Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн тэмдэглэл. Үзэл баримтлал: хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд, хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд. "Өвлийн ой" хичээлийн хураангуй. Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдэд зориулсан зургийн ECD (бэлтгэл бүлэг) Тоног төхөөрөмжийг байрлуулах, хүүхдийн суудал

Зорилтот: том орон зайд чиг баримжаа хөгжүүлэх. Нарийн моторт ур чадвар, зохицуулалт, гар ур чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын зорилтууд.

Том орон зайд чиг баримжаа олгох чадварыг бий болгох:

Мөрийг үргэлжлүүлэх;

Талуудын тодорхойлолт: зүүн, баруун;

Лабиринтын спираль дагуу чиг баримжаа олгох;

Саад бэрхшээлийг даван туулах сансар огторгуйн дэвшил.

Хөгжлийн даалгавар.

Харааны орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх:

Байршлын үнэлгээ;

Замын тэмдэглэгээг ашиглан замыг хянах.

Ойлголтын объектив байдлыг хөгжүүлэх:

Байгалийн объектын талаархи ойлголт; (боргоцой, хүрэн, элс, үр, хясаа)

Силуэт зургууд.

Мэдрэхүйн стандартын талаархи санаа бодлыг сайжруулах:

Үндсэн өнгийг засах

Геометрийн дүрсийг таних, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх

Харааны функцийг идэвхжүүлэх:

Oculomotor, өнгө ялгах.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна орон зайн харилцаа, чиглэл (шулуун, зүүн, баруун) илэрхийлсэн үг-нэр томьёо, объектын өнгө, хэлбэрийн яг нэр зэргээс үүдэлтэй.

Боловсролын даалгавар.

Төрөлх байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Даалгавраа зөв гүйцэтгэх хүслийг төлөвшүүлэх.

Асуултанд зөв, тодорхой хариул

Амьтны бие махбодийн бие даасан хэсгүүдийн бүтэц, тэдгээрийн онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх

Хүүхдүүдийн зэрлэг амьтдын талаархи ойлголтыг бэхжүүлэх

Тоног төхөөрөмж:

Диаграмм бүхий босоо хивсний хэвлэгч:

Диаграмм нь Velcro соронзон хальсны тусламжтайгаар шувуу, амьтан, шавьжны байшин руу явах замыг харуулав (зураг: усны булга, хөндий, үүр, шоргоолжны үүр);

Маршрутын дагуу "заагч" байдаг: мод, амьтдын дүрс.

"Замын зураг" - 4 ширхэг.

Хиймэл гацуур мод, 5 боргоцой, алим, мөөг, цэцэг.

Спираль хавтгай лабиринт "Шоргоолжийг шоргоолжны үүр рүү чиглүүлэх", элстэй уут 5 ширхэг.

Тоглоом: зараа, хэрэм, шар шувуу

- Пластилинаар хийсэн зараа - хүүхэд бүрт 5 ширхэг, үр.

Аяга (овойлт) - 9 ширхэг.

Sandbox, геометрийн хэлбэрүүд.

Байгалийн материал: туулайн бөөр, боргоцой, хясаа, царсны боргоцой.

Зөөврийн компьютер, "Шоргоолжнд туслаарай" танилцуулга

Хичээлийн явц:

Дефектологич: Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн:

Уулзахдаа: "Өглөөний мэнд!"

Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бидэнд хичнээн зочин байгааг хараарай! Тэдэнд сайн уу гэж хэлээрэй.

Үүл ойн ард нуугдаж байна,

Нар тэнгэрээс харагдана

Бас маш цэвэрхэн

Шар, гэрэлтсэн.

Дефектологич: Хүүхдүүд ээ, нар ямар өнгөтэй вэ? Тэгээд тэнгэр? (Цэнхэр.)

Нарны нүд ямар хөгжилтэй болохыг хараарай! Энэ нь юу хийдэг вэ? (Инээв.) Бие биедээ болон нар руу инээмсэглэе!

Одоо энэ сайхан нартай өдөр алхцгаая. Санни юугаар аялж болохыг харахыг хүсч байна. (Хүүхдийн жагсаалт.)

Дефектологич: За, галт тэргээр ой руу явцгаая. Хурдлаарай, чиргүүл рүү ор, явцгаая.

Машинууд, машинууд төмөр зам дагуу шуугиж байна -

Тэд хэсэг залуусыг ногоон ой руу дагуулан явж байна.

Дефектологич: Ингээд бид ойд ирлээ. Чиргүүлээс гар!

Хүүхдүүд ээ, харцгаа, ямар сайхан цэлмэг, ямар өнгөлөг намрын ой вэ. Өө, чимээгүй бай, би хэн нэгний уйлахыг сонсож байна. ("Браггарт шоргоолж" хүүхэлдэйн киноны хэсэг дэлгэцэн дээр гарч ирнэ.)

Дефектологич: Шоргоолж ямар харамсалтай вэ, бид түүнд туслах уу?

Замдаа бид олон сонирхолтой даалгавартай тулгарах бөгөөд бид шоргоолжийг гэртээ харихын тулд үүнийг зөв хийхийг хичээх болно. Бид төөрөхгүйн тулд шоргоолжны үүр хүртэлх замыг харуулсан газрын зургийг харцгаая.

Аялалын эхэнд та юу харж байна вэ? (Зул Сарын мод.)

Даалгавар: Шоргоолжны үүр рүү хөтлөх замыг сонго. Бидэнд зөв чигийг зааж өгөх амьтдыг санаж, төөрөхгүй байх "замын хуудас"-ыг сонгон авч яваарай.

Шоргоолжны үүр рүү хүрэх зам гацуур модноос эхэлдэг гэдгийг багш тодруулав. Хүүхдүүд зул сарын гацуур модыг хаана байрлуулахыг тодорхойлдог.

Нэг өдөр хүүхдүүд ой руу явав.

Бид бүхэл бүтэн цэвэрлэгээг тойрон алхсан -

Тэд хуучин гацуур мод руу ойртлоо.

