"Үйл үгийн үйл үгийн онцлог шинж чанарууд." Орос хэлний хичээлийн (7-р анги) сэдэвчилсэн илтгэл. Үгсийг олж, бичиж тэмдэглэж, морфологийн онцлогийг заана уу.

"Хичээлийн нэгдэл" - Үг үсгийн дагавар. Дундаж иж бүрэн сургуульБие даасан хичээлүүдийг гүнзгийрүүлэн судлах No16. Дмитриева Алла Дмитриевна, орос хэл, уран зохиолын багш, 1-р улирал. ангилал. Оролцогч. Аль өгүүлбэр байна оролцоотой: Хичээл 4. Үг үсгийн зөв бичих дасгалууд. Хичээл 7

"Бүтэн ба богино оролцоо" - Орос хэл дээрх оюутнуудад зориулсан бие даасан хөгжлийн хөтөлбөр. Нэгтгэсэн ба тусдаа бичихБИШ. 12. 6. Үүнийг бичнэ үү. Дуусаагүй, гэхдээ эхэлсэн уулзалт. ТУСЛАМЖ ХӨТӨЛБӨР сэтгэцийн хөгжилоюутнууд. 2. Цэлмэг газрыг гэрэлтүүлэх нар - цэлмэг, эгнээ. нараар гэрэлтдэг. Оролцох үгийн бууралт.

“Нэгдлийн хичээл” - Үг үсгийн зөв бичих дүрмийн талаар ярилц. Жишээ нь: Ургасан цэцэг хатсан. - Цэцэг түүсэн. Идэвхтэй ба идэвхгүй оролцоо. - санаж байх ёстой дүрэм. - жишээнүүд. - онолын материал. Хоёрдугаар хичээл. Үгийн дагавар залга. Бүрэлдэхүүн үг хэллэг гэж юу вэ? Нөхөрлөлийн тухай ойлголт.

“Оролцогч ба үйл үг” - Өвлийн зам Өвөлжсөн шувууд Хөлдүү гол Нээлттэй ном. 3. Хэлний бодит байдлыг ажиглах. Одоо бид үйл үгийн талаар бүгдийг мэддэг болсон гэж та бодож байна уу? Оролцох үгийн дагаварыг тодруулна уу: Ажиллаж байгаа хүн Хүмүүс баримт бичгийг хэлэлцэж байна. Мэдээж. Цэнхэр Цэнхэр болж, Цэнхэр, Цэнхэр өнгөтэй. Нөхөрлөл 7-р анги. - Өөр нэг дагавар гарч ирээд, утга санаа нь шууд өөрчлөгдөв.

“Богино холбоо” - Харьцуул: Даалгавар. Хараагүй схем. Үсэг оруулах. Оролцогчийг олоорой. Үзэгдэх наалдамхай Бөөгнөрсөн Амьсгалах боломжтой. Сонгомол диктант. Бас би.

“Өгүүлбэртэй өгүүлбэр” - 1 – 2 2 – 1 3 – 2 4 – 2 5 – 1, 1 6 – 1 7 – 1. Идэвхтэй ба идэвхгүй өгүүлбэр. Энэ дов нь зэрлэг байсан бөгөөд анжис хэзээ ч хүрч байгаагүй. I. I. Левитан "Алтан намар". Оролцох үг үүсэх. Орой нь гунигтай байсан бөгөөд тайрсан цэцэрлэгийн цонхны гадна аянга цахиж байв. Def. Ажлын төлөвлөгөө: Бид санал болгож буй ажлуудыг гүйцэтгэдэг.

Энэхүү материал (хичээл + танилцуулга) нь ерөнхий боловсролын сургуулийн орос хэл, уран зохиолын багш нарт зориулагдсан болно.

V.I. Dahl-ийн тодорхойлолтоос эхлээд ширээн дээр ажиллах, бүлгийн судалгаа хийх замаар оюутнууд өөрсдөө олж мэдэх болно

НЭГДСЭН ҮГИЙН ТӨЛӨВ ҮГИЙН ТЭМДЭГ,

Тэд олж авсан мэдлэгээ бие даан сорьж, гайхалтай хөгжим сонсохын зэрэгцээ байгалийн сайхныг харж сурах болно.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

7-р ангид орос хэлний хичээл

(МХТ болон эрүүл мэндийг хэмнэх сургалтын технологийн элементүүдийг ашиглах)

Сэдэв: Өгөгч үгийн шинж тэмдэг

Зорилтот: ариун ёслолын шинж тэмдгүүдийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх

Даалгаварууд: Оюутнуудад нэр үгийн шинж тэмдгийг нэгтгэх, нэр үг, нэр үгийн ялгааг заах,

ур чадварыг хөгжүүлэх: харьцуулах, нэгтгэх, өөрийгөө хянах, бүлгийн ажил,

бүтээлч санаачлага, байгалийг хайрлах чадварыг хөгжүүлэх

Тоног төхөөрөмж, материал:интерактив самбар, компьютер " Толь бичигамьд агуу орос хэл" В.И. Даллын "Үйлдэл дэх нэр үгийн шинж тэмдэг" илтгэл.

Хөгжмийн зохион байгуулалт:"Намрын чимээ"

Хичээлийн үеэр:

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Зорилго тогтоох (слайд №1-2)

V.I. Dahl-ийн дагуу оролцогчийн тодорхойлолттой ажиллах (слайд №3)

В.И.Далын "Үйл үгэнд орсон үгийн хэсэг, нэр үгийн хэлбэрээр" гэсэн үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

III. Шинэ мэдлэгийг бий болгох

  1. "Нөхөрлөл" хүснэгт дээр ажиллана уу (слайд №4), "ЭНЭ САЙХАН МОРФОЛОГИ" -г үзнэ үү. Хүснэгт дэх ярианы хэсгүүд.
  2. Бүлгийн судалгаа (слайд дугаар 5)

Бүлэгт зориулсан даалгавар.

