"Есөн тооны хаант улсад" бэлтгэл бүлгийн математикийн хичээлийн хураангуй. "Есөн тооны хаант улсад" бэлтгэл бүлгийн 9-р бүлгийн математикийн хичээлийн хураангуй.

Хийсвэр нээлттэй хичээл F.E.M.P. "Дугаар 9." (бэлтгэл бүлэг).

ЗОРИЛГО:

Тоон болон дарааллын тооцоог ашиглах чадварыг бэхжүүлэх.

5 доторх тоонуудын найрлагын талаарх мэдлэгээ бататгах.

Хүүхдүүдэд 9-ийн тоог танилцуул.

Логик сэтгэлгээний асуудлыг шийдэж сур.

Бодлого шийдвэрлэхдээ зөв арифметик үйлдлийг сонгох.

тухай мэдлэгээ нэгтгэх геометрийн хэлбэрүүд.

Математикийн хичээлийн зан үйлийн дүрмийг бататгах.

БАЙДАЛ ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТ:

Хүүхдүүд ширээн дээр ажилладаг (ширээ бүрт 2-оос илүүгүй). Хичээлийн өмнө ажлын байрХүүхэд бүрт геометрийн дүрс, тоо, тоолох саваа өгдөг.

Кондукторын хувьд - микрофон.

Дүрслэл - мөсөн бүрхүүл, оцон шувуутай зураг

Хичээлийн явц:

Багш: - Залуус аа! Энэ жил та үлгэрийн баатруудын хамт Математикийн орноор аялсаар явлаа. Математик бол маш чухал, зайлшгүй шаардлагатай шинжлэх ухаан гэдгийг үлгэрийн баатрууд хүртэл мэддэг.

Залуус аа! Өнөөдөр би та нарт аян замд тань туслах болно, би удирдаач байх болно, та нар хөгжилтэй аялагчид байх болно. Хичээлийн үеэр бид таны мэдлэгийг сорьж, хамгийн анхааралтай, идэвхтэйг тодруулж, хамгийн ухаалагыг шагнана. Үүнийг хийхийн тулд та бүх даалгаврыг зөв гүйцэтгэх ёстой.

- Залуус аа! Бид аялалаа эхлэхээсээ өмнө зан үйлийн зарим дүрмийг сурах хэрэгтэй. Би дүрмийг хэлж эхлэх болно, та үүнийг дуусгах болно.

Ширээний ард сайн суугаад биеэ авч яваарай....(ЗОГЦОЛТОЙ)

Ширээ бол ор биш бөгөөд та үүн дээр... (худлаа) чадахгүй

Хэрэв та хариулахыг хүсвэл чимээ гаргахгүй, зөвхөн гараараа... (ӨСГӨ)

За, бүгд ангидаа бидний зан үйлийн дүрмийг санаж байсан.

Өнөөдөр бид тоолох, нэмэх, хасах, харьцуулах, шийдвэрлэх математикийн станцуудаар аялах гэж байна. нарийн төвөгтэй жишээнүүд"хөгжилтэй" даалгавар, оньсого, сюрприз, тааламжтай гэнэтийн бэлэг таныг хүлээж байна. Бид галт тэргээр аялах болно. Буцаж суугаад яв!

Хүүхдүүд уурын зүтгүүрийн хөдөлгөөнийг гараараа дуурайж, үгсийг дуулж байна

"Бид явж байна, явж байна, алс холын орнууд руу явж байна ..." дуунаас

Кондуктор микрофоноо аваад зогссоноо мэдэгдэв.

1. “Математикийн халаалт”-ыг зогсоо.

Аяллаа үргэлжлүүлье

2. "Четная"-г зогсоо.

Багш: - Та Антарктид тивд байна, энд мөнхийн өвөл байдаг бөгөөд зөвхөн оцон шувууд л мөсөн дээр гулгах баяр баясгалантай байдаг.

багш мөсөн бүрхүүл, оцон шувууны зургийг харуулж байна

Хэдэн ширхэг мөс вэ? (9)

Хэдэн оцон шувуу?(8)

Өөр яах вэ?

Хэн нь бага вэ?

Хэр удаан?

Тэднийг хэрхэн тэгшитгэх вэ?

Хүүхдүүд тоон карт ашиглан асуултуудад хариулдаг.

9-ийн тооны найрлагыг засах.-Ижил өнгийн 8 саваа тавь, одоо дахиад нэгийг нэмнэ. Нийт хэдэн төгрөг болсон бэ? (бид бүгдийг хамтдаа тоолдог)

9 тоо ямар тоотой төстэй вэ? (6, 9)

2. Тоонууд энэ буудалд их таалагдсан тул зарим нь зугаалж яваад төөрчихсөн. Тэднийг буцаж ирэхэд нь тусал

4, 5, 6, 7, …, 9, 6, 7, 8, …, 10, 8, 7, 6, …, 4, 3, …, 1. (самбартай ажиллах)

Бүх дугаарууд байрандаа буцаж ирсэн тул бидний аялал үргэлжилж байна.

Хүүхдүүд "Бид явж байна, явж байна, явж байна ..." дууг дуулдаг.

3. "Нэг минут хошигнох"-ыг зогсоо.

Багш: Энд биднийг төвөгтэй оньсого хүлээж байна.

Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна.

Хүүхдүүд "Бид явж байна, бид явж байна, бид явж байна" дууг дуулдаг.

4. "Амрах минут"-ыг зогсоо.

Багш: Амрах цаг боллоо.

Бид бодсон, бид бодсон

Бидний хуруу ядарч байна

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Бид бас яаж амрахаа мэддэг

Гараа ардаа тавицгаая,

Толгойгоо өндөрт өргөцгөөе

Мөн амархан - тайван амьсгалцгаая!

