Бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд оптик дисграфи засах дасгалууд. Оптик дисграфийн залруулга хийх хичээлийн тэмдэглэл Дисграфийн талаархи хичээлийн тэмдэглэл

Сэдэв:

Зорилго:

Хүүхдүүдэд үсгүүдийн харааны дүрсийг ялгахыг заах, ялангуяа I - U;
. харааны-орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх;
. дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх;
. хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвар;
. хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс суудлынхаа ойролцоо зогсохыг хүсч, сандал дээр суухаасаа өмнө "Би" үсэг агуулсан нэрийг санаж, нэрлэхийг зөвлөж байна.
(Инна, Ира, Илья, Игорь, Кира, Лиза, Мила, Вика, Дима, Никита)
Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг хичээлийн баатрууд болох охид Улея, Ира нартай танилцуулдаг. Хүүхдүүд нэрийнхээ эхний үсгийг тодруулахыг хүсдэг. (БИ ЧАМАЙГ)
Хичээлийн сэдвийг тодорхойлсон.

II. Үндсэн үе шат

Хэл ярианы эмч "U" ба "I" үсгүүдийн элементүүдийн дүрсийг самбар дээр байрлуулж, тэдгээрээс элементүүдийн үсгийг нэгтгэхийг хүсч, үсгүүдийн ижил төстэй байдал, ялгааг хайж олдог.


Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг "I" ба "U" үсгийг тодруулж, дэвтэр дээрээ хичээлийн баатруудын нэрийг бичихийг урьж байна.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд хичээлийн үсгийн тэмдэглэгээг танилцуулдаг. "U" нь урвуу гурвалжин, "I" нь тойрог юм.
Хэл ярианы эмч самбар дээр гурвалжин, дугуй дүрс бүхий карт тавьж, хүүхдүүдээс дэвтэртээ харгалзах үсгүүдийг бичихийг хүснэ. Гурвалжны оронд "U", тойргийн оронд "Би".


Дараагийн даалгаврыг гүйцэтгэхийн өмнө хүүхдүүдийн анхаарлыг дахин "I" ба "U" үсгийн ялгаан дээр төвлөрүүлдэг. "U" нь доод талдаа урт "сүүлтэй", "I" нь хажууд нь жижиг сүүлтэй. Хүүхдүүдээс самбар дээрх үгсийг задлахыг хүснэ. Хэрэв одны тэмдэг доор байвал "U", хажууд нь байвал "Би" гэж бичих хэрэгтэй.



(сум, онигоо, эмгэн хумс, гудамж, гар, тахиа)

Хэл ярианы эмч самбар дээр хоосон зай бүхий карт тавьж, хүүхдүүдийг одны оронд аль үсэг оруулахыг бие даан тодорхойлохыг урьж байна.

(Тойрог, хашгирах, хөвсгөр, навч, чих, зүү)

Хүүхдүүдээс дэвтэрээ 3 баганад хуваахыг хүснэ. Эхний баганад "U" үсэгтэй үгс, хоёр дахь баганад "I" үсэгтэй үгс, гуравдугаарт "I", "U" үсэг агуулсан үгс байх болно.

(Эхний багана - сонгино, азарган тахиа, ялаа; хоёр дахь багана - зүү, утас, навч, ном; гурав дахь багана - эмгэн хумс, тахиа, маргад, лонх)

III. Хичээлийн хураангуй

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс багана бүрт нэг үг нэмэхийг хүсдэг.

ШАТ 2. ГОЛ ХЭСЭГ.

Хэрэв үг тодорхойгүй байвал

Хэрэв би яаж бичихээ мэдэхгүй бол,

Өөр гарц байхгүй -

Би энэ номыг нээж байна.

Энд бүх зүйл тодорхой, бүх зүйл үнэн ...

Тэр ямар ном вэ? Ямар гайхамшиг вэ!

Үгүй ээ, энэ нь эртний үед ч гэсэн гайхмаар зүйл биш юм

Тэрийг нь эмхэтгэсэн... (толь бичиг)

Өнөөдөр бид янз бүрийн сэдвээр үргэлжлүүлэн ярих болно

толь бичиг, толь бичгийн үгс. Энэ нь юу болохыг санацгаая үгсийн сангийн үгс? Та ямар толь бичгүүдийг аль хэдийн мэддэг болсон бэ?

Өнөөдөр би этимологийн толь бичгийн талаар танд хэлэх болно.

Этимологийн толь бичигт үгийн гарал үүсэл, анхны утгын талаар өгүүлдэг. Үгийн түүхийг эргэн харах нь орчин үеийн зөв бичгийн дүрмийг ойлгох боломжийг бидэнд олгодог. Жишээ нь: Бөөрөлзгөнө - нэр нь жижиг хэсгүүдээс бүрдсэн жимсний жимсний шинж чанарт үндэслэсэн байв. БӨӨРӨГДӨЛ гэдэг үг нь ЖИЖИГ гэдэг үгнээс гаралтай

Самбар дээр бичих.

Бөөрөлзгөнө - жижиг - "жижиг хэсгүүдээс бүрдэх"

Оньсого тааварлаарай.

Энэ нарийн хайрцагт
Та харандаа олох болно
Үзэг, хясаа, цаасны хавчаар, товчлуур,
Сэтгэлийн төлөө юу ч.

Энэ үг хэрхэн үүссэнийг доош нь доош нь уншина уу.

Оньсого тааварлаарай.

Сургуульд хариуцах хүн байхгүй,

Тэр өөрийн гэсэн албан газартай.

Тэр бүх оюутнуудыг мэддэг

Тусалж, шийтгэхэд бэлэн байна.

