Бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй. Сургуулийн өмнөх бүлгийн бичиг үсгийн нээлттэй хичээл. Сэдэв: "Дүрмийн орон руу аялах" Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн дүрэм.

Хэсэгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Хичээлийн зорилго:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд хөтөлбөрийн материалыг эзэмшихэд нь туслах, сурган хүмүүжүүлэх үйл явцыг илүү сэтгэл хөдлөлтэй болгох, ангид хүүхдийн үйл ажиллагааг нэмэгдүүлэх.

Даалгаварууд:

  • Хүүхдүүдийн эгшиг үсгийг бичих дүрмийг ашиглан үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх, хурцадсан эгшгийг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх.
  • Хүссэн дууг үгээр тусгаарлах чадварыг бэхжүүлэх.
  • Үгийг үе болгон хуваах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Үгийн эхний үсгийг тодруулж, тодорхой дууны бүтцийн үгсийг нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.
  • Хүүхдийн диаграммыг ашиглан гинжин өгүүлбэр зохиох чадварыг сайжруулах.
  • Хэлбэр дүрмийн бүтэцяриа, үгсийн санг өргөжүүлэх.
  • Хүүхдийн унших чадварыг сайжруулах.

Материал:захидал бүхий дугтуй; Зураг; таван авиатай үгийн диаграмм, чипс: улаан, хөх, ногоон, хар; үгийн үеийг тодорхойлох карт-схем; багц үсэг бүхий картууд; заагч.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Багш нь Дунногийн захидал олсон гэж хүүхдүүдэд хэлэв. Хүүхдүүдэд уншиж өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дунно хатан хаан Грамотагийн хаанчилж буй "Ухаалаг эрчүүд ба эмэгтэйчүүдийн" оронд өөрийгөө олсон гэж бичжээ. Үсгийн хатан хаан Данног ярианы тоглоом тоглохыг урьсан боловч Данно "ярианы тоглоом" гэж юу болохыг мэдэхгүй тул хатан хаантай тоглохоос татгалзав. Үүнд хатан хаан маш их уурлаж, Данног өндөр цамхагт хорихыг тушаасан ч та бид хоёр түүнд тусалбал түүнийг суллана гэж амлав. Хатан хаан Грамота бидэнд зориулж бэлдсэн даалгавруудыг бид биелүүлэх ёстой. За, та манай найз Дунно туслахыг зөвшөөрч байна уу? (Хүүхдийн хариулт).
- Даалгавраа гүйцэтгэж эхлэхээсээ өмнө "яриа" гэж юу болохыг санацгаая? Энэ нь юунаас бүрддэг вэ? (Яриа бол үг, өгүүлбэр. Яриа нь өгүүлбэрээс бүрдэнэ. Өгүүлбэр нь үгээс бүрдэнэ. Үг нь үе, үсгээс бүрдэнэ. Үг нь үсэг, авианаас бүрдэнэ).
- Бид бүх даалгавраа зөв гүйцэтгэхийн тулд хэлний гимнастик хийцгээе. Сониуч хэл дээш, доош, зүүн, баруун тийш хардаг (хүүхдүүд хэлний хөдөлгөөнийг 3-4 удаа хийдэг).Одоо "Толгод дээрх толгод шиг, гучин гурван Егоркас амьдарч байсан" гэж хэлье. (хүүхдүүд хэлээ эргүүлэхийг чимээгүй, чанга, хурдан, удаанаар дууддаг).

1 даалгавар:Нэг үгийн дууны шинжилгээ

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зургийг хараад үсгээр эхэлсэн үгсийг нэрлээрэй хатуу дуу-м- ба зөөлөн дуу -м'- (Хүүхдийн хариулт).

- Одоо үгийн дууны дүн шинжилгээ хийцгээе, жишээ нь үг баавгай. Ямар дуу чимээ байгааг санаж байна уу? (Эгшиг ба гийгүүлэгч, хатуу ба зөөлөн, дуут ба дуугүй, стресс).

М'– гийгүүлэгч, намуухан, дуу авиа, ногоон чипээр тэмдэглэгдсэн.
БА
Ш
TO– гийгүүлэгч, хатуу, бүдэг авиа, цэнхэр чипээр тэмдэглэгдсэн.
А– улаан чипээр тэмдэглэгдсэн эгшиг авиа.
Энэ үгэнд ямар авиа онцолсон бэ? Дуу -i-, хажууд нь хар чип тавь.

Даалгавар 2:Аль үсэг нь "алдагдсан" вэ? (Зөв алдаа)



Даалгавар 3: Нэг үг хэдэн үетэй вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та энэ үгэнд хэдэн үе байгаа бол аль болох олон "тоосго" будах хэрэгтэй.

Биеийн тамирын минут

Даалгавар 4:Үгийг задлах

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та ямар үг шифрлэгдсэнийг таах хэрэгтэй. Дөрвөлжин дээр ямар үсэг бичих шаардлагатайг зургууд танд хэлэх болно.

Даалгавар 5:Санал гарга

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэг удаад нэг үг нэмж, схемийн дагуу өгүүлбэрийн хэлхээ үүсгэ.

