Тариачин хүүхдүүд (Некрасов) сэдвээр танилцуулга. "Н.А. Некрасов "Тариачин хүүхдүүд" сэдэвт танилцуулгыг татаж авах Тариачин хүүхдүүд

Н.А. Некрасов. "Тариачдын хүүхдүүд"

  • Тогло, хүүхдүүд ээ! эрх чөлөөнд өсөх! Тийм ч учраас чамд гайхалтай хүүхэд нас бэлэглэсэн...

Хичээлийн зорилго:

1. Шүлгийн үзэл санаа, сэдэвчилсэн чиг баримжааг танилцуулах.

2. Яруу найрагчийн бүтээлийн талаарх мэдээллийг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх.


Некрасовын аав,

Алексей Сергеевич

Харгис газрын эзэн боол, хүсэл тэмүүлэлтэй анчин, мөрийтэй тоглоомчин. Яруу найрагч түүний тухай “Эх орон” шүлэгтээ бичжээ.

Зөвхөн хүн бүрийг дарсан хүн,

Тэр амьсгалж, жүжиглэж, эрх чөлөөтэй амьдарч байсан!


  • Абакумцевогийн ирмэг дээр Петр Паулын сүм байдаг. Түүнийг Некрасовын гэр бүл байнга зочилдог байв. Сүмийн хашаанд, тахилын ширээний хананы эсрэг талд, эхийн булшин дээр зэс загалмай бүхий цагаан хөшөө байдаг.

Елена Андреевна Некрасовагийн хөшөө.


Грешнево. Самаркийн гол.

  • Грешнев руу хэрхэн хүрэх талаар Некрасов "Намтрын тэмдэглэл" -дээ: "Хэрэв та Ярославль дахь Волга мөрнийг гаталж, Тверицы замаар явбал шуудангийн зам дээр гарах болно. Баруун, зүүн талд нь элс, элс, жижиг бут сөөг (тэнд тоо томшгүй олон туулай, ятуу байдаг) байдаг элсэрхэг хөрсөн дагуу 19 миль явсны дараа та "Тосгон" гэсэн бичээстэй багана бүхий тосгоныг харах болно. Грешневод Некрасовын олон сүнс байдаг."


Некрасовын шифр

  • Зүүн талд, хашааны ойролцоо, улаан тоосгоор барьсан Некрасовын гэр бүлийн сүм байдаг. Тэнд яруу найрагчийн аав болон бусад төрөл төрөгсөд нь оршуулсан байдаг.

Тосгоны булан. Зүүн талд Некрасовын гэр бүлийн ордон байдаг.






Би олон хүний ​​адил аглаг буйдад өссөн,

Том голын эрэг дээр...

Өө Волга! ... Миний өлгий! Хэн нэгэн чамд хайртай байсан уу? Би яаж байна?


  • I.E. Репин "Волга дээрх барж тээвэрлэгчид"




  • Шүлэг хаанаас эхэлдэг вэ?
  • Энэ түүх хэр хол явах вэ?
  • Гэхдээ ан агнуурын тухай түүх үүгээр дуусч байна уу?
  • Өгүүлэгч юу хийсэн бэ? Тэр хүүхдүүдийг хэрхэн хөгжилтэй болгосон бэ?
  • Шүлгийн эхлэл ба төгсгөл нь анчин, тариачин хүүхдүүдийн уулзалтын тухай өгүүлдэг. Таны бодлоор энэ шүлгийн бүтцийг өөр юутай зүйрлэж болох вэ?

Текстийг хэсэг болгон хувааж, төлөвлөгөө гарга

1. Анчин төрөлх тосгондоо буцаж ирсэндээ баяртай байна.

2. Тосгоны хүүхдүүд үл таних эзэн рүү харна.

3. Анчны бага насны дурсамж, тариачны хүүхдүүдтэй зугаацах.

4. тухай бодол хүүхдийн хөдөлмөр.

