В.Берестов “Замыг хэрхэн олох вэ” Ирээдүйн бага сургууль. В.Берестов "Замыг хэрхэн олох вэ" сэдвээр уран зохиолын уншлагын хичээл Ферм рүү явах түүхийн зохиогчийг хэрхэн олох вэ

Багш Татьяна Николаевна Майбородагийн хичээлийн скрипт.

1. Дидактик үндэслэл

Хичээлийн сэдэв: « В.Берестов “Замыг хэрхэн олох вэ”

Дидактик зорилго:хүүхдүүдэд шинэ мэдлэг сурах нөхцлийг бүрдүүлэх

Хичээлийн төрөл:"Шинэ мэдлэгийн нээлт"

Зорилтот:В.Берестовын уран сайхны үгийн онцлогийг танилцуулж, бүтээлийн гол санааг цогцоор нь бий болгоход хувь нэмэр оруулах, хүүхдүүдэд ертөнцийг үзэх үзэл бодлын олон талт байдлын талаархи ойлголтыг өгөх.

Хичээлийн зорилго:(Сэдэв)

● сурагчдын боловсрол, мэдээллийн ур чадварыг төлөвшүүлэх, хөгжүүлэх, чөлөөтэй, ухамсартай, зөв ​​унших, чимээгүй, чанга унших, төлөвших нөхцөлийг бүрдүүлэх. илэрхийлэлтэй унших; үгсийн тодорхой, нарийн дуудлага, зогсолтыг ажиглах, логик стресс, аялгууг ажиглах;

● харилцааны ярианы соёлыг хөгжүүлэх;

● төсөөлөл, ажиглалт, өөрийн үзэл бодлыг батлах чадварыг хөгжүүлэх;

● агуулгын дүн шинжилгээ хийх замаар хүүхдүүдэд ёс суртахууны боловсрол олгох Урлагийн ажил, ангийн эв нэгдлийг дэмжих, сурагчдад үнэ цэнийг ойлгоход нь туслах хамтарсан үйл ажиллагаа.

Хувийн:
Өөрийгөө үнэлэх чадвартай байх боловсролын үйл ажиллагааны амжилтын шалгуурт үндэслэн.

Мета субьект:

Хичээлийн зорилгоо багшийн тусламжтайгаар тодорхойлж, томъёолж чаддаг байх; хичээл дээрх үйлдлүүдийн дарааллыг хэлэх; үйл ажиллагааны зөв байдлыг хангалттай ретроспектив үнэлгээний түвшинд үнэлэх; даалгаврын дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх; таамаглалаа илэрхийл.

(Зохицуулалтын UUD).

Боломжтой байх санаа бодлоо амаар илэрхийлэх; бусдын яриаг сонсож, ойлгох; Сургуулийн зан үйл, харилцааны дүрмийг хамтдаа тохиролцож, дагаж мөрдөх.

Сургалтын аргууд:бүтээмжтэй.

Оюутны танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэрүүд:хувь хүн, урд талын.

Боловсролын хэрэгсэл:Сурах бичиг, Уншигч, танилцуулга, олон проектор, эмотикон, "Үлгэр ир" дуу.

2. Хичээлийн технологийн газрын зураг

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1.Үйл ажиллагааны төлөө өөрийгөө тодорхойлох

(органик мөч)

Яруу найргийн хэлбэрээр ажиллах сэтгэлийн байдал

Тэд босоод эргэж харав

Тэгээд тэд бие бие рүүгээ инээмсэглэв.

Сайхан ааштай

Бид үргэлжлүүлэн судлах болно.

Зочиддоо эргэж инээмсэглээрэй.

Ажлаа ахиулахын тулд амьсгалын дасгалаар хичээлээ эхэлцгээе.

Дасгал "Лаагаа үлээлгээрэй.

Гүнзгий амьсгаа аваад бүх агаарыг нэг дор гаргана.Нэг лаа үлээнэ.

Одоо таны өмнө гурван лаа байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Гүнзгий амьсгаа аваад гурван удаа амьсгалж, лаа бүрийг үлээнэ.

Ангиа ажилд бэлтгэх

Үүнд багтсан боловсролын үйл ажиллагаа.

Хүүхдүүд сэтгэлийн хөдөлгөөнийг нэмэгдүүлнэ.

Амьсгалын аппаратыг уншихад бэлтгэх.

