстийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх, яруу найрагчдын дууны онцлогийг тодорхойлох.

Санал болгож буй текстүүдтэй ажиллах. Тютчевын "Зүүд", Фетийн "Өмнөд шөнө хадлан дээр" шүлгийн дүн шинжилгээ.

1. "Мөрөөдөл" шүлгийн гарчигнаас эхэлж, амьдралын нөхцөл байдлыг төсөөлье. Яруу найргийн дүр төрхийг хэр зэрэг харьцуулж болох вэ Физик нөхцөлхүн?

Энэ шүлгээс Тютчевын бүтээлийн онцлог шинж чанаруудыг та тодорхойлж чадах уу?

Тэдэнтэй холбоотой лексик цуврал ба эпитетүүдийг нэрлэ.

Шүлгийн гол эсрэг заалтыг тодорхойл

“Шатаж буй ангалын” дүрийн цаана юу байгаа вэ?

Энэ нь хэрхэн бүтээгдсэн бэ?

Энэхүү гүн ухааны дүр төрх нь яруу найрагчийн бүтээлийн хүрээнд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?

2. Фетийн шүлэг рүү орцгооё. Энэ нь Тютчевийг ямар байдлаар давтдаг вэ? Хүнийг орчлон ертөнцтэй ганцаараа харуулдаг уу? Ялгаа нь юу вэ? Юу уран сайхны хэрэгсэляруу найрагч үүнд хүрсэн үү? Хэмнэлд ямар нэгэн ялгаа бий юу? Энэ нь юу өгдөг вэ? Тухайн хүнийг хэрхэн харуулсан бэ?

3. Шүлгүүдийг сэтгэл хөдлөлөөр нь холбоно.

Шүлэгт дүн шинжилгээ хийх, багштай яриа өрнүүлэх, асуултанд хариулах

Далай-газар

долгион бөмбөрцөг

элементийн эрэг

далайн түрлэг

дуу чимээтэй, ид шидийн - шатаж буй, нууцлаг, дүрэлзсэн

Хүн-Орчлон

Илэрхийлэх арга хэрэгслийг хайж олох

үгсийн санд нөхцөл байдал өөрөө

гоо үзэсгэлэн, эв найрамдлын ертөнц

дүн шинжилгээ хийх дүрслэлийн систем

Фет нь шүлэгт хөнгөн байдлыг өгдөг iambic тетраметртэй, Тютчев нь пентаметртэй, ёслолтой, хатуу ширүүн байдаг.

Хүн бол орчлон ертөнцийн нэг хэсэг юм

Тютчевын эв нэгдэл нь Фетийн өөдрөг үзэлтэй зөрчилддөг

К.: ганцаарчилсан болон бүлгээр ажиллах: олох нийтлэг шийдвэр

П.: хөгжил ба Судалгааны танин мэдэхүйн ур чадвар: бие даан ажиллах, бодит байдлаас шууд мэдлэг олж авах чадвар

Р.: багшийн тодорхойлсон үйл ажиллагааны удирдамжийг харгалзан зорилгодоо хүрэх нөхцөлийг бие даан дүн шинжилгээ хийх боловсролын материал

зорилгодоо хүрэх арга замыг төлөвлөх;

зорилтот тэргүүлэх чиглэлийг тогтоох

Оюутнууд яруу найргийн зохиолд дүн шинжилгээ хийх явцад яруу найрагч бүрийн яруу найргийн ертөнцийн онцлогийг тодорхойлсон

3 Физик минут

4. Оюуны болон боловсролын үйл ажиллагаа

Зорилго: шинжилгээний үр дүнг нэгтгэх, системчлэх, хоёрыг харьцуулах бүтээлч ертөнцүүд.

Ажиглалтаа бөглөнө үү Хүснэгтийг бөглөнө үү

хүснэгт хэлбэрээр

П.: харааны болон илэрхийлэлийн үүргийг ойлгох хэл шинжлэлийн хэрэгсэлуран сайхны дүр төрхийг бий болгоход уран зохиолын бүтээлүүд

Оюутнууд Фет, Тютчев нарын дууны үгийн гол шинж чанарыг томъёолж, бичиж, харьцуулалт хийж, хоёр өөр урлагийн ертөнцийн онцлогийг олж харав.

4. Тусгал

Зорилго: хичээлийг дүгнэх

Асуултыг тунгаан бод:

Зохиолчийн хувийн шинж чанар яруу найргийн дүр төрх, дүрслэлд хэр нөлөөлдөг вэ? Манай баатруудын яруу найргийн “өөр” нь юу вэ?

Сурагчдын аман хариулт

Л.: амжилт/бүтэлгүйтлийн шалтгааныг хангалттай ойлгох боловсролын үйл ажиллагаа

- зан үйлийн ёс суртахууны хэм хэмжээг дагаж мөрдөх

ёс зүйн шаардлага

Хоёр бүтээлч системийн ялгааг мэддэг байх.

ХЭРЭГЛЭЭ

Ф.И.Тютчев . Мөрөөдөл

Далай дэлхийг бүрхэж байхад
Дэлхий дээрх амьдрал зүүдээр хүрээлэгдсэн байдаг...
Шөнө ирэх болно - мөн чимээ шуугиантай долгионтой
Элемент түүний эрэг дээр хүрч байна.

Энэ бол түүний дуу хоолой: тэр биднийг хүчээр тулгаж, асууж байна ...
Хөлөг онгоцны зогсоол дээр ид шидийн завь аль хэдийн амилжээ;
Далайн түрлэг ихсэж, биднийг хурдан урсгаж байна
Харанхуй долгионы хэмжээлшгүй байдалд.

Оддын сүр жавхлангаар шатаж буй тэнгэрийн бунхан,
Гүнээс нууцлаг харагдаж байна, -
Тэгээд бид хөвж байна, шатаж буй ангал
Бүх талаараа хүрээлэгдсэн.

Ф.И.Тютчев. Мөрөөдөл

Зохиолч хоёр ертөнцийг харьцуулж үздэг: далай тэнгисийн элементүүдийн сүр жавхлант, аймшигт ертөнц ба хүмүүсийг ид шиддэг шөнийн ертөнц. Унтах нь хүн өөрийн бие, бодлоо удирдаж чадахгүй, өөр ертөнцөөс мэдээлэл хүлээн авах, нойр бол нууц ба бодит байдлын хоорондох хил хязгаар, материаллаг болон оюун санааны ертөнцийг холбогч "өдөр шөнө" гэсэн ухамсрын төлөв юм. Элементүүд нь ижил төстэй боловч нэг нь хүний ​​биеийг захирч, нөгөө нь түүний бодлыг захирдаг.
Шөнийн ид шид нь баатруудын сэтгэлийг хөдөлгөж, "уйдаж, гуйдаг". Шөнийн харанхуйд баатрууд газар руу хөтлөх замыг олох ёстой боловч далайн түрлэг тэднийг авч явна.
Баатруудын эргэн тойрон дахь элементүүд нь нэг нэгдмэл байдалд нэгдэж, бие биенээ илэрхийлдэг. "Гүн тэнгэр" ба "Шатаж буй ангал" бол хүний ​​амьдралын хамгийн чухал мөч болох элементийн бүрэн нэгдэл, катарсис юм. Баатрууд ангалаар хүрээлэгдсэн байдаг, тэд орчлон ертөнцийн нигүүлсэлд байдаг - эв найртай боловч үл мэдэгдэх ертөнц. Шаттл бол баатруудыг баривчлахаас сэргийлж, амь аврах завь боловч байгаль орчныг үүрд тэсвэрлэж чадахгүй. Зохиолч өгүүллэгээ тасалж, дүрүүдийг өөрсдөдөө болон эргэн тойрныхоо ертөнцөд үлдээдэг.

A.A.Fet

Өмнө зүгт шөнөжин хадлан дээр...

Өмнө зүгт шөнөжингөө хадлан дээр

Би огторгуйд нүүрээ харуулан хэвтэж,

Найрал дуу нь гэрэлтэж, амьд, найрсаг байв.

Эргэн тойрон тархаж, чичирнэ.

Дэлхий бол бүрхэг, чимээгүй зүүд шиг,

Тэр үл мэдэгдэх ниссэн

Би диваажингийн анхны оршин суугчийн хувьд,

Нэг нь шөнийг нүүрэн дээр нь харав.

Би шөнө дундын ангал руу яарч байсан уу?

Эсвэл олон одод над руу гүйж байсан уу?

Би энэ ангал дээр дүүжлэв.

Мөн бүдгэрч, төөрөгдөлтэйгээр

Би харцаараа гүнийг хэмжсэн,

Би улам бүр эргэлт буцалтгүй живж байна

A.A.Fet. Урд талын шөнө өвсөн дээр...

Оросын агуу хөгжмийн зохиолч Пётр Ильич Чайковскийн "Гялалзсан" гэж нэрлэсэн шүлэгт Лермонтовын нөлөөг ялгахад хялбар байдаг тул дүн шинжилгээ хийхээсээ өмнө Лермонтовын "Би ганцаараа зам дээр гардаг" шүлгийг дахин уншихаа мартуузай. .”.

Өмнө зүгт шөнөжингөө хадлан дээр

Би огторгуйд нүүрээ харуулан хэвтэж,
Найрал дуу нь гэрэлтэж, амьд, найрсаг байв.
Эргэн тойрон тархаж, чичирнэ.

Лермонтовын уянгын баатар шөнөтэй ганцаараа үлдэж, "од одтой хэрхэн ярьдагийг" сонсохын тулд эзгүй шөнийн замд гарсныг санаж байна уу? Уянгын баатарФета мөн шөнийн өмнөд тэнгэр, селестиел "баталгаа"-тай тулгардаг; тэр бас орчлон ертөнцийг гэж ойлгодог Амьд амьтан, оддын гийгүүлэгч найрал дууг сонсож, тэдний "чичиргээг" мэдэрдэг.

Гэсэн хэдий ч Лермонтовын "цөлд" Бурханыг анхаардаг бөгөөд Фетийн бүтээсэн ертөнцийн дүр төрхөд Бурхан байхгүй хэвээр байна. Энэ нь түүний ашигладаг яруу найргийн хэллэгүүд нь шашны болон гүн ухааны яруу найргийн уламжлал, "баталгаа", "гэрэл дуучдын найрал дуу" гэсэн шүлгийн төрөлтэй холбоотой байдаг тул энэ нь илүү мэдэгдэхүйц юм. Тухайн үеийн бэлтгэгдсэн уншигчид эдгээр хэв маягийн сүүдэрийг хялбархан ялгаж чаддаг байсан бөгөөд хэрэв та Ломоносовын "Бурханы дээдсийн тухай үдшийн эргэцүүлэл ..." хэмээх шүлгийг санаж байвал тэдгээрийг өөрөө олж авах болно.

Дэлхий бүрхэг мөрөөдөл шиг чимээгүй,
Тэр үл мэдэгдэх ниссэн
Би диваажингийн анхны оршин суугчийн хувьд,
Нэг нь шөнийг нүүрэн дээр нь харав.