5. Яруу найрагчийн "тариачин" Властай хийсэн уулзалт.

6. Тосгоны үзэгчдэд зориулсан Фингалын үзүүлбэр.

7. Аадар бороо тариачны хүүхдүүдийг тусгаарладаг.


Тайлбар толь бичгийн ажил.

  • шүлэг - шүлэг. утас - хэд хэдэн ижил төстэй объектууд ар араас нь байрладаг - зугтсан - зугтсан. хивс - эрдэнэ шишийн чихний үлдэгдэл.
  • шүлэг - шүлэг.
  • утас - хэд хэдэн ижил төстэй объектууд ар араас нь байрладаг - зугтсан - зугтсан.
  • хивс - эрдэнэ шишийн чихний үлдэгдэл.

нарны туяа, тагтаа тагтаа, дэгээчдийн хашгирах дуунд баясдаг

I хэсэгт ямар сэтгэлийн байдал байна вэ?

Анчин хоносондоо сэтгэл хангалуун байгааг хэрхэн тодорхойлох вэ?

Тэр хүрээлэн буй орчноо хэрхэн хүлээж авдаг вэ?

Тэрээр нарны туяа, тагтаа тагтаа, дэгээчдийн хашхиралд баярладаг.



  • Зохиолч тариачин хүүхдүүдэд хэрхэн ханддаг гэж та бодож байна вэ?
  • Тэр өөрөө энэ тухай яаж ярьдаг вэ?

Түүнд хүрч, эмзэглэл нь түүнийг дүүргэдэг, эмзэглэл. "Би хүүхдийн нүдний илэрхийлэлд дуртай"


Асуулт:

Тариачин хүүхдүүд анчинд ямар үнэлгээ өгсөн бэ?

Тэр тэдэнд ямар санагдсан бэ?

Түүнд дургүй байсан, тэд айж, түүн рүү инээв - түүний хөл нь шон шиг байсан ...







Ноорог чимэглэлВ.А. Серова







Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Н.А.Некрасовын "Тариачдын хүүхдүүд"

1821 оны 11-р сарын 28-нд (12-р сарын 10) эцгийнхээ дэглэм байрладаг Немиров хотод төрсөн.

Яруу найрагчийн аав Алексей Сергеевич Некрасов нь хуучин боловч ядуу язгууртны гэр бүлд харьяалагддаг байв. Тэр болон түүний ах нар хоёулаа сонгосон цэргийн карьер. Алексей Сергеевич оролцов Эх орны дайн 1812 онд түүний ах нар Бородиногийн тулалдаанд нас баржээ. Некрасовын аав бол ямар ч ашиг сонирхолд нийцэхгүй, хамжлага эзэмшдэг язгууртнуудын ердийн үйлчлэгч юм. Офицерын адал явдал, хязгааргүй зугаа цэнгэл, хөзөр түүний амьдралыг албан үүргээсээ чөлөөлөгдсөн цагт дүүргэсэн.

Некрасовын ээж Елена Андреевна бол гайхалтай зөөлөн, эелдэг, боловсролтой эмэгтэй байсан бөгөөд тэрээр бүдүүлэг, явцуу сэтгэлтэй нөхрийнхөө эсрэг байв. Елена Андреевна хүүхдүүдийг хүмүүжүүлэх ажилд нухацтай оролцож, тэдэнд маш их ном уншиж, төгөлдөр хуур тоглож, тэдэнд зориулж дуулдаг байв.

1824 оны сүүлээр гэр бүл Ярославль хотоос хорин милийн зайд орших Грешнево гэр бүлийн үл хөдлөх хөрөнгө рүү нүүжээ.

1832 оны 8-р сард Алексей Сергеевич Некрасов өөрийн хоёр хүү Андрей, Николай нарыг Ярославлийн биеийн тамирын зааланд "сургуулахаар танилцуулав".