Энд бид бага зэрэг амарч байна. Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна.

Хүүхдүүд "Бид явж байна, явж байна, явж байна ..." дууг дуулдаг.

5. "Бичих минут"-ыг зогсоо.»

Багш: - Гурвалжинг гартаа ав, надад үзүүл. Энэ нь хэдэн булантай вэ, тоогоор харуул (3). Мөн хэдэн тал нь вэ? (3) (хажуу талыг нь хуруугаараа тэгшлэх, булангуудыг тодруулах)

Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээгээд буц. өмнөх ажлаас 1 нүд доошилж, эхний мөрөнд цэг тавина. Одоо энэ дүрсний өнцөгтэй байхын хэрээр олон гурвалжин зур. (Та мөн тэгш өнцөгт ба дөрвөлжинтэй ажиллаж, дөрвөлжин ба тэгш өнцөгтийн ялгааг олж, дугуйлсан нүд нь дөрвөлжин мөн эсэхийг олж мэдээд, аль болох олон квадрат зур. талууд, аль тоо том, аль нь бага, хэр их байгааг харьцуулна уу).

Сайн хийлээ! Бид үүнийг хийсэн. Тэгээд бид цааш аялахаар явлаа.

Хүүхдүүд "Бид явж байна, явж байна, явж байна ..." дууг дуулдаг.

6. Os"Тоглоом" бүжиг -

Багш өвлийн улиралтай картуудыг харуулж байна.

Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Ямар шинж тэмдэг илэрдэг вэ?

Та өвлийн ямар саруудыг мэдэх вэ? Тэднийг эмх цэгцтэй болгоё, тийм үү? Тоглоом….(тоо ашиглан)

Багш: Сайн байна! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн. Үргэлжлүүлье.

Хүүхдүүд "Бид явж байна, явж байна, явж байна ..." дууг дуулдаг.

7. "Терминал"-ыг зогсоо

Багш: - Залуус аа, бидний аялал дууслаа. Та аялах дуртай байсан уу? Та өнөөдөр ямар станцуудаар зочилсон бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: дүгнэх. Чи ямар мундаг хүн бэ! Таны мэдлэгт маш их баяртай байна, бүх хүүхдүүд маш анхааралтай, идэвхтэй, хичээнгүй байсан. Тиймээс ухаалаг хүүхдүүдийг мэдлэгийн төлөө шоколадан медалиар шагнадаг. Эсвэл медальгүй ч байж магадгүй...

Өргөдөл

1-ээс 10 хүртэлх дарааллын тооллогыг санаарай

10-аас 1 хүртэлх дарааллын тооллогыг санаарай

3-аас 9 хүртэл, 4-өөс 8 хүртэл, 5-аас 9 хүртэл тоол

10-аас 5 хүртэл, 7-оос 3 хүртэл, 6-аас 2 хүртэл тоол

3,5,7,9 тоонуудын хөршүүдийг нэрлэ

5 ба 7, 4 ба 6, 9 ба 7, 5 ба 3 гэсэн тоог тааварлаарай.

Аль тоо нь 3 эсвэл 4, 7 эсвэл 8, 5 эсвэл 9-ээс их вэ?

Аль тоо нь 1 эсвэл 3, 10 эсвэл 6, 5 эсвэл 8-аас бага байна

Өмнөх 3, 6, 8 гэсэн тоог хэл

Дараагийн тооны 2, 5, 9-ийг нэрлэнэ үү

Одоо бол байшин барьж, машин унахын тулд

Эхлээд бид математикийг “Хармони”-д сурах хэрэгтэй.

Бидний орчин үеийн амьдралд - тайван хөдөлмөрийн жилүүдэд,

Тооцоолол хийхэд математик зайлшгүй хэрэгтэй.

Үүнгүйгээр ямар ч ялалт байхгүй, ялалт бол бид юм.

Үүнгүйгээр Оросын ард түмэн эх орноо мэдэхгүй!

Алимны модонд 5 алим, 3 лийр өлгөөтэй байв. Алимны модонд хэдэн жимс өлгөөтэй байсан бэ? (5 алим өлгөгдсөн)

Хоёр хүү 3 цаг даам тоглов. Хүн бүр хэр удаан тоглосон бэ? (3 цаг)

Хоёр бургас ургаж, бургас бүр хоёр мөчиртэй байв. Салбар бүрт 2 лийр байдаг. Нийт хэдэн лийр байдаг вэ? (байхгүй)

Нугас сүрэг нисч байв. Анчин нэг нугасыг буудаж алав. Хэдэн нугас үлдсэн бэ? (Огт биш, бусад шувууд ниссэн)

Сандал нь 4 хөлтэй. 2 сандал хэдэн хөлтэй вэ? (8)

7 ах 1 эгчтэй. Нийт хэдэн хүүхэд байна вэ? (8)

7. 3 үхэр хэдэн эвэртэй вэ? (6)

8. Нэг саваа хэдэн үзүүртэй вэ? (2)

Бэлтгэл бүлэг

"Дугаар 9"

Бэлтгэсэн

Хичээлийн тэмдэглэл

математик

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан есөн тооны найрлага

Зорилтот:

Хоёр жижиг тооноос тоо гаргах тухай ойлголтыг бүрдүүлэх .

Даалгаварууд:

    хоёр жижиг тооноос есийн тооны найрлагыг нэгтгэх/давтах;

    хорин дотор тоог нэгээр нэмэгдүүлэхийг үргэлжлүүлэн сурах;

    шууд болон урвуу тооллогыг засах;

    логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, сонсголын санах ойболон анхаарал.

5. дөрвөлжин цаасан дээр жолоодох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Оролцогчид:

Багш, хүүхдүүд.

Үйл ажиллагааны хэлбэрБагийн ажил.