Хоёрдахь бадаг дээр энэ зөрчилдөөн байхаа больсон бололтой: уянгын баатар Фета өөрийгөө "диваажингийн анхны оршин суугч" Адамтай зүйрлэдэг. Энэ нь тэрээр байгалийн агуу байдлын "тэнгэрлэг" гарал үүслийн тухай ярьдаг гэсэн үг юм. Гэхдээ болгоомжтой байж, дүгнэлт хийх гэж яарах хэрэггүй. Бид теологийн биш яруу найргийн бүтээлтэй харьцаж байна; Яруу найрагт ертөнцийн шашны дүр төрхийн хувьд төсөөлшгүй дүр төрх нь бүрэн боломжтой: Бурхангүй диваажин, Бүтээгчгүйгээр бүтээл.

Одоохондоо эпитетүүдэд анхаарлаа хандуулах нь дээр; Тэдний зарим нь эхний бадагтай зөрчилддөг. Тэнд тэнгэрийн тухай, дуут оддын найрал дууны тухай; энд - дэлхийн тухай, дүлий, бас тодорхойгүй, зүүд шиг. Уянгын баатар нь гэрэл, шөнийн хоёрын хооронд хуваагддаг бололтой! - тэнгэр ба үл ялгагдах харанхуй газар. Түүгээр ч барахгүй тэр хэзээ нэгэн цагт хил хязгаарын мэдрэмжээ алдаж, тэнгэрт хөөрч байгаа мэт мэдрэмж төрж, дэлхий хаа нэгтээ хол, доор нь байдаг!

Яг энэ мөчид шүлэгт цоо шинэ дүр төрх гарч ирэв:

Би шөнө дундын ангал руу яарч байсан уу?
Эсвэл олон одод над руу гүйж байсан уу?
Хүчирхэг гарт байгаа юм шиг санагдав

Би энэ ангал дээр дүүжлэв.

Энэ хэний "гар" вэ? Фет Бурханы тухай шууд, шууд ярихаас татгалзсаар байна. Гэсэн хэдий ч одоо ямар ч эргэлзээ байхгүй болсон - өөрийгөө итгэлгүй шашингүй гэж үздэг уянгын баатар гэнэт бүх зүйлд бурханлаг оршихуйг мэдэрдэг. Мөн оддын "найрал"-д "амьд, нөхөрсөг". Бас өөртөө. Хөдөлгөөнт, амьд байгалийн ертөнцийн зургаар эхэлсэн шүлэг нь баатар Бүтээлийн нууцтай гэнэтийн "уулзалт"-аар төгсдөг. Хоёрдахь бадаг "диваажингийн анхны оршин суугч шиг" гэсэн үндсэн харьцуулалт эцэст нь жинхэнэ утгаар дүүрэн байдаг. Уянгын баатар үнэхээр Их Эзэний дөнгөж бүтээсэн Адам шиг болсон. Тиймээс тэрээр орчлон ертөнцийг анх удаа харж, шинэлэг, гайхсан харцаар харав. Энэ бол зураачийн үзэл бодол юм; уран бүтээлч бүр, яруу найрагч бүр амьдралыг өөрөөсөө өмнө хэн ч харж чадахгүй мэт хардаг.

Мөн бүдгэрч, төөрөгдөлтэйгээр

Би харцаараа гүнийг хэмжсэн,
Би хором мөч бүрт

Би улам бүр эргэлт буцалтгүй живж байна.

Би болон орчлон ертөнц. Сансар огторгуйн ухамсар

Ангийн шинж чанар байхгүй.

Би = байгаль

Дэлхий ертөнцийг харах

Сэтгэгч

Сэтгэгч

Хэл

Дүрслэлийн параллелизм, уран илтгэлийн тэмдэглэл, дуудлагын үгс, асуултын аялгуу, риторик аялгуу, өндөр пафос

Гайхалтай, аяндаа, субъектив сэтгэгдэл төрүүлдэг, хөгжимтэй. Давталт, анафор, асуулт, уянгалаг интонацууд байгаа эсэх.

A. Fet - шүлэг "Өмнөд шөнө хадлан дээр ...".

Шүлгийн гол сэдэв бол орчлон ертөнцтэй ганцаараа хүн юм. Гэсэн хэдий ч энэ нь уянгын баатартай дайсагналцдаггүй: энд шөнө "гэрэлт", зочломтгой, "гэрэлтэгчдийн найрал дуу" нь "амьд, найрсаг" байдаг. Уянгын баатар эргэн тойрон дахь ертөнцийг эмх замбараагүй байдал биш, харин эв найрамдал гэж үздэг. Сансарт шумбахдаа тэрээр "диваажингийн анхны оршин суугч" мэт санагддаг. Эндхийн байгаль хүнтэй салшгүй нэгдмэл байдаг. Мөн баатар түүнтэй бүрэн нийлдэг. Түүгээр ч барахгүй энэ хөдөлгөөн нь харилцан чиглэсэн: "Би шөнө дундын ангал руу яарав уу, эсвэл олон одод над руу яарав уу?" Шүлэг нь "амьд, найрсаг гэрлийн найрал дуу", дэлхий "дуугүй", шөнө "нүүрээ" баатарт харуулав. Тиймээс яруу найрагчийн уянгын сэтгэлгээ нь өөдрөг үзэлтэй байдаг: сансар огторгуйд орохдоо тэрээр төөрөгдөлд орж, амьдралыг нээгчийн баяр баясгалан, баяр баясгалантай мэдрэмжийг мэдэрдэг.

Эндээс хайсан:

  • хадлан дээр шөнө өмнөд анализ
  • өмнөд шөнө хадлан дээр шүлгийн дүн шинжилгээ
  • шүлгийн өмнөд дүн шинжилгээ хийх шөнө өвсөн дээр

Афанасий Афанасьевич Фет

Өмнө зүгт шөнөжингөө хадлан дээр
Би огторгуйд нүүрээ харуулан хэвтэж,
Найрал дуу нь гэрэлтэж, амьд, найрсаг байв.
Эргэн тойрон тархаж, чичирнэ.

Дэлхий бол бүрхэг, чимээгүй зүүд шиг,
Тэр үл мэдэгдэх ниссэн
Би диваажингийн анхны оршин суугчийн хувьд,
Нэг нь шөнийг нүүрэн дээр нь харав.

Би шөнө дундын ангал руу яарч байсан уу?
Эсвэл олон одод над руу гүйж байсан уу?
Хүчирхэг гарт байгаа юм шиг санагдав
Би энэ ангал дээр дүүжлэв.

Мөн бүдгэрч, төөрөгдөлтэйгээр
Би харцаараа гүнийг хэмжсэн,
Би хором мөч бүрт
Би улам бүр эргэлт буцалтгүй живж байна.

1857 оны шүлгийн гүн ухаан, бясалгалын сэтгэл хөдлөл нь түүнийг Тютчевын "Мөрөөдөл"-тэй ойртуулдаг. Уянгын нөхцөл байдал нь мөн адил төстэй бөгөөд энэ нь баатрыг шөнийн элементэд шингээж, түүнд орчлон ертөнцийн нууцыг илчилдэг. Хоёр зохиолч хоёулаа ангалын дүр төрхийг бүтээдэг: Тютчевын хувилбарт галт хязгааргүй байдал нь уянгын "бид" -ийн "шидэт завь" -ыг хүрээлж, хүмүүс сансрын болон эмх замбараагүй зарчмуудын хоорондох асар том мөргөлдөөний гэрч болдог. Шинжилгээнд хамрагдсан бүтээлд Тютчевын дууны шүлгийн эмгэнэлт нөхцөл байдал дутагдаж байна. Фетовын баатарт ер бусын "нойргүй харанхуй" ямар мэдрэмжийг төрүүлдэг вэ?

Гол дүр төрх нь бодит байдлын тайлбараас өмнө байна амьдралын нөхцөл байдал: хадлан дээр сууж буй уянгын сэдэв нь цэлмэг одтой тэнгэрийн өргөн панорама руу харж байна. Сүүлийнх нь "гэрэлтэгчдийн найрал дуу" гэсэн зүйрлэлээр илэрхийлэгддэг: энэ хэллэг нь өөрөө болон зэргэлдээх эпитетүүд нь селестиел ландшафтын утга учиртай, өндөр эмх цэгцтэй байдлыг илтгэнэ.

Гаднах байдлаараа хөдөлгөөнгүй хэвээр байгаа баатар зүйрлэлийн түвшинд хэд хэдэн өөрчлөлтийг мэдэрдэг. Жинхэнэ дэлхийн орон зай тогтворгүй болж, бараг алга болдог. Ажиглагч ердийн дэмжлэгээ алдсан тул үл мэдэгдэх "ганцаараа" тулгардаг. Ганцаардлын байдал, туршлагын хурц шинэлэг байдлыг диваажингийн "анхны" бөгөөд цорын ганц оршин суугчтай харьцуулах замаар илэрхийлдэг.

Гурав дахь бадаг орон зайг үргэлжлүүлэн тоглодог. Уянгын сэдэв нь мэдрэгддэг хурдан арга"шөнө дундын ангал" руу. Ажиглагч өөрчлөлтийн үр дүнг тэмдэглэдэг боловч энэ нь хэрхэн болсныг тодорхойлж чадахгүй. Тодорхойгүй замналыг ойлгохгүйгээр хүн дахин өөрийн мэдрэмждээ анхаарлаа хандуулдаг: тэр гайхалтай "хүчирхэг гарт" баригдсан ангал дээр өлгөөтэй байгаа юм шиг санагддаг.

Эцсийн дөрвөлжинд хурдацтай хөдөлгөөн нь хязгааргүй гүн рүү аажмаар уруудах боломжийг олгодог. Төгсгөл нь шийдлийг авчирдаггүй бөгөөд төөрөлдсөн, мэдээгүй баатрын дүрэх үйл явцыг хөгжлийн шатанд үлдээдэг.

Ангалын хийсвэр ангиллын утгын талаархи асуултыг уянгын "Би" -ийн сэтгэл хөдлөлийг тайлбарлахтай холбон авч үзэх хэрэгтэй. Энд өөрийн эрхгүй айдас хоёрдогч, гол хариу үйлдэл нь баяр баясгалан юм: илчлэлт болгон илчлэгдсэн ертөнцийн агуу байдал нь үзэгчдэд таалагддаг. Тухайн үед бичсэн “Мөнгөн шөнө чи ямар энхрий вэ...” бүтээлд эерэг сэтгэл хөдлөл илүү тод илэрхийлэгдэнэ. "Очир алмааз шүүдэр"-ээр чимэглэсэн тансаг ландшафт нь баатар-ажиглагчийн сэтгэлийг хөдөлгөж, урам зориг өгдөг.







1879 онд Фет Севастопольыг хамгаалахад оролцогчдын ахан дүүсийн оршуулгын газарт очжээ. “Ах дүүсийн оршуулгын газар намайг ийм хүчтэй эзэмдсэн тийм их сэтгэлийн хөөрлийг би хаана ч, хэзээ ч мэдэрч байгаагүй. Энэ бол тулааны талбарт эргэлдэж, дангаараа баатарлаг дууны сэдэв болох чадвартай, хувийн бүх хүсэл тэмүүллээс ангид баатарлаг сүнс юм" гэж Фет бичжээ.





