Ахлах бүлгийн "нууцлаг орон зай" хичээлийн хураангуй. "Сансар огторгуй" сэдвээр ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй Сансар огторгуйн тухай хичээл


2016 оны дөрөвдүгээр сарын 12-нд хүн сансарт анх ниссэний 55 жилийн ой тохиосон. Дараа нь 1961 оны дөрөвдүгээр сарын 12-нд Юрий Гагарин сансрын эрин үеийг нээж, өнөөг хүртэл үл мэдэгдэх сансар огторгуйг байлдан дагуулсан. Түүнээс хойш сансрын нисгэгчдийн өдрийг анх удаа сансар огторгуйг эзэлсэн хүний ​​дурсгалд зориулан жил бүрийн энэ өдөр тэмдэглэж ирсэн.
Ахлах бүлгийн хичээл
Сэдэв: "Орон зай"
Зорилтот:
1. Сансар огторгуй, нарны аймаг, Дэлхий гаригийн талаарх мэдлэгээ өргөжүүлэх
Анхны сансрын нисгэгч Ю.Гагарины тухай мэдлэгээ үргэлжлүүлэн бататгах.
2. Хэцүү үгсийг дуудах: сарны нисэгч, сансрын нисгэгч, сансрын нисгэгч, агаар мандал, сансрын хөлөг болон бусад.
3. Сэдвийн хүрээнд нэр үг, нэр үг, үйл үгийн тусламжтайгаар ой санамж, төсөөлөл, анхаарал, тэлэлт, үгсийн санг идэвхжүүлэх.
4. Манай дэлхий болох сансар огторгуйг сонирхох, түүнийг хайрлах, хамгаалах хүслийг төлөвшүүлэх.
Материал: Ю.Гагарины хөрөг зураг, сансрын хөлөг ба төхөөрөмжүүд, гариг ​​хоорондын станцууд, сансар огторгуй (од, галактик, сүүлт од), нарны систем, нохойтой - сансрын нисгэгчид Белка, Стрелка гэх мэт. Урьдчилсан ажил: зураг үзэх, унших. сансрын тухай түүхүүд, нэвтэрхий толь бичиг, "Космос" дидактик, дүрд тоглох тоглоомууд.
Хичээлийн явц.
1. Галактикууд руу нисэж буй 20-р зуун,
Бид бүгдэд чухал мэдээ авчирдаг:
Сансрын нисгэгч байдаг - энэ бол түүний мэргэжил юм.
Дэлхий дээр ийм байр суурь аль хэдийн бий болсон.
(Б. Божилов)
Тэгээд энэ бүхэн хаанаас эхэлсэн бэ? (Сансар огторгуйн тухай багшийн яриа.) Од гаригийн нууцлаг ертөнц эрт дээр үеэс хүмүүсийн анхаарлыг татсаар ирсэн. Хүн бүр одтой тэнгэрийг харсан, анх харахад тоолж баршгүй олон тооны оддыг харсан. Тэнгэрт маш их зүйл байдаг - мананцар, одод, гаригууд, галактикууд (зураг харуулж байна). Одууд дэлхийгээс маш хол байдаг тул жижиг гялалзсан цэгүүд шиг харагддаг. Үнэн хэрэгтээ одод бол асар том халуун хийн бөмбөг юм. Эрт дээр үед ч гэсэн шөнийн тэнгэрийг ажиглаж байхдаа хүмүүс оддыг тодорхой дарааллаар байрлуулж, одны ордонд нэгтгэж болохыг анзаарч, тэдгээрт нэр өгсөн (зураглал үзүүлэв). Хамгийн алдартай од нь шанага шиг харагддаг том оврын од, хажууд нь Бага оврын од байдаг. Түүний төгсгөлд Хойд Од гялалзаж байна. Тэнгэрийг цагираг хэлбэрээр тойрон хүрээлэгдсэн оддын судал бол Сүүн зам юм. Галактик бол өөр өөр хэлбэртэй оддын том цуглуулга юм. (зураг харуулах).
2. Нарны аймгийн тухай танилцуулга.
Нарыг юу гэж бодож байна вэ?
Энэ ямар байна вэ?
Нар бол бидэнд хамгийн ойр байдаг од юм. Хэрэв бид өөр од дээр байсан бол нараа жижиг од хэлбэрээр харах байсан. Үнэндээ Нар бол дулаан, гэрэл ялгаруулдаг асар том халуун бөмбөг юм. Наран дээр амьдрал байхгүй, гэхдээ энэ нь бидэнд амьдралыг өгдөг: хүмүүс, ургамал, амьтан. Хүмүүс хоёр мянга гаруй жилийн өмнөөс нарыг судалж эхэлсэн. Нарыг дурангаар ажиглах нь аюулгүй биш - та хурц гэрлээс сохрох боломжтой. Тийм ч учраас одон орон судлаачид телескопдоо тусгай шүүлтүүр ашигладаг. Нарны гүн дэх температур маш өндөр байдаг. Нар ганцаараа биш, гэр бүлтэй - эдгээр нь гаригууд юм. Нарны гэр бүлийг Нарны аймаг гэж нэрлэдэг. Үүнд 9 гараг байдаг. Гаригууд бол одноос хамаагүй жижиг селестиел биетүүд юм. Тэд гэрэл гаргадаггүй, харин нарны дулаан, гэрлийг ашигладаг. Нарны гэр бүлд, өөрөөр хэлбэл нарны аймагт дэг журам ноёрхдог: хэн ч бие биенээ түлхэж, саад болохгүй. Гараг бүр нарны эргэн тойронд эргэлддэг өөрийн гэсэн замтай байдаг (зураг харна уу).
Эдгээр гаригуудын нэрийг хэн мэдэх вэ?
Манай гаригийн нэр юу вэ?
Наранд хамгийн ойр байгаа гараг бол Буд гараг юм. Дараагийнх нь Сугар. Сугар гаригийн ард манай гараг - Дэлхий байдаг. Үүний ард Ангараг, дараа нь Бархасбадь, дараа нь Санчир, Тэнгэрийн ван, Далай ван, сүүлчийн гараг Плутон байна. Плутон нарнаас маш хол оршдог, дулаан, гэрэл түүнд хүрдэггүй тул тэнд маш хүйтэн, эргэн тойронд зөвхөн мөс байдаг.
Манай нарны аймагт хэдэн гараг байдаг вэ?
Манай гаригийн нэр юу вэ?
Нарнаас ирсэн тоо хэд вэ?
Гаригуудын нэрийг дахин давтъя.
3. Зураг үзэх, дэлхийн тухай ярих.
Манай гараг сансраас ийм харагдаж байна (зураг дээр үзүүлэв)
Манай гаригийн нэр юу вэ?
Манай гарагийг хүрээлж буй агаарыг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? (агаар мандал)
Дэлхий бол нарны аймгийн цорын ганц гараг юм. Бидний амьсгалж буй болон манай гарагийг хүрээлж буй агаарыг агаар мандал гэж нэрлэдэг (зураг харуулах) Хэрэв агаар мандал байхгүй байсан бол дэлхий дээр амьдрал байхгүй байх байсан. Энэ нь бидний амьсгалж буй маш их хүчилтөрөгч агуулдаг бөгөөд энэ нь биднийг нарны шатаж буй туяанаас хамгаалж, сарниулж, дэлхий дээрх бүх амьдралыг шатаахаас сэргийлдэг. Манай дэлхий хамгаалагдах ёстой.
Сансрын нисгэгчдийн өдөр удахгүй болно. Энэ өдрийг 4-р сарын 12 гэж үздэг. Олон жилийн өмнөх энэ өдөр дэлхийн анхны сансрын хөлөг "Восток" хиймэл дагуул сансарт хүний ​​хамт ниссэн билээ. Үүнээс өмнө Белка, Стрелка гэсэн хоёр нохой сансарт ниссэн. Тэд эсэн мэнд буцаж ирэв. Тэгээд нэг хүн сансарт нисэв (зураг харуулж байна)
1961 оны 4-р сарын 12-ны нарлаг өглөө. Пуужин тэнгэрт хурдан гүйж, шатаж буй түлшний ул мөр үлдээв. Ийнхүү түүхэн дэх анхны хүнтэй сансрын хөлөг Байконур сансрын буудлаас хөөрөв. Мөн манай эх орон нэгт Юрий Алексеевич Гагарин дэлхийн анхны сансрын нисгэгч болжээ. Иллюминатороор тэр дэлхийгээс хэдэн зуу дахин илүү гэрэлтдэг нарыг олж харав. Харанхуй тэнгэрт тархсан оддын хээ нь хурц тодоороо гайхалтай байв. Гагарин манай дэлхийг харсан; гэрэлтсэн тал дээр том гол мөрөн, уулс, том нуур, тэнгисүүд тод харагдаж байв. Харанхуй талд том гэрлийн бөөгнөрөл харагдаж байв - эдгээр нь хотууд байв. Юрий Гагарин дэлхийг нэг л удаа тойрч, сансарт ердөө нэг цаг гаруй саатсан. Мөрөөдөл биелэх! Юрий Гагарин 1934 оны 3-р сарын 9-нд төрсөн. Энэ залуугийн хувь заяанд анхандаа ер бусын зүйл байгаагүй. Тэрээр багаасаа л диваажингийн тухай мөрөөддөг байсан. Гэхдээ тэр үед ямар хүү онгоц жолоодохыг хүсээгүй вэ? Тэгээд Юрий сөнөөгч онгоцны нисгэгч болжээ. 1959 онд би отрядад шинэ тоног төхөөрөмж шалгагч элсүүлж байгааг мэдээд тэр даруй элсэлтийн тайлангаа өгсөн. Сансрын нисгэгчдийн сонгон шалгаруулалт маш хүнд байсан: 3000 сайн дурын ажилтнаас ердөө 20 нь л элссэн.Эрүүл мэнд, өндөр, жин, тэсвэр хатуужил, технологийн мэдлэг гээд бүх зүйлийг харгалзан үзсэн... Бэлтгэл ажил эхэлсэн. Даралтын камер нь пуужин хөөргөхөд хүн тэсвэрлэх ёстой нөхцлийг бүрдүүлсэн. Ууртай эргэдэг центрифуг дээр тэд "сансрын" хэт ачааллыг дуурайж, биеийн хүчийг туршиж үзсэн ... Сургалт маш хэцүү байсан. Гэвч Юрий Гагарин бүх зүйлийг тэвчиж, тэр байтугай хошигнож, нөхдөө зоригжуулжээ. Бүх анхны сансрын пуужингийн ерөнхий зохион бүтээгч Сергей Павлович Королев Гагариныг анхааралтай ажиглаж, "Энэ тайван, хөгжилтэй залуу анхны сансрын нисгэгч болно" гэж шийджээ. Тэгээд ийм зүйл болсон.
Өнөөдөр сансрын нислэгүүд дэлхийн оршин суугчид бидний хувьд ердийн зүйл болжээ. Бусад гаригуудыг судлах нь тийм ч хол биш гэж үздэг. Өнөө үед сансрын нисэгчид сансарт олон хоног өнгөрөөдөг. Тэд сансрын станцууд дээр амьдардаг, ажиллаж, янз бүрийн туршилт хийж, багаж хэрэгслийг хянаж, тоног төхөөрөмжийг засдаг (зураг үзүүлнэ).
Анхны сансрын нислэгт юу хэцүү байсан гэж та бодож байна вэ? Таны бодлоор сансрын нисгэгч ямар чанаруудтай байх ёстой вэ? Та өөрөө сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу?
Ю.Гуляевын дуулсан “Тэр ямар залуу байсныг чи мэдэх үү...” дууг (хөгжим А.Пахмутова, үгийг Н.Добронравов) эгшиглүүлж, энэ үеэр хүүхдүүд Ю.Гагарины зориулалтын цомогт багтсан гэрэл зургуудыг үзэж байна. сансар огторгуйг судлахад.