Үргэлжлэх хугацаа: 30 минут

Дидактик харааны материал:

    өнгөт дугуй (хүүхэд бүрт 9 ширхэг)

    Спортын дүрэмт хувцастай тоглоомон баавгай (гэнэтийн мөчид)

    0-ээс 9 хүртэлх тоо бүхий картууд

    Хурга дүрсэлсэн 20 зураг (15 хурганы цамцан дээрээ дугаар бичсэн)

    саваа тоолох (хүүхэд бүрт)

    том дөрвөлжин дэвтэр, харандаа (хүүхэд бүрт)

    тоолох тойрог бүхий хүснэгт.

1. Залуус аа, бидэн дээр баавгай ирлээ. Гэхдээ энэ бол энгийн хөл биш, энэ бол тамирчны баавгай юм. Энэ бол түүний бидэнд санал болгож буй тоглоом юм.

Тоглоомын дасгал"Тамирчдын багийг бүрдүүлье."

Хүүхдүүд ижил өнгийн дугуй хэлбэртэй байдаг. Багш шүлэг уншдаг.

Нэрлэсэн амьтан бүрийн хувьд хүүхдүүд ширээн дээр нэг тойрог тавьдаг.

Гүйлт бол гайхалтай тоглоом юм.

Хурдасгуур - тоо.

Бэлтгэлээ хийцгээе. Таны тэмдэг дээр!

Нэгдүгээрт гепард байна!

Дугаар Хоёр. Сайн Сайн!

Зэрлэг ан амьтан давхиж байна.

Гурав дахь тэмээн хяруул. Тэр хурдан давхиж байна

Зээрээс дутахгүй!

Мөн түүний ард салхинаас ч хурдан байдаг

Дөрөв дэх тахө үсэрч байна.

Тавдугаарт - арслан гүйж байна.

Долоо. Гиена амархан гүйдэг.

Тамирчин зан чанартай!

Наймдугаар тоо. Морь уралдаж байна.

Харин ес дэх нь эмэгчин чоно юм.

Бид тооллогыг энд дуусгах болно.

Ялагчдад баяр хүргэе!

А.Усачев

Багш хүүхдүүдээс: "Нийт хэдэн тойрог байна вэ? Есөн тамирчныг яаж хоёр багт хуваах вэ?

2. Багш тойрог бүхий хүснэгтийг үзүүлж, хүүхдүүдээс 9-ийн тоог хоёр жижиг тоо болгон задлах хувилбаруудыг жагсаахыг хүснэ.

Багш хүүхдүүдээс хоёр жижиг тооноос 9-ийн тоог гаргахыг хүснэ. Хүүхдүүд хоосон нүднүүдэд шаардлагатай тооны тойрог зурж, 9-ийн тоог хоёр жижиг тоогоор хэрхэн хийснийг хэлнэ.

Багш дүгнэв: “Есөн тоог янз бүрийн аргаар зохиож болно (Бүх сонголтыг жагсаав). Мөн есөн тойргийг янз бүрийн аргаар бүлгүүдэд хувааж болно (бүх сонголтыг жагсаав).

3. Тоглоомын дасгал"Дасгал хийхэд бэлэн байгаарай."

Самбар дээр 20 хурганы зураг байна. 15 амьтан футболк дээрээ тоо бичсэн байдаг.

Багш хүүхдүүдийг бусад тамирчдад (16-аас 20 хүртэл) тоо өгөхийг урьж байна. Үүний зэрэгцээ багш аль тоо нь арав, нэгжийн тоог зааж байгааг тодруулж, хүүхдүүдтэй хамт тамирчдыг тоолдог. Дараа нь тэр шүлгийг уншина:

Хорин тамирчин дасгал хийхээр гүйж байна.

Гэхдээ тэд дарааллаар нь гүйхийг хүсэхгүй байна.

Сүүлчийнх нь хамгийн түрүүнд ирэх нь тохиолдоно -

Ингэж л буруу тооцоо гарна.

4. Биеийн тамирын хичээлийн минут"Дасгал хийцгээе"

Багш шүлэг уншиж, тоо бүхий картуудыг үзүүлэв. Хүүхдүүд, текстийн дагуу хөдөлгөөнийг карт дээрх тоогоор харуулсан шиг олон удаа хийдэг.

Бид хэдэн туулайтай вэ?

Олон удаа дээш доош үсэрцгээе.

Хэр их саваа байгаа бол?

Бид хөлийнхөө үзүүр дээр тийм их зогсох болно.

Тойрог дотор хэдэн цэг байх вэ?

Олон удаа гараа өргөцгөөе.

5. Дидактик тоглоом "Шидэт саваа"

Багш хүүхдүүдийг тоолох саваа ашиглан дөрвөлжин геометрийн дүрс бүтээхийг урьж байна. Дараа нь квадратыг хоёр тэнцүү гурвалжин, хоёр тэгш өнцөгт, дөрвөн ижил квадрат болгон хуваа.

Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэж байх хооронд багш тэдэнд шүлэг уншиж өгдөг.

Гурвалжин ба дөрвөлжин

Нэгэн удаа хоёр ах байсан -

дөрвөлжин гурвалжин.

Хамгийн том нь дөрвөлжин,

Сайхан сэтгэлтэй, сайхан сэтгэлтэй,

бага - гурвалжин,

үүрд сэтгэл хангалуун бус байдаг.

Би талбайн талаар асууж эхлэв:

- Ах аа, чи яагаад уурлаад байгаа юм бэ?

Тэр түүн рүү хашгирав! "Хараач,

Чи надаас илүү дүүрэн, өргөн

Надад ердөө гурван булан бий

Танд дөрөв нь байна.

Талбай хариуд нь: "Ах аа!