Эхний шүлгийг уншихад бид гунигтай, эмгэнэлтэй, нэгэн зэрэг гайхалтай сайхан сэтгэл, мэдрэмжээр дүүрэн байдаг. Яруу найрагч уран илтгэл, "чулуу" хэмээх үг, "хөвгүүдийнхээ ариун чандрыг энд тавьсан ариун эх орны гараар" зүйрлэлийг ашигладаг.


Яруу найрагч энэ үйл явдлын дүр зургийг найдвартай дүрслэн харуулж, гунигтай мэдрэмжээ дараах үгсээр илэрхийлжээ: Кипарис бол өмнөд нутгийн мөнх ногоон шилмүүст мод юм. Миртл, Миртл бол өмнөд хэсгийн мөнх ногоон бут сөөг, цагаан цэцэгтэй мод юм. Тризна (хуучирсан) - нас барагсдын хүндэтгэлд зориулсан баяр, сэрэх.


Хоёрдахь багийг уншиж байхдаа та Севастопольын тулалдааны баатруудыг илүү тод төсөөлж, тэдний алдсан гашуун зовлонг мэдэрч эхэлдэг. Газар доор ч гэсэн адилхан зоригоор амьсгалдаг... Хөл минь тэдний амгалан тайван байдлыг алдагдуулах вий гэж айж байна, Амьд хүмүүсийн алхааг бүгд сонсдог бололтой. Гэхдээ тэд зөвхөн залбирч дуугүй байдаг. Яруу найрагч iambic hexameter, cross rhyme, ээлжлэн эрэгтэй, эмэгтэй шүлэг ашигладаг. Баатруудын дурсамж нь яруу найрагчдад "хуучин эр зоригоор амьсгалах" зүйрлэлийг ашиглахад тусалдаг.






Энэ шүлэгт маш олон зөрчилтэй хослолууд байдаг: Энгийн ба тансаг байдал. Хохирогчдын баатарлаг байдлыг биширч, алдсаны гашуун байдал. Уй гашуу, эх оронч үзэл. Үхсэн хүмүүс ба тэдний амьд дурсамж. Энгийн ярианы болон өндөр түвшний үгсийн сан. Антоним ба оксиморонуудын хэрэглээ.




Нэг шүлгийн дүн шинжилгээнд анхаарлаа хандуулцгаая. Би тэдний зүг танил замаар явах болно. Тэнгэр диваажин мэт мөхөшгүй, ямар зөөлөн хуваар өглөө. Харанхуй газрын муруй хол, Оройн сэрүүхэн амьсгалж, амьсгалахгүй, боловсорч гүйцсэн чих нь арай ядан найгана.


Энэхүү шүлэг нь энгийн байдал, сүр жавхланг хослуулсан байдаг. Энэ шүлгийг 1859 онд бичсэн. Үүнийг уншихад танил газруудын харагдахуйц мэдрэгчтэй мэдрэмж төрдөг. Бодит ертөнцмаш нарийн тодорхой илэрхийлсэн тул та үүнийг хараад зогсохгүй хүрч байгаа юм шиг санагддаг. Та өөрөө "царс модны сүүдэр дор" байгаа бөгөөд таны сэтгэл "бүх зүйл, амьдралын өгсөн бүх зүйл ..." -ээр дүүрэн байдаг яруу найрагч "танил", "эзэгтэй", "мөхөхгүй" гэсэн үгсийг ашигладаг.


Гэж юу вэ яруу найргийн онцлогшүлэг? Эдгээр мөрүүдээс бид “тэнгэр хуваасан үүрээр гэрэлтдэг” зүйрлэл, “диваажин шиг” зүйрлэл, “дэлхийн ирмэг нумарсан”, “сэрүүн байдал амьсгалж, амьсгалахгүй” гэсэн дүрслэлийг ажиглаж байна. Зургийн сүр жавхлант байдал, сүр жавхланг "бүдгэрсэн", "боловсорч гүйцсэн", "мөхдөггүй" гэсэн нэр үг, урвуу үг хэллэгээр сурталчилсан.


Үгүй ээ, би цааш явахгүй: царс модны халхавч дор би шөнөжин, энэ шөнөжингөө үүр цайхын нүүр рүү харах эсвэл саарал зам дагуу суухад бэлэн байна ... Ямар залуу бөгөөд хязгааргүй итгэлээр? Миний сэтгэл дахин дүүрэн байна! Энэ чимээгүй байдал шиг, бүх зүйлтэй, амьдралын өгсөн бүх зүйлтэй, бүрэн сэтгэл хангалуун байдаг тул өөр юу ч шаарддаггүй. Үнэнч нохой миний хөлд бөхийж, мэдрэмтгий чихээрээ бага зэрэг сэргэлэн, аажмаар мөлхөж буй цох руу харав.




Фетийн өөр шүлэгт ямар зургууд илэрсэн бэ? Портикийн цонхоор залхуу харагдана; Зууханд гал шажигнаж, саарал утаа нь дээвэр дээгүүр хивсэнцэр шиг чимээгүйхэн тархдаг. Халамжтай азарган тахиа зам дээр ухаж, хашгирч ... босгон дээрх том үстэй өвөө ёолж, бөгжийг шүүрэн авч, нүүр рүү нь цагаан ширхэгүүд ниснэ. Тэгээд үд дунд ирдэг. Гэтэл бурхан минь, би ямар их хайртай вэ, Зоригтой тэргэнцэртэй жолоочийн тройка яаж давхиад алга болох вэ... Тэгээд ч надад удаан хугацааны туршид хотын өндөрлөгүүдэд хонхны дуу чичирч байх шиг байна.




Энэ зураг бүхэлдээ Оросын тосгоны яруу найргийн дүр төрх юм. (Г.А. Очкасова) Зохиолч нь гайхалтай зүйрлэл, гэнэтийн эпитетүүдийг ашигладаг: ширхэгүүд нь "цагаан", азарган тахиа нь "халамжтай", тэрэг нь "зоригтой". Яндангаас гарч буй утааг дүрсэлсэн "уул нуруу шиг тархсан" гэсэн ер бусын зүйрлэлийг ашигладаг. "Волоковое" хэмээх эпитет нь намуухан өвлийн үүрийн дүр төрхийг бүрэн дүрслээд зогсохгүй овоохойн нарийн ширийн зүйлийг нарийн зааж өгдөг.




Фетийн төрсөн нутаг бол түүний төрж, амьдарч буй нутаг, өнгө, дуу чимээ, үнэртэй Оросын байгаль юм ... Энэ бол бүхэл бүтэн ертөнц: дэлхий, тэнгэр, одод - түүний өөрийгөө нэг хэсэг гэж үздэг орчлон ертөнц юм. Тийм юм уу? “Дэлхий бол түүний өлгий, орчлон бол түүний эх орон...” Та юу гэж бодож байна вэ?




“Өмнө зүгийн шөнө өвсөн дээр...” шүлгийг задлан шинжилье.Өмнөд зүгийн шөнө өвсөн дээр би огторгуйд нүүрээ харуулан хэвтээд, Эвтэй найрсаг гэрлийн найрал дуу эргэн тойронд тархав. чичирлээ. Энэ шүлэг нь 1857 онд яруу найрагч "Современник" сэтгүүлтэй хамтран ажиллаж, Некрасов, Тургенев нартай найзалж байх үед бичсэн, боловсорч гүйцсэн уянгын шүлэгт багтдаг.




Шүлгийн бадаг бүрийг хөндлөн холбогч ашиглан иамбик тетраметрээр бичсэн. Мөрүүдийг уншихад хөдөөгийн шөнийн ер бусын гоо үзэсгэлэнг төсөөлөхөд хялбар байдаг. Үүнийг хадлан, газар, тэнгэрийн зургууд хөнгөвчилдөг. Яруу найрагч байгалийг дүрслэхдээ "амьд", "нөхөрсөг", "өмнөд" гэсэн "онцлог" эпитетүүдийг, "хөгжилтэй, найрсаг, эргэн тойронд тархсан, чичирсэн гэрэлт хүмүүсийн найрал дуу" гэсэн өргөтгөсөн зүйрлэлийг ашигладаг. Яруу найрагч мөн урвуу, параллелизм, алтерацийг ашигладаг.


Шүлгийн эхний мөрүүдэд Фет байгальд ноёрхож буй ер бусын хөнгөн, нэгэн зэрэг тансаг байдлыг илэрхийлэхийн тулд үгсийг ашигладаг. Үүнийг ярианы болон өндөр яруу найргийн үгсээр хөнгөвчилдөг: "стек", "тавих", "баталгаа", "гэрэлчдийн найрал дуу". Цармаг (өндөр) - газар, хуурай газар. Гэрэлтэгч - гэрэлтдэг тэнгэрлэг бие(нар, хуучирсан), энд бичвэрт, сар, одод.


Хөдөлгөөнт, амьд байгалийн ертөнцийн зургаар эхэлсэн шүлэг нь баатар Бүтээлийн нууцтай гэнэтийн "уулзалт"-аар төгсдөг. Газар дэлхий яг л бүрхэг, чимээгүй зүүд мэт үл мэдэгдэх байдлаар аваачиж, диваажингийн анхны оршин суугчийн хувьд би шөнийг ганцаараа харсан. Уянгын баатар газар тэнгэр гэж хуваагдсан мэт. Хэзээ нэгэн цагт тэр тэнгэрт хөвж байгаа мэт санагдаж, дэлхий түүний доор хаа нэгтээ байдаг.




Импрессионист хэв маяг нь Фетэд үгийн харааны хүчийг "хурцалж", үржүүлэх боломжийг олгосон. Хоёр дахь бадаг нь эхнийх шиг нийлмэл өгүүлбэр юм. Яруу найрагч мөн "дуугүй", "тодорхойгүй" гэсэн өвөрмөц эпитетүүдийг ашигладаг. Энэ бадагт тэрээр "тодорхой, чимээгүй зүүд шиг", "диваажингийн анхны оршин суугч шиг" гэсэн өргөн хүрээтэй харьцуулалтыг ашигласан. Уянгын баатар тэнгэр газар хоёр хуваагдсан мэт, хэзээ нэгэн цагт газар, тэнгэрийн хооронд хөвөх мэт.


Уянгын баатар бурханы гарт байна. Тэр гэнэт бурханлаг оршихуйг ухаардаг. Би шөнө дундын ангал руу яаран гүйж байсан уу, эсвэл олон одод над руу гүйж байсан уу? Хүчирхэг гарт би энэ ангалын дээгүүр өлгөөтэй байгаа юм шиг санагдав. Яруу найрагч Хуучин Славян үгсийг ашигладаг: "гар" (архаизм, өндөр) - гар, далдуу мод; "хүчирхэг", "ангал" (харилцан хэлээр) - харанхуй, "эзэн", эзэн (хуучин өндөр) - бөөгнөрөл, хэн нэгний олон тоо.