1-р бүлэг: Тэмдэглэгээ, нэр томъёо бүхий хэлцүүдийг бичиж, нэр томъёоны доогуур зур.

З..л..нүдгүй з..бла; z..l..тэр навч унах; улаан улаан гал; d..revya, шатаж буй лаа шиг; хавиргатай талтай..хамартай; үхэж буй намар; бүрхэг тэнгэр; p..дөл дүрэлзэж буй х..ча.

2-р бүлэг: Тэмдэг үгийг ижил язгуурын гишүүн үгтэй хослуул. Тэмдэглэгээ ба нэр үгийн ялгааг тайлбарла.

Харанхуй (үүл), цэнхэр (тэнгэрийн хаяа), улаан (rowan).

3-р бүлэг: хэллэгээс татгалзцэцэглэж буй намрын цэцэг.Харьцуулах хэргийн төгсгөлүүднэр үг, нэр үг.

IV. Шинэ мэдлэгийг ашиглах

  1. Гүйцэтгэсэн даалгавруудыг бүлгээр танилцуулах

Биеийн тамирын дасгал. Нүдний дасгал

  1. Бүтээлч ажил. "Намрын чимээ" гэсэн бичвэрийн доор бяцхан өгүүллэг бич (туслах хэллэг ашиглан) (слайд №6).

Дууссан ажлыг шалгаж байна

  1. Тестийн даалгавруудыг гүйцэтгэх (слайд №7-8)
  1. "Нэр үг + нэр үг" гэсэн хэв маягийн дагуу хэллэгийг ол.

A) цагаан цас

B) хар шөнө

в) бүлээн бороо

D) боловсорсон үхрийн нүд

E) харанхуй ангал

  1. "Нэр үг + нэр үг" гэсэн загварыг ашиглан хэллэг ол.

A) зогсож буй хүү

B) цуглуулсан мөөг

в) тариалсан талбай

D) нисдэг шувуу

E) тод тэнгэр

  1. “pribl. + нэр үг."

A) агуу мастер

B) цээжилсэн хэллэг

в) гавьяат алдар нэр

D) практик туршлага

E) эрдэмтэн бодсон

4) Үгс нь дараах байдлаар өөрчлөгддөг

A) хүмүүс

B) төрөлт

в) тоо

D) тохиолдол

E) заримдаа

5) Үгс нь нэр үгийн дүрмийн шинж чанартай байдаг

A) нэр үгээс хамаарна

B) бүрэн хэлбэртэй байж болно

C) тодорхойлолт юм

D) төгс үзэмж

E) ирээдүйн цаг


Слайдын тайлбар:

7-р ангид орос хэлний хичээл (МХТ, эрүүл мэндийг хэмнэх сургалтын технологийн элементүүдийг ашиглах) "Үйлдэл дэх нэмэлт үгийн шинж тэмдэг" Хичээлийг боловсруулсан: орос хэл, уран зохиолын багш Бачурина Н.Г.

ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО: Оюутны нэрийн тэмдэгтийн талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх Зорилтууд: Сурагчдад нэр үгийн тэмдэгтийг нэгтгэх, тэмдэгт, нэр үгийн ялгааг заах, ур чадварыг хөгжүүлэх: харьцуулах, нэгтгэх. , өөрийгөө хянах, багаар ажиллах, бүтээлч санаачлага, байгальд хайртай байх

В.И.Далын "Үйл үгэнд орсон үгийн хэсэг, нэр үгийн хэлбэрээр" гэсэн үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Үйл үгийн онцлогийг үйлдлээр илэрхийлж, юу вэ гэсэн асуултад хариулах үйл үгийн тусгай хэлбэрийг үйл үгийн шинж тэмдэг 1. Төрөл (Зөвлөлтийн, Зөвлөлтийн бус) 2. Цаг хугацаа (одоо, өнгөрсөн) 3 . Буцаах чадвар 4. Тэмдэглэлийн шилжилтийн онцлог 1. Нэр үгээс хамаарах 2. Бүрэн эсвэл богино хэлбэртэй байж болно 3. Хүйс, тоо, тохиолдол 4-ийн өөрчлөлт. Синтаксийн үүрэг: тодорхойлолт, өгүүлэмж

Бүлэг судлах Бүлэгт зориулсан даалгавар. 1-р бүлэг: Тэмдэглэгээ, нэр томъёо бүхий хэлцүүдийг бичиж, нэр томъёоны доогуур зур. З..л.. хөлтэй нүдтэй з..бла; z..l..тэр навч унах; гал улаан.. улаан; г.. ревя, шатаж буй лаа шиг; с..хавиргасан тийм.. доод; ширүүн намар болж байна; бүрхэг тэнгэр; х.. дүрэлзсэн халуун h.. одоо; f.. навчит гол; сэтгэл ханамжтай байгаль. 2-р бүлэг: Тэмдэг үгийг ижил язгуурын гишүүн үгтэй хослуул. Тэмдэглэгээ ба нэр үгийн ялгааг тайлбарла. Харанхуй (үүл), цэнхэр (тэнгэрийн хаяа), улаан (rowan). 3-р бүлэг: намрын цэцэг цэцэглэдэг гэсэн хэллэгээс татгалз. Тэмдэглэгээ ба нэр үгийн төгсгөлийг харьцуул.

“Намрын эгшиг” өгүүллэгийн дор бяцхан өгүүллэг бич (тулах хэллэг ашиглан) Намрын улиралд алтадмал навчис, нам гүм цэцэрлэгүүд унтаа, цэнхэр номин туяанд гялалзаж, байгаль гандах, шар навчит гол; час улаан, час улаан, burgundy, голт борын өнгө; нарны гэрлээр гэрэлтдэг; улайсан эгнээний баглаа; өвлийн өмнөх сэрүүн байдал; Салхитай өдөр; Сүүлийн навчнууд унаж байна.