Хувийн:өөрийгөө тодорхойлох;

Зохицуулалт: зорилго тавих;

Харилцааны:

2. Мэдлэгийг шинэчлэх, үйл ажиллагааны хүндрэлийг бүртгэх

Мэдлэгийн түвшинг илтгэнэ.

Одоо бидний ажиллаж байгаа хэсгийн сэдэв юу вэ?

"Үзэл бодол" гэсэн хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Өнөөдөр бид үргэлжлүүлэн олж мэдэх болно

ямар өөр үзэл бодлыг авч үзэх вэ? дэлхий.

Бид аль хэдийн ямар аргуудтай танилцсанаа санацгаая

Шалгалт гэрийн даалгавар.

Шүлэг цээжээр унших (эгнээгээр).

1 - О.Дриз "Шилэн".

2 – В.Берестов “Шүлдэг дэх зургууд”.

3- А.Ахундова “Цонх”

Дэлхийг харах ямар арга замууд байдаг вэ? шинэ арга замаарБид одоо сонссон уу?

(Харах цэг)

(Хүүхдийн хариултын сонголтууд)

Хүүхдүүд шүлэг уншиж, илэрхийлэх чадварыг үнэлж, тайлбар хийдэг.

Бид өнгөт шилээр харж, шалбааг руу харж, цонхоор хардаг.

Харилцааны:багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх

Танин мэдэхүйн:шинж чанарыг тодорхойлох объектын шинжилгээ

Харилцаа холбоо: бие биенээ сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Зохицуулалт:хяналт, үнэлгээ, залруулга;

3. Боловсролын даалгаврын мэдэгдэл.

Шинэ материалыг хүлээн авах оюутнуудын мэдлэгийг идэвхжүүлэх

Зорилго тавих.

Одоо бид ангидаа юу хийхээ таамаглаж байна уу?

Үлгэр, үлгэр - гайхамшгийн үзэсгэлэн,

Шидэт ертөнц, өнгөлөг ой,

Үлгэрийн далавч чимээгүйхэн шуугиж,

Энэ нь тэд бидэнтэй уулзахаар нисч байна гэсэн үг юм.

(Хүүхдийн хариултын сонголтууд).

Зохицуулалт:зорилго тавих;

Танин мэдэхүйн (логик): шинж чанарыг задлах шинжилгээ

4. Шинэ сэдвийг ойлгох бэлтгэл.

Танилцуулга үзэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил.

5 . Шинэ мэдлэг олж авах.

6. Анхдагч нэгтгэх.

Зөв. Өнөөдөр бид ажилтай танилцах болно

В.Д. Берестова "Замыг хэрхэн олох вэ."

Тэгвэл одоо түүний уран бүтээлтэй танилцацгаая. (Танилцуулга үзүүлэх).

Ярианы гимнастик (самбар дээр).

Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?

Хаалга гэдэг үгийн утгыг хэн тайлбарлаж чадах вэ?

Антологийн үлгэр унших 131-р тал.

Гинжээр, 1 мөр, догол мөрөөр уншина.

Логик завсарлага, аялгууг ажиглан үгсийг чанга, тод, илэрхий хэлэх.

Ойлголтын талаарх ойлголтыг бий болгодог. Анхдагч ерөнхий ойлголт. Ярилцлага зохион байгуулдаг.

аль руу уран зохиолын төрөлэнэ ажил холбоотой юу?

Үүнийг үлгэр гэж яаж таамагласан бэ?

Энд байгаа бүх зүйл гайхалтай юу?

Зөвхөн үлгэр төдийгүй үнэнийг агуулсан үлгэрүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд яагаад өөрсдөө замаа олж чадаагүй юм бэ?

Өвөөгийн буудал хаана байдгийг бүх амьтад мэддэг үү?

(Бүх үгс нь объектын нэр юм.)

Хаалга бол манаачийн өрөө, манаачийн байр юм.

Сурагчдын үлгэрийг гинжээр унших.

(Амьтад ярьдаг).

(Үгүй ээ, хүүхдүүд алхах, амьтны зуршил).

(Үлгэр - үлгэр биш).

(Тэд төөрч, зам алга болсон).

(Тийм ээ, тэд бүгд зам зааж байна).

Зохицуулалт:төлөвлөлт, таамаглал;

тархины тоглоом- асуудлыг шийдвэрлэх, таамаглал дэвшүүлэх, тэдгээрийн үндэслэлийг гаргах;

Харилцааны:

Танин мэдэхүйн:ухамсартай, сайн дураараа бүтээх чадвар ярианы хэллэг, үйл ажиллагааны арга, нөхцлийн талаархи эргэцүүлэл;

Харилцаа холбоо: үр дүнтэй яриа хэлэлцээнд оролцох.