Дефектологич: Залуус аа, гацуур мод юу болсон бэ? Мод ямар нэгэн зүйл холилдоно (мөөг, алим, агч навч модонд өлгөөтэй, нарсны боргоцой модны доор хэвтэж байна)

"Төөрөгдөл" тоглоом.

Сайн байна, боргоцой мод дээр ургах ёстой, тиймээс тэд модны доор байна. Тэднийг гартаа ав:

Зараа хамраараа нарсны боргоцойг үнэрлэж,

Нэг асуултаас болж шаналж байна.

Яагаад ширүүн цохилтонд орсон бэ?

Хурдан хулганатай байж чадахгүй байна уу?

Тэр тэнд цонх хийх ёстой

Тэгээд муур руу инээв.

Юу вэ, хулгана идэх гэж байна

Тэр овойлт дээр хамраа хатгав.

Дефектологич: боргоцойг сагсанд хийж, ойн амьтдыг эмчилье.

Одоо газрын зургийг шалгая, бид хаашаа явах ёстой вэ? Яг тийм, хэрэм рүү. Бид хаашаа явах ёстой вэ - зүүн, баруун эсвэл шулуун. Энэ нь зөв - шулуун.

(Хэрэм рүү яв).

Нэг хүн ой дундуур алхаж байв -

Алдах, алгадах, алгадах, алгадах.

Бяцхан хүн - Лесовичок

Алдах, алгадах, алгадах, алгадах.

Дефектологич: Энд хэрэм байна, зөвхөн тэр бас жаахан гунигтай байна. Хэрэм, юу болсон бэ?

Хэрэм: Хэрэм эгч бид хоёр ээжийнхээ шүрээр гоёсон. Тэгээд тэр маш их хөгжилтэй байсан тул тэр тэднийг ороож, урж хаяв. Ээж маш их бухимдах болно.

Дефектологич: Хэрэм ээ, ээжийнхээ бөмбөлгүүдийг засахад бид туслах уу?

Тоглоом "Мөрөө үргэлжлүүл"цаасан дээрх байгалийн материалаас. (Хүүхэд бүр янз бүрийн хүндрэлтэй цувралын хувилбартай байдаг).

Сайн байна залуусаа. Та бол жинхэнэ туслагч юм. Хэрэм, бид танд зориулсан амттан байна. Бөмбөгийг барь. Бид цаашаа явах цаг болсон. Газрын зургийг шалгацгаая - шар шувууг харцгаая. Хаашаа явах вэ - зүүн, баруун эсвэл шулуун уу? Зөв. Шар шувуу модон дээр өндөр сууж байна. Намрын навч болж, түүн рүү нисцгээе.

Бид намрын навчис

Бид мөчир дээр суув.

Салхи үлээж, бид нисэв

Бид нисч байсан, бид нисч байсан

Тэгээд бид шар шувуу руу нисэв.

(Хүүхдүүд хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчинд ойртож байна)

Дефектологич: Манай шар шувуу бол математикч. Тэрээр геометрийн дүрсээр тоглох дуртай. Тэр бас тэднийг өөр өөр объект болгон хувиргах дуртай. Шар шувуу - том толгойтой шар шувуу таныг дүрстэй тоглохыг урьж байна.

Жулиа, чи ямар дүрстэй вэ (улаан тойрог).

Та үүнийг ямар объект болгосон бэ? (Би улаан тойргийг нар болгон хувиргасан).

Ваня, чиний дүр ямар вэ? (Шар тэгш өнцөгт)

Та шар тэгш өнцөгтийг ямар объект болгосон бэ? (Би шар тэгш өнцөгтийг автобус болгов)

Та нар ямар мундаг залуус вэ! Сонирхолтой тоглоом тоглосон Шар шувуунд маш их баярлалаа гэж хэлье.

Бид ойн нугад ирлээ,
Бидний хөлийг дээш өргө
Бут, довоор дамжин,
Салбар, хожуулаар дамжин.

Дефектологич: Сайн уу, зараа! Залуус аа, тэр ямархуу хүн бэ, нуруу нь юу вэ? Түүнд яагаад зүү хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт).

Аав бол зараа, ээж бол зараа, зарааны хүүхдүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (зараа)

Тийм шүү, зараа! Манай зараа ямар нэг зүйл дутуу байна уу? (зүү) Зараа нуруун дээрээ зүү тавихад тусалцгаая. (Хүүхдийн сонголт наранцэцгийн үр, шүдэнз, үр).

Өө тийм ээ, бид сайн байна! Мөн бид зараа амттан авч, боргоцойгоо барьж, явах цаг боллоо. Бид одоо хаашаа явах ёстой вэ? (Шоргоолжны үүр рүү.)

Шоргоолжны үүр аль хэдийн харагдаж байна.

Зам дагуу том хөл алхав

Бяцхан хөл зам дагуу гүйв.

За, энэ бол сүүлчийн шалгалт юм - та шоргоолжны төөрдөг байшинг удирдахад нь туслах хэрэгтэй. Бидний элсэрхэг гарыг ав. Бид цэнхэр цэгээс эхэлж, шоргоолжны үүр рүү хөтөлдөг. Сайн хийлээ.

("Браггарт шоргоолж" хүүхэлдэйн киноны хэсэг дэлгэцэн дээр гарч ирнэ).

Дефектологич: - Сайн байна, чи шоргоолжны үүр рүү ороход тусалсан. Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Өөрийгөө тойрон эргэлдэж, шидэт үгсийг хэлцгээе:

Бид бол AU шидтэнүүд

Бид цэцэрлэгт оров.

Энд бид цэцэрлэгт дахин ирлээ. Залуус аа, надад хэлээч, бид ойд хэнтэй уулзаж, хэнд тусалсан бэ?

(Хүүхдийн хариулт).

Одоо та харандаа аваад намрын ойд харсан зүйлээ зурж болно.

“Хаврын ой” бэлтгэл бүлгийн тусгай хэрэгцээт хүүхдүүдэд зориулсан зургийн дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 63-р хүүхдийн сэтгэцийн хөгжлийн хазайлтыг мэргэшсэн залруулах ажлыг нэн тэргүүнд хэрэгжүүлдэг нөхөн олговрын төрлийн цэцэрлэг.