Үг үсгийн толь бичгээс олоорой.

Үгсийг зөв бичих. Үг болгон алга таших. Үүнийг толь бичигт бичээрэй. Хажууд нь үгийн хээг бичээд давамгай бус гараар эгшгийг бич.

Тоглоом: Нисэх

Хэл ярианы эмч энэ үгийн гарал үүслийг тайлбарладаг.

PORTFOLIO гэдэг үг орос хэлэнд франц хэлнээс орж ирсэн. PORT-тээвэр

FEL жагсаалт

Цүнх - "бичиг баримт, бичиг баримтаа авч явдаг зүйл"

Хэл ярианы эмч энэ үгийг самбар дээр бичдэг. БРИФФЕКС

Үг үсгээр хэлээрэй. Онцлон хэлэх.

"Нүд аних" гэдэг үгийг зөв бичих. Нүдээ аниад энэ үгийг номонд бичсэнийг төсөөлөөд үз дээ. Намайг нүдээ анивчих

"аюултай захидал" Аль үсэг анивчдаг вэ?

Үг хэллэгээр өгүүлбэр зохио. Үгийн хуудас тарааж байна.

Би цүнхээ, би харандааны хайрцагаа хийлээ.

(Би харандааны хайрцгийг цүнхэндээ хийсэн.)

Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

Өгүүлбэрийн тоймыг давамгай бус гараар эгшгийг ашиглан бич.

Физик минут.

Гараа эргүүлэх (Зүүн гараа урагшаа - баруун гараа буцааж) ба эсрэгээр.

Хөндлөн тохой өвдөгний хөдөлгөөн

Өсгийтэй гарны хөндлөн хөдөлгөөн

Хэрэв үг 3 үсэгтэй бол суугаад гараа өргөх хэрэгтэй

дээш 3 үсэг биш, харин их эсвэл бага.

Үг: сонгино, сар, жүүс, нар, хорт хавдар, намуу, алхам, үслэг цув.

Бөмбөг тоглоомууд:

Эсрэг үгс (антоним)

Араб бичиг (унтах, ток, ам, шөл)

Бид ой руу явж байна, бид хайрцагт OK гэж төгссөн үгсийг бичиж байна.

Тоглоом: Захиа бич (Гурав дахь)

Онцлох байр суурь. Аюултай газар сонгох.

Энэ үгийн сүүлчийн үсэг юу вэ?

Тоглоом: T үсэгний тааварыг шийд

Тоглоом: Шидэт цүнх (Үг хэллэг)

Цээжээр мэдэх нь маш сайн сурах явдал юм.

Хамар дээр нь зүүгээрэй - үүнийг үүрд мөнхөд санаж байгаарай.

Толгойгоо үүлэн дунд байлгах нь хэн юу мэдэхийг мөрөөдөж, төсөөлөх явдал юм.

Толгой дохих нь унтсан гэсэн үг.

Үндсэн зүйлээс эхэл - (Az нь эхний үсгийн нэр юм Славян цагаан толгой) өөрөөр хэлбэл, үндсэн зүйлээс, хамгийн энгийнээс эхэлнэ.

в) хэллэгээр;

г) өгүүлбэр, текстээр.

гийгүүлэгчийн ялгаа:

а) тусгаарлагдсан;

б) үе ба үгээр;

в) хэллэгээр;

г) өгүүлбэр, текстээр.

Энэ үе шатны ажлыг сургалтын бүх хугацаанд гүйцэтгэдэг. Асаалттай энэ үе шатандУг ажил нь 1-2-р цомогт урд талын болон ганцаарчилсан хичээлүүдийг зааж өгсөн.

4-р шат. Финал .

Зорилго, зорилтууд

Олж авсан ур чадвараа нэгтгэх.

Олж авсан мэдлэгээ бусад үйл ажиллагаанд шилжүүлэх.

Энэ үе шатны ажлыг сургалтын төгсгөлд гүйцэтгэдэг.

Багшийн тав тухыг хангах үүднээс хамгийн олон удаа холилдсон бүх үсгийг хүснэгтэд үзүүлэв.

Оптик дисграфийн залруулга хийх хичээлийн тэмдэглэл

Хичээл 1. Үсгийг ялгах о - а.

Даалгаврууд: хүүхдүүдэд үсгийг харьцуулахыг заах о - адизайнаар; эдгээр үсгийн үсгийн зөв бичгийн талаархи мэдлэгийг үе, үгээр нэгтгэх; o - үсгийг ялгахыг заах Аүе, үгээр; оптик-орон зайн үзэл баримтлалыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдийг пароним үгстэй танилцуулах; үгсийн санг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:үсэг өө(Ширээн дээр); үсгийн хүснэгтүүд (самбар дээр); үгийн загвар; кроссворд; бие даасан ажилд зориулсан картууд - "Тэмдэглэл", цомог 2.

Хичээлийн явц

I . Зохион байгуулалтын мөч

1. Хүснэгтийн танилцуулга.

Ярианы эмч: Үсгийн хүснэгтийг (самбар дээр байрлуулсан) харж, ижил төстэй хэв маягтай үсгүүдийг ол. Тэдгээрийг хосоор нь бич.

2. Загварын хувьд ижил төстэй үсгүүдийн харьцуулалт.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг (нэг нэгээр нь) бичсэн хос үсгүүдийг нэрлэж, бие биетэйгээ харьцуулахыг урьж байна.