Физминутка

7. Бие даасан ажил (текстийг хоёрдогч унших)

Бие даасан ажлыг шалгах.

Та ядарсан юм болов уу?

За амарцгаая.

Би танд ядаргаа санал болгож байна

Үүнийг арилгахын тулд одоо нэг минут зарцуулаарай.

Шинэ мэдлэгийг хэрэгжүүлэх үйл ажиллагааг зохион байгуулах

Даалгавартай бие даан унших:

Амьтан бүрийн зөвлөгөөг анхаарч үзээрэй.

Залуус анх хэнтэй уулзсан бэ?

Түүний зөвлөгөөг олж унш.

Түүний зөвлөгөө яагаад хэрэг болсонгүй вэ?

Түүний зөвлөгөөг уншина уу.

Түүний зөвлөгөө яагаад хэрэг болсонгүй гэж та бодож байна вэ?

Дараагийн амьтныг нэрлэх үү?

Түүний зөвлөгөөг уншина уу.

Эмгэн хумсны тусламж тохиромжтой юу?

Одоо сүүлчийн амьтны зөвлөгөөг уншина уу.

1, 2, 3, 4, 5.

Бид бас яаж амрахаа мэддэг.

Гараа ардаа тавицгаая

Толгойгоо өндөрт өргөцгөөе

Тэгээд амархан, амархан амьсгалцгаая.

Оюутнуудын сонгон унших:

(хэрэм). Слайд

Тэр үсрэхийг санал болгож байна, өөрөөр хэлбэл. өөрийн үзэл бодлоос шалтгаална.

(Туулай). Слайд.

(Тэр бүх зүйлийг үнэрлэх, өөрөөр хэлбэл үнэрээр олохыг санал болгож байна).

Эмгэн хумс - гулсуур.

(Тэр мөлхөхийг санал болгож байна).

Зөгий - гулсуур.

Зохицуулалт:хяналт, үнэлгээ, залруулга;

Танин мэдэхүйн:

Шалтгаан-үр дагаврын холбоог бий болгох.

Харилцаа холбоо-мэдээлэл хайх, сонгоход идэвхтэй хамтран ажиллах

9. Хичээлийн хураангуй.

Хүүхдүүд яагаад зөвхөн зөгийний зөвлөгөөг авсан бэ?

Хэрэм, туулай, эмгэн хумс, зөгий хоёр ижил зүйлийн тухай ярьж байна уу?

Амьтдыг манай баатруудын туслах гэж нэрлэж болох уу?

Шидэт туслахуудын талаар юу хэлэх вэ?

135-р хуудаснаас Сарьсан багваахай зурагт хуудасны санааг уншина уу.

Үлгэрт гардаг жирийн туслахууд ид шидийнхээс юугаараа ялгаатай вэ?

Өнөөдөр бид ямар ажилтай танилцсан бэ?

Энэ үлгэрийн баатар хэн бэ?

Та залуусын талаар юу хэлэх вэ?

Тэр юу вэ гол санааэнэ үлгэр үү?

Та ертөнцийг өөр ямар аргаар шинэ өнцгөөс харж чадах вэ?

Зөгий тэднийг дагахыг санал болгож, хүний ​​үзэл бодлоос зөвлөгөө өгсөн).

(Тийм ээ, тэд бүгд замын талаар ярьж байсан).

Тийм ээ, тэд туслахыг хүссэн ч тус бүр өөрийн гэсэн байр сууринаас ханддаг.

(Ид шидийн туслахууд ид шидийн хүчийг ашиглахад тусалдаг).

(В. Берестовын "Замыг хэрхэн олох вэ" үлгэрийн хамт).

(Залуус ба амьтад).

Тэд эелдэг байсан.)

Хүн бүр зөвлөгөө өгч чадна, гэхдээ үүнийг ашиглах нь үргэлж боломжгүй байдаг. Учир нь амьтан бүр ертөнцийг өөр өөрийнхөөрөө хардаг.

((Хөдөлгөөн, мэдрэхүйн тусламжтайгаар)

Хувийн: дүрд хандах хандлагаа илэрхийлэх.