Эмхэтгэсэн:

II мэргэшлийн ангиллын сурган хүмүүжүүлэгч Багурина Е.Ш. 2015 он

Даалгаварууд:

Сургалтын даалгавар:

  1. Хүүхдүүдийн хавар, түүний шинж тэмдэг, үзэгдэл, онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, хаврын шинж тэмдгийг ойлгох чадвартай болгох.
  2. Мод, тэдгээрийн хэсгүүдийн талаархи хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.
  3. Уламжлалт бус зургийн техникээр ажиллах чадварыг бэхжүүлэх: хөвөн арчдас, stencils, будаг хэрэглэх.
  4. Тохиромжтой өнгөний схемийг сонгож сур.
  5. Цаасан дээр сансар огторгуй дахь объектуудыг байрлуулах чадварыг заа.
  6. Хүүхдүүдэд хавар ирэхтэй холбоотой баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөл, ажлынхаа агуулгыг гаргах чадварыг зурган дээрээ илэрхийлэхийг үргэлжлүүлэн заа.
  7. Хүүхдүүдийн үгсийн санг идэвхжүүлэхийн тулд зураг дээр үндэслэн яриа хэрхэн явуулахыг үргэлжлүүлэн заа.
  8. Хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, оюун ухааны түвшин, түүний эргэн тойрон дахь ертөнцөд сонирхол, анхаарлыг нэмэгдүүлэх.

Хөгжлийн даалгавар:

  1. Хүүхдэд уран сэтгэмж, төсөөлөл, төсөөллийг хөгжүүлэх, өнгө үзэмж, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
  2. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах, асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулах чадвар, хариултыг логикоор зөв зохион байгуулах, сонсголын болон харааны анхаарал, логик сэтгэлгээ, санах ой, орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх.
  3. Зурган дээр үндэслэн уялдаа холбоотой түүх зохиох чадварыг хөгжүүлэх.
  4. Нарийн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
  5. Сэдвийн үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх "Хавар, ой, мод, зэрлэг амьтад"

Боловсролын даалгавар:

  1. Төрөлх байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
  2. Нөхөддөө найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.
  3. Хичээлийн сонирхол, хичээлд оролцох эерэг хандлагыг бий болгох.
  4. Бие даасан байдал, тэсвэр тэвчээр, боловсролын даалгаврыг ойлгож, хэрэгжүүлэх чадварыг төлөвшүүлэх.

Эрүүл мэндийг хэмнэх ажлууд:

Даалгавруудыг гүйцэтгэхдээ өөртөө итгэх итгэлийг бий болгох.

Хүүхдийн эрүүл мэндийг хамгаалах, бэхжүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Идэвхтэй үгсийн сан: Хавар, ой, мод, зэрлэг амьтад

Идэвхгүй үгсийн сан: Анааш.

Хүүхэдтэй ганцаарчилсан ажил:

  1. Марат, Никита хоёрт тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүл.
  2. Ильяс, Даша, Дима, Артем нарын яриаг идэвхжүүл.

Хүүхдүүдтэй хийх урьдчилсан ажил:

Таны эргэн тойронтой танилцахад зориулсан GCD.

Дүрслэлүүдийг харж байна.

Дидактик тоглоомууд.

Хурууны гимнастик.

Зургаас түүхүүдийг эмхэтгэж байна.

Уран зохиол унших.

Таавар таавар.

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: биеийн тамирын хичээлийн минут.

Холбооны улсын шаардлагын хэрэгжилт: хүүхдийн олж авсан ур чадвар, чадварыг боловсролын чиглэлээр нэгтгэх; "Танин мэдэхүй" , "Харилцаа холбоо" , "Нийгэмшил" , "Биеийн тамир" , "Эрүүл мэнд" , хичээлийн туршид тоглоомын нөхцөл байдлыг ашиглах, хүүхэдтэй ажиллахад хөгжлийн технологийг нэвтрүүлэх.

Боловсролын нөөц:

  1. Програм "Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл" Н.Е.Веракси, Т.С.Комарова, М.А.Васильева.
  2. Н.Ю. Борякова, М.А. Касицина "Сэтгэцийн хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан цэцэрлэгт засч залруулах сурган хүмүүжүүлэх ажил" ,
  3. "Эргэн тойрон дахь ертөнцтэй танилцах" I.A. Морозова, М.Ф. Пушкарева.
  4. "Хүүхдэд зурах арга техникийг заах"

Арга зүйн техник:

  1. Гэнэтийн мөч - тоглоомын нөхцөл байдалд дүрэлзэх.
  2. Практик (хамтарсан болон ганцаарчилсан ажил).
  3. Амаар (тайлбар, асуулт, хүүхдүүдийн ганцаарчилсан болон найрал дууны хариулт).
  4. Харааны (тоглоом авчрах, зураг авчрах, танин мэдэхүйн тоглоом, бие даасан бүтээлийг шалгах).

Тоног төхөөрөмжийг байрлуулах, хүүхдийн суудал:

  1. Хүүхдүүд хивсэн дээр сандал дээр сууж, хагас тойрог хэлбэртэй сандал.
  2. Физик. хивсэн дээр нэг минут (Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог)
  3. Хүүхдүүд ширээний ард сууж ажилладаг.

Хичээлийн бүтэц:

1-Яриа – санал асуулга. (хивсэн дээр, улирал, сар)

2-Гэнэтийн мөч (Филигийн тоглоомыг авчрах). Таавар таавар.

3- Уран зураг харж байна "Ой дахь хавар" (зөөврийн компьютер, даалгавар)

4 - Физик. Одоохон "Тэгш тойрог"

5- Уран зураг харж байна "Ой дахь хавар" (соронзон самбар дээр)

6-Зургийн техникийг үзүүлэх, тайлбарлах.

7-Хүүхдийн бие даасан, бие даасан ажил. (ширээн дээр, хөгжим тайвшруулах)

Материал:

Филийн тоглоом, оньсого, хаврын тухай зураг, усан будгийн будаг, багс, хөвөн арчдас, тавиур, цаас, стенил "зэрлэг амьтад" , харандаа, зөөврийн компьютер, диск "Зураг бүтээгч" , тайван хөгжим, тоглоомын алим, чихэр.