II . Хичээлийн үндсэн хэсэг

1 . Загварын хувьд ижил төстэй үсгүүдийн харьцуулалт (даалгавар 1. х. 3*). Хэдэн үсгийг танилцуулж байнаО- А . Хичээлийн сэдвийг тэмдэглэж байна. Эгч нарын захидлын тухай үлгэр сонсож байна. Ярианы эмч: Эгчийн захидлын тухай түүхийг сонсоорой.

Боловсрол, шинжлэх ухаан, залуучуудын бодлогын яам

Транс-Байгаль нуурын нутаг дэвсгэр

Хүүхдэд зориулсан GOU - өнчин, хүүхдүүдэд,

эцэг эхийн асрамжгүй үлдсэн

"Борзинская тусгай (засах) дотуур байр

өнчин болон эцэг эхийн асрамжгүй үлдсэн хүүхдүүдэд;

-тай хөгжлийн бэрхшээлтэйэрүүл мэндийн VIII төрөл"

Оптик дисграфийн залруулга хийх хичээлийн хураангуй

VIII төрлийн тусгай (засах) сургуулийн 2-р ангид.

о – а.

ярианы эмчилгээний багш

Хамгийн өндөр мэргэшлийн ангилал

Адамова Юлия Петровна

2012

VIII төрлийн тусгай (засах) сургуулийн 2-р ангид оптик дисграфийн залруулга хийх хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: Оптикийн хувьд ижил төстэй үсгүүдийг ялгахо – а.

Зорилго: хүүхдүүдэд оптикийн хувьд ижил төстэй гараар бичсэн үсгийг ялгаж сургахо ба а.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  1. Үсгийн зөв бичгийн дүрмийг тодорхой болгоо ба а , ижил төстэй ба ялгааг тодорхойлох;
  2. [O] ба [A] авианы хэллэгийг тодруулах, авиа ба үсгийн хоорондын холбоог бэхжүүлэх;
  3. Сурагчдыг үсгүүдийг танихад сургао ба а тусгаарлагдсан бичгээр, үе, үгээр;
  4. Унших чадварыг сайжруулах;
  5. Үгийн эхэнд байгаа эгшгийг тодруулж сур.

Залруулах:

  1. Хүүхдийн логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  2. Харааны ойлголт, цаасан дээр жолоодох чадварыг хөгжүүлэх;
  3. Хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх;
  4. Массаж ашиглан хурууны моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  1. Оюутнуудад ангид идэвхтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
  2. Зорилгодоо хүрэх чадварыг хөгжүүл.

Тоног төхөөрөмж: зураг - үсгийн тэмдэго ба а ; том үсэгнүүд о ба а (том ба жижиг үсэг); бие даасан толь; дуу авианы шинж чанартай картууд - "эгшиг"; картууд - "амаа ангайсан" дууны тэмдэг - тойрог, "зууван"; о ба А үсгүүдийн стенил, өнгөт үзэгний багц; улаан харандаа; аквариумын загвар, үетэй загас; үг бичсэн алимтай алимны модны загварууд.

  1. Зохион байгуулах цаг.

Нэг, хоёр - толгой дээш,

Гурав, дөрвөн мөр өргөн,

Тав, зургаа - бүгд сууж,

Долоо, найм - анхаарлаа хандуулна уу!

  1. Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Ярианы эмч: Та оньсого таамаглаж байхдаа хичээлийн сэдвийг тодорхойлох боломжтой болно.

Гучин гурван дүү -

Бичсэн гоо үзэсгэлэн,

Нэг хуудсан дээр амьдардаг

Мөн тэд хаа сайгүй алдартай.

(захидал).

Ярианы эмч: "Тийм ээ, эдгээр нь үсэг юм. Өнөөдөр бид үсгийг ялгаж сурах болно. Хэрэв та шүлгийг анхааралтай сонсож, зургуудыг харвал бид ямар үсгийг ялгахыг олж мэдэх болно.

Энэ захидалд ямар ч өнцөг байхгүй

Тийм ч учраас тэр дугуй хэлбэртэй байдаг

Тэр өмнө нь маш дугуй байсан

Би өнхрөх боломжтой байсан.

Хүүхдүүд үүнд хариулдаг бид ярьж байнаО үсгийн тухай.

Хэл ярианы эмч нь О үсэгтэй зургийг харуулж байна.

Хэл ярианы эмч О үсэгтэй зургийг эргүүлнэ урвуу талүсэг нь дугуй болж хувирдаг.

Дараа нь ярианы эмч шүлгийг уншина:

Дугуйг хар

Мөн та О үсгийг харах болно.

Хэл ярианы эмч нь үсэг бүхий зургийг харуулж байнаА , сүлжсэн охин болж хувирав.

Энэ ямар охин бэ?

Алена охин.

Тэр охин сүлжихтэй

Ногоон туузтай.

Хүүхдүүд бид захидлын тухай ярьж байна гэж хариулдагА .

Яриа эмч: Тэгэхээр бид өнөөдөр хичээл дээр ямар үсгийг ялгах вэ?

Хүүхдүүд: Өнөөдөр ангид бид үсгүүдийг ялгах болноо ба а.

Хэл ярианы эмч самбар дээр зураг, тэмдэг өлгөдөг.

O үсэг нь дугуй юм. А үсэг нь сүлжсэн охин юм.

  1. Үсгийн зөв бичгийн дүрмийг тодруулахо ба а.

Гараар бичсэн захидлуудыг самбар дээр өлгөдөго ба а тэмдэг бүхий зургуудын доор байрлуулсан байна.

Ярианы эмч: "Эдгээр үсгийг анхааралтай ажигла. Тэд хэр төстэй вэ? Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд: Үсгүүд нь зууван хэлбэртэй гэдгээрээ төстэй. Мөн тэд захидалдаа ялгаатайА баруун талд нь дэгээ, үсэг байдагӨө тэр тэнд байхгүй.