Би хөгшин, би дөрвөлжин хүн."

Тэгээд тэр бүр илүү эелдэгээр хэлэв:

"Энэ нь тодорхойгүй байна - хэн илүү хэрэгтэй вэ!"

Гэвч шөнө ирж, ах минь

Ширээнүүдтэй мөргөлдөж байна

Бага нь нууцаар авирдаг

Ахмадын булангуудыг хайчилж ав.

Тэгээд явахдаа: “Сайхан амраарай

Би чамд мөрөөдөж байхыг хүсч байна!

Би орондоо орохдоо дөрвөлжин байсан,

Тэгээд чи булангүй сэрэх болно!"

Харин өглөө нь дүү

Би аймшигт өшөө авалтдаа баярласангүй.

Тэр харав - дөрвөлжин байхгүй байсан.

Би юу ч хэлэхгүй... Үг хэлэлгүй зогсож байлаа.

Өшөө авахын тулд маш их!

Одоо миний дүү

Найман жижиг булан!

6. Тоглоомын дасгал"Бид талбай дээр тамирчдын байршлын төлөвлөгөөг зурж байна."

Хүүхдүүд том дөрвөлжин бүхий дэвтэртэй байдаг бөгөөд мөрний эхэнд нэг нүдний зайтай хоёр квадрат зурсан байдаг. Багш сүүлчийн квадратаас нэг нүдийг тоолж, дөрвөлжин зурахыг санал болгож байна. Хүүхдүүд шугамын төгсгөлд дөрвөлжин зурдаг.

Багш даалгаврын зөв эсэхийг үнэлж, шугамын доор инээмсэглэж буй нар (даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн бол) эсвэл инээмсэглэдэггүй нарыг (даалгаврыг буруу гүйцэтгэсэн бол) зурна.

7. Дүгнэж байна.

Залуус аа, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Өнөөдөр бид ямар найрлагыг давтсан бэ?

Бидэн дээр хэн ирсэн бэ?

Бид саваанаас юу гаргаж авсан бэ?

8-р хэсэг. Хүүхдийг хүмүүжүүлэх, сургах арга, хэрэгсэл, хэлбэрийг ашиглах (гурван хичээлийн дүн шинжилгээнд үндэслэн).

Математик дахь GCD-ийн хураангуй бэлтгэл бүлэг"Математик, зохиомжийн нутаг руу аялах

Бэлтгэсэн: Ставрополь хотын MBDOU 65-р цэцэрлэгийн багш Захарова Н.В.

Зорилго: асуудал, жишээ зохиож, шийдэж сурах. 9-ийн тооны найрлагыг бататгах, хүүхдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Сургалтын даалгавар:

Арифметикийн энгийн бодлого зохиож, тэдгээрийн шийдлийг тоогоор бичиж сурахыг үргэлжлүүлээрэй.

9-ийн тооны найрлагыг зас.

Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Хөгжлийн даалгавар:

Хөгжлийн нөхцөлийг бүрдүүлэх логик сэтгэлгээ, оюун ухаан, анхаарал.

Уран сэтгэмж, харааны ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх.

бүрдүүлэхэд хувь нэмрээ оруулна сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы хөгжил, хэлсэн үгэндээ үндэслэл өгөх чадвар.

Боловсролын даалгавар:

Бие даасан байдлыг дэмжих.

Математикийн хичээлд сонирхолтой байх.

Хүүхдүүдтэй хийх урьдчилсан ажил: оньсого тааварлах, шийдвэрлэх логик асуудлууд, арифметикийн энгийн бодлого шийдвэрлэх, бие даасан хичээл.

Тоног төхөөрөмж: харааны болон тоолох материал, хүүхэд бүрт зориулсан захирагч, бөмбөг, хүүхэд бүрийн даалгавар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид алс хол, математикийн гариг ​​руу аялах болно. Ширээн дээр оч, бүгд тэнд даалгавартай. Мөн та дугааруудыг дарааллаар нь холбосноор бид хаашаа явахыг мэдэх болно. 1-р тоогоор эхэлцгээе. Таня 1-ийн дараа ямар тоо гарч байгааг хэлээч?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, зөв ​​2. 2-ын дараа Артём, надад ямар тоог хэлээч?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, гэх мэт дарааллаар нь.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Настя, надад хэлээч, чи юу хийсэн бэ?

Настя: Пуужин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүн бүр пуужин авсан уу? Хараач, чамд өөр даалгавар байна. Бид зөгийн бал цуглуулахад туслах хэрэгтэй. Зөгий 9 гэсэн хариулттай хувин дээрх жишээнүүдийг авав. Та тусалж чадах уу? Эхлээд бид 9 хариулттай жишээнүүдийг шийдэж, хувингаар холбох хэрэгтэй.

Зөгийд нектар цуглуулахад тусал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дима, чи хувиндаа ямар жишээ оруулснаа надад хэлээч? Дима: 4+5.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд Женя?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Лиза?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Настя?

Настя: 8+1.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүх жишээг цуглуулсан уу? Таня?

Таня: Үгүй ээ, дахиад нэг. 6+3.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Одоо манай пуужин нисэхийн тулд хөөрөхийн тулд аль товчлуурыг дарах ёстойг олж мэдэх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд та асуудлыг шийдэх хэрэгтэй.

1. Цэцэрлэгт байгаа алим боловсорч гүйцсэн,

Бид тэдгээрийг амталж чадсан:

8 сарнай, шингэн,

1 исгэлэн.

Хэдэн хүн байгаа вэ?

2. Хөгжилтэй арван баавгай бөөрөлзгөнө авахаар ой руу яарч байна.

Гэвч тэдний нэг нь хоцорч,

Одоо хариултаа олоорой:

Урд хэдэн баавгай байгаа вэ?