Хичээлийн явц:

1. Санал асуулга:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Хаврын нийт хэдэн сар байдаг вэ?

Марат, хаврын тэргүүн сарыг нэрлэ

Никита, хаврын 2-р сарыг нэрлэ

Ильяс аа, хаврын 3 сарыг нэрлэ

Даша, хаврын гурван сарыг давтана уу.

2. Хаалга тогших. Филя хүүхдүүдтэй уулзахаар ирдэг.

Филя: - Сайн байна уу залуусаа! Та оньсого тайлах дуртай юу? Би өнөөдөр та нарт оньсого авчирсан. Надад туслаач, тэднийг тааж өгөөч.

Цас хайлж, нуга амиллаа.

Өдөр ирж байна. Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (хавар)

Цэлмэг газарт цас хар болж,

Цаг агаар өдөр бүр дулаарч байна.

Чаргаа шүүгээнд хийх цаг боллоо.

Жилийн ямар цаг вэ. (хавар)

Зуны улиралд үслэг дээлтэй,

Мөн өвлийн улиралд хувцас тайлдаг. (мод)

Олон, олон мод хаана ургадаг вэ? (Ойд)

3. Зөөврийн компьютер дээр зураг, чимэглэл үзэх.

Судалгаа:

Зурган дээр жилийн аль цагийг харуулсан бэ? (хавар)

Та зурган дээр хэнийг харж байна вэ? (үнэг, чоно, хэрэм, туулай, баавгай, зараа, анааш)

Хачирхалтай нь хэн бэ? (анааш)

Анааш яагаад илүү байдаг вэ? (Энэ амьтан халуун оронд амьдардаг)

Өвлийн улиралд өвөлдөө өвөлжиж, хавар сэрдэг ямар амьтад вэ? (зараа, баавгай)

4. Физик. Одоохон. Тоглоом "Тэгш тойрог" (Алимны мод, бөөрөлзгөнө бут, хожуул)

Тэгш тойрог, тэгш тойрог

Бид алхам алхмаар явж байна.

Хамтдаа зогс

(Алимны мод, бөөрөлзгөнө бут, хожуул)Ингэж харуулъя. (Алимны мод - хүүхдүүд гараа өргөөд зогсож байна; бут - урагш бөхийж, гараа шулуун; модны хожуул - хонгил)

(Алимны мод дээр юу ургадаг вэ?; Бөөрөлзгөнө бутанд юу ургадаг вэ?; хожуул гэж юу вэ?)

5. Зурах: "Хаврын ой"

Өнөөдөр бид хаврын ойг зурах болно.

Самбар дээр очоод Фил бидэнд ямар сайхан зураг авчирсныг харцгаая.

Хүүхдүүд ээ, анхааралтай ажиглаж, зурган дээр жилийн аль цагийг дүрсэлсэн байгааг хэлж өгөөч? (хавар). Яагаад ингэж шийдсэн юм бэ? Хавар байгальд юу тохиолддог вэ? (Бүх зүйл амь орж, цас хайлж, нар туяарч, шувууд нисч, анхны цэцэг гарч ирдэг).

Хавар мод юу болдог вэ? (Нахиа хавдаж, навчис гарч ирдэг. Тийм ээ, залуусаа, хавар нар энхрийлэн инээж, горхи чанга урсаж, цасан шуурга хайлдаг. Хүн бүр наранд баясдаг).

Хаврын тухай шүлэг сонсоорой

Хавар бидэн рүү хурдан алхмаар ирж байна

Цасан шуурга түүний хөл дор хайлж,

Талбай дээр гэссэн хар толбо харагдаж байна,

Та хаврын улиралд маш дулаахан хөлийг харж болно.

Бид модыг сойзоор будаж, нахиа нь хөвөн арчдасаар зурж болно. (Зураг зурах).

Та ойд амьтдыг зурж болно, хэрвээ танд хэцүү байвал стенил ашиглана уу.

Хүүхдийн бүтээлч ажил. Тайван хөгжим сонсогддог.

Хүүхдүүд дуусгасан ажлаа ширээн дээр тавьдаг.

Залуус аа, бид ямар сайхан ой модтой болохыг хараарай. Нар хурц гэрэлтэж, модонд нахиа гарч, амьтад ичээнээс хойш сэрлээ. Сайн байна уу залуусаа, та нар чадлаараа хичээж, хаврын зураг зурлаа. Та эдгээр зургуудыг эцэг эхдээ үзүүлж, хавар цонхоор бишрэх болно.

Хичээл дууслаа, маш их баярлалаа! Филя хүүхдүүдийг амттангаар дайлдаг.

Хөгжлийн бэрхшээлтэй 5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан зураг зурах, байгальтай танилцах нэгдсэн хичээлийн хураангуй: "Dandelion" сэдвээр.

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:
- сэвсгэр цэцэг, шулуун нимгэн иш, урт сийлбэртэй навчис - зурган дээр данделоны бүтцийг илэрхийлж сурах;
- нудрах техник ашиглан цэцэг зурах ур чадварыг сайжруулах; иш - нимгэн сойзоор; хуудас - stencil хэвлэлийг ашиглан;
-техникийн ур чадварыг сайжруулах; Хуурай сойз хийх ур чадвар.
- хүүхдийн ярианд өндөр чанартай, сэдэвчилсэн үгсийн санг идэвхжүүлэх;
- нийтлэг энгийн өгүүлбэрүүдийг ашиглан хариулт өгөх чадварыг нэгтгэх;
- бүх амьд зүйлд сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг хөгжүүлэх, сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх: өнгө, хэлбэр, хэмжээ, сонсголын ойлголт, анхаарал, сэтгэлгээний талаархи ойлголт;
- байгальд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, түүнийг халамжлах хүслийг төлөвшүүлэх.

Нэмж дурдахад, материалыг эзэмшсэн, зурж сурах өндөр динамикийг харуулсан хүүхдүүдэд: - Цэцэг дээр үзэсгэлэнтэй далавчтай, антентай шавж, эргэн тойрон дахь өвсийг зурахыг санал болго.