4. [О], [А] авианы хэллэгийг тодруулж, үсэг авианы холбоог бэхжүүлэх.

Ярианы эмч: Залуус аа, бид О үсгээр ямар дууг тэмдэглэдэг вэ?

Оюутны хариулт: [O] дуу.

  1. Бие даасан толины өмнө дууны [O] илэрхийллийг тодруулах.

Сурагчид [O] дууг дуудаж, уруул нь зууван хэлбэртэй болохыг анхаарна уу. [O] - зууван хэлбэрийн дууны диаграммыг самбар дээр байрлуулсан.

Фонетик халаалт.

Самбар дээр шүд муутай хүүг дүрсэлсэн зураг гарч ирэхэд хүү "Өө - Өө - Өө" гэж ёолно.

  1. Дууны үеийг тодруулах [A].

Оюутнууд толинд харж, [A] дууг дуудаж, дууг дуудахдаа уруул нь ангайж, ам нь тойрог шиг харагдаж байгааг анхаарна уу. Сурагчдын анхаарлыг [A] дууны артикуляцийн хэв маягт татдаг - том тойрог.

Фонетик халаалт.

Самбар дээр хүүхэлдэйг сэгсэрч буй охины зураг харагдана. Бүгд нэгэн дуугаар хүүхэлдэйг "хачирдаг": "a - a - a - a - a - a - a".

Яриа эмч: За залуусаа, [О], [А] авиаг дуудахдаа ам нь ангайж, амнаас гардаг. агаарын тийрэлтэтЗамдаа ямар ч саад бэрхшээл тулгардаггүй тул бид эдгээр дууг хоолойгоороо хэлдэг. Ийм дуу чимээг бид юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Эгшиг.

Самбар дээр үсэг бүрийн хажууд "эгшиг" тэмдэг өлгөгдсөн байдаг.

Яриа эмч: Бид эгшиг авиаг ямар өнгөөр ​​ялгадаг вэ? (улаан).

Үсэг бүрийн хажууд байгаа самбарт улаан дугуй хавсаргасан байна.

  1. Цаасан дээр навигац хийх чадварыг сайжруулах.

Оюутнуудад дөрвөн цонхтой байшин санал болгож байна - хоёр нь нэгдүгээр давхарт, хоёр нь хоёрдугаарт. Цонх бүр дээр амьтны зураг байдаг.

Хэл ярианы эмч цонхыг нэг нэгээр нь онгойлгож, оюутнууд баатар амьдардаг орон сууцны хаягийг нэрлэнэ: баруун дээд байр, зүүн доод гэх мэт.

  1. Тусгаарлагдсан үсгүүдийг ялгахо ба а.

Стенилтэй ажиллах.

  1. Захидал бүхий стенилА.

Ярианы эмч: Залуус аа, өнөөдөр бид стенилтэй ажиллах болно. Стенилийг нарийвчлан авч үзье.

Баруун дээд буланд юу харагдаж байна вэ? (дугуй).

Зөв. Тойрог. Энэ тойрог нь бид А авиаг дуудахдаа амаа ангайж, дугуй хэлбэртэй болохыг харуулж байна.

Сагснаасаа дугуй хэлбэртэй stencil олж, үндсэн стенил дээр хавсаргана уу.

Бидэнд [A] дууны дуудлагын диаграмм байна.

Странерийн зүүн дээд буланд юу байгааг харж хэлээд надад хэлээрэй. (а үсэг).

Зөв. Энэ блок үсэг A - капитал ба жижиг. Үсгүүдийн тоймыг улаан харандаагаар зур.

Том ба жижиг А үсгийн stencils-ийг сагсанд хийж, үндсэн стенил дээр хавсаргаж, алга болсон нарийн ширийн зүйлийг дугуйл.

Одоо stencils-ийг гаргаж ав, бид үүссэн үсгүүдэд сүүдэрлэх болно дараагийн чиглэл. (Ярианы эмч нь сүүдэрлэх чиглэлийг харуулдаг; хүүхдүүд үүнийг улаан харандаа эсвэл үзэг ашиглан хийдэг).

Залуус аа, та stencil дунд жижиг цонхнуудыг харж байна. Эдгээр нүднүүдэд жижиг том a үсгээр бичнэ үү. (Сануулж байна: захидалА баруун талдаа зууван ба дэгээгээс бүрдэнэ).

Цонхнууд нь бидний стенил дээр долгионоор байрладаг. Дууг ээлжлэн дуулцгаая Мөн үүнтэй адил: доошоо чиглэсэн долгион - дуу чимээ нам гүм, дээш чиглэсэн долгион нь чанга сонсогддог. (Ярианы эмч дуулж, дараа нь хүүхэд тус бүр, дараа нь найрал дуугаар, тусламжийн долгионы дагуу хуруугаа гүйлгэнэ).

Залуус аа, оньсого сонсоорой.

Тэр улаан бөмбөг шиг харагдаж байна,

Зөвхөн тэр давхихад яардаггүй,

Бүтэн жилийн турш санаа зоволтгүй

Дулаан уур амьсгалтай газар ургадаг.

Энэ цитрус нь исгэлэн, чихэрлэг юм!

Яаралтай, хурдан хариулаарай!

Энэ нь ашигтай витамин агуулдаг -

Жимсийг ... гэж нэрлэдэг.

Энэ нь зөв - улбар шар. Тавиур дотроос улбар шар өнгийн загварыг олоод stencil дээр хавсаргана уу.