Тестийн даалгаврыг гүйцэтгэх 1. “Нэр үг + нэр үг” загварын дагуу хэллэг ол. A) цагаан цас B) хар шөнө C) бүлээн бороо D) боловсорч гүйцсэн үхрийн нүд E) харлах ангал × 2. “Тэр үг + нэр үг” хээг ашигласан хэллэгийг ол. A) зогсож буй хүү B) түүсэн мөөг C) тариалсан талбай D) нисдэг шувуу E) гэрэлт тэнгэр

× 3. “Prich” хэллэгийг ол. + нэр үг." A) их мастер B) цээжилсэн хэллэг C) гавьяат алдар D) практик туршлага E) эрдэмтний бодож боловсруулсан 4. Үгийн үг A) хүн B) хүйс C) тоо D) тохиолдол E) цаг 5 Өгөгч үг нь нэр үгийн дүрмийн шинж чанартай байдаг A) нэр үгээс хамааралтай B) бүрэн хэлбэртэй байж болно C) тодорхойлолт D) төгс хэлбэр E) ирээдүйн цаг

Хариултууд тестийн даалгавар 1. E 2. E 3. E 4. B, C, D 5. A, B, C

Гэрийн даалгавар 1. Өгүүллэгийнхээ эпиграф, дүрслэлийг сонго. 2. Онолын материалыг сурах

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Санкт-Петербург хотын төв дүүргийн 122-р дунд сургуулийн орос хэл, уран зохиолын багш Кикачеишвили Марина Михайловна Холбооны илтгэлийн хэсэг болгон бэлтгэв.

V.i. Дал

Харьцуул: Ногоон (ой) Ногоон байгууламж (ой) Ногоон байгууламж (ой)

Ногоон болж хувирна - тухайн зүйлийн үйлдлийг илэрхийлнэ. (юу хийдэг вэ?) Ногоон нь тухайн зүйлийн шинж чанарыг илэрхийлдэг (юу?) Greening - үйлдлээр (юу?) үйл үгийн шинж чанарыг илэрхийлдэг.

Participle Нэр үг + аль + үйл үгийн хослолоор орлуулж болно.

Объектийн шинж тэмдгийг илэрхийлнэ Нэр үгтэй нийцсэн хүйс, тоо, тохиолдлоор өөрчлөгдөнө Өгүүлбэрт тодорхойлогч, угтвар байж болно.

Үгийн гишүүн дэх үйл үгийн шинж тэмдэг Үйлдлийн шилжилт ба шилжилтгүй байдал Төгс ба төгс бус хэлбэр Одоо ба өнгөрсөн цаг

Идэвхтэй ба идэвхгүй гишүүн үг Идэвхтэй гишүүн үг Өөрөө үйлдлийг бий болгодог объектын шинж тэмдгийг илэрхийлж болно: Ажиллаж буй компьютер (ажилдаг) Инээж буй хүүхэд (инээдэг) Идэвхтэй гишүүн үг нь объектын шинж тэмдгийг илэрхийлж болно. ямар үйлдэл хийж байгаа вэ: Зохион бүтээсэн түүх (хэн нэгний бодож олсон) Шийдвэрлэх боломжтой асуудал (хэн нэгний шийддэг)

Нар дэлхийг халаах 1 2 үр дүнтэй. prib.

Дэлхий наранд халсан 1 2 с trad. p баян.

Дасгал: Өгүүлбэрийг хоёр баганад тарааж, зүүн талд - нэр үгтэй, баруун талд - нэр томъёогоор: Буцалж буй ус, хагалсан талбай, өглөөний сэвшээ салхи, цэцэглэж буй гүзээлзгэнэ, хатсан навч, цэцэглэж буй нуга, өнгөт харандаа, нисдэг үр, нисдэг чулуу, халуун нүүрс, амттай үдийн хоол, унасан навч, цэнхэр ороолт, цэнхэр далай, зөөлөн нар, энхрийлэх харц, шилтэй веранда, шилэн бөмбөг


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

"Идэвхгүй одоо цагийн үүрэг. Одоогийн идэвхгүй үгийн дагавар"

Эдүгээ цагийн гишүүн бүрэлдэх, одоогийн идэвхгүй үгийн дагавар бичих чадварыг хөгжүүлэх....

ӨГҮҮЛБЭР, ӨГҮҮЛБЭР ДАХЬ СУРТАЛЧИЛГАА, ОРОЛЦОО. ГЭРДИЙН ҮГИЙН ҮЙЛЧИЛГЭЭНИЙ ҮҮРЭГ, ҮГИЙН ҮГ.

· Өгүүлбэр, өгүүлбэрт gerunds, participles гүйцэтгэх үүргийн талаарх мэдээллийг давтах, нэгтгэх...

Үеийн үг.Үйл үгийн тухай ойлголт: дүрмийн ерөнхий утга, морфологи, найруулга зүйн онцлог.

Хичээл судлах шинэ сэдэв, үнэхээр тусгасан хичээлийн хөтөлбөрба В.В.Бабайцева, А.Ю.Купалова, Е.И.Никитина, А.П.-ийн найруулсан орос хэлний хөтөлбөрт харгалзах. Еремеева. Хичээл нь...

Үргэлжилсэн, тусдаа бичих - бүрэн бус хэлбэр, богино өгүүлбэр.

Үргэлжлүүлэн, салангид үсэглэх нь оролцогчийн бүрэн хэлбэр биш, богино өгүүлбэр – Сайн байна уу! Бидний хичээлийн сэдэв нь "Үйлмэл үгтэй холбоогүй, салангид бичих" юм. - Санаж байна уу...

Зорилго: ариун ёслолын талаархи мэдлэгийг системчлэх, хөгжүүлэх дүрмийн бүтэцЯриа Даалгавар: бичвэрээс нэр томъёог олох чадварыг бэхжүүлэх; түүний дүрмийн шинж чанарыг тодорхойлох; зөв олох, бичих ...


