Тоног төхөөрөмж:
Үзүүлэх материал: Dandelions-ийн зураг, тоглоомон баавгай, шавьж дүрсэлсэн зөөврийн дүрс, соронзон хальсны бичлэг, мольберт.

Тараах материал:Шар, ногоон өнгийн гуаш, нимгэн колинский сойз, үстэй сойз, стенил, савтай ус, салфетка, тосон даавуу.

Тайлбар толь бичгийн ажил:
Сэдвийн үгсийн санг идэвхжүүлэх: данделион, нуга, иш, цэцэг, навч, цэцгийн нэр.
Өндөр чанартай үгсийн сан: үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр, тод, ногоон, сийлсэн, шулуун, нимгэн.
Үйл үгийн толь: ургах, цэцэглэх, ургах, зарцуулах, будах, хэрэглэх.

Ерөнхий үгс: цэцэг, примроз.

Үг бүтээх ажил:
Dandelion - Dandelions
Навч - навч
Иш - иш

Ярианы дүрмийн бүтэц дээр ажиллах: NA, PO гэсэн угтвар үгсийг ашиглах дасгал хийх.

Урьдчилсан ажил:
1. "Примрозе" хүрээлэн буй орчинтой танилцах хичээл
2. Эрүүл мэндийн хичээл (Доктор Айболит Dandelion-ийн ашиг тус, эмийн шинж чанарын талаар ярьдаг)
3. Dandelion цэцэглэлтийн ажиглалт.
4. Лепкопластик "Dandelion"
5. "Цэцгийн нуга" програм.
6. "Винни Пух ба бүх зүйл" үлгэрийг унших. Хөгжим сонсох.
7. О.Высоцкаягийн “Dandelion” шүлгийг унших.
8. Ганцаарчилсан хичээлүүд:
Нарийн моторт ур чадвар муутай хүүхдүүдтэй (бийрээр тоглох, өөрөө массаж хийх, зураг зурах;)
- Анхаарлын бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй ("Харьцуулж хэл", "Юу өөрчлөгдсөн бэ?" "Ялгааг олох" тоглоом)
- өмнөх хичээлд оролцоогүй хүүхдүүдтэй.
9. "Сэвсгэр", "усалсан" гэсэн үгсийн тайлбар