Даалгавар 6:Үгийг унш

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эцэст нь, сүүлчийн даалгавар. Та бүгдийн гинж үсэг байгаа бөгөөд та зөв бичсэн үсгийг дугуйлж, буруу бичсэн үсгийг зурах хэрэгтэй. Өгөгдсөн үгийг уншина уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ!

Утас дуугарч, багш ярьж, дараа нь хүүхдүүдэд Данно чөлөөтэй байгааг мэдэгдэж, хүүхдүүдийг цэцэрлэгт урихыг урьж, сурч мэдсэн бүхнээ түүнд зааж өгдөг.

Багшийн материал дээр үндэслэсэн анхан шатны ангиудПанова Н.Ю. MBOU "Шаховская дунд сургууль" Шахи тосгон

Зорилтот: хүүхдийн олж авсан мэдлэг, ур чадварыг нэгтгэх, нэгтгэх.

Харааны болон сонсголын ойлголт, анхаарлыг хөгжүүлэх; нарийн моторт ур чадвар.

Хүүхдүүдийн дуу авиа, үсгийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх, үг хэллэгээр унших чадварыг хөгжүүлэх; үгсийг үе болгон хуваах, үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох чадвар.

Насанд хүрэгчдийн болон бие биенийхээ яриаг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийг ангидаа хэт ядрахаас сэргийлнэ.

Тоног төхөөрөмж: танилцуулга, компьютер, проектор, дугтуйнд хийсэн үсгийн текст, "Мэдэх" даалгавар бүхий картууд, харандаа, бөмбөлөг.

Хичээлийн явц

Дэлгэц дээр "Буквоград руу аялах" дэлгэц амраагч байна (слайд №1)

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, тойрог дээр зогсоод дугуй бүжиг хийцгээе. Алгаа харуул. Тэднийг хооронд нь үрнэ. Чи юу мэдэрч байна? (Дулаан)
Энэ бол эелдэг гаруудын халуун дулаан байдал ба сайхан сэтгэл. Бид найз нөхөддөө халуун дулаан сэтгэл, алгаа өгөөд:

Өглөө ирдэг
Нар мандаж байна.
Бид явж байна,
Сайхан аялалд гарцгаая.
Бие биенээ харцгаая
Өөрсдийнхөө тухай яръя:
"Хэн сайн бэ?
Манай царайлаг хэн бэ?

Хүүхдүүд ээлжлэн бие биенээ өхөөрдөм нэрээр дууддаг.

Хичээл эхлэхээс өмнө би танд нэг зүйлийг хэлмээр байна. Өнөөдөр манай хаягаар цэцэрлэгер бусын захидал ирлээ .(слайдын дугаар 2)

Хараач, энд байна, дугтуйн дээр үлгэрийн хот Буквоградаас бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд, өөрөөр хэлбэл танд зориулж захидал ирсэн гэж бичсэн байна! Захиа унших уу? (Багш дугтуйг нээж, захидлыг гаргаж ирээд уншина)

Захидлын текст:

Сайн уу залуусаа! Гайхамшигт Буквоград хотын оршин суугчид танд захидал бичиж байна. Таныг бэлтгэл сургуулийн бүлэгт явж, бүх үсгийг сурсан гэдгийг бид олж мэдсэн. Та маш ухаалаг юм, сайн байна! Тиймээс та бүхнийг манай ид шидийн хотод зочлохыг урьж байна. Буквоградын оршин суугчид танд сонирхолтой тоглоом, сонирхолтой адал явдлуудыг бэлдсэн. Бид тантай уулзахыг тэсэн ядан хүлээж байна, аль болох хурдан ирээрэй.

Буквоградын оршин суугчид

За, өнөөдөр гайхамшигтай хот болох Буквоград руу явцгаая?

Буквоградад хэн амьдардаг вэ?

Бид явахаасаа өмнө зочлохдоо биеэ авч явах дүрмийг санацгаая.

Бид юу үргэлжлүүлэх вэ? (хүүхдүүд сонголтуудыг санал болгодог)

(слайдын дугаар 3)

Өө, хар даа, галт тэрэг ирлээ, явцгаая!

Бид ид шидийн оронд очихыг хүсч байгаа тул манай галт тэрэг бас энгийн биш, харин ид шидтэй.

Залуус аа, галт тэрэг хөдөлж эхлэхийн тулд бид дараах асуултуудад хариулах ёстой.

1 Дуу чимээ юу вэ?

2) Эгшиг авиа нь гийгүүлэгчээс юугаараа ялгаатай вэ?

3) Ямар гийгүүлэгч авианууд вэ?

4) Ямар дуу чимээ үргэлж хатуу байдаг вэ? (zh, sh, ts)

5) Ямар дуу чимээ үргэлж зөөлөн байдаг вэ? (th, h, sch)

6) Үсэг авианаас юугаараа ялгаатай вэ?

7) Нийт хэдэн эгшиг байдаг вэ?

8) Аль үсэг нь дуугүй байна вэ?

Бид Буквоград руу явж болно!

(Галт тэрэгний шүгэл дуугарах ба дугуйнууд дуугарах)

Бид нүдээ аниад хөдөлж буй галт тэрэгний чимээнээр хот, тосгоноор хэрхэн явж байгаагаа төсөөлдөг.