Зохицуулалт:аль хэдийн сурсан болон одоог хүртэл суралцах шаардлагатай байгаа зүйлийг хянах, үнэлэх, засах, тодруулах, ухамсарлах;

Хувийн:өөрийгөө тодорхойлох

Танин мэдэхүй: гүйцэтгэлийн үр дүнгийн үйл явцыг хянах, үнэлэх.

Харилцааны:өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвар;

10. Үйл ажиллагааны тусгал

(хичээлийн хураангуй)

11 Гэрийн даалгавар.

Тусгалын зохион байгуулалт

Алгаа өргө.

Суралцагчдад санал болгож буй гэрийн даалгаварт дүн шинжилгээ хийнэ.

Би дараах үгсээр хичээлээ дуусгахыг хүссэн.

Бид үлгэрт баяртай гэж хэлэхгүй.

Бид дахин түүн рүү буцах болно.

Үлгэрүүд зэрэгцэн амьдардаг,

Тэд уулзалтыг тэсэн ядан хүлээж байна.

"Үлгэр ир" дууг та бүхэндээ хүргэе.

Н.Рождественскаягийн гүйцэтгэсэн.

Тэд эмотикон ашиглан ажлаа үнэлдэг

1 - маш сайн

2- Би илүү сайн хийж чадна.

Тэд байшин сонгодог. дасгал хийх.

Танин мэдэхүйн:тусгал;

Хувийн:Сурах ухамсарыг өөрөө үнэлэх.

Танин мэдэхүй: янз бүрийн бодол санаа, өөрийгөө зөвтгөх чадварыг харгалзан үзэх.

Валентин Берестов

Хэрхэн зам олох вэ


Хүүхдийн үлгэр

Залуус ойн өвөө дээрээ очихоор явав. Бид очоод төөрсөн.
Тэд харвал хэрэм тэдний дээгүүр үсэрч байна. Модноос мод руумодноос мод руу. Залуус - түүнд:

- Белка, Белка, надад хэлээч,
Белка, Белка, надад харуул,
Хэрхэн зам олох вэ
Өвөөгийн буудал руу.

"Маш энгийн" гэж Белка хариулав. -Үүгээр үсрээрэйЗул сарын гацуур мод энэ дээр, нөгөө дээр - муруй хус мод дээр. Тахир хус модноостом том царс мод харагдаж байна. Царс модны орой дээрээс харагданадээвэр. Энэ бол хаалганы байшин... За, чи яах вэ? Үсрэх!


Баярлалаа, Белка! - гэж залуус хэлж байна. - Зөвхөн бид тэгдэггүйБид мод руу үсэрч чадна. Бид өөр хүнтэй болмоор байнаАсуулъя.

Туулай үсэрч байна. Залуус ч түүнд дуугаа дуулсан:

- Бүжин, туулай, надад хэлээрэй.
Туулай, туулай, надад харуул,
Хэрхэн зам олох вэ
Өвөөгийн буудал руу.

Зочид буудал руу? гэж туулай асуув. - Юу ч алгаИлүү амархан. Эхлээд энэ нь мөөг шиг үнэртэй байх болно. Тэгэхээр? Дараа нь - туулайбайцаа Тэгэхээр? Дараа нь үнэгний нүх шиг үнэртэй байдаг. Тэгэхээр?
Энэ үнэрийг баруун эсвэл зүүн тийш алгасах. Тэгэхээр? Тэр хэзээ үлдэх вэцаана чинь ингэж үнэртээд л утаа үнэртэнэ.

Хаашаа ч эргэхгүйгээр шууд түүн рүү үсэр. Энэ бол ойн өвөөсамовар тавьдаг.



Баярлалаа хонгор минь! - гэж залуус хэлж байна. - Хамар нь харамсалтайБид танайх шиг мэдрэмтгий биш. Өөр хэн нэгэн хийх хэрэгтэй болноасуу.

Тэд эмгэн хумс мөлхөж байгааг хардаг.

- Хөөе эмгэн, надад хэлээч
Хөөе эмгэн, надад үзүүл
Хэрхэн зам олох вэ
Өвөөгийн буудал руу.



Үүнийг хэлэхэд их хугацаа байна" гэж Эмгэн санаа алдав. -Луу-Би чамайг тийшээ аваачсан нь дээр. Намайг дага.

Баярлалаа, Эмгэн хумс! - гэж залуус хэлж байна. -Бидэнд цаг алгамөлхөх. Бид өөр хүнээс асуусан нь дээр байх.