Шүлэг нь M.V.-ийн шүлэгтэй ойролцоо юм. Ломоносов "Бурханы сүр жавхлангийн тухай үдшийн эргэцүүлэл". Гурав дахь шүлэгт яруу найрагч риторик асуулт, урвуу үг, "хүчирхэг гарт байгаа юм шиг" өргөтгөсөн харьцуулалтыг ашиглаж, ярианы болон хүндэтгэлтэй, яруу найргийн үгсийн санг ашиглан ер бусын мэдрэмжийг дүрсэлсэн. Хэл ярианы үгсийн сангийн жишээ бол "яарсан", "авч явсан" үйл үг юм.


Уянгын баатар үнэхээр Их Эзэний дөнгөж бүтээсэн Адам шиг болсон. Би хөлдөж, сэтгэл догдлон харцаараа гүнийг хэмжсэн бөгөөд үүнд би бүх зүйлийг эргэлт буцалтгүй живж байна. Дөрөв дэх бадаг нь нарийн төвөгтэй өгүүлбэр. Мэдрэмжийн гүнийг илэрхийлэхийн тулд яруу найрагч сэтгэл хөдлөлийн үнэлгээний үгсийн санг ашигладаг: "хөлдөх", "сэтгэл хөөрөх", "харц", "живэх", "эргэшгүй".



Александр АРХАНГЕЛЬСКИЙ

Шинэ сурах бичгийн хэсэг

Афанасий Афанасьевич Фет (1820-1892)

Яруу найрагчийн урлагийн ертөнц

Фет эсвэл Шеншин? Өөрийн нэрийг яруу найргаар мөнхжүүлсэн Оросын агуу уянгын зохиолч Афанасий Фет бараг бүх насаа Шеншин хэмээх өөр овогтой байх эрхийн төлөөх тэмцэлд зориулжээ. Тэрээр яруу найрагт үргэлж хоёрдогч үүрэг өгдөг байв. Гэвч яруу найргийн ачаар тэрээр Шэншин болсон юм.

Тэр хууль бус байсан нь баримт юм. Бид ийм намтартай нөхцөл байдалтай аль хэдийн тулгарсан; Жишээлбэл, Василий Жуковский хууль бус байсан. Гэвч Жуковскийн аав, газрын эзэн Бунин Василийг ядуу язгууртан Андрей Жуковскийн хүү хэмээн "бүртгүүлсэн" байдлаар зохион байгуулж, язгууртнуудын бүх эрхийг авчээ.

Энэ утгаараа Фетийн хувь тавилан илүү гайхалтай болсон.

Түүний ээж Шарлотта-Елизавета Фет Орелын газрын эзэн Афанасий Неофитович Шеншинтэй хамт аав, нөхөр, охиноо Германд үлдээж зугтжээ. Гэр бүл салалтын ажиллагаа сунжирч байсан тул Фет, Шеншин нар хүү Афанасий төрснөөс хойш хоёр жилийн дараа гэрлэсэн бололтой. Санваартанд хахууль өгсний дараа хүүг Шеншин гэж бүртгүүлсэн бөгөөд арван дөрвөн нас хүртлээ ирээдүйн яруу найрагч өөрийгөө удамшлын язгууртан гэж үздэг байсан (хэдийгээр тэр эцэг эхийнхээ хүйтэн байдлыг мэдэрсэн). Гэвч 1834 онд энэ нууц илчлэв: Орёл мужийн засгийн газар мөрдөн байцаалт явуулж, хүүгийн овог нэрийг нь хураав. Өөрөөр хэлбэл, түүнийг Шэншин гэж нэрлэхийг хориглоод зогсохгүй ямар ч овогтой байх эрхийг хассан!

Яаралтай ямар нэг зүйл хийх хэрэгтэй байсан. Эцэст нь түүний хагас герман эгч Линагийн асран хамгаалагчид Германаас гэрээ илгээсэн бөгөөд үүний дагуу Афанасиусыг Шарлотта-Элизабетын анхны нөхөр, Дармштадтын албан тушаалтан Иоганн Питер Карл Вильгельм Вөтийн хүү гэж хүлээн зөвшөөрсөн байна. Ийнхүү ирээдүйн уянгын зохиолч "хууль ёсны" статусаа олж авав. Гэвч тэрээр язгууртан чанараа алдаж, өв залгамжлах өмчлөх эрхээ алджээ. ("Д" үсэг нь яруу найрагчийн овог нэрнээс гарч, санамсаргүй байдлаар "е" болж хувирсан; түүний шүлгийг бичдэг хүн нэг өдөр зүгээр л үсгүүдийг хольж, дараа нь Афанасий Афанасьевич өөрийн нэрээр гарын үсэг зурж эхлэв: Фет.)

Мэдээжийн хэрэг, статусын өөрчлөлт нь Афанаси Фетийн ухамсрыг цочирдуулсан; Залуу насныхаа босгон дээр тэрээр алдагдсан эрхэм нэр төрөө эргүүлэн олж авах гэсэн бүх зүйлд санаа зовсон байв. Энэ нь Оросын жирийн газрын эзэн Шеншин болох юм. Фетовын гэр бүл (түүнчлэн Батюшковын гэр бүл!) үеэс үед дамжсан хүнд өвчинд нэрвэгдсэн тул санаа нь илүү аюултай юм. Нэмж дурдахад Фет өөрөө үзэл бодлоороо атейст үзэлтэй ойр байсан бөгөөд Бурханд итгэх итгэлээр тайтгарлыг олж чадаагүй тул цөхрөлийн мэдрэмж түүнд дэндүү танил байсан.

Аз болоход Фетийн оюутны жилүүд түүний өсвөр насныхтай огт адилгүй байв. Москвагийн их сургуулийн уран зохиолын тэнхимд элсэн орсон даруйдаа ирээдүйн шүүмжлэгч, яруу найрагч Аполлон Григорьевтой нөхөрлөв. Замоскворецкийн байшинд угтан авч, патриархын байшинд амьдардаг байв. Тэгээд - шүлэг бичиж эхлэв.

Нууц асуулт

  • Фет яагаад Шэншин овогтой болохыг хүсэв?

Замын эхлэл. Гоо сайхны тухай санаа.Фетовын анхны ном болох "Уянгын пантеон" нь "A.F." 1840 онд олон нөлөөгөөр тэмдэглэгдсэн. Фет, Григорьев хоёрын уншсан Владимир Бенедиктов хүртэл баяртайгаар "уулав". "Уянгын пантеон"-ын зохиолч анхан шатны яруу найрагчийн хувьд Пушкины дараах үеийн орос дууны үгэнд давамгайлж байсан арчигдмал ерөнхий яруу найргийн хэлээр урам зоригтой, романтик ярьжээ.

Хаана, цонхны доор, чимээ шуугиантай каскадын ойролцоо,
Өвс ногоог шүүдэрээр бүрхсэн газар
Хөгжилтэй царцаа баяр хөөртэйгөөр хашгирах газар
Өмнөд сарнай нь гоо үзэсгэлэнгээрээ бахархдаг.

Хаягдсан сүм цагаан бөмбөгөрөө өргөсөн газар
Мөн буржгар зааны баганууд гүйж байна, -
Би гунигтай байна: бурхдын ертөнц, одоо өнчин,
Мунхагийн гар нь мартагдашгүй брэндүүдийн...

("Грек", 1840)

Гэвч тэрээр удалгүй уран зохиолд өөрийн гэсэн зам мөрийг олдог. 1840-өөд онд Москвитянинаас эхлээд Отечественные записки хүртэл янз бүрийн сэтгүүлд байнга гардаг байсан түүний шүлгийн түүврүүд аажмаар уншигчдын анхаарлыг татаж эхлэв. Тэр үеийн аадар борооны өмнөх уур амьсгалд хурцадмал байдал газар авч, үзэл суртлын баазууд хоорондоо зөрчилдөж байсан - барууныхан болон славянофичуудын хоорондох маргааныг та аль хэдийн мэддэг болсон. Фет хамтран ажиллаж байсан сэтгүүлийнхээ "чиг хандлага" болон улс төрийн өнгө аясыг үл тоомсорлож байв. Олон хүмүүс энэ "гэрээг" бараг зарчимгүй гэж үзсэн. Үнэн хэрэгтээ Фетийн уран зохиолын ийм байр суурь нь түүний шүлгийг тэжээж байсан уянгын гүн ухаанаар урьдчилан тодорхойлсон байдаг.

Энэхүү философийн тулгын чулуу нь байгаль, дэлхийг бүхэлд нь сүнслэг болгодог гоо сайхны санаа юм. Мөн энэ нь хүний ​​зайлшгүй зовлон зүдгүүр, амьдралын гашуун туршлагыг хөнгөвчлөх болно. Гэхдээ гоо үзэсгэлэн өөрөө ч гэсэн эргэлзээнд автдаг; энэ нь хүний ​​зүрх сэтгэлийг үхлийн эмгэнэлт гарцаагүй мэдрэмжээс хамгаалахын тулд хэтэрхий хурдан, дэндүү эмзэг юм. Эртний Фет Майковын нэгэн адил тусгай жанрын уламжлалд маш их ажилласан нь дэмий хоосон зүйл биш юм. антологийн Родо m. Түүний эхний үеийн хамгийн алдартай антологийн шүлгүүдийн нэг бол "Диана" (1847) юм.

Онгон дарь эх нь дугуй хэлбэртэй,
Гялалзсан нүцгэн байдлын бүхий л сүр жавхлант,
Би моддын дундуур тунгалаг усны дээгүүр байхыг харав.
Урт гонзгой, өнгөгүй нүдтэй
Нээлттэй хүн өндөрт гарав ...

Яруу найрагч залуу Ромын дарь эхийг "цэвэр усны дээгүүр" моддын хооронд гялалзсан гантиг хөшөөг санагдуулам; Тэр амилах бололтой - мөнхийн Ромтойгоо хамт Тибер, эртний агуу байдал, тод байдал орчин үеийн эв нэгдэлгүй ертөнцөд дахин ноёрхох болно ... Гэхдээ энэ нь боломжгүй юм. Антологийн дууны үг нь эв найрамдлын идеалыг сануулаад зогсохгүй бодит байдал хоёрын хооронд "хүртэлшгүй шугам" зурсан. Константин Батюшковын бүтээлийн талаар ярилцаж байхдаа та бид хоёр энэ тухай аль хэдийн ярьсан; Утга зохиолын дараагийн үеийн яруу найрагч Афанасий Фет мөн сонгодог зохицлыг романтик байдлаар хүсдэг.

Гурван арван жил өнгөрөхөд тэрээр: "Дэлхий бүхэлдээ гоо үзэсгэлэнгээр дүүрэн байна" гэж хэлэх болно. Энэхүү яруу найргийн томьёо үг хэллэг болох болно. Фетийн уран сайхны ертөнцөд ч эсрэгээрээ байгааг цөөхөн хүн анзаарах болно: гоо үзэсгэлэн нь ертөнцөөс биш, тэр агшин зуурын, тэнгэрлэг галын гялбаа мэт, бүхэл бүтэн амьдрал өнгөрөх болно.