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр зогсож, жижиг ширээн дээр амны алчуураар хучигдсан байдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид ойн цэвэрлэгээнд явна. Бид тэндээс ямар цэцэг олж чадна гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: Бид Dandelions, lungwort, усанд сэлэгч, цасан ширхгүүд, мартагдашгүй шувуудтай уулзаж болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Энэ бүх цэцэгсийг нэг үгээр юу гэж нэрлэх вэ?
Хүүхдүүд: Эдгээр нь примрозууд юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид яагаад тэднийг примроз гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд: Тэд эхлээд цэцэглэдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ойн цоорхойд ямар цэцэг ургадаг вэ?
Хүүхдүүд: Энэ ойн цоорхойд Dandelions ургадаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ойн цоорхойгоор зугаалах үнэхээр сайхан!
М.Вайнбергийн “Винни Пүүхийн тухай дуу” хөгжим тоглогддог. Багш гайхсан дүр үзүүлэв.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн нэгэн дуулж байх шиг байна. Энэ хэний хоолой гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: Энэ бол Винни Пух дуулж байна.
Винни Пүүх тоглоом гарч ирэв.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, энэ бол Винни Пух баавгай!
Винни Пүүх: Сайн уу залуусаа!
Багш нь Винни Пүүх, эсвэл өөр нэг хичээлд урьдчилан бэлтгэсэн оролцогчийн өмнөөс ярьж болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн уу, Винни Пух! Хаашаа явж байгаа юм бэ?
Винни Пүүх: Би найз Эйоре төрсөн өдрөөр нь уулзах гэж байна! Би түүнд энэ клирингийн хамгийн үзэсгэлэнтэй цэцэг болох Dandelions-ийг өгөхийг хүсч байна. Би цэцгийн баглааныхаа тухай шүлэг хүртэл сурсан. Сонсохыг хүсч байна уу?
Винни Пүүх:
Dandelion Dandelion,
Энэ нь ямар гайхалтай бүтээгдсэн бэ:
Дугуй, дугуй, сэвсгэр,
Дулаан нарны туяагаар дүүрсэн.
Өндөр хөл дээрээ
Цэнхэр дээр босч,
Энэ нь бас зам дээр ургадаг,
Жалгад ч, өвсөнд ч.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр цэцэг яагаад ийм нэртэй болсон бэ?
Хүүхдүүд: Та тэднийг үлээж болно.
Хүүхдүүд: Салхи тэднийг үлээж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа, та нар данделион дээр үлээж чадна, салхи тэдэнтэй тоглох дуртай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Жилийн хэдэн цагт данделион өнгөө өөрчилдөг вэ?
Хүүхдүүд: Dandelion зуны улиралд өнгө өөрчлөгддөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Зуны улиралд Dandelion юу болдог вэ?
Хүүхдүүд: Зуны улиралд Dandelion цагаан болж хувирдаг.
Хүүхдүүд: Зуны улиралд данделион сэвсгэр болдог.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та хаврын данделонд дуртай юу?
Хүүхдүүд: Тийм ээ, надад таалагдаж байна.
Винни Пүүх: Залуус аа, данделонд юу байдаг вэ?
Хүүхдүүд: Dandelion цэцэгтэй.
Хүүхдүүд: Dandelion нь иштэй.
Хүүхдүүд: Dandelion навчтай
Хэрвээ хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал багш нь данделоны цэцэг, навч, ишийг анхаарч үздэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар цэцэгтэй болохыг анзаарч байна уу?
Хүүхдүүд: Dandelion нь жижиг нимгэн дэлбээтэй үзэсгэлэнтэй, шар, сэвсгэр цэцэгтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Dandelion навч ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд: Ногоон.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Навчны ирмэг нь юу вэ?
Хүүхдүүд: Сийлсэн.
Хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү бол багш асуултын өөр хувилбарыг өгч, хуудасны ирмэгийн дагуу хуруугаа гүйлгэж, үзүүртэй ирмэгүүдэд анхаарлаа хандуулахыг хүснэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Dandelion навчны ирмэг нь гөлгөр эсвэл сийлсэн үү?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, Dandelion навч хаана ургадаг вэ?
Хүүхдүүд: Dandelion навч ишний ёроолд ургадаг уу?
Хүүхдүүд: Навч нь газрын ойролцоо ургадаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Dandelion-ийн иш хэр урт вэ?
Хүүхдүүд: Dandelion нь урт иштэй.
Хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал багш асуултын өөр хувилбарыг санал болгож байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Иш нь богино эсвэл урт уу?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Dandelion яагаад урт иш хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүд: Тиймээс шавжнууд анзаардаг.
Винни Пух: Тийм ч учраас би данделионыг хамгийн үзэсгэлэнтэй, хамгийн эмзэг цэцэг гэж боддог. Би энэ данделионыг Eeyore-д сонгоод өгөөч!
Цаасан эрвээхэй данделион дээр "суудаг".
Эрвээхэй: Миний гэрт битгий хүр!
Винни Пүүх: Өө! За, би үүнд хүрэхгүй. Энд бас нэг Dandelion байна, би үүнийг сонгох болно!
Dandelion дээр цох гарч ирдэг.
Цох: Хөөх! Энэ бол миний данделион!
Винни Пүүх: (бутарч) Энэ юу вэ? Магадгүй энэ Dandelion хэний ч биш юм болов уу? Тэр сарвуугаа сунгасан боловч данделион дээр катерпиллар гарч ирэв.
Катерпиллар: Чшш.
Винни Пүүх: Энд хэн нэгэн байна! (айсан) Би яах ёстой вэ? Би чиний нугад цэцэг түүж чадахгүй! Тэгээд би Eeyore-д илжигний данделионуудыг өгөхийг үнэхээр хүсч байна... Би хаанаас авч болох вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та баавгайн бамбаруушинд туслахыг хүсч байна уу?
Хүүхдүүд: Бид хүсч байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Винни Пүүдэд зориулж үзэсгэлэнтэй шар данделион зурцгаая.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бид Dandelions болж хувирах болно, бүгд суув.
Биеийн тамирын хичээл "Цэцэг".
Манай шар цэцэг
Дэлбээ цэцэглэж байна.
Салхи бага зэрэг амьсгалж,
Дэлбээ нь ганхаж байна.
Манай шар цэцэг
Дэлбээ ойр
Тэд толгой сэгсэрч,
Тэд чимээгүйхэн унтдаг. Бид аажмаар босч, гараа дээш өргөөд, хуруугаа хаадаг.
Хуруугаа аажмаар нээ.
Шулуун гараа зүүн, баруун тийш эргүүл
Аажмаар бөхийж, гараа доошлуул
Толгойгоо урагш хойш сэгсэрнэ
Хүүхдүүд ширээн дээр сууна
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та нар Dandelion цэцэг хэрхэн зурах вэ?
Хүүхдүүд: нудрах техникийг ашиглах.
Хэрвээ хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал багш асуултын өөр хувилбарыг санал болгодог.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Нухах эсвэл шумбах аргыг ашиглах нь дээр үү?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, хэн та нарт Dandelion цэцэг зурахыг зааж өгөх болно.
Хүүхэд бийр авч, данделион цэцэг будаж эхлэхэд багш тайлбар өгнө.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хуурай, хатуу сойз аваарай
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та ямар сойз ашигласан бэ?
Катя: Би хатуу сойз авлаа.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид усгүй будаг авч, нудрах замаар цэцгийн хэлбэрийг зурдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв та олон тооны Dandelions зурах шаардлагатай бол цаасан дээр хэд хэдэн баг цэцэг зур. Dandelions бүгд өөр өөр өндөртэй тул цэцэг нь янз бүрийн түвшинд зурж болно. Dandelion толгой бэлэн болсон үед ишийг нимгэн сойзоор будна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрхэн иш татахыг надад үзүүлээч.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид stencil ашиглан Dandelion-ийн навчийг зурдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид навч зурахдаа юу ашиглах вэ?
Хүүхдүүд: Stencil ашиглаж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хөвөн дээр будаг түрхэж, stencil-ийг ирмэгээр нь авч, хөвөн даавуугаар будна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, хаана ажиллаж эхлэхээ давтъя?
Хүүхдүүд: Эхлээд цэцэг, дараа нь иш, навчийг зурцгаая.
Хэрэв хүүхдүүдэд хэцүү байвал багш тайлбарлаж, диаграммыг үзүүлэв - клирингийн данделионуудын зургуудын дараалал.
Чайковскийн “Өглөө” хөгжим эгшиглэж байна. Хүүхдүүд ажиллаж байна.

Багш нь хүүхдүүдэд тэргүүлэх асуултууд, зөвлөгөө өгөх, цэцгийн хэсгүүдийг хуудсан дээрээ дүрслэх арга техникийг шаардлагатай хүмүүст үзүүлэхэд тусалдаг.
Дууссан зургуудыг баавгайн бамбарууштай илжиг рүү дамжуулахын тулд түүнд өгдөг.
Багш эрт цэцэг, өвс, наран дээр шавьж зурж дууссан хүмүүст санал болгодог.
Винни Пухын нэрийн өмнөөс хүүхдийн бүтээлүүдийн дүн шинжилгээ:
Винни Пүүх: Дэлбээ, навч, ишийг зурахдаа юу ашигласан бэ?
Хүүхдүүд: Хатуу сойз, stencil, нимгэн сойз.
Винни Пух: Ямар сайхан данделион вэ! Eeyore маш их баяртай байх болно. Тусалсанд баярлалаа залуусаа! Баяртай.

Хүүхдүүд: Баяртай, бидэнтэй дахин уулзаарай.

Ольга Протасова

Хөтөлбөрийн агуулга:

Сурах хүүхдүүдуран сайхны техникийг ашиглах - зурахдардас ашиглан цас .