Зөгий цэцэг дээр сууж байна. Залуус - түүнд:

- Зөгий, зөгий, надад хэлээч,
Зөгий, зөгий, надад харуул,
Хэрхэн зам олох вэ
Өвөөгийн буудал руу.

За яахав" гэж зөгий хэлээд "Би чамд үзүүлье..." Хараач,би хаашаа явах вэ? Дага. Эгч нараа хараарай. Тэд хаашаа явж байна вэ?чи бас яв. Бид өвөөгийн зөгийн үүрэнд зөгийн бал авчирдаг. За, баяртай!
Би маш их яарч байна. W-w-w...

Тэгээд тэр ниссэн. Залуус түүнд баярлалаа гэж хэлэх цаг ч байсангүй.

Тэд зөгий нисч байсан газар очиж, хурдан олжээхаалганы байшин. Ямар баяр баясгалан вэ! Тэгээд өвөө тэдэнд цай өгсөнТэр намайг зөгийн балтай болгосон.

Хүүхдийн үлгэр

Могой Браггарт



Нэгэн удаа ВИТЯ могой хийжээ. Үүлэрхэг өдөр байсан" бахүү Могойн дээр нар зурав.
Витя утсыг нь суллав. Могой улам өндөрсөж эхлэвдээш, урт сүүлээ савлаж, дуу эгшиглүүлэн:

- Би нисэж байна
Тэгээд би нисдэг
Би лаа асаадаг
Мөн дулаахан!

Чи хэн бэ? - гэж шувууд асуув.

Та харахгүй байна уу? - гэж Могой хариулав.- Би бол нар!

Худлаа! Худлаа! - шувууд хашгирав. - Нар ·үүлний ард.

Ямар үүлний ард байдаг вэ? -3mey уурласан. -Нар бол би! Өөр нар байсангүй, үгүй, үгүйшаардлагагүй болно! Цэвэрлэх үү?

Худлаа! Худлаа! - шувууд түгшсэн.

Юу-о-о? Цитс, богино сүүлтүүд! - Могой хуцав, эрхэм ээурт сүүлээ савлаж байна.

Шувууд айсандаа тарав.

Гэтэл дараа нь нар гарч ирэв.

Онгирч байгаа хүнийг Пек! Хууран мэхлэгчийн сүүлийг зулга!Шувууд хашгирч, Могой руу дайрав.

Витя утсыг хурдан ороож эхлэхэд Могой унавөвс

Та тэнд юу хийсэн бэ? гэж хүү асуув.

Тэгээд юу гэж? - Могой гомдсон. - Та нар хошигнож чадахгүй байна уу?

Хошигнол, хошигнол, - гэж Витя хэлэв, - гэхдээ яагаад худлаа ярьж байна вэсайрхах уу? Та сайжруулах ёстой.

Энд бас нэг шинэ зүйл байна! - Могой ярвайв. - Тэгээд бишБодоод үз! Шувууд өөрсдийгөө засаарай!

Аа за! - Витя уурлав - За, сайн байна! Дараа нь би өөрөөБи чамайг засна. Одоо та хэнийг ч хуурахгүйЧи намайг хангалттай айлгаж, уурандаа тэсрэх болно!

Хүү бийр, будаг авч, зурсан зүйлээ эргүүлэвнар инээдтэй царайтай.



Могой дахин тэнгэрт нисч, дуу дуулж:

Би нисэж байна,
Би хөвж байна
Би юу хүсч байна,
Би үүнийг л хийж байна!

Тэр шоолж, худлаа ярьж, сайрхав. Харин одоо бүгд харсантүүний хөгжилтэй царай, түүнийг тоглож байна гэж бодсон. Тэгээд тэр тэгдэггүйБи тоглож байна гэж бодсон.

Би бол нар! Та сонсож байна уу? Би бол нар! - гэж Могой хашгирав.

Ха ха ха! - шувууд инээв. - Өө, би чамайг инээлгэсэн! Өө мөннамайг алсан! Чамаас уйдахгүй ээ, ахаа!

Цитс, богино сүүлтүүд! - гэж Могой уурлан чичирч ярвайвурт сүүлээрээ.

Гэтэл шувууд улам чанга инээж тойрон эргэлдэнэБид могойн сүүлийг нь татсан.


Хүүхдийн ном, үлгэр

ШУДАРГА ХЯНСАН

Катерпиллар нь өөрийгөө маш үзэсгэлэнтэй гэж үздэг байсан бөгөөд алдаагүйнэг ч дусал шүүдэр харахгүй.