Хавсаргасан файлууд

Зорилтот:хүүхдүүдэд орчлон ертөнц ба сансар огторгуйн талаархи анхны санааг бий болгоход туслах; харуулах; үндсэн ойлголтуудыг өгөх; орон зай, селестиел биетүүд, тэдгээрийн онцлог шинж чанарууд; гариг, иллюминатор, дуран гэх мэт үгсээр хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах, унших ажлыг үргэлжлүүлэх.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч (В.).Залуус аа, миний үзүүлсэн үгсээс тэнгэртэй холбоотой үгсийг сонгоорой: ном, шувуу, тахиа, толь, үүл, хөвөн ноос; шалбааг, үүл, дэнлүү, зураг, аянга, цэцэг; уурын хөлөг, нисдэг тэрэг, завь, унадаг дугуй, онгоц; товчлуур, хайч, од, лаа, гал, нар; муур, баг, сар, өдөр, чоно, агаарын хөлөг; жолооч, шүхэрчин, далайчин, тракторын жолооч, нисгэгч, жолооч.

Залуус аа, манайд ямар ч сэтгэлгүй зураач ажилладаг байсан. Тэр бүх зүйлийг хольж хутгав. Солонго - шувууд - онгоц - үүл - үүл - аянга - онгоц - пуужин - сар - одод - нар гэсэн бүх зүйлийг байранд нь тавихад тусална уу.

IN.Хүмүүс тэнгэрийн нууцыг тайлахыг эртнээс эрэлхийлсээр ирсэн. Дээш харвал тэд асар том гэрлийн чийдэн шиг гэрэлтэж байсан нарны гэрэл гэгээтэй галын бөмбөлөгт гайхахаа больсонгүй. Шөнөдөө тэд хэн нэгэн гэрлийн чийдэнгийн хэлхээ асаасан мэт оддыг ширтэв. Хүмүүс нисч буй шувуудыг хараад тэд бас босч нисэхийг хүсч байв. Ийнхүү нислэгийн мөрөөдөл төрсөн.