Эффектүүдийг идэвхжүүл

17-ийн 1

Эффектүүдийг идэвхгүй болгох

Үүнтэй төстэй харах

Код оруулах

-тай холбоотой

Ангийнхан

Telegram

Шүүмж

Шүүмжээ нэмнэ үү


Илтгэлд зориулсан хураангуй

Нарийн чиглэлтэй орос хэлний тухай танилцуулга, тухайлбал нэр үг, үйл үгийн онцлог шинжийг харуулсан. Энэхүү ажлын тусламжтайгаар хүүхдүүд нэр үгийн шинж чанарыг хэрхэн зөв тодорхойлохыг олж мэдэх ёстой.

  • Тэмдэглэл, үйл үгийн шинж тэмдэг
  • Бие даасан ажилд зориулсан даалгавар
  • Тайлбар хүснэгтүүд

    Формат

    pptx (powerpoint)

    Слайдын тоо

    Үзэгчид

    Үг

    Хийсвэр

    Одоо байна

    Зорилго

    • Багшаар хичээл явуулах

Слайд 1

Слайд 2

Даалгавар: Бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг олж, тэдгээрийн үүссэн үйл үгсийг бичиж, гол зүйлийг тодорхойлно

өгүүлбэрт байгаа үг, өгүүлбэрийн дагаварыг тодруулна.

Гялалзсан цас, гэрэлтсэн бөмбөг, ойртож буй уурын хөлөг, давхиж буй морьтон, ном харсан хөлдсөн хүү, усанд норсон, урагдсан товч, авчирсан боодол, цангаж тарчлаан, санал болгосон ном, хуваагдах тоо.

Жишээ: Гялалзсан цас - Гялалзсан цас

Слайд 4

Оролцогчийн дагавар

  • Слайд 5

    Даалгавар: Текст дэх нэрийн үг, нэрийн үгийг зааж, нэрийн үгийн дагаварыг тодруул.

    1) Тэр үед эзэн нь буцалж буй самовартай орж ирэв; Би зөвлөхдөө аяга цай санал болгов.

    2) Үсийг тойрог болгон хуваасан; тэр уранхай пальто, татар өмд өмссөн байв.

    3) Би зөвлөх рүү залгаж тусламж үзүүлсэнд талархлаа.

    4) Би өндөр, гэхдээ хөгшрөлтөнд аль хэдийн бөхийсөн хүнийг харсан.

    5) Түүний хуучин бүдгэрсэн дүрэмт хувцас нь Анна Иоанновнагийн үеийн дайчинтай төстэй байв.

    б) Гол мөрөн хараахан хөлдөөгүй байсан бөгөөд цагаан цасаар бүрхэгдсэн нэгэн хэвийн эрэгт хар тугалгатай давалгаа гунигтай хар болж хувирав.

    7) Хаалган дээр би хуучин цутгамал их буу харав.

    А.Пушкин

    Слайд 6

    Нэмэлт үг: Татар өмд, өндөр, хуучин дүрэмт хувцас, бүдгэрсэн дүрэмт хувцас,

    тугалганы долгион, нэгэн хэвийн эрэг, цагаан цас, хуучин ширмэн их буу

    Оролцогчид:

    • буцалж буй самовар; тойрог болгон хуваасан;
    • урагдсан цэргийн цув,
    • өгсөн тусламжийн төлөө, хөгшрөлтөнд бөхийж, цасанд дарагдсан
  • Слайд 7

    • Тэмдэглэлүүд юу гэсэн үг вэ?
    • Тэд ямар асуултанд хариулж байна вэ?
    • Тэд ямар синтаксийн үүргийг гүйцэтгэдэг вэ?
    • Тэмдэглэл хэрхэн өөрчлөгддөг вэ?
    • Ярианы ямар хэсгүүдээс тэмдэг үг үүсдэг вэ?
  • Слайд 8

    М.Р. Нэгж h.

    I.p. Мөнгөлөг гялалзсан гэрэл

    Р.п. Мөнгөлөг гялалзсан гэрэл

    Д.п. Мөнгөлөг гялалзсан гэрэл рүү

    V.p. Мөнгөлөг гялалзсан гэрэл

    гэх мэт. Мөнгөлөг гялалзсан гэрэл

    P.p. мөнгөн гялалзсан гэрлийн тухай

    Слайд 9

    Ж.р. Нэгж h.

    I.p. залуу инээж буй охин

    Р.п. залуу инээж буй охин

    Д.п. залуу инээж буй охин

    V.p. залуу инээж буй охин

    гэх мэт. залуу инээж буй охин

    P.p. залуу инээж буй охины тухай

    Слайд 10

    S.r. Нэгж h.

    I.p. харанхуй шуугиантай тэнгэр

    Р.п. харанхуй шуугиантай тэнгэр

    Д.п. харанхуй тэнгэр

    V.p. харанхуй шуугиантай тэнгэр

    гэх мэт. харанхуй шуугиантай тэнгэр

    P.p. харанхуй аянга тэнгэрийн тухай

    Слайд 11

    Mn. h.

    I.p. тод гэрэлтдэг цонхнууд

    Р.п. тод гэрэлтдэг цонхнууд

    Д.п. тод гэрэлтдэг цонхнууд

    V.p. тод гэрэлтдэг цонхнууд

    гэх мэт. тод гэрэлтдэг цонхнууд

    P.p. тод гэрэлтдэг цонхны тухай

    Слайд 12

    Тодорхойлолтыг тодорхойлсон үгстэй тохирно. Оролцогчийн хүйс, тоо, тохиолдлыг тодорхойлох.

    1) Би анзаарсан: далайн эргээс эсвэл хөлөг онгоцны хажуу талаас (асар том, тэгш, гөлгөр) давалгаа бүр ………. уул нь бодит байдал дээр (тэгш бус) ….. толгодын гинж шиг болохыг анзаарсан. (шовгон) …… оргил, энгэр, хөндий.