Бид яаж амьдрахаа мэдэхгүй байсан гэж хэн хэлэх вэ?
Сэтгэлгүй, хоосон оюун ухаан,
Тэр сайхан сэтгэл, эмзэглэл бидний дотор шатаагүй
Бид гоо сайхныг золиослоогүй гэж үү?
.............................................................
Амьсгалж байгаад харамсдаг амьдрал биш, -
Амьдрал ба үхэл гэж юу вэ? Тэр гал юутай харамсалтай вэ
Энэ нь бүх ертөнцийг гэрэлтүүлж,
Тэгээд тэр шөнө орж, явахдаа уйлдаг.

(“А.Л. Бржеской”, 1879)

Хэрэв тийм бол гоо үзэсгэлэн дангаараа утга учиртай, тэр ч байтугай тийм найдваргүй юм бол улс төр, гүн ухаан, шашны ялгаа нь ямар ач холбогдолтой байж болох вэ? Тиймээс Фетийн хувьд аль "хуаранд" харьяалагдах нь хамаагүй - шинийг санаачлагч эсвэл архаист, хөрс судлаач эсвэл барууны хүн, дэвшилтэт эсвэл реакц байх нь хамаагүй. Тэрээр яруу найрагтаа нийгмийн шуурганы замыг хаадаг. Үзэсгэлэнт бүсгүйн тусгалыг айлгахгүйн тулд түүний урлагийн ертөнцөд нам гүм байх ёстой. Эцсийн эцэст, хэрэв та түүнийг айлгах юм бол амьдрал анхны гунигтай байдалдаа эргэж орно.

Нууц асуулт

  • Фетийн хувьд гоо үзэсгэлэн гэж юу вэ? Энэ санаа ямар холбоотой вэ жанрын онцлогантологийн төрөл?

Фетийн эхэн үеийн яруу найраг.“Үүр цайх үед түүнийг бүү сэрээ...”, “Долгионт үүлтэй...”, “Гайхамшигт зураг...” шүлэг. Энэ бол гоо үзэсгэлэнгийн эмзэг байдал, хамгаалалтгүй байдлын тухай Фетийн эртний шилдэг бүтээлүүдийн нэг болох "Үүр цайх үед түүнийг бүү сэрээ ..." (1842) гэж ярьдаг. Хамтдаа шүлгийг бадаг бадаг уншихыг хичээцгээе.

Түүнийг үүрээр бүү сэрээ
Үүр цайхад тэр маш сайхан унтдаг;
Өглөө цээжин дээр нь амьсгалж,
Энэ нь хацрын нүхэнд тод гэрэлтдэг.

Анхны quatrain нь сайхан, тайван дүр төрхийг бий болгодог. Эхний хоёр мөрөнд эхлэл давтагдсан (энэ эхлэлийн нэгдлийг анафора гэж нэрлэдэг) - "Үүр цайхад ... үүрээр ...". Хоёрдугаар хос шүлэгт “Өглөө амьсгалж байна... Гэрэлт гялалзана...” гэсэн дотоод уянга залгав. Тайвширсан, уйтгартай хэмнэл гарч, шүлгүүд нь савлуур шиг найгана. Яруу найрагч руу хэн хандаж байгаа нь тодорхойгүй байна ("Үүр цайх үед түүнийг бүү сэрээ ..."). Эсвэл яруу найрагч өөрөө хэн нэгэнд хандаж байна уу? Энэхүү үл үзэгдэгч ярилцагчийн тойм бүдэг ба бүдэг бадаг байдал нь шүлгийн ерөнхий өнгө аяс, амарч буй гоо үзэсгэлэнгийн дүр төрхтэй төгс нийцдэг.

Гэхдээ дараагийн бадаг нь энэхүү зохицолд түгшүүртэй тэмдэглэл оруулав:

Түүний дэр халуун байна,
Мөн халуун, ядаргаатай мөрөөдөл,
Тэгээд хар болж, тэд мөрөн дээрээ гүйдэг
Хоёр талдаа тууз бүхий сүлжих.

Хэрэв та яруу найраг уншиж, зөвхөн үгэнд анхаарлаа хандуулбал зөвхөн нэг л үг байдаг - уйтгартай- зөрчилддөг ерөнхий мэдрэмжгэж эхний дөрвөлжин дээр хэлсэн. Гаднаас нь харахад сайхан санагддаг ("Үүр цайхад тэр маш сайхан унтдаг") гоо сайхны мөрөөдөл нь түүнийг ядрааж байна. Хэсэг хугацаанд бид яруу найрагч-ярилцагчийн үзэл бодлыг орхиж, баатрын үзэл бодлыг авч үзье. Гэхдээ зөвхөн нэг секундын турш; дөрвөлжингийн бусад бүх зургууд үүнийг гаднаас нь, гадна талаас нь дүрсэлдэг. Тэгээд яагаад гэдгийг ойлгоорой чихэрлэгингэж мөрөөддөг уйтгартай, бид хараахан чадахгүй байна.

Гэхдээ бид шүлэг уншихдаа заавал байх ёстой зүйлийг хийж чадна - зөвхөн үгэнд төдийгүй яруу найргийн синтакс, дуу авиа, хэмнэлтэй амьсгалыг анхаарч үзээрэй. Тэгээд маш сонирхолтой зүйл илчлэгдэх болно. Нэгдүгээр бадагт нэг ч “ч” авиа сонсогдоогүй, харин хоёрдугаарт энэ авиа дөрвөн удаа дараалан дэлбэрч, аянгын түгшүүртэй алга ташилт шиг: “халуун... халуун... харлах... мөр”. Эхний бадагт давталт нь тайван бус уур амьсгалыг бий болгосон, хоёрдугаарт анафорик эхлэл(“Тэгээд... Тэгээд... Тэгээд...”) сэтгэл хөдөлсөн, сандарсан, бараг заналхийлсэн сонсогдож байна.

Одоо бид гурав, дөрөв дэх бадаг руу шилжлээ:

Тэгээд өчигдөр орой цонхны дэргэд
Тэр удаан, удаан суув
Тэгээд үүлний дундуур тоглолтыг үзсэн,
Юу, гулсаж, сар хүртэл байсан.

Сар илүү тод тоглох тусам
Булбул илүү чанга исгэрэх тусам
Тэр улам цайвар болж,
Зүрх минь улам л өвдөлттэй цохилж байв.

Шүлгийн драмын дуу чимээ эрс нэмэгддэг. Сэдэв зовлонэхлээд сэдвийг дардаг гоо сайхан, дараа нь түүнтэй салшгүй холбоотой зангилаа болно. Унтах нь түүнийг авардаг амьдралд гоо үзэсгэлэн юунд зовж байгааг бид мэдэхгүй. Хариулаагүй хайраас, урвалтаас уу? Гэхдээ энэ зовлон нь найдваргүй бөгөөд зайлшгүй юм. Хацрыг нь бүрхсэн цонхийсон байдал нь гунигтай байх тусмаа нойрондоо хацар дээр нь улайх нь улам тод харагдана. Тэр бүхнийг чадагч биш: зовлон нь нойрны цөмд нэвтэрч, уйтгартай болгодог - зөвхөн гадны ажиглагчид улайх нь зөөлөн мэт санагддаг, үнэн хэрэгтээ энэ нь халуурах, өвдөх ...

Хоёрдахь бадагт дүрсэлсэн дууны загвар нь гурав, дөрөв дэх хэсэгт л эрчимждэг. Дахин тэсрэх "h" нь шугамын төгсгөлд, доторх шон шиг хаалттай байна цахилгаан хэлхээ, мөн тэдний хооронд өвдөлтийн мэдрэмж гялалзаж: "Өчигдөр ВвеЧеругийн цонхны дэргэд." Мөн давталт нь дахин их найдваргүй байдлын мэдрэмжийг нэмэгдүүлэх зорилготой юм: "Удаан, удаан хугацаанд ... Мөн илүү гэрэл гэгээтэй ... Мөн илүү чанга байх тусам ... цайвар ... улам бүр өвддөг."

Одоо бид эхний "тайван" бадагт дурдсан сэдвүүд рүү дахин буцах хэрэгтэй. Хөл нь зориудаар хэрэглэдэг бөгжний найрлага,Төгсгөлд нь шүлгийн эхэнд ашигласан зургуудыг давтах нь:

Тийм ч учраас залуу цээжинд,
Өглөө хацар дээр ингэж шатдаг.
Түүнийг бүү сэрээ, бүү сэрүүл...
Үүр цайхад тэр маш сайхан унтдаг!

Үг нь бараг бүгд ижил боловч утга нь бүрэн өөрчлөгдсөн! Яагаад гоо сайхныг сэрээж болохгүй гэж? Огт биш, учир нь түүнийг бишрэх нь баяр баясгалантай байдаг. Гэвч сэрэх нь түүнд "ядарсан" зүүдэнд нь нэвтрэн орсноос хамаагүй хүчтэй шинэ зовлон амлаж байгаа учраас...

Гоо сайхныг айлгахгүй байх, зовлон зүдгүүрийг сэрээхгүй байх нь Фетийн хэлснээр яруу найргийн үгийн жинхэнэ зорилго юм. Тийм ч учраас тэр сэдвийг шууд зааж өгөхөөс зайлсхийж, болгоомжтой зөвлөмж ашигладаг бөгөөд үндсэн өнгөнөөс илүү сүүдэрлэдэг. 1843 оны шүлэгт (энэ нь Фетийн анхны дууны үгийн нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн жишээ болно) "Долгионт үүл..." гэсэн гол үгс болох салах ба хүлээлтийг хэзээ ч хэлээгүй:

Долгионт үүл
Алсын зайд тоос босдог;
Морь эсвэл явганаар -
Тоос шороонд харагдахгүй!

Би хэн нэгэн үсэрч байгааг харж байна
Хурдан морь дээр.
Миний найз, холын найз,
Намайг санаарай!

Фет уншигчийг аажим аажмаар, салах, хүлээх зэрэг нэргүй сэдэв рүү хөтөлдөг. Эхлээд уянгын баатар тоосны үүл харагдана. Нэг сэдэл гарч ирдэг зай, алслагдсан байдал; баатар замын хажууд зогсоод тэнгэрийн хаяа руу харав. Яагаад? Магадгүй яагаад гэвэл? тэр хэн нэгнийг эсвэл ямар нэг зүйлийг хүлээж байна. Дараа нь энэ үүлнээс эрэгтэй хүний ​​дүр гарч эхэлнэ. Баатар энэ дүрсний тоймыг харан нүдээ салгадаггүй. Энэ нь түүний хүлээлт хурцадмал байдал, дотооддоо эрс тэс байна гэсэн үг юм. Эцэст нь, баатрын нүдээр бид морьтон "учирхай морьтой" харагдана. Тэгээд тэр даруй, уянгын баатартай хамт бид нүдээ аниад харахаа больсон дэлхий, бид зүрх сэтгэлийн амьдралыг хардаг: "Миний найз, холын найз! // Намайг санаарай." Баатар үг хэлдэггүй ойртож байнаморьтон руу, харин түүнийх алс холнөхөр. Хэдийгээр бид "найз"-ын талаар юу ч мэдэхгүй (тэр хэн бэ? Эсвэл тэр хайрт нь мөн үү?) Бид уянгын баатрын талаар их зүйлийг сурдаг. Тэр ганцаардаж, гунигтай, уулзалт хүлээж байна...