Эрдэмтэд, зохион бүтээгчид энэ мөрөөдлөө биелүүлэхээр шийджээ. Нэгэн өдөр хэн нэгэн лав, өдөөр шувуу шиг далавч хийжээ. Гэвч энэ бизнесээс юу ч гарсангүй. Нар лавыг хайлуулж, өд нь тарж, далавч нь задрав. Гэвч хүний ​​нисэх мөрөөдөл нь үхсэнгүй. Олон зуун жилийн дараа Францын ах дүү хоёр Монгольфиер цаасан бөмбөлөг зохион бүтээж, газрын дээгүүр нисдэг байжээ.

Бүр сүүлдээ Америкийн ах дүү Райт моторт онгоцоор газраас хөөрөв. Энэ нь агаарын бөмбөлөгөөс дээр байсан ч өндөрт хүрэх боломжгүй байв. Үүнийг хийхийн тулд илүү хүчирхэг хөдөлгүүр хэрэгтэй байсан - тийрэлтэт хөдөлгүүр. Тиймээс аажмаар хүмүүс толгой дээрээ гэрлийн чийдэн бүхий тааз байхгүй, үүл нь хөвөн хөвөн биш, харин уурын цуглуулга болохыг олж мэдсэн. Хүмүүс үүл, аянга, аянга гэж юу болохыг, аянга цахилгаан, бороо юунд хүргэдэг болохыг олж мэдсэн. Тэд сансар огторгуйн үл мэдэгдэх ертөнцийг харах, од гариг, гаригийг илүү ойроос харахын тулд телескоп зохион бүтээжээ. Шинэ тийрэлтэт хөдөлгүүр нь хиймэл дагуулыг газраас өндөрт өргөв. Эцсийн эцэст хүмүүс сансрын пуужинг зохион бүтээсэн. Энэ бол сансрын хөлөг гэж нэрлэгддэг маш нарийн төвөгтэй техник юм. (Түүхийг бүхэлд нь зураг, чимэглэлтэй хамт үзүүлэв.)

Сансрын хөлгийг харж, шалгахын тулд бид сансрын буудал руу очих хэрэгтэй. (Картуудыг бүлэг даяар байрлуулж, хүүхдүүд нүдээрээ уншиж, "сансрын буудал" байрладаг газарт цугларах ёстой.)

Мөн энд сансрын хөлөг байна. Тэр явахад бэлэн байна. Энэ нь орох хаалга, нүхтэй. Сансрын нисэгчид сансрын хөлгийг удирддаг. Хэн ч сансрын нисгэгч болж чадна гэж та бодож байна уу? (Хүчтэй, зоригтой, эрүүл...) Үүний тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (Спортоор хичээллэх, дасгал хийх, хатуурах, сайн хооллох.)

"Инээдтэй хүмүүстэй дасгал хий" боловсролын тоглоом

Картууд нь жижиг эрчүүдийг янз бүрийн дүр төрхөөр дүрсэлсэн байдаг. Хүүхдүүд ижил хөдөлгөөнийг хурдан хийх ёстой.

IN.Тэгээд сансрын нисэгчид гарч ирэв (зураг). Хараач, тэд тусгай костюм өмссөн байна: комбинезон, дуулга, нуруундаа хүчилтөрөгчийн цилиндр, учир нь сансарт бидний амьсгалдаг хүчилтөрөгчтэй агаар байдаггүй.

Хараач, бүх зүйл нисэхэд бэлэн байна. Чи бид хоёр номлолын удирдлагын төвд суудлаа эзлэх болно. Бид сансрын хөлгийн нислэгийг хянах болно.

Лабиринт.Даалгавар бол хүүхдүүдэд сансрын хөлгийг одод руу чиглүүлэх явдал юм.

IN.Цонхоор оддоос гадна олон сонирхолтой зүйлсийг харж болно. Эдгээр нь өөр өөр гаригууд юм. Дэлхийгээс гаригууд жижиг од мэт харагддаг. Гэвч сансрын нисэгчид тэднийг ингэж хардаг. (Багш "гаргагийн" тухай мэдлэгийг харуулсан.).

Хамгийн тод од бол Нар - асар том галт бөмбөг. Энэ нь маш гэрэлтэй тул та удаан хугацаанд харж чадахгүй - нүд чинь ядрах болно. Мөн та сансрын хөлөгт ойртож чадахгүй - тэр шатах болно. Гэвч сансрын нисэгчид саран дээр очиж чаджээ. Сар бол од биш, харин дэлхийн хиймэл дагуул юм. Сар бол бас бөмбөг, гэхдээ чулуу, хатуу, хүйтэн. Манай дэлхий сансраас цэнхэр бөмбөлөг шиг харагдаж байна, учир нь түүний эргэн тойронд хүчилтөрөгч бүхий агаарын давхарга байдаг - агаар мандал. Манай дэлхий дээр маш их ус байдаг, нарны туяа гарагийг дулаацуулдаг тул дэлхий дээр ургамал ургаж, шавж, амьтан, шувууд амьдардаг, хүмүүс бид амьдардаг. Дэлхий дээр амьдардаг хүмүүсийг "дэлхий" гэж нэрлэдэг.

Гартаа ямар нэгэн зүйл (шоо, бөмбөг, харандаа) аваад өндөрт өргөөд суллана. Түүнд юу тохиолдсон бэ? Тэр яагаад шалан дээр унасан юм бэ? (Хүүхдийн хариулт.) Шидсэн аливаа зүйл газарт унадаг - энэ бол таталцал юм. Дэлхий өөрөө өөртөө татагдаж, сансарт бүх зүйл жингүй, бүх зүйл агаараас хөнгөн, хөнгөн болж, бүх зүйл усанд байгаа мэт хөвдөг: объект, хувцас, хүмүүс. Сансрын нисэгчид идэхийн тулд хоол хүнс нь хуруу шилэнд (шүдний оо гэх мэт) байдаг: будаа, жимсний ундаа, тахианы суфле.

Залуус аа, анхны сансрын нисгэгч хэн байсныг та мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт.) Таны зөв эсэхийг шалгахын тулд бид илбэдүүлсэн зургийг арилгах хэрэгтэй. Цэгүүдийн контурыг зурцгаая.

Хүүхдүүд цэгүүдийг хооронд нь холбож, нохойны дүрс гарч ирнэ.

IN.Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, энэ бол Лаика нэртэй нохой юм. Хүмүүс орчлон ертөнц амьдралд аюул учруулахгүй гэдэгт итгэлтэй байх үед л 1961 оны 4-р сарын 12-нд хүн эцэст нь сансарт нисэв. Дэлхий дээрх анхны сансрын нисгэгч бол Ю.А.Гагарин юм. Түүнээс хойш сансарт ажиллах нь энгийн үзэгдэл болжээ.

Үүгээр бидний сансарт хийсэн аялал өндөрлөж байна. Гэхдээ түүний тухай дурсамж үлдээхийн тулд та олон өнгийн оддыг сүүдэрлэж, шөнийн тэнгэрт нааж болно.

Одоо би та нарт "Зөв тайван бус хүн" шүлгийг унших болно.

Нэгэн цагт тэр энэ ертөнцөд амьдарч байсан

Эр хүн бол чадварлаг бүтээгч юм.