    2) Мөнгө хоёр далайн дээрэмчинтэй ярилцаж байсан бөгөөд (налуу) ...... түүн рүү хөлөг онгоцны хажуугаар.

    3) Тулалдаанд найман хүнээс (хохирогч) гурав нь л амьд үлджээ: далайн дээрэмчин Хантер, ахмад Смоллетт нар цоорхой руу бууджээ.

    4) Бид галын дэргэдэх элсэн дээр суугаад гахайн мах (шарж) идэж эхлэв.

    5) Би амьдралдаа хэзээ ч ийм хайхрамжгүй хүмүүсийг …….. (маргааш)…….

    Р.Стивенсон

    Слайд 13

    Эргээс юм уу, хөлөг онгоцны хажуугаас асар том тэгшхэн, тэгшхэн уул мэт үзэгдэх давалгаа бүр нь бодит байдал дээр үзүүртэй оройтой, энгэр, хөндийтэй тэгш бус толгодын гинж шиг байсныг би анзаарав.

    2) Мөнгөн хөлөг онгоцны хажуу тийш тонгойж буй хоёр далайн дээрэмчинтэй ярилцаж байв.

    3) Тулалдаанд шархадсан найман хүнээс ердөө гурав нь л амьд үлджээ: цоорхой руу буудсан далайн дээрэмчин, Хантер, ахмад Смоллетт.

    4) Бид галын дэргэдэх элсэн дээр суугаад шарсан гахайн махаар хооллож эхлэв.

    5) Маргаашийн талаар ийм санаа зовдоггүй хүмүүсийг би амьдралдаа хэзээ ч харж байгаагүй.

    Р.Стивенсон

    Слайд 14

    Бүртгэлийн богино хэлбэрийг бүрдүүлэх

    • зурсан,
    • чимэглэсэн,
    • боолууд,
    • харагдахуйц,
    • ялагчид,
    • өссөн,
    • инээх,
    • айдаг хүмүүс
    • хүлээж байна.
    • зурсан,
    • чимэглэсэн,
    • удирдсан,
    • бид харж байна
  • Слайд 15

    Оролцогчдын морфологийн шинж чанар

    Тэмдэг үгээс

    Тэд хүйс, тоо, тохиолдлын хувьд санал нийлдэг.

    2. Тэд бүрэн, богино хэлбэртэй байдаг.

    3. Өгүүлбэрт тэдгээр нь ихэвчлэн тодорхойлолт байдаг.

    Үйл үгээс

    • Харах - төгс ба төгс бус.
    • Буцааж авах боломжтой, буцаан олгохгүй.
    • Цаг хугацаа - одоо ба өнгөрсөн.
  • Слайд 16

    Оролцогчдын талаар асуулт асуу.

    1) Ахмад Смоллетт дүрэлзэж буй галын өмнө суув.

    2) Мөнгөнөөс айсан далайн дээрэмчдийн уур хилэн гарч ирэв.

    3) Би нүднийхээ булангаар хөдөлж буй сүүдэрийг анзаарав.

    Р.Стивенсон

    Слайд 17

    Оролцох үгсийг олж, тэдгээрийг бичиж, морфологийн шинж чанарыг зааж өгнө үү.

    Хүүхдийн ардын тэмдэг ба мухар сүсэг

    Сүүлнээс нь татсан муур чихний маажин байгааг урьдчилан таамаглаж байна.

    Уяагүй гутлын үдээс нь хамрын хугарлын дохио юм.

    Нойтон хөл, хамрын хамар нь орон дахь нам гүм, тайван амьдралыг илэрхийлдэг.

    Охиныг зоддог хүн бол тэнэг.

    Сургууль руу харсан хүн бүр мэдлэгийн ангал байгааг олж мэдэх болно.

    Шийтгүүлсэн хүмүүс өршөөгдөнө.

    Үдийн хоолны өмнө идсэн нэг ширхэг саван таны хоолны дуршлыг удаан хугацаанд дардаг.

    Ээжийн чинь чамайг гэртээ дууддаг оройн урт хашгирах нь бага зэргийн зовлонгийн шинж юм.

    Бүх слайдыг үзэх

    Хийсвэр

    1-р ангид

    UMK "Хармони"

    Сэдэв:

    Гүйцэтгэсэн:

    Червонова Татьяна Михайловна,

    бага ангийн багш

    2012 он

    UMK"Эв найрамдал"

    Анги: 1

    Зүйл:

    Хичээлийн сэдэв

    Хичээлийн төрөл

    Хичээлийн зорилго:

    Хичээлийн зорилго:

    Сэдэв

    Танин мэдэхүйн:

    Зохицуулалт:

    Харилцаа холбоо

    Хувийн:

    Хүлээгдэж буй үр дүн:

    Шинжилгээ хийхсүүдэрлэх;

    явуулах

    ангаахайзураг, сонгох

    залгахсүүдэрлэх төрөл;

    үнэлэхМиний ажил.

    Хичээлийн зохион байгуулалтын хэлбэрүүд:

    Тоног төхөөрөмж

    Хичээлийн алхамууд

    Багшийн үйл ажиллагаа

    Оюутны үйл ажиллагаа

    Цутгамал

    UUD

    Урам зориг өгөх мөч

    Слайд №3,4

    Бичих үед суух дүрэм

    Ажилдаа бэлдэж байна.

    Мэдлэгийг шинэчлэх

    Дуу бичиж байна

    Та яагаад ангаахай гаргаж сурсан бэ?

    Чебурашкагийн тухай дуу байдаг.

    Манай хичээлд хэн ирсэн бэ?

    Бүрхэгдсэн материалыг давтан хийнэ

    Асуултанд хариулна уу

    Чебурашка.

    Томъёо

    Хичээлийн сэдвийг тодорхойлсон

    Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

    Тэгээд хоёрдугаарт?