(слайд дугаар 4)

Нүдээ нээ: бид Буквоградад байна! Энэ гайхалтай хотын гудамжаар алхцгаая!

(слайдын дугаар 5)

Өө, хар даа, бид ... гэдэг гудамжинд ирлээ. (хүүхдүүд уншдаг)("Таагаарай"). Буквоградын оршин суугчид биднийг оньсого таахыг урьж байна .(слайд №6-11)

Хүүхдүүд оньсого тааварладаг.

Сайн хийлээ! Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна. (слайдын дугаар 12)

Чи бид хоёр дараагийн гудамжинд ирлээ. Уншиж нэрийг нь хэлээрэй. (“Зохих”) Энэ бол маш сонирхолтой гудамж, энд үсэгнүүд алхаж, үе үүсгэх дуртай. Тэд биднийг тоглохыг урьж байна. Одоо гудамжаар ямар үеүүд алхаж байгааг харцгаая, эдгээр үеээс эхэлсэн үгсийг олъё.

(слайд №13)

Хараач, залуусаа, бид гудамжинд ирлээ... (хүүхдүүд уншина) (“Аялал”)

Тэгээд манай галт тэрэг ирлээ. Захидлууд бас манай галт тэргээр явахыг хүсч байна. Бид тэднийг вагонд суулгах ёстой. Одоо галт тэрэгний зүүн талд үсэг гарч ирнэ. Үсгүүд нь юу гэсэн үг вэ? Би энэ үсгээр заасан авиатай үгсийг нэрлэх болно. Та үгсийг анхааралтай сонсох болно. Хэрэв энэ үсгээр тэмдэглэсэн дуу нь үгийн эхэнд байгаа бол бид үсгийг эхний тэргэнцэрт, дунд нь - хоёр дахь тэргэнцэрт, үгийн төгсгөлд - гурав дахь тэргэнцэрт байрлуулна. Зөвшөөрсөн үү?

Үг:

K-cat M-компот I-иж бүрдэл

P- мөөг T- ам

Өрөвтас

Сайн байна, залуус аа, бүх үсгийг чиргүүл дээр зөв байрлуулсан тул бид цаашаа явж болно.

(слайдын дугаар 14)

Хараач, залуусаа, бид "Алдагдсан захидал"-ын гудамжинд байна. Энд нэг асуудал үүссэн юм шиг санагдаж байна: үгсийн үсэг алдагдаж, байраа олохгүй байна. Тэдэнд тусалцгаая?

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг. (слайд дугаар 15-19)

Тус гудамжны оршин суугчид танд тусалсанд талархаж, тэдэнтэй бага зэрэг бүжиглэхийг санал болгож байна . (слайд дугаар 20) "Зверобик" хөгжим тоглож байна - хүүхдүүд бүжиглэж байна.

Сайн хийлээ! Бид дараагийн гудамж руу явна.

(слайдын дугаар 21)

Хараач, залуус аа, бид хаана байна? (тоглоомын талбай руу). Захидлууд бидэнтэй нуугдаж тоглохоор шийдэв. Тэд үг зохиож, биднээс нуугдав. Тэднийг олж, тэдэнтэй өгүүлбэр зохиоё.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Агуу их! Бид тоглож, бүх үсгийг олсон! Үргэлжлүүлье!

(слайдын дугаар 22)

Одоо бид хаана байгааг хараарай?

Голын дагуу ямар гудамж байдаг вэ? ("Үлгэр")

Нэрийн үгс энд амьдардаг үлгэрийн баатрууд. Та тэднийг бүгдийг нь сайн мэднэ.

Үлгэрийн баатрууд байшингаа холив. Нэр нь нэг үеээс бүрдсэн баатар нэг цонхтой байшинд амьдардаг гэх мэт. Хүүхдүүд ээ, баатруудыг гэртээ буцаж ирэхэд нь тусалцгаая.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг. (слайд № 23-24)

Бид гудамжинд ирлээ. Түүний нэр юу вэ? (“Мэдээч”) Миний бодлоор захидал идэх дуртай, Захидал идэгч муу өвөө энд ирсэн бололтой. Бид цагтаа ирсэн нь сайн хэрэг бөгөөд тэр бүх захиаг идэж амжаагүй. (слайдын дугаар 26)

Тэднээс юу үлдсэнийг хараарай. Бид үсгүүдэд туслах хэрэгтэй: тэдгээрийг таньж, дуусга.

Хүүхдүүд ширээн дээр суугаад даалгавраа биелүүлж, дуусгасан ажлаа мольберт дээр тавьдаг.

Залуус аа, бид гайхамшигтай Буквоград хотын бүх гудамжаар зочилсон.

Бидний Буквоград хотод хийсэн аялалын дурсамжинд үлгэрийн хотын оршин суугчид танд бэлэглэж байна Бөмбөлөг! (слайдын дугаар 27)

Тэгээд бид өөрсдийн цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ.

Хараач, галт тэрэг ирж байна. (слайдын дугаар 28)

Галт тэрэгний чимээнээр нүдээ аниад гэртээ харьцгаая. (галт тэрэгний шүгэл, дугуй дуугарах)

Нүдээ нээ. Энд бид өөрсдийн цэцэрлэгт байна.