Би болно" гэж тэр өөртөө хэлэв.

Дэлхий дээрх хамгийн хурдан!

Би эргэн тойрон алхаж, жаахан бодсон -

Төмөр зам тавьсан.

Анхны зүтгүүрийг хийсэн

Таныг буудал руу хүргэхийн тулд.

Тэгээд би хүчээ авсан

Тэгээд тэр тэрэгнүүдээ хийсэн.

Би унаад гэртээ харьлаа.

Тэр өөртэйгөө ярьдаг:

Уурын зүтгүүр мориноос хурдан,

Гэхдээ би хүлээн зөвшөөрөх ёстой:

Хэдийгээр буруутай, хурдан,

Хурд нь ижил биш байна!

Дахин семинарт мастер боллоо

Мөн амар амгалан нь түүнд эрхэм биш юм!

Машин зохион бүтээсэн

Хурдлаарай, бүхээгт ороорой

Тэгээд тэр дэлхийг тойрон эргэв.

Би унаанд сэтгэл хангалуун бус байна!

Хөдөлгөөн нь бага зэрэг сул байна

Онгоц ч бай

Хүнийг бүтээгч өөрөө удирддаг!

Бүх гарагийг тойрон нисч,

Гэхдээ энэ бол хязгаар биш!

Тэгээд би энэ асуудлыг шийдсэн -

Пуужин бүтээв!

Ахлах бүлгийн "Нууцлаг орон зай" хичээлийн хураангуй

Зорилтот : Хүүхдийн орон зайн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх.

Даалгаварууд:

    Нарны аймгийн гаригуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

    "Орон зай" гэсэн ойлголттой холбоотой үгсийн сангаа өргөжүүл.

    Харилцан яриа, монолог яриаг сайжруулах.

    Асуултанд хариулах чадварыг бэхжүүлэх.

    Энгийн ба нийлмэл өгүүлбэр зохиох ур чадварыг бэхжүүлэх.

    -гүй угтвартай антоним үгсийг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх.

    Харилцан туслалцах, нөхөрлөл, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

    Зурагт хуудас дээрх гаригуудын загвар, аудио бичлэг, хөрөг зураг.

    Бөмбөрцөг.

    Mnemotables.

Урьдчилсан ажил :

    "Сансар огторгуй" сэдвээр хийсэн яриа

    "Харь гарагийнхан", "Сансар" сэдвээр зураг зурах

    Зураг чимэглэл, нэвтэрхий толь, сансар огторгуйн тухай номуудыг үзэх

    Сансрын талаар гар урлал, цомог, программ хийх

    Тоглоомын нөхцөл байдал "Космодром", "Гариг олох"

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд хагас тойрогт сууна.

Сансрын хөгжим сонсогддог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эрт дээр үед хүмүүс агуйд амьдардаг байсан ч тэд шөнө бүр тэнгэр лүү харж гайхдаг байсан: тоо томшгүй олон цэгүүд толгой дээр нь гялалзаж байв. Тэд маргааш шөнө нь гарч ирэхийн тулд өглөө болтол алга болжээ. Өдрийн цагаар нар гэрэлтдэг газар шөнө нь САР гэрэлтэж, хэлбэрээ өөрчилдөг байв.

Хүмүүс яагаад ийм зүйл болоод байгааг ойлгохгүй, тайлбарлаж ч чадаагүй. Гэвч олон мянган жил өнгөрч, тэд олон асуултын хариултыг олсон.

Одоо сансрын тухай мэддэг бүхнээ санацгаая.

Хүүхдүүд ээ, эрт дээр үед, та бид ч байтугай энэ дэлхийд байхгүй байхад хүн сансар огторгуйг эзэлсэн гэсэн баярт мэдээ дэлхий даяар тархсан.

Дэлхий дээрх анхны сансрын нисгэгч хэн бэ? (Манай гаригийн анхны сансрын нисгэгч бол Ю.А. Гагарин).

Тэр цагаас хойш хүн анх сансарт ниссэн дөрөвдүгээр сарын 12-ны өдрийг сансрын нисгэгчдийн өдөр болгосон.

Манай хотод сансрын нисгэгчдийн хөшөө бий юу? (Манай хотод Юрий Алексеевич Гагарины хөшөө байдаг).

Тэр хаана байрладаг вэ? (Гагарин гудамжинд байрладаг)

Гагарины одод руу хөөрсөн сансрын пуужин ямар нэртэй байсан бэ? (Зүүн)

Юрий Гагарин бол зөвхөн манай улсын төдийгүй дэлхийн бүх гарагийн жинхэнэ баатар юм! Мөн бид Валентина Владимировна Терешковагаар бахархаж байна. Тэр эмэгтэй хэн бэ? (Анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч)

Сансарт хүмүүсээс өөр хэн ниссэн бэ? (Белка, Стрелка нохой, хулгана, харх, туулай, тэр ч байтугай сармагчин хүртэл сансарт ниссэн).

Таны бодлоор сансрын нисэгчид ямар байх ёстой вэ?

Дидактик тоглоом "Сансрын нисгэгч ямар байх ёстой вэ?"

Сансрын нисгэгч зоригтой, хүчтэй, зоригтой, шийдэмгий, ухаалаг, авхаалжтай, тэсвэр хатуужилтай, хөдөлмөрч, зоригтой, зоригтой, сахилга баттай, даруухан байх ёстой.

Залуус аа, хэн сансрын нисгэгчдийн корпус руу орж болохыг хэлье?

"Үг нэмэх" дидактик тоглоом

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та сансрын нисгэгч болохыг хүсч байвал маш их зүйлийг хийх хэрэгтэй ...

Хүүхдүүд: Мэдэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сансрын ямар ч зам

Хайртай хүмүүст нээлттэй...

Хүүхдүүд: Хөдөлмөр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна

Нислэгийн хувьд...

Хүүхдүүд: Гаригууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манайх хамгийн найрсаг байх болно

Манай хөгжилтэй...

Хүүхдүүд: багийнхан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв бид сансарт гарахыг хүсч байвал

Тун удахгүй...

Хүүхдүүд: Нисье.

Нислэгийн хувьд бид сансрын хөлөг бүтээж, "Найрамдал" гэж нэрлэнэ. Сансрын хөлгийн хаалганы нэр юу вэ? (Сансрын хөлгийн хаалгыг бөгс гэж нэрлэдэг.)

Нүхээр дамжуулан бид хөлөг онгоцонд сууна.

Бид "Нэг нь бүхний төлөө, бүгд нэгний төлөө" нөхөрлөлийн дүрмийг давтдаг.

Бид тоолж эхэлдэг: "10, 9, ...., эхлэх"

Жингүйдэл . Бидний толгой ямар байна вэ? (хялбар); бидний гар, хөл ямар байдаг вэ? (уушиг); бидний бие ямархуу байдаг вэ? (Уушиг). (Гар, хөл, хүзүүний дасгалууд).

Өө, манай сансрын хөлөгт ямар нэг зүйл мөргөсөн үү? (Энэ бол солир).

Дэлхий дээр олон солир унах үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Солирын бороо).