    Та нарын хэд нь далайд гарсан бэ?

    Хэрхэн цуглуулснаа бидэнд хэлээрэй

    "хавар" руу

    "шат" руу

    Хүүхдүүд далайн хясаа харж байна

    Уран бүтээлчид шиг

    Физминутка

    4. Сүүдэрлэх сургалт.

    5. Бие даасан ажил.

    Ажлын хуудас 8 хуулах

    Нүдэнд зориулсан дасгалСлайдын дугаар 8

    Нэгтгэх ажил

    Хуулбарлах ажил Хуудас 9

    загвартай ажиллах

    мөөг, жимсний зураг

    Тойм ба хавчаар

    Хичээлийг дүгнэж байна

    Бид юунд бэлтгэл хийсэн бэ?

    Хичээлийг нэгтгэн дүгнэ

    Слайдын дугаар 9

    Тусгал.

    Тэдний ажлыг үнэл

    MBOU "Екатеринославын дунд сургууль"

    Оренбург мужийн Тюлганский дүүрэг

    Орос хэлний хичээлийн хураангуй

    1-р ангид

    UMK "Хармони"

    Сэдэв:Сүүдэрлэхтэй үргэлжлүүлэн танилцах

    Гүйцэтгэсэн:

    Червонова Татьяна Михайловна,

    бага ангийн багш

    2012 он

    UMK"Эв найрамдал"

    Анги: 1

    Зүйл:Орос хэл. Жор No1, х. 8-9

    Хичээлийн сэдэв: Сүүдэрлэхтэй үргэлжлүүлэн танилцах

    Хичээлийн төрөл: олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх хичээл.

    Хичээлийн зорилго:УДБЭТ-ийн хичээлийн мэдлэгийг эзэмшсэний үндсэн дээр сурагчдын хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх.

    Хичээлийн зорилго:

    Сэдэв

    янз бүрийн төрлийн сүүдэрлэхийг нэвтрүүлэх;

    ташуу бичих нууцыг илчлэх;

    Танин мэдэхүйн:

    Ажиглах, судлах чадварыг хөгжүүлэх;

    Багшийн асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх;

    Зохицуулалт:

    Зорилгоо тодорхойлох, үйл ажиллагаагаа төлөвлөх чадварыг бий болгох;

    Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;

    Гүйцэтгэсэн ажлын чанар, хариултын зөв байдлын талаар багш эсвэл найзынхаа үнэлгээний мэдээллийг зохих ёсоор хүлээн авах.

    Харилцаа холбоо

    Хүүхдийн харилцааны чадварыг хөгжүүлэх;

    Харилцан яриа, монолог ярианы хөгжлийг хангах.

    Хувийн:

    Үнэт зүйл, утгыг төлөвшүүлэх боловсролын үйл ажиллагаатанин мэдэхүйн сонирхол, боловсролын сэдэл дээр суурилдаг.

    Оюутнуудад нийгэм, практик болон хувийн ач холбогдлыг ойлгоход нь тусал боловсролын материал, хамтарсан үйл ажиллагааны үнэ цэнэ;

    Хүлээгдэж буй үр дүн:

    Шинжилгээ хийхсүүдэрлэх;

    явуулахзургийн хэлбэр ба сүүдэрлэх шинж чанарын хоорондох аналоги;

    ангаахайзураг, сонгохцус харвалтын зохих чиглэл;

    залгахсүүдэрлэх төрөл;

    үнэлэхМиний ажил.

    Хичээлийн зохион байгуулалтын хэлбэрүүд:хувь хүний, урд талын, уурын өрөө.

    Тоног төхөөрөмж: компьютерийн танилцуулга, Процедурын дугаар 1, картууд

    Хичээлийн алхамууд

    Багшийн үйл ажиллагаа

    Оюутны үйл ажиллагаа

    Цутгамал

    UUD

    Урам зориг өгөх мөч

    Слайд №3,4

    Тэнгэрт нар сэрлээ. Энэ нь залуусыг инээлгэсэн. Бид чимээгүйхэн нүдээ аниад гараа тэнгэрт өргөв. Нарны туяаг авч зүрхэнд нь хүргэцгээе.

    Нарны илчийг мэдэрч байна уу?

    Өнөөдөр ангид халуун дулаан, найрсаг уур амьсгал бий болгоорой.

    Хүүхдүүд ээ, та бидний хичээл хэрхэн болоосой гэж хүсч байна вэ?

    Үүнд юу хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

    Энэ нь танаас шалтгаална: чи надад болон бие биедээ хэрхэн тусалж байгаагаас хамаарна.

    Бичих үед суух дүрэм

    Ажилдаа бэлдэж байна.

    Таамаглалаа илэрхийл

    Бичиж байхдаа буух дүрмийг санаарай.

    Мэдлэгийг шинэчлэх

    Дуу бичиж байна

    Сүүдэрлэх төрлүүдийн талаар гэртээ хүүхдийн үлгэрийн талаар ярилцах

    Та гэртээ сүүдэрлэх төрлүүдийн талаар юу гэж хэлсэн бэ?

    Та түүхийг ярихдаа ямар хэл ашигласан бэ? (Бизнес.)

    Та яагаад ангаахай гаргаж сурсан бэ?

    Бид сүүдэрлэх талаар бүгдийг сурсан гэж бодож байна уу?

    Тэр бидэнд туслахаар хичээлдээ ирсэн. үлгэрийн баатардуу авчирсан. Хичээл дээр хэн ирсэнийг сонсоод тааварлаарай.

    Чебурашкагийн тухай дуу байдаг.

    Манай хичээлд хэн ирсэн бэ?

    Бүрхэгдсэн материалыг давтан хийнэ

    Асуултанд хариулна уу

    Дууг сонсож, баатрын нэрийг тодорхойлно уу.

    Чебурашка.

    Томъёо

    хичээлийн сэдвүүд. Тайзлах боловсролын даалгавар

    2. Хичээлийн сэдэв, зорилтыг тодорхойлох.