Би ямар сайн юм бэ! - Катерпиллар баяртайгаар баярлавтүүний хавтгай царайг хараад нуман хаалгаүслэг нуруун дээр нь хоёр алтан судал харагдана.

Үүнийг хэн ч анзаардаггүй нь харамсалтай.


Гэвч нэг өдөр түүнд аз таарчээ. Нэг охин нуга дундуур алхаж, цуглуулавцэцэг. Катерпиллар хамгийн үзэсгэлэнтэй цэцэг рүү авиравмөн хүлээж эхлэв. Тэгээд охин түүнийг хараад:

Энэ нь жигшүүртэй юм! Чамайг харах хүртэл зэвүүн байна!

Аа за! - Катерпиллар уурлав. -Тэгвэл би чамд хүндэтгэл үзүүльехэн ч, хэзээ ч, хаана ч, юу ч биш гэсэн шинэ катерпиллар үгмөн ямар ч байдлаар, ямар ч нөхцөлд, ямар ч нөхцөлд
намайг дахиж харахгүй!


Та үгээ өгсөн - чи Катерпиллар байсан ч гэсэн үүнийг биелүүлэх хэрэгтэй.

Тэгээд Катерпиллар мод руу мөлхөв. Их биенээс салбар хүртэл, салбараас ньмөчир рүү, мөчрөөс мөчир рүү, мөчрөөс мөчир рүү, мөчрөөсцаасан дээр. Тэр гэдсэнээсээ торгон утас гаргаж ирээд тэр болсон
өөрийгөө тойруул

Тэрээр удаан хугацаанд ажилласан бөгөөд эцэст нь хүр хорхойн үүр хийсэн.

Өө, би маш их ядарч байна! - Катерпиллар санаа алдав. -Мэдээжороосон.

Хүрээнд дулаахан, харанхуй байсан, өөр хийх зүйл алга,Катерпиллар унтав.



Нуруу нь маш их загатнаж байсан тул тэр сэржээ.

Дараа нь Катерпиллар хүр хорхойн үүрний хананд үрж эхлэв. Би өөрийгөө нухлааүрж, тэдгээрийн дундуур үрж, унасан. Гэвч тэр унасанямар нэг хачирхалтай - доошоо биш, харин дээшээ.

Дараа нь ижил нугад байгаа Катерпиллар ижил зүйлийг харавяг охин.



"Аймшигтай! - гэж Катерпиллар бодлоо. - Би битгий зураарайХөөх, энэ миний буруу биш, гэхдээ одоо бүгд намайг бас гэдгийг мэдэх болнохудалч. Надад хэнд ч байхгүй шударга катерпиллар өгсөн
харж, түүнийг саатуулсангүй. Ичмээр!"

Тэгээд Катерпиллар өвсөнд унав.

Тэгээд охин түүнийг хараад:

Ийм гоо үзэсгэлэн!

Тиймээс хүмүүст итгээрэй гэж Катерпиллар ярвайв. - Өнөөдөр тэдНэг юм ярина, маргааш тэс өөр юм ярина.

Ямартай ч тэр шүүдэр рүү харав. Юутийм үү? Түүний урд урт урттай танил бус царай харагданасахал Катерпиллар нуруугаа нугалах гэж оролдсон бөгөөд харав
Түүний нуруун дээр олон өнгийн том харагдаж байвдалавч.

Өө тэгээд л боллоо! - гэж тэр таамаглав. -Надад тохиолдсонгайхамшиг. Хамгийн энгийн гайхамшиг: Би эрвээхэй болсон! ЭнэЭнэ нь тохиолддог.

Тэгээд тэр нуга дээгүүр хөгжилтэйгээр эргэлддэг, учир нь үнэнчээр хэлэвТэр эрвээхэйд өөрийг нь хэн ч харахгүй гэсэн үг хэлсэнгүй.


Валентин Берестов. Хүүхдийн үлгэрүүд

A. Коровины зурсан зургууд

Валентин Берестовын "Замыг хэрхэн олох вэ" үлгэр нь ойн оршин суугчид төөрсөн хүүхдүүдэд өвөөгийнхөө байр руу явах замыг олоход хэрхэн тусалсан тухай өгүүлдэг.