Үргэлжлүүлэн сур хүүхдүүд өвлийн байгалийн сайхныг дамжуулдаг. Ур чадварыг бэхжүүлэх янз бүрийн мод зурах, тэдгээрийг хуудасны бүхэл бүтэн өргөнөөр байрлуулж, хүссэн сүүдэрийг авахын тулд будгийг холино.

Гоо зүйн ойлголт, сонсголын болон харааны анхаарал, уялдаа холбоотой яриа, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

Төрөлх байгалиа хайрлах, түүний гоо үзэсгэлэнг харах чадварыг төлөвшүүлэх.

Баяжуулах, идэвхжүүлэх толь бичиг: дардас, өвлийн ой, цасан шуурга, цастай өвөл, жавартай өвөл, зөөлөн сойз, өргөст сойз, хүйтэн өнгө, дулаан өнгө, хол, ойр, гэрэл зураг, өнгө: хөх, ягаан, цагаан, хөх, голт бор.

Тоног төхөөрөмж: гуаш будаг, самбар, өөдөс, аяга, багс, нойтон салфетка, 2 ширхэг мольберт, өнгөт толбо, өвлийн тухай гэрэл зураг, зураг хүүхдүүд.

Хичээлийн явц:

Өнөөдөр би зам дээр нэг сайхан бээлий оллоо. Түүнийг хэн алдсан гэж та бодож байна вэ? (Frost эцэг)

Үүнд юу байна (Би ил захидлын захидал гаргадаг)

“Туслаач, би төөрчихлөө. Фрост эцэг"- хүүхэд уншдаг

Санта Клаусад тусалцгаая, түүнийг зурцгаая өвлийн ой, мөн тэр манай өглөөний цайнд ирэх болно.

Мөн зулзаганд ямар нэг зүйл байсаар байна (Би цасан бөмбөг гаргадаг)

Бид тоглох уу? Би асуулт асуух болно. Би хэн рүү цасан бөмбөг шидэх нь хариулах болно.

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Хэдэн сар вэ?

Өнөөдөр цаг агаар ямар байна?

Нар гэрэлтэж байна?

Салхи үлээж байна уу?

Цас орж байна?

Зурагнууд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай (намайг доошоо буулга хүүхдүүдийг мольберт рүү)

Энэ зурган дээрх жилийн хэдэн цаг вэ? Яагаад өвөл гэж? Цаг агаар ямар байна вэ?

Өвлийн улиралд цаг агаар өөр байж болно - цэлмэг, үүлэрхэг, хүйтэн жавартай. Өвөл маш үзэсгэлэнтэй. Модны мөчир дээр цас орж, жижиг гацуур моднууд цасан хөнжил дор нуугдаж байна.

Цас ямар өнгөтэй вэ? Энэ өнгийг олж, зургийн хажууд хавсаргана уу. (хүүхдүүд толбо сонгож, өнгөө нэрлэнэ).

Эдгээр өнгийг бид юу гэж нэрлэдэг вэ? Дулаан эсвэл хүйтэн үү?

Бидний өмнө өвөл зурахойд бид цасан шуурга зурах болно (би дүгнэж байна хүүхдүүд ширээн дээр, аль самбар, будаг нь хэвтэж байна)

Та цас цэнхэр, цэнхэр байж болно гэж хэлсэн. Өө, манайд цэнхэр будаг байна уу? Яаж авах вэ? Энэ нь зөв, будгийг холино. Бид будгийг шууд самбар дээр холино. Зүүнээс баруун тийш самбар дээр цагаан будаг түрхэж, хөх, нил ягаан нэмнэ. Бид цасан шуурга зурдаг. Хуудсыг дээр нь тавиад, гараараа тэгшлээд, тат.

Юу болсон бэ? (цас, цасан шуурга)Гараа салфеткаар хатаана. Будаг хатаж байх хооронд зургуудыг хараарай хүүхдүүд зурсан.

Өвөл. Ойд янз бүрийн мод ургадаг. Энд улаан жимстэй нимгэн зулзага, энд жижиг гацуур мод, энд хуучин агч байна. Мод юунаас бүтдэг вэ? (их бие, мөчрүүд)Ойрхон ургасан модыг том, хол ургасан модыг жижиг гэж зурцгаая.

Ширээнүүдэд суу. Бэлтгэх хуруу:

Өвөлдөө маш хүйтэн

Таны гар хөлдөж байна - өө-өө!

Бид таны гарыг дулаацуулах хэрэгтэй

Илүү хүчтэй үрнэ.

Бид хуруугаа дулаацуулдаг

Бид тэднийг шахаж, тайлдаг.

Хүүхдүүд хөгжимд зурдаг.

Зургуудаа холбоно. Юу болсон бэ? Ой!

Одоо Санта Клаус манай цэцэрлэгт очих замаа олж, бидний амралтаас хоцрохгүй.

Өө, би шидэт цасан бөмбөг таныг баярлуулахыг хүсч байна (би цасан бөмбөгөөс чихэр авдаг


Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Ид шидийн намрын мод" эбру техник ашиглан зурах тэмдэглэл (бэлтгэл бүлэг)Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Бэлтгэл бүлэг. "Ид шидийн намрын мод" техник - эбру. Зорилго: Үүсгэх.

"Өвлийн ой руу аялал." Харилцан уялдаатай яриаг бий болгох тухай GCD-ийн хураангуй. Дунд бүлэгХотын сургуулийн өмнөх боловсролын төсөвт байгууллага “Тосгоны 1-р цэцэрлэг. Екатеринославка “Нарны туяа” ҮХХ-ны хураангуй “Аялал.

"Африкийн амьтад" өнгөт үрийн шингэнээр зурах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй (бэлтгэл бүлэг)"Урлаг, гоо зүйн хөгжил" боловсролын салбарын боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Африкийн амьтад" (бэлтгэл бүлэг) Зорилго: бүтээл.