Үлгэрийн хотод хийсэн аялал тань таалагдсан уу? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна. Бүгдэд нь баярлалаа!

Хичээлийн сэдэв: "Том, Тим хоёрыг аврах." Бичиг үсэгт бэлдэж байна. Бэлтгэл бүлэг.

Даалгаврууд.

  1. Оюутнуудын 3-5 дууны загварт үг сонгох, үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг бэхжүүлэх.
  2. Өгүүлбэрийг үг болгон хуваах, угтвар үг, холбоо үг зэрэг олон үгээс зохиох чадварыг сайжруулах.
  3. Өгүүлбэр бичих дүрмийг сурах (график).
  4. Оюутнуудын үеийг унших чадварыг сайжруулах, ярианы чадвар, ой санамжийг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээоньсого шийдвэрлэх.
  5. Үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг харилцаа тогтоох хүслийг бий болгох.

Материал ба тоног төхөөрөмж.

Хүүхдийн нэрсийн дуут загвар бүхий хүүхдийн сандал, цэцэрлэгээс цайз хүртэлх төлөвлөгөөний диаграмм, тоглоом, "Хөгжилтэй оньсого", шилтгээний онгоцны загвар, цайзын дутуу хэсгүүдийг (хаалга, цайз, цонх, хоолой, туг) тусад нь хайчилж авав. , гэх мэт сурагчдын тоогоор ), цайзын дэлгэрэнгүй дууны загвар, голын нэрийг таах ребус карт.

5 ватман цаасан дээр зурсан гацуур мод, дээр өгүүлбэр зохиох үгсийг эмх замбараагүй бичсэн; дотор нь үгийн хэсэг (үэг) бүхий борооны дуслуудын дүрс, уншихад зориулсан үетэй хүснэгт, зурсан шаазгайн дүрс, цаас, харандаа.

Урьдчилсан ажил:

  1. "Үгийн хэлхээ", "Дуу алдлаа", "Том, Тим хоёрт өгөх бэлэг", "Цэцгийн дэлгүүр" (үгийн тоогоор) "Үгийн сугалаа", "Захидал алдагдсан", "Хөгжилтэй шүлэг", лексик дасгалууд.
  2. Номын өвөөгийн тоглоомууд: "Сүлжих", "Анаграмм", "Зөөлөн загварууд", "Чарадууд", үетэй ширээнээс унших, оньсого унших, зурсан зүйлийн эхний дуугаар оньсого бичих, дээрээс доош буулгах оньсого, үгтэй кроссворд. .
  3. Хүүхдийн аман зохиол, хэл яриа, биеийн тамирын дасгал, цогцолборыг сурах хурууны гимнастик. Санал боловсруулах, графикаар бичих.

Хичээлийн явц. Арга зүйн техник.

Ёс суртахууны төлбөр

Тоглоом "Бие бие рүүгээ инээмсэглэ".

Багш: "Үг юунаас бүтдэг вэ?" Гэж асууна. (Залуус хариулдаг). Хүн бүр нэрээ дуудахыг урьж байгаа бөгөөд ингэснээр хүн бүр хэдэн үе байгааг тодорхой сонсох болно.

"Гар утасны дуудлага" гэнэтийн мөч

"Утасны" ярианаас харахад хулганы найзууд Том, Тим хоёрт яаралтай тусламж хэрэгтэй байна. Тэднийг цэцэрлэгээс хол орших шилтгээнд нь муу ёрын илбэчин хорьжээ.

Хүүхдүүд найзуудаа олж, тэднийг суллахаар шийддэг. Урдах зам нь тодорхойгүй тул багш замаа илүү сайн жолоодож, төөрөлдөхгүйн тулд цэцэрлэгээс цайз хүртэлх хүлээгдэж буй саад бэрхшээлийг агуулсан төлөвлөгөөг санал болгодог.

Багш таныг ямар төрлийн тээврийн хэрэгсэл ашиглаж болохыг олж мэдэв үү? Сонголтыг санал болгож байна: трамвай, автобус, галт тэрэг, троллейбус (сурагчдаас хариулт, сонголтоо тайлбарлах). Ярилцлагын үеэр автобусаар явах нь хамгийн тохиромжтой байдаг. Багш нь автобус бол ер бусын, ид шидтэй гэж тодотгов.

Сандал бүрийн нуруун дээр та олон өнгийн дөрвөлжин дүрсийг харж болно. Тэдгээрийн дотор нэр нь шифрлэгдсэн байдаг. Хүүхэд бүр автобусанд зөвхөн өөрийнхөө нэрний дууны загварт тохирсон суудалд суух боломжтой болно.

Хүүхдүүд суудлаа олоод сууна. Зөв буултыг газар дээр нь шалгахын тулд байцаагч томилогддог.

Багш нь замдаа тэд үргэлж хэрэгтэй бүх зүйлээ авч явдаг гэж хэлээд холын аялалд явсан зүйлээ хүснэгтээс уншихыг (үеийн үгсээс олохыг) хүсдэг.

lo д
кет түүнээс хойш
Тэр па
тэр Тиймээ

Залуус ширээн дээрх үгсийг уншина (цүнх, хоол, сүх, хүрз, сугалаа).