Хуучин Грешнево эдлэнгээс чулуун барилга хадгалагдан үлджээ XIX эхэн үеВ. Домогт өгүүлснээр, А.С. 19-р зууны төгсгөлд. Хоёрдахь модон шалыг барьж, хуучин "хөгжмийн өрөөнд" замын хажуугийн "Раздолье" таверна чимээ шуугиан тарьж эхлэв. Яруу найрагчийн ээжийн тарьсан цэцэрлэгт хүрээлэнгийн жижигхэн булан, линден моднууд хадгалагдан үлджээ...

Сүмээс холгүй хоёр давхар модон байшин байдаг. Энэ бол 1872 онд Н.А.Некрасовын зардлаар барьсан тариачны хүүхдүүдэд зориулсан сургууль юм.

1861 оны зун Грешневод айлчлах үеэрээ Некрасов "Тариачдын хүүхдүүд" шүлгийг бүтээжээ. Шүлэг нь анчны тэмдэглэл хэлбэрээр бичигдсэн байдаг. Үүний эхлэл төгсгөл нь анчин хүүхдүүдийн уулзалтын тухай өгүүлдэг. Яруу найрагч байгаль, ажил хөдөлмөртэй харилцах нь тариачин хүүхдүүдэд авхаалж самбаа, сониуч зан, тэвчээрийг бий болгодог гэдгийг харуулж байна. Энэхүү бүтээл нь тариачин хүүхдүүдийн амьдралын янз бүрийн талыг харуулж, яруу найрагчийн хүнд хэцүү тариачны тухай уянгын бодлыг илэрхийлдэг. "Тариачин хүүхдүүд" шүлэг

В.Маковский. Тариачин хүүхдүүд

Тайлбар толь бичгийн ажил шүлэг - шүлгийн мөр - ижил төстэй хэд хэдэн зүйл ар араасаа цувран одох - хөгц урсан - үр тарианы үлдэгдэл

1. Анчин төрөлх тосгондоо буцаж ирсэндээ баяртай байна. 2. Тосгоны хүүхдүүд үл таних эзэн рүү харна. 3. Анчны бага насны дурсамж, тариачны хүүхдүүдтэй зугаацах. 4. Хүүхдийн хөдөлмөрийн талаархи бодол. 5. Яруу найрагчийн "тариачин" Властай хийсэн уулзалт. 6. Тосгоны үзэгчдэд зориулсан Фингалын үзүүлбэр. 7. Аадар бороо тариачны хүүхдүүдийг тусгаарладаг. 1. Анчин төрөлх тосгондоо буцаж ирсэндээ баяртай байна. 2. Тосгоны хүүхдүүд үл таних эзэн рүү харна. 3. Анчны бага насны дурсамж, тариачны хүүхдүүдтэй зугаацах. 4. Хүүхдийн хөдөлмөрийн талаархи бодол. 5. Яруу найрагчийн "тариачин" Властай хийсэн уулзалт. 6. Тосгоны үзэгчдэд зориулсан Фингалын үзүүлбэр. 7. Аадар бороо тариачны хүүхдүүдийг тусгаарладаг. Шүлэгний тойм

I хэсэгт ямар сэтгэлийн байдал байна вэ? Анчин хоносондоо сэтгэл хангалуун байгааг хэрхэн тодорхойлох вэ? Тэр хүрээлэн буй орчноо хэрхэн хүлээж авдаг вэ? Тэрээр нарны туяа, тагтаа тагтаа, дэгээчдийн хашхиралд баярладаг.

Тариачин хүүхдүүд анчинд ямар үнэлгээ өгсөн бэ? Тэр тэдэнд ямар санагдсан бэ? Түүнд дургүй байсан, тэд айж, түүн рүү инээв - түүний хөл нь шон шиг байсан ...

Яагаад бяцхан хүүяруу найрагч түүнийг "залуу" гэж дуудаж, түүнийг "аймшигтай" гэж дууддаг уу? Влас яруу найрагчд ямар мэдрэмжийг төрүүлдэг вэ? - Эдгээр мэдрэмжийг илэрхийлэхийн тулд уншихдаа ямар үгсийг онцлох ёстой вэ?