3. Даша эмээ ач охин Маша, Флуф муур, Дружок нохойтой. Эмээ хэдэн ач, зээтэй вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар дугаар авсан бэ? Лиза, чи хэдэн төгрөг авсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дима хэр их мөнгө авсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та одоо хөөрч болно. Катя, ир, гар дээрх 9 тоог дар.

Катя 9-ийн тоог дарна. Хөгжим тоглоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр бид нисэх гэж байна. Биднийг нисэх үед надад хэлээч, та ямар арифметик тэмдгийг мэддэг вэ? (= + - ><).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид гараг руу ойртож байна. Нүдээ ань. Залуус аа, хар даа, бид өөр гариг ​​дээр ирлээ. Мөн энэ гаригийн оршин суугчид биднийг угтдаг. Тэд ямар ер бусын болохыг хараарай, оршин суугчдын нэг нь дугтуйтай байна. Одоо үүнд юу байгааг харцгаая.

Тэд хайж байна. Даалгаврууд байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мөн үүнд даалгавар байна. Даалгаврууд шифрлэгдсэн байна. Пуужинг хөөргөхийн тулд бид ямар дугаар дарсныг хэн санах вэ? Женя, ямар тоо вэ? Женя: 9.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Араас нь 9 гэсэн тоо хэд вэ? (8) 9-ийн тоо ямар тоо вэ? (10) 9 тооны хөршүүд юу вэ? (8 ба 10)

Танд тоолох саваа байна. 9-ийн тоогоор жишээ татъя. Настя ямар жишээ гаргасан бэ? (4+5) Арина ямар үлгэр жишээ үзүүлсэн бэ? (3+6) Маша ямар жишээ өгсөн бэ? (2+7) Катя зохиосон уу? (9+0)

Биеийн тамирын хичээл "Бид ядарч байна, бид хэтэрхий удаан байна"

Бид ядарсан, бид хэтэрхий удаан байсан,

Бид дулаацахыг хүссэн.

Бид дэвтэрээ хойш тавив

Бид цэнэглэж эхлэв.

(Нэг гараа дээшээ, нөгөө гараа доошлуул, гараа огцом солино)

Дараа нь тэд хана руу харав.

Тэгээд тэд цонхоор харав.

Баруун, зүүн, эргэх,

Тэгээд эсрэгээрээ.

(Биеийг эргүүлнэ)

Скват хийж эхэлцгээе

Бид хөлөө бүрэн нугалав.

Дээш доош, дээш доош,

Хэвлэх гэж бүү яар!

(Суулт)

Тэгээд бид сүүлчийн удаа суулаа.

Тэгээд одоо бид ширээнийхээ ард суулаа.

(Хүүхдүүд суудалдаа сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Долоо хоногийн өдрүүдийг тоглож, санацгаая.

Тоглоом "Долоо хоногийн өдрүүд". Би бөмбөг шидээд асуулт асууя. Хэн рүү шидсэн бэ, асуултанд хариулж, бөмбөгийг буцааж шиддэг. Багш бөмбөгийг хүүхэд бүрт тус тусад нь шиддэг. Асуулт: Долоо хоногийн эхний өдөр хэд вэ? Аль 3? Пүрэв гарагаас хойш юу болох вэ? Амралтын өдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ? гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидэнд дахиад нэг даалгавар байна. Бид геометрийн дүрсүүдийн тухай оньсого таахыг хүсдэг.

1. Гурван орой, гурван булан, гурван тал - би энд байна! (гурвалжин).

2. Би зууван ч биш, тойрог ч биш, би гурвалжингийн найз. Би тэгш өнцөгтийн ах, миний нэр ... (дөрвөлжин).

3. Би цагираг, дугуй шиг, гайхалтай бөгж шиг, зүгээр л О үсэг шиг. (тойрог)

4. Би бараг тойрог шиг байна - хүүхэд, би өргөст хэмх шиг харагдаж байна.

5. Би дөрвөлжин шиг дөрвөн булантай, гэхдээ би өөрийгөө дөрвөлжин гэж хэлж зүрхлэхгүй байгаа ч энэ нь дашрамд хэлэхэд дөрвөлжин шиг харагдаж байна. Надад 2 урт, 2 богино тал байна (тэгш өнцөгт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо геометрийн дүрсийг ашиглан бид баатрууддаа диаграммын дагуу 9-ийн тоонд зориулж байшин барихад туслах болно (диаграммыг самбарт хавсаргасан). Диаграм дээрх байшинг ямар геометрийн дүрсээр хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт.

Хүүхдүүд байшин барьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Байшингууд ямар үзэсгэлэнтэй болсон бэ? Байшингийн өндрийг хэмжинэ үү? Байшингийн урт? Бид байшинг хэмжихэд юу ашиглах вэ?

Хүүхдүүд: Захирагч (байшингийн өндөр, уртыг хэмжих).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Лизагийн байшин хэр өндөр вэ?

Лиза: 9 см.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Маша яах вэ?

Маша: 9 см.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Байшин хэр урт вэ? Настягийнх уу?

Настя: 9 см.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Андрей өмсөж үзсэн үү?

Андрей: 9 см.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Мөн дугтуйнд оньсого байдаг. Гэхдээ энэ нь геометрийн хэлбэрийн тухай биш юм. Сонсож, оньсого таамаглаарай: бүх түгжээг юу нээдэг вэ? Женя?

Женя: Түлхүүр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өөр хэн бодож байна вэ? Катя, чи үүнийг юу гэж бодож байна вэ?