Тоглоом бол аялал юм.

Эхний зогсоол- гол. Багш сурагчдад зургийн оньсого санал болгож, тэдгээрийг уншиж, гол руу явах замд таарч болох бүх зүйлийг нэрлэнэ: загасчин, хонх, өвс, солонго, сургууль. Багш төлөвлөгөө рүү эргэж, хүүхдүүд голын эрэг дээр байгаа нь тодорхой байна.

"Хонх"

"Голын цэвэр агаараар амьсгалцгаая" амьсгалын дасгал (3-4 удаа)

Голын нэр шифрлэгдсэн байдаг. Багш зургийг үзүүлж, тэнд зурсан объектуудын анхны дуу чимээн дээр үндэслэн голын нэрийг олж мэдэхийг санал болгож байна.

Уншсаны үр дүнд гол нь "Крошка" хэмээх гайхалтай нэртэй болжээ. Багш энэ жижиг голыг нимгэн гуалин дээр гар барин гатлахыг санал болгож байна.

Хоёр дахь зогсоол- ой. Whatman цаасан дээр 5 гацуур мод байдаг. Тус бүр дээр та эмх замбараагүй үгсийг харж болно: Том, тэд хүлээж байна, Тим, чи). Эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохиохыг санал болгож байна. Залуус сонголтоо ярилцдаг.

Энэ мессежийг хэн нэгэн бидэнд тусгайлан үлдээсэн нь тогтоогдсон. Бяцхан хулгануудыг баярлуулахын тулд багш найзууддаа захидал бичиж, шаазгайтай хамт илгээхийг санал болгож байна.

Бүгд ширээндээ суугаад захидал бичдэг. Багш өгүүлбэр бичих дүрмийг танд сануулж байна (хүүхдүүдтэй ярилц). Хүүхдүүд үсгийн хувилбаруудыг санал болгодог (5-6). Нэг хүүхэд самбар дээр бичдэг. Үлдсэн хэсэг нь шалгах, засах, нэмэх.

Хурууны гимнастик "Гэр"

Бичсэн захидлуудыг дугтуйнд хийж, шаазгайнд өгнө. Тэднийг захидал бичиж байтал гэнэт бороо орж эхлэв.

"Дусал" харааны гимнастик.

Багш хүүхдүүдийг уншиж, үүлэн дээрээс хэдэн үгийн дусал унасныг олж мэдэхийг урьж байна. Дусал бүр нь үгийн хэсэг - үеийг агуулдаг. Дээрээс доош үе шатаар унших (Ку-ра-ки-но-си-ро-). Ид шидийн ойд ид шидийн бороо оров. Бид олон үг уншиж чадсан.

Багш дахин төлөвлөгөө рүү эргэв. Хүүхдүүд цайзын хажууд өөрсдийгөө олж хардаг. Тэд ойртож ирээд үнэхээр тэр тэдний өмнө байгаа эсэхийг шалгана.

Нөхцөл байдал өдөөн хатгасан байна.

Будсан цайз дээр цонх, хаалга байхгүй. Бяцхан хулганууд тэднийг аврахаар ирсэн нэгнийг харж чадах болов уу гэж багш гайхаж байна? Энэ барилга руу орох боломжтой юу? Яагаад?

  1. Оюутнуудыг цайзын дутуу байгаа хэсгүүдийн тусгайлан бэлтгэсэн илбэдсэн диаграммыг (дууны загвар) сонгохыг урьж байна: хаалга, цонх, туг, хоолой, цоож, түлхүүр гэх мэт (хүүхдийн тоогоор).
  2. Дараа нь дууны схемээ ашиглан өөр ширээн дээр байгаа барилгын дутуу хэсгүүдийн зургийг олж, тэдгээрийг дууны схемтэйгээ уялдуулж, зөвхөн дараа нь шилтгээний зураг дээр өөрийн зургийн дэлгэрэнгүйг хавсаргана уу. Тиймээс цонх, хаалга, бусад бүх зүйл аажмаар гарч ирдэг. Түлхүүр нь цоож нээхийг дуурайдаг.

Гэнэтийн мөч.

Том, Тим хоёр гарч ирэв. Таныг сулласанд баярлалаа.

Сурагчид цэцэрлэгтээ онгоцоор буцаж ирдэг.

"Нисэх онгоц" динамик түр зогсолт.

Тусгал

Багш бүх хүүхдийг өөртөө татдаг.

  1. Тэврэх, хүн бүрт эерэг үнэлгээ өгч, хичээл дээр юу санаж байсныг асууна уу?
  2. Та хаана байсан бэ?
  3. Та ямар бэрхшээлийг даван туулах шаардлагатай байсан бэ?
  4. Хаана хамгийн хэцүү байсан бэ?
  5. Та яагаад бүх бэрхшээлийг даван туулсан бэ?

Бүх хүүхдүүд эв найртай, хамтдаа хөдөлдөг байсан тул зам дээрх бүх саад бэрхшээлийг даван туулахад хялбар байсан гэж багш хэлэв. Тийм ч учраас бид бяцхан хулгануудыг аварч чадсан.

Бичиг үсгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй

ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан сургуулийн өмнөх насны

Сэдэв: "I үсэг."