Хамгийн гол нь шууд хэлээгүй, харин санаагаар уншаарай дамжууланүгс. Энэ нь Fet-д үргэлж тохиолддог. Мөн түүний хамгийн алдартай шүлэгт “Шивнээ. Ичимхий амьсгал. Булшингийн трилли..." (1850), түүний дүн шинжилгээг "Бүтээлүүдийн дүн шинжилгээ" хэсгээс олж болно, ярианы бүхэл бүтэн хэсэг нь бүрэн дутуу байна: энд нэг ч үйл үг алга.

Үүнтэй ижил шалтгаанаар Fet-д шийдвэрлэх үүрэг нь өнгө биш, харин сүүдэрт тоглодог. Тиймээс түүний "Гайхамшигт зураг..." (1842) хэмээх сонгодог бяцхан бүтээлийн найман мөрөнд зөвхөн цагаан өнгөтэй:

Гайхалтай зураг
Чи надад ямар их хайртай вэ:
Цагаан энгийн,
Бүтэн сар,

Өндөр тэнгэрийн гэрэл,
Мөн гялалзсан цас
Мөн алс холын чарга
Ганцаардсан гүйлт.

Гэхдээ анивчих, гялбаа, тусгал ихтэй. Энд цаст талын гөлгөр хүйтэн гэрэл тусна. Бүтэн сарны нууцлаг, давхар цацраг энд байна. Өвлийн өндөр тэнгэрийн бүрэнхий, цайвар гэрэл энд байна. Энд чарганы замын гүн, рельефийн гүн байна. Гэхдээ энэ нь хангалтгүй юм. Хэрэв та энэ шүлгийн зургуудыг анхааралтай ажиглавал, эс тэгвээс анхааралтай сонсвол цагаан өнгийн эцэс төгсгөлгүй тоглолтын тусламжтайгаар Фет яг энэ тухай ярьж байгаа нь тодорхой болно. дуугарна. Цасан хучигдсан тал нутгийн цагаан туяа нь юуны түрүүнд сансар огторгуйн мэдрэмжийг уншигчдад хүргэдэг. чимээгүй, алс холын чарганы гүйгчдийн шажигнах чимээнээр арай ядан хөндөгддөг. Уншигч орчлон ертөнцийн энэхүү агуу нам гүм байдалд автдаг - энэ бол шүлгийн эцсийн даалгавар, түүний утга учир юм.

Ингэж л Фетийн мөрөөдөл биелдэг - "Сэтгэлтэйгээ үг дуугүй ярих". Уянгын баатрынх нь дүр төрх ийм л төлөвшдөг. Түүнд эмзэг байдал нэмэгдэж, сэтгэцийн амьдралын хэврэг ертөнцийг хамгаалах, гадны анхаарлыг түүнээс холдуулахыг хичээдэг.

Нууц асуулт

  • "Үүр цайхад түүнийг бүү сэрээ..." шүлгийн сүүлчийн бадаг яагаад эхний бадаг давтагддаг вэ? Бөгжний найруулгын техник нь Фетийн уран сайхны үзэл баримтлалтай ямар холбоотой вэ? Энэ яруу найрагчийн бусад уянгын шүлгийг уншиж, "Үггүйгээр сүнс ярьж чадна" гэсэн зарчмыг хэрхэн тусгасан болохыг жишээгээр харуулаарай?

Нас бие гүйцсэн жилүүд. Ландшафтын дууны үг. Фет ба түүний уянгын баатрын намтар. Мэдээжийн хэрэг, Афанасий Фетийн яруу найраг нь орчин үеийн хүний ​​​​амьдралын өдөр тутмын нарийн ширийн зүйлс болон "уйтгартай" нарийн ширийн зүйлийг хоёуланг нь олж авах боломжийг олгодог; заримдаа Фетийн харьяалагддаг уран зохиолын үеийн нийтлэг багш Хайнегийн идэмхий, сэдэвчилсэн яруу найргийн цуурай юм. , сонсогдож байна:

Цаг агаар муу - намар - утаа,
Та тамхи татдаг - бүх зүйл хангалтгүй юм шиг санагддаг.
Наад зах нь би унших байсан - зөвхөн уншдаг
Ахиц дэвшил маш удаан байна.

Саарал өдөр залхуутай мөлхөж,
Тэгээд тэд тэвчихийн аргагүй ярина
Ханан дээрх ханын цаг
Хэлээрээ уйгагүй...
................................................
Уураар жигнэх шилэн дээр
Хөргөх цай
Бурханд баярлалаа, бага багаар
Орой болчихсон юм шиг, унтаад байна...

Гэсэн хэдий ч уянгын баатар Фет илүү боловсронгуй, эргэцүүлэн боддог амьтан болж гарч ирэв; Түүний яруу найрагт ийм үүрэг гүйцэтгэсэн нь гайхах зүйл биш юм ландшафтын дууны үг. Хүний нүднээс далд байгалийн эрч хүчтэй, нууцлаг амьдралд зориулсан түүний зарим шүлгийг та бага сургуульд байхдаа уншиж байсан: "Би чам дээр мэндчилгээ дэвшүүлье, // Нар мандлаа гэж хэлэх гэж, // Энэ нь" халуун гэрлээр нисэв // Хуудасны дундуур ...” (“Би чамд мэндчилгээ дэвшүүлэв...”, 1843). Харин одоо та эдгээр танил шүлгүүдээс шинэ семантик өнгө аясыг ялгаж салгаж, амьд байгалийн сэдвийг Фетийн яруу найргийн өөр нэг байнгын сэдэлтэй холбож, үг хэллэгээс гадна үгийн өмнө үггүйгээр ярих хүсэл эрмэлзэлтэй болно. Байгаль өөрөө хэлдэг: "...Хаана ч байсан // Би баяр баясгалангаар үлээж байна, // Би өөрөө ч мэдэхгүй // Дуулна, - гэхдээ зөвхөн дуу боловсорч байна."

Бүрэнхий бүх зүйлийг бүдэгрүүлж, бүрхэг болгодог өдөр, шөнийн шилжилтийн цагийг тэрээр хайрладаг: “Тийм аймшигт сүүдэр ирдэг, // Тиймээс нууцаар гэрэл арилдаг, // Чиний хэлэхгүй зүйл: өдөр өнгөрчээ, / / Чи хэлэхгүй: шөнө ирлээ.” (“Маргааш цэлмэг өдрийг хүлээ...”, 1854). Гэхдээ тэр шөнийг дүрсэлсэн бол шөнийн ландшафт жанраар ажилладаг. шөнө, дараа нь бараг үргэлж сарны хурц гэрэлд объектуудыг байрлуулдаг: "Шөнө гэрэлтэж байв. Цэцэрлэг сарны гэрлээр дүүрэн байв. Худлаа // Гэрэлгүй зочны өрөөнд бидний хөлд туяа тусна. // Төгөлдөр хуур бүгд онгорхой, утаснууд нь чичирч байв, // Яг л таны дууны ард бидний зүрх сэтгэл шиг.” Улирлын дотроос уянгын баатар Фета зун болоогүй хаврын сүүл үе, дулаарал бүрэн буураагүй намрын эхэн үеийг илүүд үздэг. Шилжилтийн байдал, урсгал, цоорхой нь түүнд бүх зүйлд ойрхон байдаг - цаг хугацаа, орон зайн аль алинд нь.

Гэхдээ энд бидний аль хэдийн хэлэлцсэн парадокс дахин дахин давтагдсан. Орчин үеийн хүмүүс яруу найрагчийн жинхэнэ намтарт байгаа уянгын баатрын цэвэршүүлсэн дүр төрхийг танихаас татгалзав. “Энэ сайхан сэтгэлтэй, бүдүүн офицер хаанаас гараад ирэв ээ... ийм үл ойлгогдох уянгын зориг, агуу яруу найрагчдын өмч вэ?” гэж Лев Николаевич Толстой бичсэн. Хэрэв та сүүлийн жилүүдэд хэд хэдэн удаа хэвлэгдсэн Фетийн дурсамжийг уншвал (“ эхний жилүүдминий амьдрал”, 1893; "Миний дурсамж," 1890), тэгвэл та өөрөө харж болно: эдгээр нь сайн үйлчилгээний ажилтан, өчүүхэн түшмэл, зүтгэлтэй, тэр ч байтугай харамч эзний тэмдэглэл боловч гайхалтай яруу найрагч биш юм. Түүний хувь тавилан нь амьдрал ба бүтээлч байдал, намтар ба уянгын баатрын дүрийн хоорондох туйлын ялгааг бидэнд харуулж байна. Гэсэн хэдий ч энэ нь Фетовын үеийн олон томоохон яруу найрагчид хамаарна; Бид өмнө нь Оросын агуу уянгын зохиолч Федор Тютчевын хүнд суртал, дипломат албаны олон жилийн тухай ярьж, Константин Случевскийн хүнд суртлын амжилттай замналыг дурьдаж, түүнийг бүрэн шингээж авсан мэт... Василий Жуковскийн алдарт томьёо: “Амьдрал ба яруу найраг нэг юм” гэдэг нь анахронизм болж байв...

Гэсэн хэдий ч Фетийн туршлага үнэхээр гайхалтай байсан. Та аль хэдийн мэддэг болсон гол шалтгаан, Яруу найрагч эцгийнхээ овгийг авах эрхгүй гэдгээ мэдсэнийхээ тухай. Эхэндээ энэ эвдрэл нь Афанасий Афанасьевич авга ах П.Н.-ийн амлалттай холбоотой гэсэн итгэл найдвараар бага зэрэг зөөлрөв. Төмөр авдарт хадгалсан 100,000 рублийг зээ хүүдээ гэрээслэхийн тулд Шеншин. Гэвч 1844 онд Павел Неофитович гэнэт нас барж, мөнгө нь цээжнээс алга болж, Фет зөвхөн язгууртан төдийгүй амьжиргааны эх үүсвэргүй болжээ. Ямар ч үнээр хамаагүй алдсан зүйлээ эргүүлэн авах хүсэлдээ тэр үед эргэлт буцалтгүй автсан нь ойлгомжтой.