"Улбар шар" гэдэг үгийг анхааралтай сонсоорой, энэ үгийн эхний дуу нь юу вэ? ([A] дуу чимээ).

Зүүн доод буланд та улбар шар гэдэг үгийн диаграммыг харж, гурван цонхтой. Тэд үгийн эхлэл, дунд, төгсгөлийг заадаг. “Улбар шар” гэдэг үгийн [А] авиа хамгийн түрүүнд гардаг тул эхний нүдэнд улаан үзэг ашиглан үсгийг бичнэ үүА. Бид зууван бичдэг, баруун талд нь дэгээ байна.

Хавтасны баруун доод буланд та том А үсгийг харж байна - том ба жижиг үсэг, утсаар хатгамал. Том А үсэг дээр хуруугаа тавиад тэмдэглэлийн дэвтэрт бичиж байгаа мэт зуръя. Одоо хуруугаа жижиг А үсгийн дагуу гүйлгэе.

Хатгамал үсгүүдийн яг дээгүүр хараарай. Энд бид том ба жижиг үсгүүдийн stencils A. Тэдгээрийг улаан харандаагаар зур. Одоо тавиур дээрээс эдгээр үсгүүдийн загваруудыг олоод stencil дээр хавсаргаж, алга болсон дэлгэрэнгүй мэдээллийг дугуйл.

Биеийн тамирын минут.

Ярианы эмч: Өнөөдөр бид ямар үсгийг таньж сурч байна вэ? ( o – a).

А авиа их сонсогддог биеийн тамирын дасгал хийцгээе.

Өрөвтас газрын дээгүүр нисдэг

(гараараа даллах)

Өрөвтас нь мөчрүүдийг цуглуулдаг

(хел тавих),

Өрөвтас нь мөчрүүдийг цуглуулдаг

Түүнд тусал, хүүхдүүд.

Хэл ярианы эмч цагираг харуулж байна. Энэ юу вэ, залуусаа? (цагираг). Цагираг гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ? ([O] дуу чимээ). Цагираг ямар үсэг шиг харагддаг вэ? (О үсгээр эхэлсэн). О үсгээр тоглоцгооё. Оюутнууд хос болж, бие биедээ цагираг өнхрүүлэн, ярианы эмч шүлгийг уншина:

Зам дагуу биш, харин эргэн тойронд

Энэ нь эргэлдэж, ёолж байв.

Өө оохало, оохало,

Зам дагуу биш, харин эргэн тойронд.

  1. О үсэг бүхий стенил.

Яриа эмч: Залуус аа, баруун дээд буланд ямар дүрс байна вэ? (зууван).

Зөв зууван. Энэ тэмдэг нь [O] авиаг дуудах үед бидний уруул зууван хэлбэртэй болдог гэдгийг хэлдэг. Одоо тавиур дээрээ тохирох хэмжээтэй зууван загварыг олж, үндсэн стенил дээр хавсаргана уу. Үр дүн нь [O] дууны дуудлагын схем юм.

Хавтангийн зүүн дээд буланд хоёр зууван зүсэгдсэн байна. Тэдгээрийг улаан үзэгээр зур. Тавиуруудаас тохирох хэмжээтэй зууван хэлбэрийг олж, тэдгээрийг үндсэн хавтан руу оруулаад өөр зууван зур. Stencils-ийг ав. Бид ямар захидал авсан бэ? (О үсэг).

Тийм шүү, залуусаа, бид О үсэгтэй байна. Дараах чиглэлд сүүдэрлэж будцгаая. Хэл ярианы эмч дээж үзүүлж, хүүхдүүд үүнийг хийдэг.

Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Далавчгүй нисдэг

Хөлгүй гүйдэг

Энэ нь дарвуулгүйгээр хөвдөг.

Энэ юу вэ? (Үүл). Зөв. Тавиур дотроос үүлний загварыг олоод stencil дээр хавсаргана уу.

"Үүл" гэдэг үгэнд ямар авиа хамгийн түрүүнд ордог вэ? (О дуу).

Үүлний доор бид "үүл" гэсэн үгний диаграммтай байгаа бөгөөд [O] дуу хамгийн түрүүнд гарч ирснийг харуулъя, хайрцагт O үсгийг бичнэ үү.

О үсэг, хэвлэмэл болон том үсэг нь бараг адилхан бичигдсэн байдаг, зөвхөн дэвтэрт бид үүнийг өнцгөөр бичдэг.

* Тусгаарлагдсан үсэг бичих.

Зүүн доод буланд "Лабиринт" байдаг. "Лабиринт" гэж юу вэ? (Эдгээр нь төөрөгдүүлсэн хөдөлгөөнүүд). Одоо та бид төөрөлдүүлэхгүй байхыг хичээж, миний бичвэрийн дор байгаа нүднүүдэд үсгүүдийг зөв оруулах болно. Хэл ярианы эмч сурагчдад тусгаарлагдсан О, А үсгийг зааж өгдөг бөгөөд хүүхдүүд дунд нь хүрэх хүртэл хайрцагт бичдэг. Дараа нь тэд "төөрдөг байшин" -ыг урагш, хойшоо чиглэлд найрал дуугаар уншдаг.

  1. Хурууны массаж.

Оюутнуудад хуруундаа түрхэгч наасан далдуу модыг санал болгодог. Оюутнууд хуруугаараа түрхэгч дээр дарж, массаж хийдэг.

  1. Үе дэх О, А үсгийг ялгах.

Тоглоом "Аквариум".

"Аквариум"-д О, А үсэгтэй үеийг бичсэн загас байдаг бөгөөд залуус соронзон саваа ашиглан аквариумаас загас барьж, үеийг уншиж, загасыг О, А үсэгтэй хувин руу шиддэг. А.