Та Власыг хэрхэн төсөөлж байна вэ?

“Марголдтой бяцхан хүн” Зураач И.Зиновьев

"Мариголдтой бяцхан хүн" Зураач Д.А

"Мариголдтой бяцхан хүн" хатгамал байдаг

Ардын урчууд модоор “хумс шиг том хүн”-ийг сийлдэг байжээ


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

Салтыковскийн асрамжийн газарт өнчин, эцэг эхийн асрамжгүй үлдсэн хүүхдүүдэд зориулсан улсын төсвийн боловсролын байгууллагын хүрээнд авьяаслаг хүүхдүүдийг хөгжүүлэх боловсролын орчныг бүрдүүлэх.

Бүс нутгийн семинарын тайлан...

Англи хэлний хамтарсан хичээл "Оросын хүүхдүүд, Хятадын хүүхдүүд - дэлхийн нийтлэг гарагийн хүүхдүүд!" (ажлын туршлагаас)

Белогорск (Амур муж) болон Хэйхэ (БНХАУ) хотын хүүхэд, багш нарын найрсаг харилцааг бий болгох, цаашид хадгалах ажлын хүрээнд би зохион байгуулж,...

ЭССЭ "Хүүхдэд заах - илүү сайхан юу байх вэ?" ЭССЭ "Хүүхдэд заах - илүү сайхан юу байх вэ?" Эссэ "Хүүхдэд заах нь илүү үзэсгэлэнтэй юу байх вэ?"

"Хүүхдэд заах нь илүү сайхан юу байх вэ?" Эссэ...

Хүүхдэд зориулсан терроризмын эсрэг (хүүхдэд зориулсан яриа) Терроризм гэж юу вэ? Террорист халдлага гарсан тохиолдолд баримтлах дүрэм Хүүхдэд зориулсан терроризмын эсрэг (хүүхдэд зориулсан яриа) Терроризм гэж юу вэ? Террорист халдлагын үеийн зан үйлийн дүрэм

Ерөнхий дүрэм K террорист үйлдэлУрьдчилан бэлтгэх боломжгүй тул та үргэлж болгоомжтой байх ёстой. Гол дүрэм: бүс нутаг, хот, газар, газар руу шаардлагагүй зочлохоос зайлсхий...















Буцах Урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та сонирхож байвал энэ ажил, бүрэн хувилбарыг нь татаж авна уу.

Зорилтот: Н.Некрасовын "Тариачдын хүүхдүүд" яруу найргийн бүтээлийг танилцуулах, яруу найрагчийн бүтээлийг танилцуулах, шүлгийг илэрхий уншихыг заах, текстийг чиглүүлэх, дүн шинжилгээ хийх. яруу найргийн ажил, баяжуулах үгсийн санүг хэлэх, сэтгэн бодох, санах ой, анхаарал хөгжүүлэх, танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа; эх орныхоо түүхийг сонирхох, өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч

Хонх аль хэдийн дуугарчээ
Хичээлээ эхэлцгээе
Сургууль дээр чимээгүй
Ангид чимээгүй
Алив, инээмсэглэ, сайн уу, суу

II. Халаалт (1-ээс 6 хүртэлх слайдууд).

"Лаагаа үлээх"

Шультын ширээ.

Уншиж байна.

Цэвэр яриа унших.

Хэл эргүүлэгч уншиж байна.

III. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.

Хэд хэдэн хичээлийн туршид бид ямар зохиолчийн бүтээлүүдтэй танилцсан бэ? (Л.Н. Толстой)

Жаахан санацгаая.

Тоглоом "Таадаг"

Түүний хийх ёстой зүйл бол бүдэрч унах байсан бөгөөд тэр тавцан дээр хагарах байсан ("Үсрэх" үлгэр).