Зорилго:

Хүүхдүүдийн дуу, үсэг, үе, үгсийн талаархи ойлголтыг бэхжүүлэх;

I үсгийг танилцуулна уу;

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

Үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлох;

Z үсгийг бичих чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдүүдийн хооронд найрсаг харилцааг бий болгох.

Демо материал:захидлын хайрцагны үсэг, гномуудын зураг, объектын зураг, үгтэй картууд, Зайцевын шоо, I үсгийн дүрс бүхий зурагт хуудас, нэр нь I үсгээр эхэлсэн объектууд, пиктограмм.

Тараах материал:зориулсан хуудас бие даасан ажил, харандаа, "хатуулаг-зөөлөн" дохионы картууд.

Хичээлийн явц.

I. Зохион байгуулах цаг.

Багш:- Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр би манай группээс цүнх олсон. Хэн алдсан бэ? Энэ үгийг уншвал бид олж мэдэх болно.

Багш Зайцевын шоогаар "GNOMES" гэсэн үгийг бичдэг. Хүүхдүүд уншиж байна. Самбар дээр гномуудын зургийг тавьдаг.

Энэ цүнхэнд юу байгаа вэ? Багш цүнхэнд үсэг байгааг харуулж байна.

Хүүхдүүд:- Захидал.

П.:- Эсвэл сонсогдож байна уу? Дуу, үсэг нь юугаараа ялгаатай вэ?

Д.:Бид ярьж, дуу чимээг сонсож,

Бид харж, захидал бичдэг.

II. Давталт.

    Тоглоом "Эгшиг ба гийгүүлэгчийн байшин."

Гномууд хамт амьдардаг байсан - тэд байсан

Бид шөл идэж, компот чанаж идэв.

Зөвхөн цөлд гэнэт л

Бид хачирхалтай зүйл олсон.

Энэ юу вэ, хар даа

Манай гномуудад тайлбарла.

Самбар дээр улаан, цэнхэр гэсэн 2 байшин байна.

П.:- Эдгээр байшинд захидал амьдардаг. Улаан байшинд аль нь амьдардаг вэ?

Д.:- Эгшиг.

П.:- Тэд юу хийж чадах вэ?

Бүх эгшигүүд чанга дуулж,

Тэд үгэнд уянгалаг байдлыг өгдөг.

Цэнхэр байшинд уу?(гийгүүлэгч.)

П.:Мөн гийгүүлэгч байж болно

Архирах, тогших,

Шүгэл, исгэрэх,

Гэхдээ би тэдэнд дуу дуулахыг хүсэхгүй байна.

Гномуудад эгшиг, гийгүүлэгч хоёрыг ялгаж сурцгаая.

Хүүхдүүд ээлжлэн цүнхнээсээ захидал авч, түүнийг дуудаж, харгалзах байшингийн самбар дээр байрлуулна.

    Тоглоом "Ггийгүүлэгч дээр зочлох".

П.:- Гийгүүлэгчийн байранд ногоон, цэнхэр гэсэн хоёр өрөө байдаг. Эдгээр өрөөнд хэн амьдардаг вэ?

Д.:- Цэнхэр өрөөнд хатуу гийгүүлэгч, ногоон өрөөнд зөөлөн гийгүүлэгч байдаг.

П.: -Гийгүүлэгч нь зочдыг хүлээж авах дуртай. Амьтдыг зөв өрөөнд зөв чиглүүлэхэд тусална уу. Би зураг үзүүлж, та үүнийг нэрлээд үгийн эхний дууг тодорхойлно. Хэрэв энэ нь хатуу гийгүүлэгч бол зочдыг цэнхэр өрөөнд, зөөлөн гийгүүлэгч бол ногоон өрөөнд хүргэж өгдөг. Бид дохионы карт ашиглан зөв замыг зааж өгдөг.

Багш зураг харуулж байна: тахө, хулгана, эрвээхэй, мэлхий, баавгай, заан. Хүүхдүүд эхний дууг тодруулж, цэнхэр эсвэл ногоон картыг үзүүлэв.

    1. Шинэ сэдэв.

1) Тоглоом "Тайлж унш".

П.:Гномууд бидэн дээр ирж,

Гномууд ямар нэгэн зүйл авчирсан.

Энэ юу вэ?

Энэ үгийг уншвал бид мэдэх болно.

Багш зургуудыг нэрлэж, хүүхдүүд зөвхөн эхний үеийг давтаж, дараа нь "бэлэг" гэсэн үгийг үүсгэдэг.

    Энэ ямар бэлэг вэ?

Би салбараас дугуй, улаандууг нь авна.

Би тавган дээр тавина, "өөртөө туслаач" гэж би хэлье.

Д.: -Алим.

П.: -"Алим" гэдэг үгийн эхний үсэг нь Y.

Y үсэг бүхий зурагт хуудас харагдана.

2) Y үсгийн төлөөлөл.

Би өөрийгөө биширдэг: "Би бол хамгийн үзэсгэлэнтэй!"

Тэр хөлөө зүүн тийш хөдөлгөж, үгээр бүжиглэж эхлэв!

Энэ үсэг хэрхэн бичигдсэнийг анхаарч үзээрэй (зүүн тийшээ харах).