Сансрын хөлөг дээрх цонхны нэр юу вэ? (Цооног).

Цонхоор харцгаая. Бид юу харж байна вэ? (Гариг, Нар, Сар, сүүлт од, астероид, солир, од).

Тэгээд бид нисэх үед би та нарт оньсого хэлье

Сансрын тухай оньсого

Харанхуйд асар том сүүл анивчуулж,

Хоосон зай дахь тод оддын дунд гүйж,

Тэр од биш, гариг ​​биш,

Орчлон ертөнцийн нууц...(Сүүлт од)

Гаригийн хэлтэрхий

Оддын дунд хаа нэгтээ яарч байна.

Тэрээр олон жилийн турш нисч, ниссэн,

Сансрын...(Солир)

Шөнө замыг гэрэлтүүлж,

Оддыг унтуулдаггүй.

Бүгд унтъя, түүнд унтах цаг алга,

Бидний хувьд тэнгэрт гэрэл байна... (Сар)

Цэнхэр гариг,

Хайрт минь, хонгор минь.

Тэр чинийх, тэр минийх,

Мөн үүнийг ... (Дэлхий) гэж нэрлэдэг.

Ёроолгүй далай, төгсгөлгүй далай,

Агааргүй, харанхуй, ер бусын,

Түүнд орчлон ертөнц, одод, сүүлт од амьдардаг,

Мөн амьдрах боломжтой, магадгүй гаригууд байдаг. (Зай)

Тэнгэрт шар өнгийн тойрог харагдаж байна

Мөн туяа нь утас шиг юм.

Дэлхий эргэн тойронд эргэдэг

Соронз шиг.

Би хөгширөөгүй ч гэсэн

Гэхдээ аль хэдийн эрдэмтэн -

Энэ бол тойрог биш, бөмбөг гэдгийг би мэднэ,

Хүчтэй халуун. (Нар)

Нартай хамт шөнө би өөрчлөгддөг

Тэгээд би тэнгэрт гэрэлтдэг.

Би зөөлөн туяа цацаж,

Мөнгө шиг.

Би шөнө дүүрэн байж чадна,

Эсвэл би хадуур хэрэглэж болно. (Сар)

Харанхуй тэнгэрт вандуй тарсан байна

Элсэн чихрийн үйрмэгээр хийсэн өнгөт карамель,

Зөвхөн өглөө болоход л

Бүх карамель гэнэт хайлах болно. (Одод)

Бид сансарт байна. Бид од, гаригуудаар хүрээлэгдсэн байдаг. Тэднийг жагсаацгаая!

Хурууны гимнастик "Нарны аймаг"

Бүх гаригууд дарааллаар

Бидний хэн нь ч нэрлэж болно:

Нэг - Мөнгөн ус,

Хоёр - Сугар,

Гурав - Дэлхий,

Дөрөв - Ангараг.

Тав - Бархасбадь,

Зургаан - Санчир гариг,

Долоон - Тэнгэрийн ван,

Түүний ард Далай ван байдаг.

Тэрээр дараалан найм дахь нь юм.

Тэгээд түүний дараа,

Мөн ес дэх гараг

Плутон гэж нэрлэдэг.

За, арав бол нар,

Гараг биш харин од

Тэр бидний төлөө гэрэлтдэг!

Манай хөлөг үл мэдэгдэх гариг ​​дээр ирсэн (тэд нүхээр гарч, харь гарагийн хүнтэй уулздаг).

Би: Сайн уу. Та ямар гаригаас ирсэн бэ?

А: Бид дэлхийн гаригаас ирсэн.

Би: Тэгэхээр та нар нутаг нэгтнүүд юм уу?

Хүүхдүүд: Нутгийнхан гэдэг бол нэг тосгон, нэг хот, бүс нутагт амьдардаг хүмүүс юм.Хэрвээ бид дэлхийгээс гаралтай бол бид дэлхийн хүмүүс юм.

Би: Би чамаас тусламж гуйж байна. Солонгийн буланд бүх өнгө холилдсон, хэрэв та солонгыг зөв барихгүй бол гамшиг тохиолдож магадгүй - миний гараг тойрог замаас унах болно.

Энэ хооронд Солонго булан руу явцгаая, би чамд гарагаа үзүүлье. (Тэд гарагийг тойрон алхдаг). Энд олон дамжуулалт байдаг. Та зам дээр зогсож байгаа ч түүн дээр ганц ширхэг өвс харагдахгүй. Миний гариг ​​дээр чулуугаар хийсэн олон уулс бий. Энд далай, далай байдаг, гэхдээ тэдгээрт ус огт байдаггүй.

Одоо бид солируудаас үүссэн тогоо руу ойртлоо. Энэ ямар гүн болохыг хараарай!

Би: Энд бид Солонго буланд ирлээ. Юу болсныг хар.

А: Мөн та солонгыг зөв барьж болох үгсийг бид мэднэ.

Д: Анчин хүн бүр гөрөөс хаана сууж байгааг мэдэхийг хүсдэг.

Нэг хүүхэд солонго босгож, хүүхдүүд улаан, улбар шар, шар, ногоон, хөх, индиго, ягаан гэсэн өнгийг нэрлэнэ.

Би: Дэлхийн хүмүүс, тусалсанд баярлалаа.

Миний гараг оршин тогтнох болно гэдэгт итгэлтэй байна. Миний гаригт таалагдаж байна уу?

Д: Тийм ээ, гэхдээ дэлхий дээр бүх зүйл амьд байгаа тул энэ нь дээр.

Асуулт: Мөн танай гариг ​​дээр агаар байхгүй - гариг ​​агааргүй.

Усгүй - усгүй.

Хүмүүс байхгүй - амьгүй.

Баяр баясгалангүй - баяр баясгалангүй.

Би: Баярлалаа, дэлхийн хүмүүс ээ, би чамайг байнга санаж байх болно. Гэхдээ би чиний үзэсгэлэнт гараг дэлхийг хэзээ ч харахгүй болохоор маш их гунигтай байна.

Асуулт: Харь гаригт дэлхийн бөмбөрцөг бэлэглэе - манай дэлхийн загвар. Тэгээд бид дэлхий рүү буцах хэрэгтэй. (Тэд баяртай гэж хэлдэг. Тэд сансрын хөлөг рүү явдаг. Тэд нүхээр дамжин хөлөг онгоцонд ордог).

Тооцоолол эхэлнэ: "10.9,..., эхлэх"

Манай хөлөг газар руу нисч байна.

Дэлхий рүү нисч байхдаа Нарны тухай ярилцъя. Тэмдгүүд бидэнд туслах болно.

Нарны бэлгэдлийг ашигласан түүх.

Нар:

Од эсвэл гариг? (од)

Энэ нь том эсвэл жижиг хэмжээтэй юу? (том)

Энэ нь дугуй эсвэл дөрвөлжин хэлбэртэй юу? (дугуй)

Гэрэл тод эсвэл бүдэг байна уу? (тод)

Температурын хувьд халуун эсвэл хүйтэн байна уу? (халуун)

Дэлхийтэй ойрхон эсвэл хол уу? (алсын)

Залуус аа, Нар бол маш тод од юм. Алсын хараагаа хадгалахын тулд бид харанхуй хамгаалалтын шилгүйгээр нар руу удаан харахгүй. Энэ бол маш хортой. Сандалны дэргэд зогс. Нүдэнд дулаахан, тайвшруулах массаж хийцгээе.