Тэр жилүүдэд язгууртны замыг хамгийн анхны офицер цол нээжээ. Фет нь cuirassier тушаалын дэглэмд алба хааж, комиссгүй офицер болжээ. Жилийн дараа тэрээр офицер цол авсан боловч хэтэрхий оройтсон: 1845 оны 6-р сард Дээд тунхагт одооноос эхлэн зөвхөн хошууч цолыг язгууртнуудад олгоно гэж зарлав. Үйлчилгээний олон жил үргэлжилсэн. Фет Херсон мужид найман жил ажилласан. Тэнд хайрын эмгэнэлт явдал өрнөсөн: Фет үерхэж байсан боловч харилцан ядуурлын улмаас гэрлэж чадаагүй тэтгэвэрт гарсан генералын охин Мария Лизичийг шүдэнзэнд хайнга (эсвэл санаатайгаар) шидэв. түүнийг ... Энэ амьдралын сүйрлийн уй гашууг хожуу үеийн Фетовын шилдэг шүлгүүдийн нэгээр дүрсэлсэн болно:

...Би үүнд итгэхийг хүсэхгүй байна! хээр талд байхдаа ямар сайхан юм бэ
Шөнө дундын харанхуйд цаг бусын уй гашуу,
Чиний өмнө алсад тунгалаг, үзэсгэлэнтэй
Үүр гэнэт бослоо

Миний харц өөрийн эрхгүй энэ гоо үзэсгэлэнд татагдаж,
Бүхэл бүтэн харанхуй хязгаараас давсан тэрхүү сүр жавхлант гялбаанд, -
Тэр үед танд юу ч шивнэж байгаагүй юм байна:
Тэнд нэг хүн шатсан байна!
(“Өвдөлттэй мөрүүдийг уншихад...”, 1887)

1853 онд Фетийг харуулд шилжүүлж, дэглэмийнхээ хамт Новгород муж руу шилжүүлж, Санкт-Петербургийн ойролцоох бэлтгэлийн лагерьт оролцов. Үүний зэрэгцээ тэрээр идэвхтэй хэвлэн нийтэлж эхэлсэн: яруу найргийн мөнхийн үе байсан 1840-өөд он дуусч, шүлгүүд дахин уншигчдын сонирхлыг татаж эхлэв. Гэхдээ энэ хатуу утга зохиолын салбарт ч Фетийн хувьд "материал" нь "хамгийн тохиромжтой" зүйлээс илүү чухал байсан. 1850-иад онд түүний хувьд яруу найраг нь юуны түрүүнд санхүүгийн тусгаар тогтнол, хөгжил цэцэглэлтийн эх үүсвэр байсан бөгөөд зөвхөн дараа нь өөрийгөө илэрхийлэх нууцлаг талбар байв. Тийм ч учраас тэрээр ямар ч төрөлд, тэр дундаа урлагийн ялалтыг амладаггүй төрөлд ажиллахад бэлэн байсан. Уншигчид Фетийн урт, дэлгэрэнгүй, нэгэн хэвийн яруу найраг, үгийн утгаар шаналсан яруу найргийн орчуулгатай тулгарахдаа эргэлзэж байв. Өөрөөр хэлбэл, тэд эх бичвэртэй албан ёсоор ойртохын тулд шүлгийн гоо сайхныг золиосолсон ...

Гэхдээ ерөнхийдөө түүний энэ арван жилийн бүтээлч карьер нь цэргийнхээс илүү амжилттай байсан. 1856 онд Фетийн удаан хүлээсэн "эрхэм" хошууч цолыг олгохын өмнөхөн мэдэгдэж байсан: одооноос эхлэн зөвхөн хурандаа нарт язгууртны бичиг өгдөг байв. Хувь тавилангаар тоглох нь түүний хувьд утгаа алдсан: тэрээр нэг жил, дараа нь хугацаагүй чөлөө авч, Герман, Франц, Итали руу аялж, 1858 онд бүрэн тэтгэвэртээ гарч, Москвад суурьшжээ.

Тэр үед Фет аль хэдийн М.Боткинатай амжилттай гэрлэжээ. Гэрлэлт нь түүний санхүүгийн бүх асуудлыг нэг шөнийн дотор шийдэж өгсөн. Яг цаг хугацааны хувьд: ардчилсан шүүмжлэгчдийн амаар шинэ үеийнхэн - Добролюбов, Чернышевский нар Фетовын "уран сайхны үзэл суртлын дутагдал" -д үл итгэх санал хураав. 1859 онд яруу найрагчийг "Современник" сэтгүүлийн дэвшилтэт редакторуудаас хассан бөгөөд тэр үеийн хувьсгалт шүүмжлэгчдийн нэг байсан Фет утга зохиолын үйл ажиллагааныхаа 25 жилийн ойг тэмдэглэсэн хоёр боть бүтээлийн түүврийн тоймд , Варфоломей Зайцев Фетийн амьдралын философийг "галууны ертөнцийг үзэх үзэл" гэж тодорхойлсон.

Би хувь заяаны чиглэлийг дахин огцом өөрчлөх хэрэгтэй болсон.

1860 оны 7-р сараас хойш Фет нь Мценскийн дүүрэгт хоёр зуун акр газар эзэмшиж байсан бөгөөд тусгай яруу найргийн гоо үзэсгэлэн байхгүй байсан ч талх сайн төрсөн. Тэрээр одоо яруу найргаар биш, харин эдийн засгийн сэдвээр маргаантай нийтлэлүүдээр гарч, засгийн газраас газар эзэмшигчдийн өмчийг илүү сайн хамгаалахыг шаардсан. Чөлөөт цагаараа Фет философийн чиглэлээр суралцдаг байсан - тэрээр Германы сэтгэгч Шопенгауэрын шүтэн бишрэгч байсан бөгөөд түүний эргэлзээ нь өөрийнх нь сэтгэлийн байдалтай тохирч байв. Фетовын уран зохиолын харилцааны хүрээ улам нарийсч байв. 1874 онд тэрээр Иван Сергеевич Тургеневтэй харилцаагаа тасалсан ч Лев Толстойтой ойр дотно болсон. Гэсэн хэдий ч тэрээр уран зохиолынх биш, өөр нэг танилтай байсан. Эзэн хааны гэр бүлийн гишүүд Феттэй харилцахыг эрэлхийлэв; түүний сонирхогч яруу найрагч Их герцог Константин Романовтой бичсэн захидал харилцаа нь нэлээд өргөн хүрээтэй юм. Гэхдээ гол зүйл бол 1873 онд түүнийг Шеншин хэмээн хүлээн зөвшөөрсөн явдал байв: Эзэн хаан II Александр Фетийн яруу найргийн салбарт оруулсан гавьяаг харгалзан үзэж, өв залгамжлах эрхийг нь буцааж өгөхийг тушаажээ. 1889 онд Фет Хувийн зөвлөлийн гишүүн болжээ.

Амьдралын "албан ёсны", өдөр тутмын зорилгодоо хүрсэн. Мөнгөний асуудал шийдэгдсэн. Өвчин хөгжсөн бардам зан нь сэтгэл хангалуун байдаг. Түүний шинэ шүлгийн түүвэр “Үдшийн гэрэл” нэртэйгээр тогтмол хэвлэгдэв. Фетийн шүлгүүд Оросын уран зохиолын сонгодог зохиолын нэг хэсэг болж, дараагийн үеийн яруу найрагчдад нөлөөлнө гэдэгт хэн ч эргэлзэхээ больсон. Гэвч гадны саад тотгорыг дагаад амьдрах урам нь алга болчих шиг боллоо. Дэлхий ертөнцийн замналын утга учир, үндэслэл болж байгаагүй бүтээлч байдал нь нэгэнт хүрсэн нийгмийн зорилгыг "орлож" чадахгүй байв. Хүнд астма өвчнөөр хүндэрсэн хөгшрөлтийн бие махбодийн зовлон зүдгүүр нь түүнд сайн дураараа үхэх замаар л арилгах боломжтой муу зүйл мэт санагдаж байв.

1892 оны 11-р сарын 21-нд эхнэрээ гэрээс нь явуулж, захидал үлдээгээд ("Зайлшгүй зовлон зүдгүүрийн ухамсартай өсөлтийг би хүлээн зөвшөөрөхгүй. Би зайлшгүй зүйл рүү сайн дураараа явж байна") Фет амиа хорлохыг оролдов. Азаар түүнд амиа хорлох цаг байсангүй. Зүрх нь тэссэнгүй, апоплекси өвчтэй болж, амьдрал өөрөө түүнийг орхисон.

Нууц асуулт

  • Фетийн амьдрал болон түүний ажлын хоорондох гол зөрчил юу байсан бэ? Намтар түүх түүний шүлэгт нэвтэрдэг үү? Дүгнэлтээ жишээгээр дэмжээрэй.

Бүтээлийн шинжилгээ

"Шивнээ, аймхай амьсгал..." (1850)

Фетийн бүтээлийг судалж байхдаа бид түүний яруу найргийн нэг чухал шинж чанарыг аль хэдийн анзаарсан: тэрээр хамгийн чухал зүйлийн талаар шууд ярихгүй байхыг илүүд үздэг бөгөөд өөрийгөө ил тод зөвлөмжөөр хязгаарладаг. Энэ төрлийн хамгийн тод жишээ бол “Шивнэн, аймхай амьсгал...” шүлэг юм.

Шивнэх, аймхай амьсгалах,
Булбулын трилли,
Мөнгө, найгах
Нойрмог урсгал,

Шөнийн гэрэл, шөнийн сүүдэр,
Төгсгөлгүй сүүдэр
Цуврал ид шидийн өөрчлөлтүүд
Сайхан царай

Утаатай үүлэн дунд нил ягаан сарнай байдаг,
Хувын тусгал
Мөн үнсэлт, нулимс,
Мөн үүр цайх, үүр цайх! ..

Анхаарна уу: энэ шүлгийн гурван бадаг бүгд нэг өгүүлбэрийг бүрдүүлсэн нэг синтаксийн утсан дээр бэхлэгдсэн байна. Одоогоор бид Fet-д яагаад хэрэгтэй байгааг тайлбарлахгүй; Бид энэ талаар дараа нь эргэж ирнэ. Энэ хооронд энэ урт өгүүлбэрийн гол зүйл юу вэ, юу нь хоёрдогч вэ? Зохиогч юунд анхаарлаа хандуулдаг вэ?

Магадгүй объектив ертөнцийг тод, зүйрлэлээр дүрсэлсэн байж болох уу? Fet олон төрлийн өнгө бүтээдэг нь санамсаргүй хэрэг биш юм: энд болон мөнгөурсгал, ба нил ягаансарнай, үүр цайхын өмнөх "утаатай үүл" доторх хар шар өнгийн "хувын гялбаа".

Эсвэл тэр ирэх үүр цайхаас эхлээд сэтгэл хөдлөлийн сэтгэгдэл, баяр баясгаланг дамжуулахыг хичээдэг үү? Түүний сонгосон эпитетүүд нь хувийн хандлагаар ийм өнгөтэй байдаг нь хоосон биш юм. нойрмог Creek, ид шидийнөөрчлөлт, хөөрхөнцарай...