"Өвлийн ой руу аялал" ахлах бүлгийн нээлттэй GCD хичээлийн хураангуй.Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, нийгмийн болон харилцааны хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Дунд насны хүүхдүүдэд зориулсан "Өвлийн ой руу аялал" математикийн хичээлийн хураангуйСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Ид шидийн ой руу аялал" математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох хичээлийн хураангуй.

"Өвлийн ой" бэлтгэл бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: Зурган дээрх танил дууны дүрсийг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх, зураг дээрх хамгийн харааны агуулгыг сонгох чадвартай болгох.

Зорилго: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн урлагийн болон бүтээлч чадварыг уламжлалт бус зургийн аргыг ашиглан хөгжүүлэх. Зорилго: - Хөвөн арчдасаар зурах уламжлалт бус арга техникийг сургах; - Хөвөн арчдас бүхий зураг ашиглан зургийг чимэглэх чадварыг бэхжүүлэх; - Зурах сонирхлыг хадгалах; - Өнгө засах (улаан, шар, цэнхэр). Материал: зул сарын гацуур модны зурагтай зураг, зул сарын гацуур модны зурагтай цомгийн хуудас, хөвөн арчдас, гурван өнгийн гуаш (улаан, шар, цэнхэр, салфетка.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
“Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд уламжлалт бус зургийн техник ашиглан зургийн хичээлийн хураангуй. "Зул сарын гацуур модны чимэглэл" (хөвөн арчдастай зурах)"

Уламжлалт бус зургийн техник ашиглан хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан зургийн хичээлийн хураангуй.

"Зул сарын гацуур модны чимэглэл"
(хөвөн арчдасаар зурах)

Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн урлагийн болон бүтээлч чадварыг уламжлалт бус зургийн аргыг ашиглан хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
- Уламжлалт бус будгийн техникийг хөвөн арчдасаар сургах;
- Хөвөн арчдас бүхий зураг ашиглан зургийг чимэглэх чадварыг бэхжүүлэх;
- Зурах сонирхлыг хадгалах;
- Өнгө засах (улаан, шар, цэнхэр).
Материал:Зул сарын гацуур модны зурагтай зураг, гацуур модны зурагтай цомгийн хуудас, хөвөн арчдас, гурван өнгийн гуаш (улаан, шар, цэнхэр, салфетка.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд ээ, удахгүй бид шинэ жилийн баяр болно. Манай амралтанд зочид ирнэ. Тэгээд хэн ирэхийг та таах хэрэгтэй. Оньсого сонсоорой!
Та намайг үргэлж ойд олох болно
Та зугаалж, уулзах болно:
Би зараа шиг өргөст зогсож,
Өвлийн улиралд зуны даашинзтай.
- Мэдээжийн хэрэг, залуус аа, бидэн дээр гол зочин ирэх болно - зул сарын гацуур мод.
- Зул сарын гацуур мод яагаад зараа шиг өргөст байдаг вэ?
- Тэр яагаад зуны даашинз өмссөн юм бэ?
-Тийм ээ, бусад мод шиг навчаа урсгадаггүй, гэхдээ үргэлж ногоон байдаг.
Би танд зул сарын гацуур модны зургийг үзүүлж байна.
- Хүүхдүүд ээ, зул сарын гацуур модыг хараад энэ юу болохыг надад хэлээч?
- Тийм ээ, тэр үзэсгэлэнтэй, ногоон, нарийхан, сэвсгэр.
-Өмнө нь гацуур модыг яг ойд чимэглэдэг байсан бол одоо гэртээ авчирсан.
- Зул сарын гацуур модыг огтлохгүй, харин гацуур модоор баяраа тэмдэглэхийн тулд бид юу хийж чадах гэж та бодож байна вэ?
- Тийм ээ, залуусаа, та хиймэл гацуур модыг чимэглэж болно, эсвэл байшингийнхаа хашаанд гацуур мод тарьж, баяраар чимэглээрэй.
Хөдөлгөөний элементүүдтэй хүүхдүүдтэй биеийн тамирын хичээл хийдэг.
Манай зул сарын гацуур мод том (гараараа дугуй хөдөлгөөн,
Манай мод өндөр (хөлийнхөө хуруун дээр зогс,
Ээжээс өндөр, ааваас өндөр (Сууж, хөлийн үзүүр дээр зогсох,
Таазанд хүрдэг (сунгах).
Хөгжилтэй бүжиглэцгээе. Өө, өө, өө!
Дуу дуулъя. Ла-ла-ла!
Тиймээс зул сарын гацуур мод бидэн дээр дахин ирэхийг хүсч байна

Хүүхдүүд ээ, хуруугаа илүү сайн ажиллуулахын тулд ажилдаа орохын өмнө "Зул сарын гацуур модны чимэглэл" хурууны дасгал хийцгээе.
Манай зул сарын гацуур мод руу Санта Клаус (хүүхдүүд хуруугаа нугалж, Санта Клаусын бэлгийг жагсааж байна)
Үнэт эдлэл авчирсан:
Кристал бөмбөлгүүд
Мөнгө гялалзсан,
Ил тод хайрга
Одууд гэрэлтдэг.

Тэр надад сэвсгэр цас өгсөн (гар дээрх бүх хуруунууд нэгэн зэрэг задарсан)
Би зул сарын гацуур модыг хурдан чимэглэв. (мөн гараа баруун - зүүн тийш эргүүлээрэй,
"чимэглэсэн гацуур" харуулж байна.)
Зул сарын гацуур модны зурагтай цаасан дээр ажиллаж эхэлцгээе. Зул сарын гацуур модыг чимэглэхийн тулд янз бүрийн хөвөн арчдас ашиглах хэрэгтэйг багш хүүхдүүдэд сануулдаг. Соронзон самбар дээр хөвөн арчдасаар зурах үзүүлбэр. Хэрвээ хүүхдүүд саваа солиход хэцүү байвал тус тусад нь тусламж үзүүлж, будгийн өнгийг засаарай.
- Сайн байна залуусаа! Өнөөдөр бид юу хийсэн бэ (хүүхдийн хариулт); Бид зул сарын гацуур модыг ямар цэцгээр чимэглэсэн бэ (хүүхдийн хариулт); Ямар мод болсон бэ (Хүүхдийн хариулт); Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).