Нүдний ядаргаа тайлах массаж

Бид алгаа хамтдаа үрнэ

Нунтаглая, нунтаглацгаая

Тэгээд бид үүнийг нүд рүүгээ дарна,

Үүнийг болгоомжтой дарцгаая.

Бид таны нүдийг дулаацуулах болно.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав -

Таны нүд амрах болно!

Одоо бид сансрын хөлгийн дугуй цонхоор зоригтой харж болно. Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ, санаж байна уу? (люмин)

Бид юу харж байна вэ? (Дэлхий - бидний хайртай гараг)

Бидний нөхөрлөлийн ачаар бид харь гаригийнханд тусалж чадсан. Алгадаа нэгдэцгээе, тэгвэл нөхөрлөл хэд дахин нэмэгдэж, амьд гинжин хэлхээгээр нэг нэгнээсээ нөгөөд шилжих болно. Ингэж л гар гараасаа хөтлөлцөн манай гаригийн өнцөг булан бүрт байгаа хүмүүс дэлхий дээрх энх тайван, байгалийг бүх гоо үзэсгэлэнгээр нь хадгалах боломжтой болно. Ингээд бид дэлхий дээр ирлээ. (Хүүхдүүд хөлөг онгоцноос гарч хагас тойрогт сууна.)

Дэлхий бол бидний нийтлэг гэр юм.

Одоо энэ тухай танд хэлье!

Мөн дахин энэ нь бидэнд ашигтай байх болно

"Туслагч ширээ"!

Мнемоник хүснэгтэд үндэслэсэн түүхийг эмхэтгэх ("гинж дагуу")

"Дэлхий гариг. Энэ нь бөмбөг хэлбэртэй байдаг. Дэлхий том, гэхдээ нар түүнээс ч том. Дэлхий өнгөлөг. Гол мөрөн, нуур, далай, далай байдаг тул цэнхэр өнгөтэй. Браун бол газар: газар, элсэрхэг цөл, уулс. Ногоон бол ургамал: мод, бут сөөг, ургамал. Цагаан өнгө бол дэлхийг хөнжил мэт бүрхсэн үүлс юм. Дэлхий дээр амьдрал байдаг: хүмүүс, амьтан, ургамал!

Манай гараг бүх гарагуудаас хамгийн үзэсгэлэнтэй нь юм. Дэлхий дээрх бүх амьд амьтан: хүмүүс, ургамал, амьтан."

Бидний хамгаалах ёстой гайхамшигт Дэлхий гариг ​​дээр төрж, амьдрах боломж бидэнд олдсон нь ямар их адислал вэ! Ю.А ниссэнийхээ дараа дэлхийн бүх хүмүүсээс энэ талаар асуув. Гагарин:

“Хиймэл дагуулын хөлөг онгоцоор дэлхийг тойрон нисэж байхдаа манай гараг ямар үзэсгэлэнтэй болохыг олж харсан. Ард түмэн ээ, энэ гоо сайхныг устгаж биш, хадгалж, өсгөцгөөе!"

Биднийг сансар огторгуйн гайхамшигт ертөнцийг нээж өгсөн эрдэмтэд, зохион бүтээгчид, сансрын нисгэгчиддээ баярлалаа. Үүнд олон нууц, нууцлаг зүйлс байсаар байгаа бөгөөд та насанд хүрсэн хойноо үүнийг илчлэх боломжтой болно.

Дэлхий бидэнд өгсөн

Сайн зүйл зөндөө байна

Тэр санаа зовсон байдалтай хүлээж байна,

Ингэснээр бид түүнийг аварч чадна.

Тэр дэлхийн бүх хүмүүст зориулагдсан -

Ганц ээж

Тэгээд бид өөрсдийн хүүхдүүд

Эх дэлхийгээс.

Үүнийг өөрийн ирмэг дээр тавь,

Үүнийг манай газар дээгүүр явуул

Тэд бүдгэрэхгүй цэцэглэдэг

Хаврын цэцэрлэгүүд.

Эх дэлхийгээ тэвэрцгээе,

Ээжийгээ тэврэх шиг

Мөн бид чамайг ээж шиг хамгаалах болно,

Уй гашуу, золгүй байдлаас!

Өнөөдөр та бид хоёр сансарт сэтгэл хөдөлгөм, боловсролын том аялал хийж, сансар огторгуйн талаар олон сонирхолтой зүйлийг сурлаа.

Зорилтот: Хүүхдийн орон зайн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх;хүүхдийн танин мэдэхүйн болон оюуны чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

  • сансар огторгуй, нарны аймгийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэхэд хувь нэмэр оруулах;
  • үүн дээр зөвхөн амьдрал байдаг тул манай гарагийн өвөрмөц байдлын талаархи ойлголтод хүргэх;
  • Амьдралд шаардлагатай бүх зүйлээр хангадаг сансрын гайхамшиг болох эх дэлхийгээ хүндлэх, хайрлах, мөн манай гарагийн түүх, дотоодын эрдэмтэн, зохион бүтээгч, сансрын нисгэгчдийн ололт амжилтаар бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Зохион байгуулалтын мөч

Хүүхдүүд нөхөрсөг тойрогт суув ...

Залуус аа, бид Сансрын нисгэгчдийн төвд аялах урилга хүлээн авлаа. Та сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу? Сансрын нисгэгч болохын тулд та зөвхөн хүчтэй, зоригтой, тэсвэр тэвчээртэй байхаас гадна оюун ухааны хувьд хөгжсөн байх ёстой. Энэ аялалыг хийхийн тулд бид хэд хэдэн даалгаврыг биелүүлэх хэрэгтэй. Та надтай санал нийлж байна уу?

Бид бэлдэж, тухтай суугаад нүдээ аниад, цаг тоолж эхлэв.

10.9,...Эхлэх!

Тиймээс эхний даалгавар "Бие халаалт"

(Сансрын нисгэгчдийн өдөр)

(1961 оны 4-р сарын 12-нд манай Оросын сансрын нисгэгч сансарт анхны нислэгээ хийсэн).

- Энэ хэн болохыг та мэдэх үү?

(Ю.А. Гагарин)

-Та ямар алдартай сансрын нисэгчийг мэдэх вэ?

(В. Терешкова бол анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч. Алексей Леонов бол сансарт гарсан анхны сансрын нисгэгч).

-Оросын сансрын нисгэгчдийг хэн гэдэг вэ?

(К. Циолковский)

— Анх хиймэл дагуул хөөргөж, пуужин бүтээсэн хүн хэн бэ?

(С.П. Королев)

Хоёрдахь даалгавар "Таавар"

(танилцуулга)

Гурав дахь даалгавар "Үг бүтээх"

Пуужин хөөргөхөд үгс хоёр хуваагдав. Үг үүсгэхийн тулд та хагасыг хооронд нь холбох хэрэгтэй.