  1. Үгэнд О, А үсгийг ялгах.
  1. Тоглоом "Алимны мод".

Тоног төхөөрөмж: даавуугаар оёж, дэгээгээр тоноглогдсон хоёр алимны мод; О, А үсэг бүхий үгсийг бичсэн, гогцоогоор тоноглогдсон картоноор хийсэн алим.

Ярианы эмч оюутнуудыг нэг нэгээр нь нэг алим авч, дээр нь бичсэн үгийг уншиж, зүүн алимны мод дээр О үсэг, баруун алимны мод дээр А үсэгтэй үгсийг байрлуулахыг урьж байна. үгэнд байгаа үсгүүдийн байршлыг тодорхойлох.

Үг: 1) А үсэгтэй: цэцэрлэгт хүрээлэн, харандаа, дусал, цасан шуурга, малгай, сав, салат, олс, хоолой.

  1. O үсэгтэй: ширээ, муур, намаг, сугалааны босго.
  1. Хичээлийг дүгнэж байна.

Өнөөдөр бид ямар үсгийг таньж сурсан бэ?

О болон А үсгүүдийн хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

О үсгээр бид ямар дууг төлөөлдөг вэ?

Бид ямар дууг А үсгээр төлөөлдөг вэ?

Эдгээр дуу чимээг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Яриа эмч: Дараагийн хичээлээр бид үг, өгүүлбэр, текстийн О, А үсгийг үргэлжлүүлэн ялгах болно. Яарах хэрэггүй, бүх даалгавраа сайтар бодож, зөв ​​хийцгээе, тэгвэл бидний бичвэр бичиг үсэгтэй болж, дэвтэр дээрх дүн сайн байх болно.

Stencils-ийг бүх үсгээр хийж болно. Үсгийн stencils ашиглах ярианы эмчилгээний ангиудянз бүрийн ур чадвар, үйл явцыг хөгжүүлэх боломжийг танд олгоно:

  1. Хүүхэд үсгийн зураас, үе мөчний хэв маягийг мөрддөг бөгөөд ингэснээр түүний график дүрсийг санаж, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлдэг. Артикулум - графем - кинемийн хоорондох холбоо тогтоогдсон. Дугуйлсан үсгийг өгөгдсөн чиглэлд сүүдэрлэж эсвэл өнгөөр ​​будаж болно.
  1. Хүүхэд зөвхөн stencil-тэй ажиллахаас гадна stencil-д оруулах зориулалттай үсгийн загвартай ажиллах боломжтой. Оюутнууд захидлыг гараараа шалгадаг бөгөөд энэ нь харааны мэдрэмж муудсан тохиолдолд түүний график дүрсийг санах боломжийг олгодог. Үсгийг хайчилбартай харьцуулах чадварыг хөгжүүлдэг.
  1. Хавтас бүр нь янз бүрийн жижиг оруулгатай байдаг - мозайк үсэг, соронзон цагаан толгойн үсэг, геометрийн дүрс. Хөдөлгөөний бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн хувьд ийм материалтай ажиллах нь тодорхой бэрхшээлтэй тулгардаг. Стенилтэй системтэй ажилласнаар энэ ур чадвар аажмаар хөгждөг. Нэгдүгээр ангийн сурагчид геометрийн дүрстэй ажилладаг: хүүхдүүд ярианы эмчийн зааврын дагуу баруун дээд, зүүн доод булан гэх мэтийг олж, тэнд байгаа хэлбэрийг тодорхойлно. Та хүүхдийг хайчлах хэлбэрийг дугуйлж, өнгөөр ​​будаж, сүүдэрлэж, хүссэн хэлбэрээ оруулахыг урьж болно. Энэ техник нь хүүхдэд ер бусын бөгөөд онцгой сонирхол татдаг.
  1. Энгийн фонемик шинжилгээний үйл явцыг стенил материалыг ашиглан боловсруулж болно. Хавтас бүр нь зургийн хайчилбартай бөгөөд нэр нь судалж буй үсгийн дуугаар эхэлдэг.

Дуу болон үсгийн хоорондын холбоо бэхждэг.

  1. Та stencil материалыг ашиглан унших чадварыг амжилттай хөгжүүлж чадна. Асаалттай эхний үе шатуудУнших үйл явц нь хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдэд ихээхэн бэрхшээл учруулдаг. Stencil нь сургалтын үйл явцыг хялбар, сэтгэл татам болгодог. Хүүхэд хайрцганд янз бүрийн үсгүүдийг оруулж, тэдэнтэй хамт урагш, хойшхи үеийг уншдаг. Нэг үсгийг нөгөө үсэгтэй холбосон сүлжсэн зам нь хүүхдэд дуу авиаг үе болгон жигд нэгтгэж сурах боломжийг олгодог.

Дуу авиаг үе болгон жигд нэгтгэх үед та тусламжийн замыг зурсан хэлбэрээр сольж болно.

  1. Хавтаснууд нь хатгамалаар хийсэн үсэгтэй. Хүүхэд хуруугаа хатгамал дээр гүйлгэж, захидлын график дүрсийг санаж байна.

Stencils нь хулдаас, зузаан картоноос (эд ангиудыг хайчилж авсны дараа будгаар будаж болно) хийж болох бөгөөд энэ нь тэдний бат бөх байдал, эрүүл ахуйг хангадаг.

Өгөгдсөн стенилтэй ажиллах хэлбэрүүд нь үлгэр жишээ юм; ярианы эмч-практикч бүр өөрийн үзэмжээр stencils ашиглаж, тэдэнтэй ажиллах шинэ техник боловсруулж болно.