П.:-Манай гномуудын нэг нь I үсэгт маш их дуртай тул тэр бүр энэ захидлын нэр хүртэл бодож олжээ! Энэ нэрийг уншина уу.

Багш Зайцевын шоогаар "Яша" гэж нэрлэжээ. Хүүхдүүд уншиж байна.

Гэвч Яша гүрвэлийг хараад түүнийг барьж тоглохоор шийджээ. Гномыг гүрвэл рүү очиход нь тусал.

Гном нь зөвхөн Y үсгээр эхэлсэн зургуудыг дагаж болно.

Хүүхдүүд зургуудыг холбосон маркер бүхий замыг зурдаг: хайрцаг-өндөг-зангуу-алим-гүрвэл.

П.:- Би үсэг гайхалтай, бүхэл бүтэн үг гэсэн үг.

Захидал нь өөртөө хэлэх болно:

"Хараач, би байна."

Би өөртөө хэлж чадна: Би бол Евгения Александровна. Харин чи хэн бэ? (Хүүхдүүд хариулдаг.)

Залуус аа, бидэн дээр хэдэн гном ирсэн бэ? (7)

Хэрэв хүн бүр "Энэ бол би" гэж хэлвэл. Юу тохиолдох вэ?

Зурагт хуудас өлгөх:

7I

Хүүхдүүд оньсого тааварладаг.

П.:-Гэр бүл гэж юу вэ? Ямар гэр бүл байдаг вэ?

3) Y үсэгтэй үеийг унших.

П.:- Гномууд Y үсгээр тоглохыг хүсч байна. "Ах эгч нар" тоглоомыг тэдэнд танилцуулъя.

Зайцевын шоотой тоглоом. Эхлээд хүүхдүүд том шоо (жишээлбэл, MA), дараа нь жижиг (MYA) уншиж, хоёр шоо дөрвөлжин цамхаг барина. Дараа нь бусад хос үгсийг уншина: ла - ла, на - ня.

Одоо үеийг нэмж оруулаад бид la - талбайнууд, мя - нэр, ня - халуун усны газар гэсэн үгсийг авна.

Биеийн тамирын минут.

Манай гномууд ядарсан,

Бид үсгийг удаан хугацаанд судалсан,

Тэгээд магадгүй, найзууд,

Бидний амрах цаг боллоо.

"Хатуу-зөөлөн" бөмбөгтэй тоглоом.Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Багш бөмбөгийг хүүхэд рүү шидэж, хатуу гийгүүлэгч авиаг дууддаг (жишээлбэл, "n"), хүүхэд бөмбөгийг буцааж шидэж, зөөлөн гийгүүлэгч ("n") дууддаг.

IV. Нэгтгэх.

Тоглоом "Үсгийг солих". Самбар дээр fe гэсэн үгтэй картуудыг байрлуулсан n , Р А г, м д h.

П.:- Одоо чи бид хоёр шидтэн болж, нэг үгийг нөгөө үг болгон хувиргана.

Тодруулсан үсэг нь I үсэг болж өөрчлөгдсөн:

үс хатаагч - үлгэр

баяртай - эгнээ

сэлэм - бөмбөг

В. Бие даасан ажил.

Залуус аа, даалгавраа анхааралтай, сайхан гүйцэтгэхийг хичээгээрэй. Бид таны бүтээлүүдийг гномуудад өгөх болно. Тэд үргэлжлүүлэн үсэг сурахдаа баяртай байх болно.

VI. Доод шугам.

Залуус аа, та нар үнэхээр мундаг юм! Өнөөдөр бид маш их зүйлийг хийсэн:

Захидал шинэ зүйл сурсан,

Үгээр тоглосон

Одойнуудыг хамтдаа сургасан,

Мөн тэд бэлэг авсан,

Y үсэг бидэнд бүх зүйлд тусалсан.

Самбар дээр алимны мод байдаг бөгөөд түүн дээр хүүхэд бүрийн хувьд хувийн алим (улаан цаасаар хийсэн) наасан байна. Хүн бүр нэрээ олж, алимаа авдаг.

Уран зохиол:

1. Бирюкова И.В. Y үсгийг танилцуулж байна.

2. Костылева Н.Ю. 5-6 насны хүүхдэд зориулсан үсэг, дуу авиа бүхий 200 хөгжилтэй дасгал.

3. Битно Г.М. Пиктограмм бүхий үсэг, үений картууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гусева A.P. MDOU дугаар 60 "Хавар"

Зорилго: Бичиг үсгийн хичээлээр олж авсан хүүхдүүдийн олж авсан мэдлэг, ур чадвар, чадварыг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

  • Үсгүүдийн зургийг засах;
  • Хүүхдүүдэд үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх, үгсийг үе болгон хуваах, онцолсон үеийг тодруулах чадварыг сургах;
  • Үзэл баримтлалыг тодруулах "дуу чимээ" Тэгээд "захидал" ;
  • Хүүхдүүдэд өгөгдсөн үгээр өгүүлбэр зохиож, дүн шинжилгээ хийж, бичих дүрмийг ашиглан график тэмдэглэл бичихийг үргэлжлүүлэн заах;
  • Тэмдэглэлийн дэвтэр болон самбар дээр ажиллах чадварыг бэхжүүлэх;
  • Нөхөрлөлийг сонсох, бие биенээ тасалдуулахгүй байх чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал: Карт "Аль үсэг цонхоор харагдана" ; номын үгийн диаграмм; оньсого; чипс (улаан, ногоон, цэнхэр); үг үүсгэх үсэг; саваа; дэвтэр; энгийн харандаа.