Валентин Берестов. Хэрхэн зам олох вэ

Залуус ойн өвөө дээрээ очихоор явав. Бид очоод төөрсөн. Тэд харвал хэрэм тэдний дээгүүр үсэрч байна. Модноос мод руу. Модноос мод руу. Залуус - түүнд:

Белка, Белка, надад хэлээч

Белка, Белка, надад харуул,

Хэрхэн зам олох вэ

Өвөөгийн буудал руу юу?

"Маш энгийн" гэж Белка хариулав. - Энэ модноос нөгөө мод руу, тэр модноос муруй хус руу үсэр. Тахир хус модноос том том царс модыг харж болно. Дээвэр нь царс модны орой дээрээс харагдана. Энэ бол хаалга юм. За, чи яах вэ? Үсрэх!

- Баярлалаа, Белка! - гэж залуус хэлж байна. - Зөвхөн бид мод руу хэрхэн үсрэхээ мэддэггүй. Бид өөр хүнээс асуусан нь дээр байх.

Туулай үсэрч байна. Залуус ч түүнд дуугаа дуулсан:

Туулай, туулай, надад хэлээч

Туулай, туулай, надад харуул,

Хэрхэн зам олох вэ

Өвөөгийн буудал руу юу?

- Зочид буудал руу юу? гэж туулай асуув. - Үүнээс энгийн зүйл байхгүй. Эхлээд энэ нь мөөг шиг үнэртэй байх болно. Тэгэхээр? Дараа нь - туулайн байцаа. Тэгэхээр? Дараа нь үнэгний нүх шиг үнэртэй байдаг. Тэгэхээр? Энэ үнэрийг баруун эсвэл зүүн тийш алгасах. Тэгэхээр? Хоцроход нь ингэж үнэртээд л утаа үнэртэнэ. Хаашаа ч эргэхгүйгээр шууд түүн рүү үсэр. Энэ бол ойн өвөө самовар тавьж байгаа юм.

"Баярлалаа, Бүүжин" гэж залуус хэлэв. "Бидний хамар чам шиг мэдрэмтгий биш байгаа нь харамсалтай." Би өөр хүнээс асуух хэрэгтэй болно.

Тэд эмгэн хумс мөлхөж байгааг хардаг.

Хөөе эмгэн, надад хэлээч

Хөөе эмгэн, надад үзүүл

Хэрхэн зам олох вэ

Өвөөгийн буудал руу юу?

"Үүнийг хэлэхэд урт хугацаа байна" гэж Эмгэн санаа алдав. Лу-у-илүү сайн, би чамайг тийшээ хүргэнэ-у-у. Намайг дага.

- Баярлалаа, Эмгэн хумс! - гэж залуус хэлж байна. -Бидэнд мөлхөх цаг алга. Бид өөр хүнээс асуусан нь дээр байх.

Зөгий цэцэг дээр сууж байна. Залуус түүнд:

Зөгий, зөгий, надад хэлээч

Зөгий, зөгий, надад харуул,

Хэрхэн зам олох вэ

Өвөөгийн буудал руу юу?

"W-w-w" гэж зөгий хэлэв. - Би чамд үзүүлье... Миний хаашаа нисч байгааг хар даа. Дага. Эгч нараа хараарай. Тэд хаашаа явна, чи ч бас яв. Бид өвөөгийн зөгийн үүрэнд зөгийн бал авчирдаг. За, баяртай! Би маш их яарч байна. W-w-w...

Тэгээд тэр ниссэн. Залуус түүнд баярлалаа гэж хэлэх цаг ч байсангүй. Тэд зөгий нисч байсан газар очиж, харуулын байрыг хурдан олов. Ямар баяр баясгалан вэ! Тэгээд өвөө тэднийг зөгийн балтай цайгаар дайлсан.

Валентин Берестовын "Замыг хэрхэн олох вэ" бүтээлийн дүн шинжилгээ.