    Хуулбарын 8-р хуудсыг үзээд тэр бидэнд юу хэлэхийг хүсч байгаагаа хэлээрэй.

    Өнөөдөр бид ангид юу сурах ёстой вэ?

    Та сургалтын зорилгоо биелүүлэхийн тулд хэрхэн ажиллах ёстой гэж бодож байна вэ?

    Хичээлийн сэдвийг тодорхойлсон

    Өөр өөр хэрхэн зураг зурах талаар. Зургийн хэлбэрээс хамаарч сүүдэрлэх төрлийг сонгох, янз бүрийн аргаар сүүдэрлэх.

    Багшийн тусламжтайгаар боловсролын даалгавруудыг тавьдаг.

    танилцана уу янз бүрийн төрөлсүүдэрлэх;

    Дүрс, зураг зурж сур.

    Хамтдаа, болгоомжтой, хичээ, болгоомжтой байгаарай.

    Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

    1. Өөр өөр сүүдэртэй дөрвөн өнцөгтийг шалгах

    Сүүдэрлэх төрлийг хэн тодорхойлох вэ?

    Эхний тэгш өнцөгт дээр 5а бөгс ямар харагдаж байна вэ?

    Тэгээд хоёрдугаарт?

    Энэ сүүдэрлэх дасгал хийх. Хуулбарын дэвтэр дээр ажиллах.

    Чебурашка зуны улиралд амарч байсан далайгаас янз бүрийн хясаа авчирсан. Бүрхүүлийг хар.

    Та нарын хэд нь далайд гарсан бэ?

    Хэрхэн цуглуулснаа бидэнд хэлээрэй

    Та яаж хэлэх вэ - эрдэмтэд шиг мэдээлэх үү, эсвэл зураач зурдаг шиг үгээр зурах уу?

    Хүүхдүүд сонголтоо илэрхийлдэг

    "хавар" руу

    "шат" руу

    Хуулбарын 8-р хуудасны бие даасан ажил

    Хүүхдүүд далайн хясаа харж байна

    Уран бүтээлчид шиг

    Физминутка

    3.Зураг тус бүрийн сүүдэрлэх төрлүүдийн шинжилгээ.

    4. Сүүдэрлэх сургалт.

    Цэнхэр сум ашиглан гарын хөдөлгөөний чиглэлийг тодорхойлно.

    5. Бие даасан ажил.

    Сонгох замаар Чебурашкагийн дүр төрхийг сүүдэрлээрэй янз бүрийн төрөлсүүдэрлэх.

    Ажлын хуудас 8 хуулах

    Нүдэнд зориулсан дасгалСлайдын дугаар 8

    Нэгтгэх ажил

    Хуулбарлах ажил Хуудас 9

    эхний чөлөөт мөр нь ажлын шугамын төхөөрөмжийг давтахад ашиглагддаг.

    загвартай ажиллах

    мөөг, жимсний зураг

    Хүүхдүүд өөрсдөө үсгийн эхлэлийг харуулсан сум зурж, эхний болон хоёрдугаар туслах шугам дээр цэг тавьдаг.

    Тэдгээрийг өөрөө дугуйлж дуусга.

    Тойм ба хавчаар

    Хичээлийг дүгнэж байна

    Бид юунд бэлтгэл хийсэн бэ?

    Зураач, эрдэмтний дүрүүд одоо юу санал болгох вэ?

    Тэдгээрийн аль нь сүүдэрлэхийг "буцах", аль нь "шат" гэж нэрлэсэн бэ? "

    Нэрлэсэн сүүдэрлэх төрлүүдийг олж, мөр хийхдээ гарын хөдөлгөөний эхлэлийг сумаар харуул.

    Хичээлээс сурсан бүх зүйлээ хайртай хүмүүстээ хэлээрэй.

    Хичээлийг нэгтгэн дүгнэ

    Та нэг зүйлийн талаар янз бүрээр ярьж болно

    Слайдын дугаар 9

    Тусгал.

    Бөмбөлөгөө хүссэн өнгөөрөө:

    ногоон - бүх зүйл тодорхой; шар - энэ нь бүрэн тодорхойгүй, асуултууд байна;

    улаан - тодорхойгүй; - Чимэглэе бөмбөлөгманай анги

    Тэдний ажлыг үнэл

    Хураангуйг татаж авах

    Үзүүлэнгийн тайлбарыг бие даасан слайдаар хийх:

    1 слайд

    Слайдын тайлбар:

    Оролцогч нь үйл үгийн тусгай хэлбэр болох Орос хэл, уран зохиолын багш MBOU "Ахтубинскийн районы 3-р дунд сургууль" Вера Александровна Дроздова

    2 слайд

    Слайдын тайлбар:

    Хичээлийн зорилго нь оюутнуудад "нийтлэл" гэсэн ойлголттой танилцах явдал юм дүрмийн шинж чанарууд, Өгүүлбэр дэх гишүүн үгийн байр, үүрэг, оролцооны хэлц

    3 слайд

    Слайдын тайлбар:

    Хичээлийн зорилго: Үгс ба ярианы энэ хэсгийн хамгийн чухал шинж чанаруудтай танилцах, ярианы бусад хэсгүүдтэй нэр томъёоны өвөрмөц, нийтлэг шинж чанарыг олж мэдэх, тодорхойлох, зохиох чадвартай байх. синтаксийн бүтэцаман болон бичгээр оролцогчдыг ашиглан харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх

    4 слайд

    Слайдын тайлбар:

    Шинэ материал сурахаасаа өмнө "Үнэн үү, худал уу?" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Оролцох үг нь тэмдэг үгтэй төстэй байдаг нь үнэн үү? Үг үйл үгтэй холбоогүй гэдэг үнэн үү? Өгсөн үг одоо ба өнгөрсөн цаг байж болно гэдэг үнэн үү? Нөхөрлөл дахин давтагдах боломжтой гэж үнэн үү? Хүйс, тохиолдол, тоогоор нь гишүүнчлэл өөрчлөгддөггүй гэж үнэн үү? Зөвхөн бодит гишүүн байдаг гэж үнэн үү? Бичлэгийн оролцоот хэллэг дандаа таслалаар тусгаарлагддаг нь үнэн үү?