Уран зохиол:

1. Ефименкова Л.Н. Амны хөндийн залруулга ба бичихоюутнууд анхан шатны ангиуд. - М.: ВЛАДОС, 2001 он.

2. Лалаева Р.И. Ярианы эмчилгээний ажилзасч залруулах ангиудад. - М.: ВЛАДОС, 1998 он.

3. Мазанова Е.В. Оптик дисграфийн залруулга. – М .: "Gnome and D" хэвлэлийн газар, 2008 он.


ОПТИК ДИГРАФИГ ЗАСАХ

Хэл ярианы эмч нарт зориулсан хичээлийн тэмдэглэл

Самара муж

Москва 2006 он


ОРШИЛ

Сурах, засах асуудал өвөрмөц эмгэгүүдхүүхдийн бичгийн хэл яриа (дисграфи ба дислекси) бөгөөд одоогоор ярианы эмчилгээний хамгийн тулгамдсан ажлуудын нэг юм. Жил бүр онд бага сургуульхүүхдүүдийн тоо янз бүрийн төрөлдисграфи. Дисграфийн төрөл бүрийн механизмд үндэслэн ярианы эмчилгээний энэ чиглэлээр судалгаа хийсэн зохиогчид (Р.И.Лалаева, В.А.Ковшиков, И.Н.Садовникова, И.Н. Ефименкова, Г.Г. Мисаренко, А.Н. Корнев гэх мэт). төрөл бүрийн техникийг санал болгож байна засч залруулах ажил.

Мэргэжилтнүүдийн анхаарлын төвд оптик дисграфи өвчтэй хүүхдүүдтэй ажиллахад зориулагдсан гарын авлагын багцыг санал болгож байна. Иж бүрдэлд багтана удирдамж, урд талын засч залруулах ангийн тэмдэглэл, хүүхдэд даалгавар гүйцэтгэхэд зориулсан хоёр бие даасан ажлын дэвтэр. Эдгээр гарын авлагыг зохиогч системчилсэн болно практик материаларга зүйн шаардлагыг харгалзан эмхэтгэсэн.

Дисграфийн оптик хэлбэрийн хувьд хүүхдүүд харааны ойлголт, дүн шинжилгээ, синтез, хөдөлгөөний зохицуулалт, хэлбэр, өнгө, объектын хэмжээ, ой санамжийн талаархи ойлголтын алдаатай байдал, санах ойн хомсдол зэргийг мэдэрдэг. орон зайн ойлголтба санаанууд, оптик-орон зайн шинжилгээний хүндрэлүүд, үсгийн хэлбэргүй оптик дүрс. Кинетик болон оптикийн ижил төстэй байдалд суурилсан үсгүүдийг холих нь дуудлага, зөв ​​бичгийн дүрэмтэй холбоогүй тул энгийн "буруу хэвлэмэл" гэж андуурч болохгүй. Ийм алдаа нь зөвхөн бичих төдийгүй унших чанар буурахад хүргэдэг. Хүүхдийн бичгийн согог байнга системчилсэн байдаг тул засч залруулах ажил нь зөвхөн тусгаарлагдсан согогийг арилгахад бус харин ярианы тогтолцоог бүхэлд нь чиглүүлэх ёстой. Ажилдаа гарын авлагын материалыг ашиглах нь багш-ярианы эмчийг жилийн турш үр дүнтэй залруулах ажлыг хийх боломжийг олгож, хүүхдийн бичгийн ярианы төлөв байдлын динамикийг хянахад тусална.


Оптик дисграфитай хүүхдүүдтэй үр дүнтэй залруулах ажлыг хийхийн тулд ярианы эмч нь засч залруулах ажил эхлэх цаг хугацаа, тодорхой алдааг арилгахад чиглэсэн арга хэмжээний нарийн төвөгтэй байдлыг харгалзан үзэх, гэрийн даалгавраа гүйцэтгэхэд эцэг эхийг яаралтай оролцуулах шаардлагатай. Иж бүрэн шалгалт хийсний дараа хэд хэдэн тусгай залруулах ангиуд хийж, зэрэгцээ дэвтэр дээр ажил хийдэг. Хүүхдийн бичгийн ярианы тодорхой зөрчлийг арилгахын тулд дараахь зүйлийг хийх шаардлагатай.

1. Харааны санах ойн хэмжээг тодруулж, өргөжүүлэх.

2. Харааны ойлголт, санааг бүрдүүлэн хөгжүүлэх.

3. Харааны анализ, синтезийг хөгжүүлэх.

4. Гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

5. Хэлбэр яриа гэдэг нь харааны-орон зайн харилцааг тусгасан хэллэгийг хэлнэ.

6. Холимог үсгийг оптик шинж чанараар нь ялгаж сурах.

Үсгийн дүрсийг илүү сайн шингээхийн тулд хүүхдэд дараахь зүйлийг санал болгодог.

Мэдрэх, тайрах, тэдгээрийг хуванцараас баримал, ул мөр

контурын дагуу агаарт бичих, оптикийн хувьд ижил төстэй үсгүүдийн ижил төстэй байдал, ялгааг тодорхойлох гэх мэт. (Р.И. Лалаева);

Элементүүдээс үсгүүдийг бүтээх, сэргээх

(В.А. Ковшиков);

Объект, геометрийн дүрсийн харааны, харааны-орон зайн ойлголт, санах ой, дүн шинжилгээ хийх цуврал дасгалууд;

Бичих дасгал хийхдээ хэв маягийн хувьд ижил төстэй үсгүүдийг ялгах.