Валентин Дмитриевич Берестовын "Миний анхны номууд" цувралаас "Замыг хэрхэн олох вэ" үлгэр /Хавсралт 5/ сургуулийн өмнөх насны. Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан богино үлгэр. Энэ нь таныг хэрхэн төөрөлдөж, айхгүй байх талаар өгүүлдэг. Энэ бол сайхан сэтгэл, итгэлцэл, үндэслэлтэй байдлын тухай түүх юм. Энэ нь бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг ажиглах, анхааралтай байхыг заадаг. Зохиол нь энгийн бөгөөд динамик юм. Үйл явдал ойд болж, залуус арга зам хайж, ойн оршин суугчдаас тусламж хүсч байна. Баатрууд бол боломжийн, хүмүүжилтэй, нөхөрсөг бөгөөд ойн оршин суугч бүрт талархаж, учир шалтгаантай байдаг. Ойн оршин суугчид маш их хариу үйлдэл үзүүлдэг, өөр өөрийнхөөрөө, чадах бүхнээрээ тэдэнд туслахыг хүсдэг. Баатрууд бүх зөвлөгөөг ашиглаж чадахгүй байх нь хамаагүй. Гэхдээ тэд болон тэдэнтэй хамт уншигчид "хэрэм, туулай, зөгий, тэр ч байтугай эмгэн хумсны тухай" хэр ихийг мэддэг бол. Ойн оршин суугч бүрийн хувьд зохиолч өөрийн ярианы онцлогийг ашигладаг бөгөөд энэ нь хүүхдүүдэд дүрүүдийг хамгийн тод төсөөлөхөд тусалдаг.

Орчин үеийн хүүхдийн зохиолчдын бүтээлийг ашиглах боловсролын ажилсургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад

Хүүхдийн номонд дурлах сонирхол эрт бий болдог. Эхлээд тэр хуудас эргүүлэх, насанд хүрсэн хүний ​​уншихыг сонсох, зураг зурах сонирхолтой байдаг. Зургийг сонирхож эхэлснээр текстийг сонирхож эхэлдэг. Судалгаанаас харахад хүүхдийн амьдралын гурав дахь жилдээ зохих ажил хийснээр та түүний үлгэрийн баатрын хувь заяаны сонирхлыг төрүүлж, нялх хүүхдийг үйл явдлын явцыг дагаж мөрдөхийг албадаж, сэтгэл хөдлөлийг мэдрэх боломжтой болно. түүнд шинэ.

Өнөөдөр хүүхдийн ном унших нь ирээдүйн нийгмийн соёлын түвшинг тодорхойлдог онцгой чухал үзэгдэл болж байна. Хүүхдийн нэг удирдамж бол номыг сонирхож байх ёстой.

Унших нь үсгийг үе болгон оруулахаас гадна эрчимтэй үйл ажиллагаа шаарддаг нарийн төвөгтэй үйл явц юм. оюуны ажил(хүүхэд заавал зуршилтай байх ёстой), компьютерийн тоглоом, хүүхэлдэйн киноноос ялгаатай нь уншихын өөр хувилбар болсон. Ном унших нь уран сэтгэмжийн орон зайг бий болгодог бөгөөд уншиж байхдаа хүүхэд уг зохиолын үйл явц дахь дүрүүдийн чухал туршлагатай зарим нэг ижил төстэй байдлыг бий болгодог. Грэм Грин хэлэхдээ: "Зөвхөн бага насандаа ном бидний амьдралд үнэхээр нөлөөлдөг. Дараа нь бид үүнийг биширдэг, түүнээс таашаал авдаг, магадгүй үүний ачаар зарим үзэл бодлоо өөрчилдөг, гэхдээ голчлон бид номноос зөвхөн бидний дотор байгаа зүйлийн баталгааг олж авдаг." "Бидэнд байгаа зүйл" яг энэ юм сургуулийн өмнөх насны хүүхэдСургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын эцэг эх, багш нар бидэнд өгдөг.

Өнөөдөр багш, эцэг эхчүүд сонгодог бүтээлийг уншихдаа ашиглах уу, орчин үеийн зохиол руу шилжих үү гэсэн сонголтын өмнө тулгараад байна. Орчин үеийн хүүхдийн уран зохиолын хүлээн зөвшөөрөгдсөн мастерууд байдаг: Эдуард Успенский, Корней Чуковский, Валентин Берестов, Борис Заходер, Сергей Михалков, Григорий Остер. Тэдний бүтээлгүйгээр өнөөгийн хүүхдийн уншлагын хүрээг төсөөлөхөд бэрх. Тэдний бүтээлийг сургуулийн өмнөх болон сургуулийн боловсрол. Хүүхдүүдийн шүлгээс сэдэвлэн маргааш, асуулт хариулт, баярыг бэлддэг. Үгсийн тод, тод байдал, комик гиперболыг хүүхдэд амархан ойлгодог. Хүүхдүүд орчин үеийн зохиолчидтой хамтран өөрчлөгдөж буй ертөнцийг нээж, эзэмшиж, төсөөлж, тоглодог.