(хиймэл дагуул - ник, телес - цагдаа, дэлхий - ла, лу - на, нар - цэ, одод - тийм)

Дөрөв дэх даалгавар (4 нэмэлт) - логик сэтгэлгээ

Нар, Сугар, Дэлхий, Африк

пуужин, хиймэл дагуул, завь, сарны ровер

сүүлт од, од, солир, бөмбөрцөг

Гагарин, Терешкова, Леонов, Бианки

Сугар, Ангараг, Бархасбадь, Урса Мажор

"Пуужин" динамик түр зогсолт

Одоо бид та нартай хамт байна, хүүхдүүд ээ,

Бид пуужингаар нисч байна.

Хөлийн хуруун дээр бос,

Тэгээд гараа доошлуул.

1,2,3, сунгах,

Энд пуужин нисч байна!

Тав дахь даалгавар "Танин мэдэхүй"

Нэр нь юу вэ асар том хэмжээтэй галт хийн бөмбөг.

Зурган дээрх хариултууд. (Нар)

— Манай од болох Нарны эргэн тойронд нарны аймгийн нэг хэсэг болох 9 гараг байдаг.

- Гаригуудыг одноос юугаараа ялгаатай гэж та бодож байна вэ?

(Гаригууд тойрог замд хөдөлдөг ба одод байнгын байртай байдаг).

-Та ямар гаригийг мэдэх вэ?

Мөнгөн ус бол наранд хамгийн ойр байдаг гариг ​​юм. Чулуулаг байна.

Сугар гариг ​​нь үүлний зузаан давхаргаар бүрхэгдсэн байдаг. Энэ бол хамгийн тод гариг ​​юм.

Дэлхий ус, хүчилтөрөгч, ургамал, амьтдыг агуулдаг.

Ангараг нь 4 улиралтай бөгөөд улаан элсэнд хучигдсан байдаг.

Бархасбадь бол нарны аймгийн хамгийн том гараг юм. Бүх гаригууд үүн дээр багтах боломжтой.

Санчир гариг ​​нь шингэн ба хийнээс тогтдог. Бөгжөөрөө алдартай.

Тэнгэрийн ван бол "худлаа" гараг юм.

Далай ван нь хүйтэн, цэнхэр өнгөтэй. Дэлхий дээрх хамгийн хүчтэй салхи.

Плутон бол хамгийн хол гариг ​​юм.

(Нарны аймгийн зураг)

Зургаа дахь даалгавар "Өгүүлбэр зохиох" - ярианы дүрмийн бүтэц дээр ажиллах

хөлөг онгоц, дээр, нисдэг, орон зай, сар

бид, дэлхий, амьдардаг, гариг, дээр

есөн, эргэн тойронд, эргэдэг, нар, гаригууд

Бидний аялал өндөрлөлөө. Одоо бид цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. (10.9 тоолол...)

Та сансрын нисгэгчдийн сургалтын эхний шатыг амжилттай дүүргэлээ.

Та ямар ажил хийх дуртай байсан бэ?

(хүүхдийн хариулт)

Сайн хийлээ! слайд дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ольга Валерьевна Колдова, Самара, MBDOU №12.
Зорилтот. Хүүхдүүдийн сансрын талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, "Сансар огторгуй" сэдвээр танин мэдэхүйн сонирхол, үгсийн санг идэвхжүүлэх. Сэтгэн бодох чадвар, төсөөлөл, уран зөгнөл, бүтээлч, моторт үйл ажиллагааг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийг хамтарсан хайлтын үйл ажиллагаанд оролцох, янз бүрийн сэдэвчилсэн хуйвалдааныг нэг тоглоомын талбайд нэгтгэх чадварыг урамшуулан дэмж.
Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: танин мэдэхүй, харилцаа холбоо, нийгэмшүүлэх, хөгжим.
Урьдчилсан ажил: сансрын тухай нэвтэрхий толь унших. Анхны сансрын нисгэгч, сансарт байсан амьтад, од гариг, орчлон ертөнцийн тухай яриа. Шүлэг сурах.
Хичээлийн материал, тоног төхөөрөмж: үзүүлэх материал (сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн тухай слайд, хүүхдийн зураг), нарны аймгийн загвар. Хөгжмийн дагалдан: Ю.Антонов “Байшингийн ойролцоох өвс”; VIA "Zodiac".
Ахиц дэвшил.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид сансрын тухай үргэлжлүүлэн ярих болно.

Орон зай гэж юу болохыг хүн бүр мэддэг. Сансар бол орчлон ертөнцтэй адил юм. Энэ бол бидний дэлхийг тойрон хардаг орон зай бөгөөд үүнээс бүх селестиел биетүүд, янз бүрийн бөөмс, цацраг туяа байдаг. Нарыг тойрон эргэдэг нарийхан гаригийн систем, сүүлт сүүлт од, солирууд - энэ бүхэн бол орон зай юм.
Хүмүүс үргэлж мэдэхийг хүсдэг байсан, өөр гариг ​​дээр амьдрал байдаг уу? Хэрэв байгаа бол тэнд хэн амьдардаг вэ? Гэхдээ үүнийг мэдэхийн тулд та гаригууд руу нисэх хэрэгтэй. Одоо бид яаж сансарт нисэх вэ?
Хүүхдүүд: Пуужин дээр.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхамшигт эрдэмтэн Константин Эдуардович Циолковский пуужингийн онолыг боловсруулж, түүний бүтэц, хэрхэн хөдлөх талаар бодож үзсэн. Зөвхөн олон жилийн дараа өөр нэг зохион бүтээгч эрдэмтэн Сергей Павлович Королев Циолковскийн онолыг ашиглан пуужин, анхны сансрын хиймэл дагуулыг бүтээж чаджээ. Сансарт ниссэн анхны нохой бол Белка, Стрелка нар юм. Тэднийг амжилттай газардсаны дараа л 1961 оны 4-р сарын 12-нд Юрий Алексеевич Гагарин хэмээх хүн сансарт хөөрч анхны сансрын нисгэгч болжээ. Тэр цагаас хойш 4-р сарын 12-ны өдрийг манай улс сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэж байна.
Сансрын нисэгчид хоёр дахь гэртэй болсон - сансарт. Сансрын байшин бол онцгой юм. Үүнийг тойрог замын станц гэж нэрлэдэг. Энд сансрын нисэгчид ажиллаж амьдардаг. Сансрын байшин нь далавчаа дэлгэн дэлхийн дээгүүр нисдэг асар том шувуу шиг харагдаж байна. Гэхдээ нисэхэд далавч хэрэггүй - тэдгээр нь "гэрийн цахилгаан станц" юм. Гялалзсан ялтсууд нарны цацрагийг цуглуулж цахилгаан гүйдэл болгон хувиргадаг бөгөөд энэ нь шинжлэх ухааны бүх багаж хэрэгслийг тэжээж, гэрэлтүүлж, халаадаг.
Манай хотод сансар судлалын их сургууль байдаг бөгөөд тэнд эрдэмтэд, оюутнууд шинэ пуужин бүтээж байна. Бас том "Прогресс" үйлдвэр. Тус үйлдвэр нь пуужин бүтээж, түүнд зориулж хөдөлгүүр угсардаг. Манай Самара хотыг тус улсын сансрын нийслэл гэж үздэг.
Одоо нүдээ аниад, та бид хоёр сансарын аялалд явж байна гэж төсөөлөөд үз дээ (чимээгүй, тайван хөгжим сонсогдоно) - Та төсөөлж байна уу? Сансрын нисгэгчид ямар байх ёстой вэ? Одоо залуус бидэнд хэлэх болно.
Хүүхдүүд:
Уншигч 1: Тэр бол бүх залууст үлгэр дууриал юм.
Тэд түүнийг баатар гэж дууддаг.
Сансрын нисгэгч бардам өмсдөг
Энэ бол гарчиг юм.
Сансрын нисгэгч болохын тулд
Бид шаргуу ажиллах хэрэгтэй:
Өдрийг дасгал хөдөлгөөнөөр эхлүүлж,
Сайн сур.