Катя: Түлхүүр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та оньсого тааварлав. Та үүнийг зөв таасан эсэхийг шалгацгаая. Чи намайг анхааралтай сонсох хэрэгтэй. Таны навчис дээр хар цэг бий. Би аль чиглэлд, хэдэн нүдийг зурж зурахыг хэлье, цаасан дээрээс харандаагаа бүү өргөж аваарай. Ингээд эхэлцгээе: хар цэгээс баруун тийш 8 нүд, дараа нь дээш 2 нүд, баруун тийш 4 нүд тоол. Доош 5 нүд. Дараа нь зүүн 4 нүд рүү яв. 2 квадрат дээш. Зүүн талд 4 нүд. 3 эс доошоо. 1 үлдсэн. 1 дээш. Зүүн талд 1 нүд. 1 нүд доошоо. Зүүн талд 1 нүд. 3 квадрат дээш. Зүүн талд 1 нүд. Мөн 1 нүд дээш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та юу хийсэн бэ? Лера?

Лера: Түлхүүр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дима, юу болсон бэ?

Дима: Түлхүүр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр та оньсогыг зөв таасан байна. Сайн хийлээ! Таныг даалгавраа хэрхэн гүйцэтгэсэн нь энэ гаригийн оршин суугчдад үнэхээр таалагдсан. Өнөөдөр та нар бүгд сайн ажилласан, хараарай, энд өөр дугтуй байна. Тэнд юу байгааг харцгаая. Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: медаль.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ гарагийн оршин суугчид таны хүчин чармайлт, тэдэнд тусалсан (медаль шагнаж) таныг шагнадаг. Гэхдээ бид буцах цаг нь болсон. Нүдээ аниад (хөгжмийн дуу чимээ). За, бид буцаж ирлээ. Санаж үзье (хүүхдэд зориулсан асуултууд):

Бид хаана байсан бэ?

Өнөөдөр бид ямар дугаартай ажилласан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.


Захарова Наталья Валентиновна

Бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн хичээл

Сэдэв: 9-р тооны найрлага

Хөтөлбөрийн агуулга :

    Найрлагыг танилцуулна уунэгээс 9 тоо.

    Танилцуулахдугаар 9.

    Нэрлэх чадварыг сайжруулахурагш ба урвуу тоохэнээс ч затоо.

    "Нэг илүү", "нэг дутуу" тоог нэрлэх, нэрлэсэн тоонуудын "хөрш"-ийг нэрлэх, долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг нэгтгэх чадварыг бэхжүүл.

    Нүдээ хөгжүүл

    Цаасан хуудсан дээр навигац хийх, түүний тал, өнцгийг тодорхойлох чадварыг бэхжүүлэх.

Дидактик харааны материал:

Үзүүлэн үзүүлэх материал. Бөмбөг, амьтдын дүрс бүхий хөзөр (чоно, үнэг, туулай, баавгай, хандгай, зэрлэг гахай, зараа, хэрэм, шилүүс, муур, нохой, үхэр), картууд1-ээс 9 хүртэлх тоо.

Тараах материал . Өөр өөр өнгийн дугуйлан (хүүхэд бүрт 10 ширхэг), цагаан А4 цаас, өнгөт харандаа, домино тараах материал.

Хичээлийн явц

I Хэсэг. Халаалт

Нар эртнээс мандсан,

Манай цонх руу хараад,

Учир нь энэ цагт

Бидэнд математик бий.

Бөмбөгөөр математикийн дасгал хийцгээе.

    тоо 1 илүү байна гэж хэлээрэй

    1 тоог бага нэрлэ

    дугаарын хөршүүдийг нэрлэ...

    Би эхэлье, та долоо хоногийн өдрөө үргэлжлүүлээрэй (хэрэв та мэдэж байгаа бол гурван өдрийн өмнө дуудаарай).

Сайн байна уу залуусаа, та даалгавраа биелүүлсэн нь аялахад бэлэн байна гэсэн үг. Бид өнөөдөр амьтны хүрээлэн рүү явна.

Та дугааруудыг дарааллаар нь холбосноор бид ямар тээврээр очихыг мэдэх болно. Бид 1-р тоогоор эхэлдэг, аль нь дараа нь ирдэг ... (Хүүхдүүд ээлжлэн тоонуудыг холбодог)

Бид юу үргэлжлүүлэх вэ?

Хөдөлгүүрээ асаагаад 10...1 тооллыг эхлүүлээд нисье......

Зөөлөн буулт хийцгээе (ширээнийхээ ард сууцгаая).

II Хэсэг. Тоглоомын дасгал "Амьтны хүрээлэн"

Самбар дээрх зураг бүхий картуудамьтад - чоно, үнэг, туулай, баавгай, хандгай, зэрлэг гахай, зараа, хэрэм, шилүүс, муур, нохой, үхэр.

Багш хүүхдүүдээс асууна:

Бид амьтдыг ямар хоёр бүлэгт хувааж болох вэ?

Ямар амьтдыг зэрлэг гэж нэрлэдэг вэ?(Зэрлэг амьтад бол хүний ​​гаршуулж, гаршуулдаггүй амьтад юм. Зэрлэг байгаль бол тэдний амьдрах орчин, өөрөөр хэлбэл тэдний гэр юм. Зэрлэг амьтад байгальд бие даан амьдардаг: тэд хоол хүнсээ олж авдаг, гэр орноо барьдаг).

Аль нь гар хийцийн вэ?

Манай амьтны хүрээлэнд зэрлэг амьтад л амьдрах болно.

Саша, ирж, зөвхөн зэрлэг амьтадтай карт сонго.

Манай амьтны хүрээлэнд хэдэн амьтан байдаг вэ? Тооцоогоо хий. Десөн

Ямар тоо есөн тоог илэрхийлэх вэ?Дугаар 9

Тооны мөрөнд 9-ийн тоог ол.