Маргааш өглөө нь анчид туулайн мөрийг задалж, давхар замд андуурч эхэлдэг. (“Туулай”).

Хун усан дээр бууж, далавчаа эвхэв. ("Хун" өгүүллэг).

Дараа нь Иван түүнийг өргөж, газар цохиж, цохиж алав ("Оросын баатар хэрхэн тулалдсан бэ" туульс).

Түүнээс хойш ах дүүсийн хайр улам хүчтэй болсон ("Хоёр ах" үлгэр).

Би эхлээд мод өөд гаръя. Тэндээс би чамд хэлье, эс тэгвээс би чамаас айж байна ("Хэрээм ба чоно" үлгэр).

Тоглоом "Үг"

- Би нэг үг нэрлэх болно, чи энэ үгийн утгыг хэлэх ёстой.

  • печенегүүд- Орос руу дайрсан нүүдэлчин овог
  • Побрани- загна
  • даван туулах болно- ялна
  • Саш- даавуу, өргөн бүс

Доод шугам.

IV. Шинэ материал сурах.

1. Хичээлийн сэдэв, зорилгын мэдэгдэл.

- 159-р хуудсыг нээ агуулга болон хэд хэдэн хичээлийн явцад бид ямар зохиолчийн бүтээлтэй танилцахыг бидэнд хэлээрэй.

2. Оршил яриа. (слайд 8-12)

Оросын яруу найрагчдын хэн нь ч Некрасов шиг хүүхдүүдэд зориулсан шүлгийг олж чадахгүй байх. Эдгээр шүлгүүдийн дунд "Тариачин хүүхдүүд" онцгой байр суурь эзэлдэг Николай Алексеевич Некрасов 1821 оны 11-р сарын 28-нд (12-р сарын 10) Украинд язгууртан гэр бүлд төрсөн. Ээж - Елена Андреевна, язгууртан эмэгтэй. Эцэг - Алексей Сергеевич, ядуу газрын эзэн, армийн офицер асан.

Елена Андреевна хүүхдүүддээ бүх хайр, эмзэглэлээ өгсөн. Тэр тэдний хүмүүжилд нухацтай оролцож, тэдэнд маш их ном уншиж, төгөлдөр хуур тоглож, тэдэнд зориулж дуулдаг байв. Бяцхан Николай ээжтэйгээ маш их холбоотой байв. Некрасов анхны шүлгээ 7 настай байхдаа ээжийнхээ нэрийн өдрийг хүндэтгэн ээждээ зориулжээ. Елена Андреевна түүнийг уран зохиол судлахыг урамшуулсан. Тэрээр хүүгээ боловсролтой хүн болно гэж мөрөөддөг байв.

Николай Алексеевич Некрасов бага насаа Ярославль мужид Волга мөрний ойролцоо байрладаг эцгийнхээ гэр бүлийн эдлэнд өнгөрөөсөн. Эдлэн газарт хатуу хашаагаар хүрээлэгдсэн хуучин, орхигдсон цэцэрлэг байв. Хүү хашаандаа цоорхой гаргаж, аав нь гэртээ байхгүй тэр үед тариачны хүүхдүүдийг өөрт нь ирэхийг урьжээ. Гэтэл сувилагч "Багш ээ, эзэн ирж байна!" гэж хашгирав. - тэд хэрхэн тэр даруй алга болсон.

Н.А.Некрасовын эгч Анна Буткевичийн дурсамжаас.
“...Тариачдын овоохой шууд манай цэцэрлэгийн араас эхэлсэн. Энэ хороолол ээжийн маань сэтгэлийг байнга гонсойлгодог байсныг би санаж байна: цэцэрлэгийн торны хашааны нөгөө талд тоглох газраа зориудаар сонгосон олон хүүхдүүд ахыг соронзон мэт татсан - ямар ч хавчлага тусалсангүй. Дараа нь тэр цоорхой гаргаж, боломж болгондоо тэдний тосгон руу мөлхөж, тэдний тоглоомд оролцсон бөгөөд энэ нь ихэвчлэн ерөнхий тулаанаар төгсдөг ... "

Мэдээжийн хэрэг, эзний хүү хамжлагын хүүхдүүдтэй нөхөрлөхийг зөвшөөрдөггүй байв. Гэвч нэгэн таатай мөчийг ашиглаад хүү тосгоны найзууд руугаа яг тэр цоорхойгоор зугтаж, тэдэнтэй хамт ой руу орж, голын усанд сэлж байв.