Засварлах ажлыг дөрвөн үе шаттайгаар явуулдаг.

1-р шат. Зохион байгуулалтын.Зорилго, зорилтууд

1. Анхан шатны үзлэг хийх.

2. Баримт бичиг, ажлын төлөвлөлт.


3. Судалгааны үр дүнг бүх оролцогчдод хүргэх сурган хүмүүжүүлэх үйл явц(хамтарсан залруулах ажилд). Энэ үе шатны ажил 9-р сарын 1-ээс 15-ны хооронд явагдана. Асаалттай

Ажлын энэ үе шатанд харилцан яриа, шалгалт орно

(анхдагч ба гүнзгийрүүлсэн), эцэг эхийн хэлсэн үг

уулзалт гэх мэт.

2-р шат. Бэлтгэл.Зорилго, зорилтууд

1. Хүүхдийн харааны ойлголт, объектыг таних чадварыг хөгжүүлэх.

Харааны танин мэдэхүйн хөгжил:

а) өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх;

б) хэлбэрийн ойлголтыг хөгжүүлэх;

в) хэмжээ, хэмжээний талаарх ойлголтыг хөгжүүлэх.

Үсгийн танин мэдэхүйн хөгжил:

а) үсгийн өнгөний талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх;

б) объект, үсгийн хэлбэр, хэмжээ, хэмжээг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх;

в) үсгийн элементүүдийн байршлыг ялгах.

2. Харааны анализ, синтезийг хөгжүүлэх.

3. Харааны санах ойн хэмжээг тодруулах, өргөжүүлэх (визуал mnesis):

а) объектын хэлбэрийг цээжлэх чадварыг хөгжүүлэх;

б) өнгөт санах ойг хөгжүүлэх;

в) үсэг, объектын дараалал, тоог цээжлэх чадварыг хөгжүүлэх (эхлээд бид харааны санах ойг хөгжүүлэх, объектыг харах, дараа нь - геометрийн дүрсүүдзөвхөн дараа нь - үсэг).

4. Орон зайн ойлголт, санааг бүрдүүлэх:

а) өөрийн биеийн диаграмм дахь чиг баримжаа;

б) объектын баруун ба зүүн хэсгийг ялгах;

в) хүрээлэн буй орон зайд чиг баримжаа олгох.

5. Хэл яриа үүсэх нь харааны-орон зайн харилцааг тусгах гэсэн үг юм.

6. Гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.


Энэ үе шатны ажлыг сургалтын эхэн үед гүйцэтгэдэг. Ажлын энэ үе шатанд 1-р цомог дээр харилцан яриа, урд талын болон ганцаарчилсан хичээл хийхээр төлөвлөж байна.

3-р шат. Үндсэн.Зорилго, зорилтууд

1. Дуу авианы дуудлага, бичгээр дүрслэх график дүрслэлийн хоорондын холбоог бэхжүүлэх.

2. Холимог болон сольж болох үсгийн автоматжуулалт.

3. Холимог болон сольж болох үсгүүдийг ялгах.

Эгшгийг ялгах:

а) тусад нь (бичих);

б) үе ба үгээр;

в) хэллэгээр;

г) өгүүлбэр, текстээр.

Эгшиг ба гийгүүлэгчийг ялгах:

а) тусад нь;

б) үе ба үгээр;

в) хэллэгээр;

г) өгүүлбэр, текстээр.

гийгүүлэгчийн ялгаа:

а) тусад нь;

б) үе ба үгээр;

в) хэллэгээр;

г) өгүүлбэр, текстээр.

Энэ үе шатны ажлыг сургалтын бүх хугацаанд гүйцэтгэдэг. Ажлын энэ үе шатанд 1-2 цомогт урд талын болон ганцаарчилсан хичээл хийхээр төлөвлөж байна.

4-р шат. Финал. Зорилго, зорилтууд

1. Олж авсан ур чадвараа нэгтгэх.

2. Олж авсан мэдлэгээ бусад үйл ажиллагаанд шилжүүлэх.

Энэ үе шатны ажлыг сургалтын төгсгөлд гүйцэтгэдэг.

Багшийн тав тухыг хангах үүднээс хамгийн олон удаа холилдсон бүх үсгийг хүснэгтэд үзүүлэв.



ОПТИК ДИГРАФИ ЗАСВАРЛАХ АНГИЙН ХУРААНГУЙ


ХИЧЭЭЛ 1

Сэдэв: Үсгийн ялгаа о - а .

Даалгаврууд: хүүхдүүдэд үсгийг харьцуулахыг заах о - адизайнаар; эдгээр үсгийн үсгийн зөв бичгийн талаархи мэдлэгийг үе, үгээр нэгтгэх; o - үсгийг ялгахыг заах Аүе, үгээр; оптик-орон зайн үзэл баримтлалыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдийг пароним үгстэй танилцуулах; үгсийн санг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:үсэг өө(Ширээн дээр); үсгийн хүснэгтүүд (самбар дээр); үгийн загвар; кроссворд; бие даасан ажилд зориулсан картууд - "Тэмдэглэл", цомог 2.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч

1. Хүснэгтийн танилцуулга.

Ярианы эмч: Үсгийн хүснэгтийг (самбар дээр байрлуулсан) харж, ижил төстэй хэв маягтай үсгүүдийг ол. Тэдгээрийг хосоор нь бич.

2. Загварын хувьд ижил төстэй үсгүүдийн харьцуулалт.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг (нэг нэгээр нь) бичсэн хос үсгүүдийг нэрлэж, бие биетэйгээ харьцуулахыг урьж байна.


"o - a" үсгүүдийн ялгаа 9