9 тоо ямар тоотой төстэй вэ? (Хүүхдүүд 6 тоог олдог)

9 ба 6 тоонуудын ялгаа юу вэ?(9-ийн тоо нь хөл дээр, 6-гийн тоо нь доошоо доошоо, толгой дээр байдаг).

Багш шүлгээс ишлэл уншина

С.Маршак"Баяртай Count" :

Тоо"есөн" , эсвэл ес,

Циркийн акробат,

Хэрэв энэ нь таны толгойд орвол

Зургаагийн тоо ес болно.

Манай амьтны хүрээлэнд ямар амьтад амьдрах вэ?Зэрлэг.

Манай амьтны хүрээлэнд хэдэн амьтан амьдрах вэ?Есөн.

Бид есийн тоог ямар тоогоор илэрхийлэх вэ?Дугаар 9.

"Тик-ток" биеийн тамирын дасгал.

III Хэсэг. Тоглоомын дасгал "Амьтны хүрээлэнгийн төлөвлөгөө".

Багш хүүхдүүдээс амьтны хүрээлэнд байгаа амьтадтай адил олон өнгийн тойрог тоолж, дугуйланг цаасан дээр дараалан байрлуулахыг хүснэ.

Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа багш тодруулахад: "Та нийт хэдэн дугуйлсан бэ? Ямар өнгийн хэдэн тойрог вэ? Та есийн тоог яаж гаргасан бэ?

Дараа нь багш хүүхдүүдээс "амьтны хүрээлэнгийн" нутаг дэвсгэр дээр (цаасан дээр) тойрог байрлуулахыг хүснэ.

Хуудасны төвд улаан тойрог;

Зүүн дээд буланд ногоон тойрог;

Баруун дээд буланд шар тойрог;

Баруун доод буланд цэнхэр тойрог;

Зүүн доод буланд цэнхэр;

Хуудасны дээд талд хоёр тойрог;

Хуудасны доод талд хоёр тойрог байна.

Бид амьтны хүрээлэнд хэдэн амьтан байршуулсаныг тоолоорой?Есөн.

Хүүхдүүд энэ эсвэл тэр амьтан хаана амьдрахыг хэлдэг.(Даша, үнэг хаана амьдардаг вэ? Үнэг баруун дээд буланд амьдардаг) гэх мэт.

- Сайн байна залуусаа! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн. Схемүүдээ хойш тавиад тайвширцгаая!

"Нар унтаж байна" биеийн тамирын дасгал.

IV Хэсэг. Тоглоомын дасгал "Хөршүүдийн тоо".

Хүүхэд бүр Domino карттай (1-ээс 10 хүртэл тойрог), тойрог бүхий 10 ширхэг карттай (1-ээс 10 хүртэл).

Багш тайлбарлав: Тоо бүр нь хоёр хөрш тоотой: хамгийн залуу нь нэг бага, урд нь зогсож, өмнөх тоо гэж нэрлэгддэг; хуучин нь нэгээр их, дараа нь ирдэг бөгөөд дараагийн тоо гэж нэрлэдэг. Картуудаа хараад дугаарынхаа хөршүүдийг тодорхойл.

Хүүхдүүд өмнөх болон дараагийн дугаарыг картанд үзүүлсэн тоогоор тодорхойлно.тойрог мөн хоосон квадратуудыг тодорхой тооны тойрог бүхий картаар таглана.

Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа хүүхдүүд тайлбарлав: карт дээр заасан дугаарын өмнөх (дараагийн) дугаар хэд вэ, яагаад эдгээр тоонуудыг хөрш гэж нэрлэдэг байсан.

Хичээлийн хураангуй

Өнөөдөр бид ямар тоогоор уулзсанаа санацгаая?(9 дугаартай)

9-ийн тоог ямар цифр илэрхийлэх вэ?Дугаар 9.

- Бид ямар амьтдыг зэрлэг гэж нэрлэдэг вэ?(Хүн гаршуулж, гаршуулаагүй амьтад. Зэрлэг байгаль бол тэдний амьдрах орчин, өөрөөр хэлбэл гэр орон. Зэрлэг амьтад байгальд бие даан амьдардаг: тэд хоол хүнсээ өөрсдөө авч, гэр орноо барьдаг).

- Аль нь гар хийцийн вэ?(Гэрийн тэжээвэр амьтад хүний ​​ойролцоо амьдардаг, эдгээр амьтад хүний ​​анхаарал халамжгүйгээр амьдрахгүй).

- Долоо хоногийн өдрүүдийг хэн дарааллаар нь нэрлэж чадах вэ?

Боос Татьяна Иосифовна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: MBDOU "100-р цэцэрлэг "Намайг бүү март"
Орон нутаг:Кемерово мужийн Прокопьевск хот
Материалын нэр:хичээлийн тэмдэглэл
Сэдэв:"Хоёр жижиг тооны есөн тооны бүтэц"
Нийтэлсэн огноо: 14.03.2017
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан математикийн хичээл.

(хоёр жижиг тооноос 9-ийн тооны бүрдэл)

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг үргэлжлүүлэх (шинжилгээ, синтез,

харьцуулалт, ерөнхий дүгнэлт, ангилал).

2 жижиг тооноос 9-ийн тооны найрлагын талаарх мэдлэгээ сайжруулах.

Хүүхдүүдийн цаг хугацааны талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

20 дотор тоолох ур чадвараа сайжруул.

Долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Боловсролын:

Яриа, ажиглалт, сэтгэцийн үйл ажиллагаа, чадварыг хөгжүүлэх

үзэл бодлоо илэрхийлж, зөвтгөх.

Сонсголын болон харааны анхаарал, санах ой, логикийг хөгжүүлэх

бодож байна.

Бүтээлч, бүтээлч чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх,

бүтээлч төсөөлөл.

Боловсролын:

Математикийн хичээлд сонирхолтой байх.