Некрасов маш их зүйлийг харж, хөвөн шиг шингээж, боловсорч гүйцсэн яруу найрагч байсан тул үзсэн бүхнээ бүтээлдээ шингээжээ.

Некрасовын амьдарч байсан түүхэн цаг үеийг илүү сайн төсөөлөхийн тулд Оросын агуу зураач Владимир Егорович Маковскийн зургуудын хуулбарыг авч үзье. (Слайд 13-15)

Тэр үед хүүхдүүд яаж амьдардаг байсан бэ? Ямар орон сууц, хувцас хунар, юу хийсэн бэ?

Залуус аа, өнөөдрийн хичээлийн сэдвийг уншина уу.

Тариачдын хүүхдүүд гэж хэн бэ? Ийм хүүхдүүдийн талаар бид ангид суралцах болно.

Хичээлийн зорилго юу вэ? Ингээд танилцацгаая...

илэрхийлж сурцгаая...

Шинжилгээ хийх...

3. Багш шүлэг уншиж байна. Тайлбар толь бичгийн ажил (х. 123).

- Шүлэг таалагдсан уу? Яаж?

Ямар үгс тодорхойгүй байна вэ?

Эргэдэг гол -муруй, гогцоо

Хайлаас -навчит мод

Туркийн тухай -Оросын эсрэг тулалдаж байсан туркууд гэсэн үг

Гурбой -бүгд хамтдаа

Гол нь цуурайтав -чанга дуугаар дүүрсэн

Дулаан -дулаан

Лукошко -сагс

4. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Одоо бүгд чимээгүйхэн босоод,
Бид хамтдаа гараа өргөв!
Гараа хажуу тийш, урагшаа.
Сунгаж, бөхийлгөсөн
Анхны байрлал руугаа буцах!
Зүүн - баруун, баруун - зүүн тийш эргэ!
Тэд чимээгүйхэн суулаа. Бизнес рүү буцах

5. Давтан унших.

Хэн түүх ярьж байна вэ? Тэр хэн бэ? Түүний сэтгэл санаа ямар байна вэ?

(Өгүүлэгч бол баатар, ноёнтон, анчин, яруу найрагч юм. Тэр тариачны хүүхдүүдийг биширдэг. Тэр өхөөрдөм луйварчдад хайртай, "мөөгний дайралт"-ыг баяртайгаар санаж, тариачны хүүхдүүдийн чөлөөт амьдралд дуртай).

6. Шүлэгт дүн шинжилгээ хийх.

Яруу найрагч хэний тухай ярьж байна вэ?

Залуус хаана цугларсан бэ? (хуучин хайлаасны ойролцоо)

Тэд юу яриад байсан бэ? Олоорой.

Хүүхдүүд яагаад ядарч байна вэ? (халуун байсан, тэд үд хүртэл мөөг түүв)

Ойд ажилласны дараа тариачин хүүхдүүд юу хийсэн бэ? (тоглоом тоглох, гол усанд сэлэх)

Зургийг өнгөлөг будаж, бодлыг ойлгоход туслах шүлгийн эпитетүүдийг олоорой (хосоор ажиллах).

7. Илэрхий уншихшүлэг.

- бие даасан унших.

Илэрхийлэн унших уралдаан.

8. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

"Хайх" даалгавар.

В. Доод шугам.

Ангид Н.А.Некрасовын ямар бүтээлтэй танилцсан бэ?