Хичээлийн явц:

Асуулт, Залуус аа, өнөөдөр таны сэтгэл санаа ямар байна вэ?

D. Сайн, хөгжилтэй, баяр баясгалантай ...

Б. Гар гараасаа хөтлөлцөн сайхан сэтгэлээ бие биедээ дамжуулцгаая.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларч,
Би чиний найз, чи бол миний найз
Гараа илүү чанга атгацгаая
Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Зочдод инээмсэглэлээ бэлэглээрэй.

Асуулт, Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр манай бүлэг гайхалтай, ид шидийн орноос сонирхолтой захидал хүлээн авлаа - Grammar. Дуу, үсэг, үгс тэнд амьдардаг. Энэ улсын оршин суугчид найз нөхөдтэй болох хүсэлтэй байгаагаа бичжээ. Та тэдэнтэй уулзмаар байна уу?

А. Энэ улсад та заавал биелүүлэх ёстой сонирхолтой ажлуудыг олох болно. Хэрэв та бүх даалгавраа биелүүлбэл шагнал таныг хүлээж байна.

За залуусаа, дүрмийн орон руу явахад бэлэн үү?

А. Надад дүрмийн оронд өөрийгөө олоход туслах шидэт харандаа байна. Нүдээ аньцгаая. "Нэг, хоёр, гурав, биднийг дүрмийн нутаг руу хөтөл!"

V. Энд бид дүрмийн оронд ирлээ, ширээнд суу.

1. Тэгэхээр эхний даалгавар.

"Цонхоор ямар үсэг харж байгааг таагаарай" .

Тэдний төлөөлж буй дуу авиаг нэрлэ. Сайн хийлээ!

2. Холимог үсгүүдээс үг эвлүүлж, авиа үсгийн шинжилгээ хийх хэрэгтэй.

К И А Г Н
1 3 5 4 2

Хүүхдүүд үсгүүдийг тоогоор нь цэгцэлж, ном гэдэг үгийг авдаг. Дараа нь тэд үгийн диаграммыг хийж, авиа-үсгийн шинжилгээ хийдэг. Хүүхдүүд ширээн дээр, нэг нь самбар дээр ажилладаг.

R. Ном гэдэг үг хоёр үетэй, өргөлттэй үе нь эхнийх. Энэ үг таван авиатай.

1-р авиа – k – конг., гл., ТВ., цэнхэр дөрвөлжин тэмдэглэсэн;
2-р дуу - n - зохицол, дуу чимээ, зөөлөн, ногоон квадратаар тэмдэглэгдсэн;
3-р дуу - i - vl., ud., улаан дөрвөлжин тэмдэглэсэн;
4-р авиа – g - акк., дуу, зурагт., цэнхэр дөрвөлжин тэмдэглэсэн;
5-р авиа – а - vul., unsound, улаан дөрвөлжин тэмдэглэгдсэн байна.

3. Биеийн тамирын хичээл: Бөмбөгөөр тоглох "Үүнийг эсрэгээр нь хэл" .

4. А.Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

B. Хавар гэдэг үгтэй өгүүлбэр зохиож, цаасан дээр график хэлбэрээр бичээрэй.

А. Хүүхдүүд ээ, бид ямар дүрмийг баримтлах ёстой вэ?

D. Өгүүлбэрийн эхний үгийг том үсгээр бичээд өгүүлбэрийн төгсгөлд цэг, анхаарлын тэмдэг, асуултын тэмдэг тавьдаг.

(Багш хүүхдүүдээс өгүүлбэрийн эхний, хоёр, гурав дахь үг юу болохыг асууна; та өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?)

5. Тоглоом "Үг нурсан" .

Энэ үг унасан
Цэцэрлэгийн орон дахь үр шиг.
Үг зохио
Туслаач залуусаа.

Хүүхдүүд хосоороо ажиллаж, үсгүүдээс үг, үгийн дуу авианы загварыг хийдэг.

6. Нүдэнд зориулсан гимнастик.

7. Дасгалыг дэвтэр дээрээ хий "Бичиг үсгийн хичээл" . (Үсгүүдийг оруулна уу).

8. Асуулт: Би одоо үгсийг нэрлэх болно, та савх ашиглан үг бүрийн эхний үсгийг байрлуул: Азарган тахиа, чангаанз, дилл, туулай. Ямар үг гарсныг уншина уу (ААЛЗ).

9. Таавар.

V. Сайн байна уу залуусаа! Та бүх даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн бөгөөд үүний тулд дүрмийн ид шидийн орны оршин суугчид танд эдгээр гайхалтай захидлуудыг өгдөг.

За, бидний сэтгэл хөдөлгөм аялал дууслаа, манай бүлэгт буцаж очих цаг боллоо.

Нүдээ ань. "Нэг, хоёр, гурав, биднийг манай бүлэгт хүргэ!"