    5 слайд

    Слайдын тайлбар:

    Нөхөрлөл бол бие даасан хэсэгҮйлдлийн объектын шинж чанарыг илэрхийлдэг яриа, энэ нь цаг хугацааны явцад илэрдэг бөгөөд шинж тэмдгийн асуултуудад хариулдаг: аль нь? аль нь? аль нь? аль нь? “Үйл үгийн нэг хэсэг нь нэр үгийн хэлбэртэй” В.И.Даль “Эдгээр үгийн нэрс нь нэр, үйл үгийн хүчийг агуулсан хүний ​​үгийг товчлоход үйлчилдэг” М.В.Ломоносов.

    6 слайд

    Слайдын тайлбар:

    ОРОЛЦОГЧИЙН ТӨРӨЛ ЦАГ ДАХЬ үйл үгийн шинж тэмдэг БУЦАХ ТӨГС Төгс бус рефлекс эргэлт буцалтгүй одоогийн өнгөрсөн шийдвэр шийдсэн гомдсон гомдсон унтсан унтсан

    7 слайд

    Слайдын тайлбар:

    НЭГДСЭН ҮГИЙН ОНЦЛОГ ХҮНДИЙН ТОГИЙН ТОХИОЛДОЛ эр нэр нэрлэх ганц тоо олон тоо гүйх гүйлт амьд зураг зурах дунд эм гүйлт генитив dative accusative багажийн угтвар үг амьд амьдрах (тухай) амьдрах

    8 слайд

    Слайдын тайлбар:

    БОГИНО ХЭЛБЭРТЭЙ ТҮҮНИЙГ НЭГДСЭН ХЭСГЭЛЭЭР (Нэр үг + “аль” + үйл үг) ОРЛОЖ БОЛНО зурсан ЖИШЭЭ: шарлаж буй навч = тариалсан талбай шар өнгөтэй болсон навч = тариалсан талбай ЖИШЭЭ:

    Слайд 9

    Слайдын тайлбар:

    Иймд нэр үг, нэр үгээс ялгахад тус болох тэмдгүүдийг синонимоор сольж, харин гишүүнийг одоогийн болон өнгөрсөн цагт аль + үүссэн үйл үгийн хослолоор сольж болно. сийрэг ой - сийрэг ой, сийрэг ой - сийрэгжиж буй ой. Тэмдэглэл, нэр томъёо нь морфемик шинж чанараараа ялгагдах боломжтой - тэмдэг нэр нь -үч-, -юч- дагавар, -аш-, -яш- дагавартай байдаг. нисдэг - нисдэг

    10 слайд

    Слайдын тайлбар:

    Өөрөө үйлдлийг бий болгож буй биетийн шинж тэмдгийг илтгэх үг хэллэгийг ИДЭВХТЭЙ гэж нэрлэдэг: өмнө зүгт нисдэг галуу - өөрөө өмнөд нисдэг галуу Нугад бэлчиж буй хонь - өөрөө бэлчдэг хонь Үйлдэл хийж буй объектын шинж тэмдгийг илэрхийлэх эсвэл хийгдэж байгааг ИДЭВХҮЙ гэж нэрлэдэг: тараагдсан жимс - хэн нэгний тараасан жимс, хагалсан талбай - хэн нэгний хагалсан талбай

    11 слайд

    Слайдын тайлбар:

    Идэвхтэй ба идэвхгүй оролцоо хоёулаа одоогийн болон өнгөрсөн цагийн хоёр хэлбэртэй байдаг. ИДЭВХИГҮЙ ИДЭВХЭГ АЖИЛЛАГАА одоогийн цагийн яригч, цэцэглэж сонгогдсон, суралцсан өнгөрсөн цагийн илтгэгч, цэцэглэж сонгосон, суралцсан

    12 слайд

    Слайдын тайлбар:

    Бүрэн хэлбэрийн оролцоо нь өгүүлбэрт ихэвчлэн өөрчлөгч болдог: Далбаатай туг бидний анхаарлыг татсан. [туг (юу?) хийсэх - тохиролцсон тодорхойлолт] Бүрэн хэлбэрээр оролцогчид нийлмэл нэрлэсэн өгүүлбэрийн нэг хэсэг байж болно: Her hand was chapped, all callused. [гарын талаар юу хэлэх вэ? that they were cracked - нийлмэл нэрлэсэн предикат, нэрлэсэн хэсэг нь оролцогчийн бүрэн хэлбэрээр илэрхийлэгддэг] Богино хэлбэрӨгүүлбэрт оролцогч нь ихэвчлэн өгүүлбэрт (нийлмэл нэрлэсэн өгүүлбэр) байдаг: The seats are cover with canvas. Буудайгаа цагт нь тарьсан. Субстантивжсэн оролцогч, өөрөөр хэлбэл нэр үг болж хувирсан нь өгүүлбэрийн субьект эсвэл объект байж болно. Хананы цаана ярьж байгаа хүмүүс шивнэлдэж эхлэв. Эмч эдгэрсэн өвчтөнүүдийг эмнэлгээс гаргажээ. ӨГҮҮЛБЭРИЙН ОРОЛЦОГЧ

    Слайд 13

    Слайдын тайлбар:

    М.В.Ломоносов яагаад өгүүлбэрт “нэр, үйл үгийн хүч” байдаг гэж хэлсэн бэ? Өгүүлбэр дэх оролцогчийг олохын тулд ямар албан ёсны шинж чанаруудыг мэдэх шаардлагатай вэ? Үгс нь синтаксийн ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?