Яруу найрагч яагаад үүнийг "Тариачдын хүүхдүүд" гэж нэрлэсэн бэ? (хүүхдийн хэцүү амьдрал, тэдний зугаа цэнгэл, тоглоомын тухай)

Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Хичээл таалагдсан уу?

Гэрийн даалгавар: 123-124 хуудас - илэрхийлэлтэй унших.

Илтгэлийн агуулга:

Николай Алексеевич Некрасовын хамгийн алдартай яруу найргийн бүтээлүүдийн нэг болох "Тариачдын хүүхдүүд" нь 1861 онд 7-р сарын эхээр бичигдсэн байдаг. Яруу найрагч тосгонд олон цагийг өнгөрөөж, зохиолчийг сонирхож байсан тариачдын хүүхдүүдийг ажиглаж байсан нь энэ шүлгийг бичихэд голлон нөлөөлсөн юм.

"Тариачин хүүхдүүд" шүлэг нь зохиолчийн зохион бүтээгээгүй хэсэг дээр үндэслэсэн бөгөөд тэрээр тосгонд өөр нэг ан хийж байхдаа амбаарт хэвтэж, тариачин хүүхдүүд түүнийг харж байгааг олж мэдэв.

Хүүхдүүд түүний гадаад төрх, буу, нохойны талаар ярилцав. Зохиолч энэ шүлгийг бичих санааг ингэж бодож олжээ. Энэ шүлэг тэр жилдээ "Time" сэтгүүлийн арав дахь дугаарт хэвлэгдсэн.

Зохиогч өөрийн "дипломат" үзэл бодолд үндэслэн "Тариачдын хүүхдүүд" шүлгийг "Современник" сэтгүүлд нийтлэхгүй байхаар шийджээ. Тухайн үед Достоевский "Время" сэтгүүлийг эрхлэн гаргаж байсныг дурдахад буруудахгүй байх.

Зохиолч уг бүтээл дээр 14 хоног орчим ажилласан гэдгийг дурдах нь зүйтэй болов уу. Энэ бүтээлдээ Некрасов ирээдүйд тэднийг юу хүлээж байгааг ойлгохгүй байгаа хүүхдүүдийн хүнд хэцүү хувь заяаны талаар чин сэтгэлээсээ санаа зовж, яагаад тэд эзний хүүхдүүд шиг хүссэн бүхнээ хийж чадахгүй байгааг хэлэх нь аюулгүй юм.

Ийм мэдрэмжийг Некрасов өөрөө гэр бүлийн эдлэнд амьдарч, хамжлагын хүүхдүүдтэй хамт өссөнтэй холбон тайлбарлаж байна. "Тариачин хүүхдүүд" шүлэг нь Некрасовын бусад бараан бүтээлүүдээс эрс ялгаатай гэдгийг тэмдэглэх нь илүүц байх болно.

Олон утга зохиолын шүүмжлэгчид энэ бүтээлээрээ Некрасов хамжлагуудын амьдралын өөр нэг тод талыг харуулсан гэж мэдэгджээ. Үүнээс өмнө Оросын уран зохиолд зөвхөн тариачдыг сөрөг талаас нь харуулсан бүтээлүүд байсан - байнгын шороо, харанхуй мэт.

Энэ шүлэг нь дөрвөн хэсэгт хуваагдсан бөгөөд Некрасов тус бүрдээ аль болох нарийвчлан тайлбарлахыг хичээсэн. амьдралын нөхцөл байдалхамжлагын хүүхдүүд.

Энэ бүтээлийн баатрууд нь жижиг боловч нэлээд хүчтэй хүмүүс юм. Хүүхдүүд амьдралын аливаа бэрхшээлийг бие даан даван туулах, чухал шийдвэр гаргах, үйлдлүүддээ хариуцлага хүлээхэд бэлэн байдаг.