Аль ч тохиолдолд энэ шүлгийн "хачирхалтай байдал" нь ойлгомжтой бөгөөд үндэслэлтэй юм: үүнд нэг ч үйл үг байдаггүй! Ярианы хэсэг болох үйл үг нь хөдөлгөөний санаа, цаг хугацааны өөрчлөлтийн ангилалтай салшгүй холбоотой байдаг. Яруу найрагч ямар ч үнээр хамаагүй дүр бүтээхийг хүссэн бол зай, таны оюун санааны сэтгэл санааг уншигчдад хүргэхийн тулд тэр золиослоход харамсахгүй байх болно бүхэл хэсэгяриа, үйл үгийн хөдөлгөөнийг орхих. Энэ тохиолдолд түүний өгүүлбэрийн хил хязгаар нь бадагуудын хилтэй яагаад давхцахгүй байгааг тааварлах шаардлагагүй болно. Энэ өгүүлбэр нь бүхэлдээ нэрлэсэн шинж чанартай бөгөөд үүнийг синтакс хэсэгт хуваах шаардлагагүй бөгөөд энэ нь амьдралын бүх дүр зургийг нэг дор хамардаг.

Гэхдээ гол зүйл бол Фетийн хувьд орон зайн дүр төрх нь гол зүйл биш юм. Тэрээр цаг хугацааны хөдөлгөөнийг илэрхийлэхийн тулд юуны түрүүнд орон зайн статик дүрслэлийг ашигладаг.

Шүлгийг дахин унш.

Хэзээ, хэдэн цагт эхлэх вэ? Үүр цайхын өмнөхөн: горхи "нойрмог" хэвээр байна, тэргэл сар гэрэлтэж байна (тиймээс үүнийг тусгасан горхи "мөнгө" болж хувирав). Шөнийн амар амгалан тэнгэр, газар дээр ноёрхоно. Хоёр дахь бадагт ямар нэг зүйл өөрчлөгддөг: "шөнийн гэрэл" сүүдэрлэж эхэлдэг, "төгсгөлгүй сүүдэр". Энэ нь юу гэсэн үг вэ? Энэ нь бүрэн тодорхой болоогүй байна. Салхи босч, моднууд найгаж, сарны мөнгөн гэрлийг сэгсэрнэ, эсвэл үүр цайхын өмнөх долгионууд тэнгэрт гүйв. Энд бид гурав дахь бадаг руу орлоо. Үүр цайж байна гэдгийг бид ойлгож байна, "утаатай үүл" аль хэдийн харагдаж байна, үүр цайхын өнгөөр ​​бүрхэж, "Үүр цайлаа, үүр цайлаа! .."

Одоо өөрөөсөө дахин асуух цаг болжээ: энэ шүлэг юуны тухай вэ? Байгалийн тухай? Үгүй ээ, хайрын тухай, болзооны тухай, цаг хугацаа хайрттайгаа ганцаараа үл анзаарагдам өнгөрч, шөнө хэр хурдан өнгөрч, үүр цайх тухай. Энэ нь юуны тухай юм шуудШүлгүүдэд яруу найрагч зөвхөн хагас ичгүүртэйгээр: "Шивнэдэг ... Үнсэж, нулимстай ..." гэж хэлдэггүй тул яруу найргийн мэдэгдлээ тусдаа өгүүлбэр болгон хуваахаас татгалздаг. Тийм ч учраас трочи нь "яаралтай" хэмнэлийг сонгож, дөрвөн ба гурван фут шугамыг ээлжлэн сольдог. Түүний хувьд шүлгийг нэг амьсгаагаар уншиж, тайлж, болзооны цаг шиг хурдан нисэх нь түүний хэмнэл нь хайраар дүүрэн зүрх шиг догдолж, хурдан цохилох нь чухал юм.

Нууц асуулт

  • Дахиад нэг унш Фетийн шүлэг, үйл үгнээс чөлөөлөгдсөн, - "Өнөө өглөө, энэ баяр баясгалан ..." (1881). Үүнд дүн шинжилгээ хийж, цаг хугацааны хөдөлгөөн хэрхэн гарч ирдгийг нэршил, дүрсэлсэн тодорхойлолтоор харуул.

"Өмнө зүгийн шөнө өвсөн дээр ..." (1857)

Оросын агуу хөгжмийн зохиолч Пётр Ильич Чайковскийн "Гялалзсан" гэж нэрлэсэн шүлэгт Лермонтовын нөлөөг ялгахад хялбар байдаг тул дүн шинжилгээ хийхээсээ өмнө Лермонтовын "Би ганцаараа зам дээр гардаг" шүлгийг дахин уншихаа мартуузай. .”.

Өмнө зүгт шөнөжингөө хадлан дээр
Би огторгуйд нүүрээ харуулан хэвтэж,
Найрал дуу нь гэрэлтэж, амьд, найрсаг байв.
Эргэн тойрон тархаж, чичирнэ.

Лермонтовын уянгын баатар шөнөтэй ганцаараа үлдэж, "од одтой хэрхэн ярьдагийг" сонсохын тулд эзгүй шөнийн замд гарсныг санаж байна уу? Уянгын баатар Фет мөн шөнийн өмнөд тэнгэр, селестиел "баталгаа"-тай тулгардаг; Тэрээр мөн орчлон ертөнцийг амьд амьтан гэж хүлээн зөвшөөрч, оддын гийгүүлэгч найрал дууг сонсож, тэдний "чичиргээ" -ийг мэдэрдэг. Гэсэн хэдий ч Лермонтовт "цөл" Бурханыг сонсдог бөгөөд Фетийн бүтээсэн ертөнцийн зураг дээр Бурхан байхгүй хэвээр байна. Энэ нь түүний ашигладаг яруу найргийн хэллэгүүд нь шашны болон гүн ухааны яруу найргийн уламжлал, "баталгаа", "гэрэл дуучдын найрал дуу" гэсэн шүлгийн төрөлтэй холбоотой байдаг тул энэ нь илүү мэдэгдэхүйц юм. Тухайн үеийн мэргэшсэн уншигчид эдгээр хэв маягийн сүүдэрийг хялбархан ялгаж чаддаг байсан бөгөөд хэрэв та Ломоносовын "Бурханы дээдсийн тухай үдшийн эргэцүүлэл ..." хэмээх шүлгийг санаж байвал тэдгээрийг өөрөө олж авах болно.

Дэлхий бол бүрхэг, чимээгүй зүүд шиг,
Тэр үл мэдэгдэх ниссэн
Би диваажингийн анхны оршин суугчийн хувьд,
Нэг нь шөнийг нүүрэн дээр нь харав.

Хоёрдахь бадагт энэ зөрчилдөөн байхаа больсон бололтой: уянгын баатар Фета өөрийгөө "диваажингийн анхны оршин суугч" Адамтай зүйрлэдэг. Энэ нь байгалийн агуу байдлын "тэнгэрлэг" мөн чанарын тухай өгүүлдэг гэсэн үг юм. Гэхдээ болгоомжтой байж, дүгнэлт хийх гэж яарах хэрэггүй. Бид теологийн биш яруу найргийн бүтээлтэй харьцаж байна; Яруу найрагт ертөнцийн шашны дүр төрхийн хувьд төсөөлшгүй дүр төрх нь бүрэн боломжтой: Бурхангүй диваажин, Бүтээгчгүйгээр бүтээл.

Одоохондоо эпитетүүдэд анхаарлаа хандуулах нь дээр; Тэдний зарим нь эхний бадагтай зөрчилддөг. Тэнд тэнгэр, оддын найрал дууны тухай байсан; энд - дэлхийн тухай, тэнэг, мөн зүүд шиг тодорхойгүй. Уянгын баатар хоёр хуваагддаг бололтой гэрэл- мөн шөнийн цагаар нэгэн зэрэг! - тэнгэр ба үл ялгагдах харанхуй газар. Түүгээр ч барахгүй тэр хэзээ нэгэн цагт хил хязгаарын мэдрэмжээ алдаж, тэр тэнгэрт нисч байгаа мэт мэдрэмж төрж, газар дэлхий түүний доор хаа нэгтээ байдаг!

Яг энэ мөчид шүлэгт цоо шинэ дүр төрх гарч ирэв:




Би энэ ангал дээр дүүжлэв.

Энэ хэний "гар" вэ? Фет Бурханы тухай шууд, шууд ярихаас татгалзсаар байна. Гэсэн хэдий ч одоо ямар ч эргэлзээ байхгүй - өөрийгөө итгэлгүй шашингүй гэж үздэг яруу найрагчийн уянгын баатар гэнэт бүх зүйлд бурханлаг оршихуйг мэдэрдэг. Мөн оддын "найрал дуу" -д "амьд, найрсаг". Бас өөртөө.

Хөдөлгөөнт, амьд байгалийн ертөнцийн зургаар эхэлсэн шүлэг нь баатар Бүтээлийн нууцтай гэнэтийн "уулзалт"-аар төгсдөг. Хоёрдахь бадаг "диваажингийн анхны оршин суугч шиг" гэсэн үндсэн харьцуулалт эцэст нь жинхэнэ утгаар дүүрэн байдаг. Уянгын баатар үнэхээр Их Эзэний дөнгөж бүтээсэн Адам шиг болсон. Тиймээс тэрээр орчлон ертөнцийг анх удаа харж, шинэлэг, гайхсан харцаар харав. Энэ бол зураачийн үзэл бодол юм; уран бүтээлч бүр, яруу найрагч бүр амьдралыг өөрөөсөө өмнө хэн ч харж чадахгүй мэт хардаг.

Би шөнө дундын ангал руу яарч байсан уу?
Эсвэл олон одод над руу гүйж байсан уу?
Хүчирхэг гарт байгаа юм шиг санагдав
Би энэ ангал дээр дүүжлэв.

Мөн бүдгэрч, төөрөгдөлтэйгээр
Би харцаараа гүнийг хэмжсэн,
Би хором мөч бүрт
Би улам бүр эргэлт буцалтгүй живж байна.

Уран зохиолын нэр томъёог санаарай:

анафора; бөгжний найрлага; ландшафтын дууны үг.

* Благой Д.Д. Дэлхий гоо үзэсгэлэн мэт: А.Фетийн "Үдшийн гэрэл"-ийн тухай. М., 1975.
Энэхүү жижиг бөгөөд маш энгийнээр бичсэн ном нь ижил нэрээр хэвлэгдсэн Фетийн шүлгийн түүврийн мөчлөгийн тухай өгүүлээд зогсохгүй Фетийн яруу найргийн товч тоймыг өгдөг.

* Бухштаб Б.Я. А.А. Фет: Амьдрал ба бүтээлч байдлын тухай эссэ. Л., 1990.
Фэтийн төөрөгдүүлсэн намтар, яруу найргийн онцлогийг ойлгоход шинжлэх ухааны алдартай жижиг ном танд тусална.

* Гаспаров М.Л. Үйл үггүй фэт // Гаспаров М.Л. Сонгосон нийтлэлүүд. М., 1995.
Орчин үеийн яруу найргийн нэрт шүүмжлэгч Фетийн зарим шүлэгт үйл үгийн "татгалзах" нь түүний уран сайхны хандлагатай хэрхэн холбогдож байгааг бичжээ. Энэхүү нийтлэл нь ирээдүйд хүмүүнлэгийн чиглэлээр суралцахаар төлөвлөж буй хүмүүст онцгой ач холбогдолтой юм.

* Fet A.A. Дурсамж. М., 1983.
Энэ бол Фетийн амьдралын тухай гурван боть тэмдэглэлийн товчилсон дахин хэвлэл юм.