Уншигч 2: Мөн эмчид үзүүлээрэй -
Энд шалгалт хатуу байна.
Сул дорой нь үүнийг даван туулж чадахгүй
Одтой замууд.
Тэд үүнийг хөлөг онгоцонд авч болно
Зөвхөн хүчтэй, авхаалжтай хүмүүс.
Тэгээд л боломжгүй юм
Энд сургалт байхгүй.

Уншигч 3: Гипербарик камер, усан сан,
Бид жингүйдсээр байгаа газар ...
Энэ нь бүх сансрын нисгэгчдэд зориулагдсан юм
Сайн мэддэг.
Энд тойруулалтын бүхээг байна
Энэ нь эргэн тойрон болон эргэн тойронд эргэлддэг.
Харвасан сум биш, зүгээр л араатан
Энэ центрифуг.

Уншигч 4: Ирэх зүйл их байна
Янз бүрийн туршилтууд.
Сансарт нисэх хүн
Би тэднээр дамжин өнгөрөх ёстой.
Тэр ямар ч мэргэжилтэй
Нууцыг мэдэх ёстой -
Эцсийн эцэст, ийм өндөрт
Зөвлөгөө бүү асуу.

Уншигч 5: Бид хүүхдүүд хэвээрээ
Гэхдээ хүссэн цаг ирэх болно -
Сансрын пуужин дээр
Хамтдаа Ангараг руу нисцгээе!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нислэгийн үеэр сансрын нисэгчид сансрын тусгай дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой. Эдгээр дүрэм юу вэ?
Хүүхдүүд:
1. Сансрын нисгэгч, битгий мартаарай
Та орчлонд хүрэх замдаа байна.

2. Бидний гол дүрэм бол
Аливаа захиалгыг гүйцэтгэнэ.
3. Та сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу?
Маш их зүйлийг мэддэг байх ёстой.
4. Сансрын аливаа маршрут
Ажилд дуртай хүмүүст нээлттэй.
5. Зөвхөн нөхөрсөг оддын хөлөг онгоцууд
Нислэгт авч явах боломжтой.
6. Уйтгартай, гунигтай, ууртай
Бид үүнийг тойрог замд оруулахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сансрын нисгэгчид маш их зүйлийг мэддэг байх ёстой. Одоо бид таныг хэр ихийг мэдэхийг харах болно. Би асуулт асуух болно, та тэдэнд хариулах болно.
1. Орон зай гэж юу гэсэн үг вэ? - Дэлхийг тойрсон бүх селестиел биетүүд бүхий орон зай.
2. Дэлхийн анхны сансрын нисгэгч ямар нэртэй байсан бэ? - Юрий Алексеевич Гагарин.
3. Манай улс сансрын нисгэгчдийн өдрийг хэзээ тэмдэглэдэг вэ? - Дөрөвдүгээр сарын 12.
4. Сансрын нисгэгчдийн байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ? - тойрог замын станц.
5. Энэ нь яагаад хэрэгтэй вэ? -Тэнд сансрын нисгэгчид ажиллаж амьдардаг.
6. Сансрын байшин ямар байдаг вэ? - асар том шувуу дээр.
7. Тэдний сансарт нисч буй онгоцны нэр юу вэ? - Сансрын хөлөг.
8. Дэлхий дээр бий болсон хамгийн хурдан тээврийн хэрэгсэл? - Пуужин.
9. Сансрын нисгэгчийн хувцасны нэр юу вэ? - Сансрын хувцас.
10. Амьтан, одны аль алиныг нь юу гэж нэрлэдэг вэ? - Урса.
11. Сансраас хамгийн түрүүнд буцаж ирсэн нохдын нэр хэн бэ? - Белка, Стрелка.
12. Та ямар гаригуудыг мэдэх вэ? - Мөнгөн ус, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Тэнгэрийн ван, Санчир, Далай ван, Плутон.
13. Орчлон ертөнцийн хамгийн том, хамгийн халуухан од? - Нар.
14. Самара дахь пуужин угсардаг үйлдвэрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? - "Дэвшил".
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, тэд бүх асуултанд хариулсан. Сансрын нисгэгчдэд тусгай сансрын хувцас хэрэгтэй - скафандр. Энэ нь хүний ​​биеийг хамгаалж, амьсгалах боломжийг олгодог. Төсөөлөөд, одоо бас скафандр өмсцгөөе.
Биеийн тамирын хичээл - "Сансрын нисэгчийн сансрын хувцас" тоглоом.
(Хөгжмийн дуу чимээ)
- Сансрын нисгэгчид толгой дээрээ дуулга өмсдөг (толгойгоо хазайлгах, эргүүлэх).
- Комбинзон нь биед эвтэйхэн, хөдөлгөөнд саад болохгүй (биеийн эргэлт, хазайлт) байх ёстой.
- Гараа бээлийээр хамгаална (гараа эргүүлэх, гараа шахах, суллах).
- Маш зузаан ултай сансрын нисгэгч гутал (байрандаа алхах, үсрэх).
- Мөрний ард нуруун дээр чухал төхөөрөмж, агаарын цилиндр бүхий үүргэвч байдаг (мөрөө өргөж, буулгах, амьсгалах, амьсгалах)
Сурган хүмүүжүүлэгч: За, бид нисэхэд бараг бэлэн байна. Гэхдээ сансарт нисэхийн тулд бидэнд пуужин хэрэгтэй. Одоо цуглуулъя.
Хүүхдүүд картонон геометрийн дүрсээс ватман цаасан дээр пуужин угсардаг. Тэд гэрэл зургуудаа дугуйлан (цоорхой) (хөгжмийн жүжиг) болгон наадаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай пуужин бэлэн боллоо. Юу авснаа харуул. Та үүнийг ямар геометрийн дүрсээс угсарсан бэ?
Хүүхдүүд: Тэгш өнцөгт, тойрог, гурвалжин, трапец.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бүх зүйл нисэхэд бэлэн боллоо. Тооллогоо эхэлцгээе.
Хүүхдүүд: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0 - эхэл! (хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд зугтдаг).