Өөрийгөө олоход туслах хүслийг бий болго

хүнд нөхцөлд.

Бусдад найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Ёс суртахууны үндсэн ойлголтуудыг танилцуулах.

Хичээлийн явц.

Багш:Залуус аа, бид ердийнхөөрөө хичээлээ бие халаалтаар эхлүүлнэ

20-оос доош тоолохыг санаарай.

6-аас хоёроор тоол.

Миний алдсан тоог нэрлэ.(7,6,5,4,..,2,1)

17-оос 1-ээр дутуу байвал ямар тоо санаанд орсон бэ?

Миний алдсан долоо хоногийн өдрийг нэрлэ. (Даваа Мягмар,

..., Пүрэв, Баасан, Бямба, Ням)

Маргааш долоо хоногийн дөрөв дэх өдөр буюу тав дахь өдөр.

Маргааш пүрэв гараг бол өнөөдөр ..., өчигдөр ... байна уу?

(SMS ирдэг

Би зочидтой уулзах ёстой, гэхдээ надад юу ч хийх цаг алга. ТУСЛААЧ. Чадах

Тэнд галт тэргээр оч, Dot танд замыг зааж өгнө. Миний цаг үргэлж харагдана

Гурван цаг болоогүй ч дөрвөн цаг болоогүй байна. Одой.)

Багш:Тиймээс бид галт тэргээр Gnome-д туслахаар явж болно.

Миний бодлоор галт тэрэгний асуудал байна, бид машинуудыг холбох хэрэгтэй, гэхдээ

галт тэрэгний вагонуудыг зарчмын дагуу байрлуулах ёстой - хариулт нь нэг юм

жишээ нь дараах жишээний эхлэл юм.

7+2 9-4 5+3 8-2 6+1

(Залуус даалгавраа хийж байна)

Ингээд галт тэрэг бэлэн боллоо, та замд гарч болно. Гэхдээ хэн бидэнд харуулах вэ

зам? (Цэг)

Тэр яагаад тийм гэж бодож байна вэ? Точка хаана амьдардаг вэ? (онлайн)

Энэ нь тэр шугамын талаар бүгдийг мэддэг гэсэн үг юм - зам, энд байна.

Бид аль замаар явах ёстой вэ? Биднийг яг ямар замаар явж байна гэж та бодож байна вэ?

тэнд хүрч чадахгүй байна, яагаад? Аль нь таныг шулуун шугамд илүү хурдан хүргэх вэ?

эсвэл муруй дагуу, яагаад? Шалгацгаая

Хүүхдүүдийн зарим нь шулуун замаар, зарим нь сандал руу гүйдэг

муруй (геометр биетүүдийг байрлуулах явцад саад болдог.

давтан).2 хүн гүйдэг. Тэд дүгнэлт гаргадаг.

Бид аль замаар явах вэ? (шулуун шугамаар)

Хүүхдүүд гинж болж, хажуу тийшээ шулуун замаар алхдаг

математикийн тосгон (тосгоны загвар дэлгэцээр бүрхэгдсэн) дээр

сандал. (Диенеш блокууд шалан дээр эмх замбараагүй хэвтэж байна)

Залуус аа, харагтун, Одойд үнэт чулууг авч явах цаг байсангүй

газар. Бид түүнд туслах уу?

Блокуудыг байрлуулах

Гэтэл манай эзэн туслахуудаа хаана дуудаад уулзаагүй юм бэ?

Манай Одой ямар байшинд амьдардаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Тэгээд би Gnome яагаад тэр цагийн талаар бидэнд мессеж бичсэнийг ойлгосон гэж бодож байна

цаг. Гэрийн гадаа хэдэн цаг харуулдаг болохыг хэн санах вэ?

Гном уу? (гурван биш, гэхдээ дөрвөн цаг болоогүй байна)

Энэ цагийг харуулсан цагийг олъё.

Тэд цагны цагийг тодорхойлж, Gnome-ийн байшинг олдог.

Залуус аа, манай Одой олон зочдыг урьсан бөгөөд тэр ширээтэй болсон

Үгүй Тэр бидэнд тусалж, ширээ хийгээч гэж гуйдаг. Бид туслах уу? (Тийм)

Хүүхдүүд ширээн дээр очдог. (Ширээн дээр хоолны саваанууд байдаг

countertops)

Бидэнд ширээний тавцан байгаа, юу дутагдаж байна вэ? (хөл)

Ширээний өндөр нь 9 см байх ёстой гэж гном хэлэв. Ямар саваа

бид ямар уртыг туулах вэ? (9 см.)

Бидэнд эдгээр саваа хэр их хэрэгтэй вэ? (4 зүйл.)

Яагаад? (ширээний 4 хөл)

Хүүхдүүд нэг удаад зөвхөн нэг саваа олдог

Юу хийх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Хоёр жижиг саваагаас хөлийг нь угсарч үзье.

(хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, хүснэгтийг угсарна)

Та аль хоёр жижиг саваанаас 9 см саваа авсан бэ?

(хүүхдийн хариулт)

Gnome таны тусламжид талархаж байгаагаа илэрхийлэхийн зэрэгцээ шалгахыг хүсч байна

Таны ширээ удаан эдэлгээтэй.

Гномтой багш хүүхдүүдэд чихэр тарааж байна. Тус бүр дээр байрлуулсан

хүүхдийн ширээ.

Тоног төхөөрөмж:Галт тэрэг (чиргүүл дээрх жишээнүүд), шугамтай цэг,

геометрийн бие, 3 цагираг, карт

тэмдэг болон хэд хэдэн Dienesh блок, зохион байгуулалт

тосгон, цаг, Gnome.

Хүүхэд бүрийн хувьд ширээний тавцан (картон),