Бяцхан баатруудынх нь санаа зоволтгүй хүүхэд нас удахгүй дуусч, боолчлолын амьдралын бүхий л зовлон зүдгүүрийг амсах болно гэдгийг зохиолч ойлгодог. Тиймээс тэр хүүхдүүдэд хандан: "Хүүхдүүд ээ, тогло! Эрх чөлөөтэй өс, тийм болохоор чамд гайхалтай хүүхэд насыг өгсөн."

"Некрасовын амьдрал ба ажил" - Н.Николай Алексеевич Некрасов. Г. Некрасов. Төрсөн N. Гүйцэтгэсэн: 6-р ангийн сурагч Александр Горошко Багш I.P. Фукс. 1846 онд Николай Некрасов I. Амьдрал ба бүтээлч. 1821-1877 он А.А.Некрасов.

"Некрасовын 10-р анги" - 2-р дунд сургуулийн 10-р ангийн сурагчид Волков И., Грушко Е. удирдагч Емельянова О. Б. Мэдрэмжүүд ирдэг мухардмал төгсгөл. Эцэст нь хэлэхэд, Некрасовын хайрын дууны шинэлэг байдлын тухай асуулт руу дахин орцгооё. Зорилго: Гэсэн хэдий ч яагаад бид үүнд дуртай вэ? хайрын шүлэгНекрасова? Хайрын сэдэв нь Некрасовын дууны үгэнд маш өвөрмөц байдлаар шийдэгддэг.

"Некрасовын үг" - Н.А.-ын яруу найраг, шинэлэг байдлын онцлог юу вэ. Некрасова? Сэдэв: Н.А.Некрасовын дууны үгийн өвөрмөц байдал. Дууны үг дэх яруу найрагч ба яруу найргийн сэдэв. Гүнж Волконская "Үгүй! Гайхалтай, гэхдээ биднийг бүү зовоо!" "Жек Фрост". "Волга дээр" "Чи өөрийгөө яруу найрагч, жинхэнэ яруу найрагч гэдгээ мэдэх үү?" "Оросын эмэгтэйчүүд". (1821-1878). “...Би ууланд аажуухан өгсөж, сойз тэргэнцэр үүрсэн морь харж байна.

"Некрасовын шүлэг" - "Оросын эмэгтэйчүүд". Амьдрал бол баатарлаг хүчин чармайлт ... Полина Гебл (Анненкова). Добролюбовын редакцид ирсэн нь. 1860 он - И.С.Тургенев Современникээс хөдлөв. Декабристуудын түүхэнд тулгуурлан бичсэн. Николай Алексеевич Некрасов Украинд, Винницагаас холгүй орших Немиров хотод төрсөн. Эхнийх нь 1827 он Е.И.Трубецкая, М.Н.Волконская, А.Г.Муравьева нар Нерчинскийн уурхайд ирэв.

"Некрасов Николай Алексеевич" - 1838 онд тэрээр шүлгээ нийтэлж эхэлсэн. 16 настайдаа Некрасов эцгийнхээ шаардлагаар Санкт-Петербург руу хутагтын дэглэмд (офицерын сургууль) элсэхээр очжээ. Некрасов бол гүн гүнзгий үндэсний яруу найрагч байсан. Некрасов юуг тэвчих ёстой байсан бэ! Н.А.Некрасовын хөшөө. Некрасов Николай Алексеевич (1821-1877).

"Некрасовын шүлгүүд" - А.Н.Островский. Н.А.Некрасовын амьдралд Санкт-Петербург. Яруу найрагч, иргэн. Некрасов мэдэгдэв иргэний үүрэгяруу найрагч. Некрасов сэтгүүлийг бараг 20 жил удирдах болно. I. A. Гончаров. Д.В.Григорович. А.Я.Панаева. I. S. Тургенев. Волга дээрх барж тээвэрлэгчид. И.Е.Репин. Зохиолч. Л.Н.Толстой. 2. Шүлэг бол ардчилсан яруу найрагчийн яруу найргийн тунхаг юм.

Нийт 30 илтгэл байна